Chat

Kamila Sekerová
Záznam chatu z pondělí 20. srpna 2012
slavkov: „Jaký máte názor na jazykovědce Uličného?“
Kamila Sekerová: „Dobré ráno, prof. Uličný patří k mým oblíbeným autoritám. Zvláště pro svůj střízlivý a funkční přístup k současné češtině. Děkuji za otázku. Kamila“
Klára: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat - co je nejtěžší nebi nejnáročnější na vyučování češtiny cizinců?“
Kamila Sekerová: „Dobrý den, určitě je to poměrně složitý systém českého skloňování a časování (např. vidové dvojice, skloňování číslovek, užití zvratného se/si, užití pomocného slovesa být apod.). Děkuji za otázku. Kamila“
slavkov: „Co je největší bolestí české lingvistiky a české mluvy a českého psaného písma současnosti?“
Kamila Sekerová: „Dobré ráno, těch bolestí je samozřejmě více. Pokud se ale jedná o mluvené slovo, nejvíce mě trápí rozmáhající se laxnost ve výslovnosti. U psané podoby se pak i na vysokoškolské úrovni potýkáme např. s problematikou velkých písmen. Děkuji za otázku. Zdraví Kamila“
slavkov: „Setkáváte se hodně v praxi s prohřeškem, že se neskloňuje při oslovení příjmení - pane Novák, pane Nováku?“
Kamila Sekerová: „Dobré ráno, zmíněný prohřešek je opravdu velmi frekventovaný. Jedná se o vliv angličtiny, která nedisponuje 5. pádem. Děkuji za otázku. Kamila“
wdd: „Byl spisovatel J. Sekera Vaším příbuzným? A Leopold Sekera?“
Kamila Sekerová: „Dobrý den, prof. Jaroslav Sekera byl dědeček mého muže. Zdraví Kamila“
wdd: „Ivan Mládek tvrdil o Ivo Pešákovi, že v jeho řeči jsou slušné jen předložky a spojky - to je humor, bylo by to ale možné opravdu?“
Kamila Sekerová: „Dobré ráno, Ivan Mládek je mistr nadsázky, což se projevilo i v tomto výroku. Zřejmě by to možné nebylo - ne všechny nespisovné prostředky bychom mohli hodnotit jako neslušné. Děkuji za dotaz, na nímž jsem se muselo dlouze zamyslet :). Zdraví Kamila“
wdd: „Jak vidiíte jména Karcevskij a Jakobson?“
Kamila Sekerová: „Dobré ráno, oba pánové se významně angažovavali v Pražském lingvistickém kroužku a zasadili se o funkční pojetí jazyka, což musí ocenit každý, kdo se živí jazykem. Děkuji za otázku. Kamila“
Hubatsch: „Vážená paní Kamilo, prosím vysvětlete mi proč se v názvu ulice " Stará čtvrť" píše druhé slovo s malým "č". Děkuji za odpověď .“
Kamila Sekerová: „Dobré ráno, pokud je součástí názvu (sousloví) slovo obecného významu (čtvrť, údolí, hora, jezero apod.), píše se malým písmenem. Děkuji za otázku. Kamila“
shzl: „Znáte tv inscenace a filmy, kde jde o lingvistiku - např. Manželská tonutí 3 či Nejistá sezona?“
Kamila Sekerová: „Dobré ráno, Manželská tonutí neznám - děkuji za tip. Veškerá tvorba autorské dvojice Smoljak - Svěrák patří k mým srdcovým záležitostem. Zdraví Kamila“
shzl: „Jak se Vám líbila lingvistická rozmluva Šimka s Grossmannem - humorná?“
Kamila Sekerová: „Dobré ráno, inteligentní humor vždy potěší. V tomto případě se navíc jedná o poučené autory. Na každé replice je znát, že přesně vědí, o čem mluví. Děkuji za otázku. Kamila“
shzl: „Jak vidíte úlohu Husa jako reformátora jazyka?“
Kamila Sekerová: „Dobré ráno, autorství některých spisů připisovaných Husovi je dosud sporné (a asi už to tak zůstane). Pokud by ale přispěl "pouze" diakritickým pravopisem, je jeho přínos obrovský. Představa, že se při psaní potýkám se spřežkami, mě nijak neláká :). Děkuji za otázku. Kamila“
Satmari: „Víte, že Kemal Ataturk - turecký politik - se kamarádil s Masarykem a díky tomu jsou v turečtině písmena č a š akorát jsou ocásky dolů a ne nahoru?“
Kamila Sekerová: „Dobré ráno, o tureckých "ocáscích" vím. O Masarykově vlivu na tuto skutečnost ale slyším poprvé. Děkuji za poučení. Kamila“
Satmari: „Vychází stále Naše řeč a Slovo a slovesnost?“
Kamila Sekerová: „Dobré ráno, oba tyto lingvistické časopisy stále vychází. Zdraví Kamila“
Satmari: „Snad vždy v TV, když se použije slovo "díky", tak je to špatně, protože je to v negativní souvislosti, jak je to možné?“
Kamila Sekerová: „Dobré ráno, zřejmě máte na mysli "díky" v pozici předložky (v opozici k předložce "kvůli"). Příčinu si nedovedu vysvětlit jinak než jako nepoučenost mluvčích. Častým výskytem např. v médiích se však bohužel tento prohřešek dostává do obecného povědomí. Děkuji za otázku. Kamila“
Satmari: „Může se vyslovovat gang i geng u slova gang?“
Kamila Sekerová: „Dobré ráno, obě tyto výslovnostní varianty se vyskytují. Jedna je ovlivněna původní anglickou výslovností, druhá podoba vychází z českých ortoepických pravidel. Děkuji za otázku. Kamila“
Satmari: „Pletou si často lidé lingvistiku s filologií?“
Kamila Sekerová: „Dobré ráno, spíše jsem zaznamenala záměnu mezi filologií a filozofií. Zdraví Kamila“
sonax: „Kteří lingvisti jsou pro Vás vzorem, kterých si nejvíce vážíte?“
Kamila Sekerová: „Dobré ráno, odborných autorit mám více - v současné době se snažím detailněji ovládnout analytický aparát Jana Kořenského, snad na to bude má kapacita mozková stačit. A samozřejmě nemohu zapomenout na kolegy z katedry českého jazyka a literatury s didaktikou PdF OU, kterých si vážím nejen jako odborníků :). Zdraví Kamila“
sonax: „Objevuje se ještě někde v ČR onikání?“
Kamila Sekerová: „Dobré ráno, onikání je opravdu zastaralá forma, která v současném jazyce nemá své místo. Vyskytuje se téměř výhradně ve starší literatuře. Děkuji za otázku. Kamila“
sonax: „Vždy jste se chtěla stát lingvistkou?“
Kamila Sekerová: „Dobré ráno, to určitě ne. Z pohledu puberťačky jsem se chtěla věnovat něčemu "užitečnějšímu" - dlouho jsem uvažovala o medicíně. Nakonec jsem však zbaběle podlehla rodinné zátěži a stala se učitelkou :). Zdraví Kamila“