Chat

MUDr. Marie Bartnická
Záznam chatu ze čtvrtka 3. listopadu 2011
AL: „Dá se říct statisticky, že v ČR ubývá či přibývá nemocí z povolání?“
MUDr. Marie Bartnická: „celkově ubývá“
AL: „Existuje dost kvalitní literatury v češtině o nemocech z povolání?“
MUDr. Marie Bartnická: „bohužel neexistuje, většina je v angličtině, ale dá se najít i v českém jazyce.“
veraznachorova@seznam.cz: „Můj manžel pracoval na šachtě 30 let. Onemocněl rakovinou hrtanu, ale nebylo mu to uznáno jako nemoc z povolání. Proč?“
MUDr. Marie Bartnická: „jsou nemoci z práce, a nemoci obecného charakteru, které jsou vyvolané jinými příčinami, s kterými se člověk setkává v běžném životě a které mohou způsobit rakovinu hrtanu. Pokud v práci Vašeho manžela nebyl prokázan žáden rizikový fakktor, který toto onemocnění může způsobit, nelze přiznat nemoc z povolání.“
Jirka: „Prosím o dotaz, jaké nemoci z povolání se tykají řidičů z povolání. Děkuji Jirka Ostrava“
MUDr. Marie Bartnická: „máme různé typy vozidel, dle toho může vzniknout onemocnění horních končetin, np. z přetěžování nebo z vibrací. Toto se stává hlavně u aut stašího typu a pracovních strojů , kde provede šetření hygiena práce a určí zdali došlo k překročení limitu vibrací nebo přetěžování horních končetin při práci s daným vozidlem. Avšak u řidičů se nejčastěji setkáváme s onemocněním bederní páteře, které t.č. jěště není v Seznamu nemoci z povolání, ale usilovně se na tom pracuje.“
Karla Morongová: „Dobré ráno, vyučila jsem se jako řezník - uzenář a pracovala jsem jako řezník - uzenář a dostala jsem RA. Je možné nechat mou chorobu ohodnotit jako nemoc z povolání a je nějaká možnost odškodného i když podnik ve kterém jsem pracovala zanikl? Děkuji“
MUDr. Marie Bartnická: „Pokud se opravdu jedná o RA, RA je obecnou chorobou. A i přesto, že jste vykonávala velmi náročnou práci, nelze toto onemocnění přiznat jako nemoc z povolání. Neznám přesně váš zdravotní stav, proto doporučuji vám obrátit se na vašeho ošetřujícího lékaře a požádat o vyšetření na odd. nemoci z povolání, kde vás vyšetření a určí konečný závěr. Ale pokud již nepracujete déle než šest měsíců nelze se zpětnou platnosti onemocnění přiznat. Jinak je možnost si požádat o invalidní důchod na správě sociálního onemocnění.“
Pavel Pospíšil: „Dobrý den V roce 2003 mi byla přiznána nemoc z povolání konkrétně:alergie na epoxidové tmely a pryskyřice,V roce 2010 sem žádal o invalidní důchod 1.stupně.který mi byl zamítnut,Podle posudkové lékařky již nemám známky alergie,ale to je logické když už nejsem ve styku s těmi látkami,které mi alergii způsobili. co by ste mi poradila?“
MUDr. Marie Bartnická: „Pokud již nemáte známky alergie tak s tím nic neuděláte. u tohoto onemocnění se stává, že pokud nejste ve styku s alergeny, tak příznaky většinou vymizí, jak sám uvádítě je to logické. Nevím zdali pobíráte nějakou finanční náhradu z důvodů nemoci z povolání, z vašeho dotazu to nelze určit. Nevím zdali jste měl k dispozici nové kožní a alergol.vyšetření, jedině tak lze určit závěr zdali poškození z nemoci, která vám byla přiznaná v roce 2003 trvá.“
Katka: „Dobrý den,nemoc rukou jsem měla již před nástupem do zaměstnání,až po asi třech letech se rozhodla firma pro větší lékařskou kontrolu,kdy určila ryzika v práci a touto kontrolou jsem neprošla a tak mi přiznali nemoc z povolání. Nemohou mi to vzít i když jsem už tento problém měla? Když jsem totiž do práce nastupovala ,tak jsem byla na lékařské vstupní prohlídce,kde mě i přesto nedali žádné omezení a zaměstnali mě jako zdravou.Děkuji za odpověď.“
MUDr. Marie Bartnická: „nevím o jaké onemocnění rukou u Vás jde, musela byste mi to upřesnit, abych vám mohla odpovědět. pokud nemoc z povolání máte již přiznanou tak se zatím nebojte. ALE stává se, že nemoc z povolání lze zrušit, ovšem pouze po odbormém vyšetření na odd. nemoci z povolání, které je legislativně určeno k event. závěru, že o nemoc z povolání již nejedná..“
Gabriela: „Dobrý den , jsem dlouhodobě na úřadu práce a mám nemoc z povolání . Otěhotněla jsem a po porodu mi po dobu 5ti měsíců nebyla uhrazena náhrada, chtěla sem se zeptat proč . Děkuji“
MUDr. Marie Bartnická: „dobrý den, doposúd jsem se ve své praxi nesetkala s takovým případem, a tak .... snad bych se písemně obratila na úřad, který Vám tuto náhradu odebral s dotazem o zdůvodnění proč, podle kterého zákona. Pokud by odpověd byla pro Vás nedostačující, pak nezbývá, než se obrátit na právníka, zdali postup úřadu byl správný.“
marek: „dobrý den stal se my uraz při autonehodě 28.12.2006 jako spolujezdec jsem utrpěl dvojitou frakturu dolni čelisti,s ex.6 zubu,osteosyntesa čelisti. ..dg: s02.60 a v roce 3.3.2010 my byla v celkove narkoze odstraněnny myni playty po osteos.....tet do konce roku musim odevzdat posudek abych byl odškodněn z pov.ručení vinika. stížení spol.uplat..a z oboru psych.my ošetřovaci lekařka vypsala dg ..f431,016,postraumat.stresova porucha.a říkala my že si mam skusit jít zažadat o nějaký duchod na tohle a pravě ja jsem v době urazu byl 2 roky po vyučení a schodou okolností jsem nebyl na uř.prace veden a když my vystavyly neschopenku tak sem vubec nevěděl co mam stym dělat..a doktorka my říkala že to mam na duchod pak...ale ja myslel že až budu starší že nějaký duchod myslý..a tak sem to zrušil hned asi po tydnu ...a tet si mam jit zažadat na soc..zabezp..jestly nějaky mám narok a jde to nějak zpětně za tu dlouhodobou lečbu od 28.12.2006-3.3.2011 když jsem asi byl uzan plně invalydním děkuji za od pověd..a trpěl jsem ztratou paměti,atd.. děkuji a jinak nemam od počatku až do tet žadny přijmy a ani na uřadu prace nejsu veden protože sem nemohl nic sám vyřídit a ani si sám nakoupyt něco jak mě to ovlivnovalo a jak my to odstranily tak to hned bylo znát že to zmyzelo to co jsem celou dobu trpěl a nemohl nikomu ani to říct přotože semy všechny slova pletly do hromady a ja sito nedokazal uvědomit a ani vysvětlit co to bylo ale tet to co sem nevyděl začínam pomallu ale jistě dohánět...a jestly sjem měl mýt invalydní duchod v době léčení tak doufám že to nějak pujde vyřídit...zpětně..“
MUDr. Marie Bartnická: „Dobrý den, odd.nemoci z povolání není kompetentní posuzovat mimopracovní úrazy. Invalidní důchody posuzuje správa sociálního zabezpečení. Zkuste požádat o radu na odboru zdravotní a sociální péče městkého úřadu dle spádu Vašeho bydliště.“
Gabriela: „Děkuji moc za odpověď na můj příspěvek , chtěla sem se Vás ještě zeptat, zda jsme všichni na úřadu práce , nebo-li zda musím být na úřadu práce . Poněvadž , když chodím na ÚP s mým dvouletým synem , tak se to většině lidí nezdá a vidím, že jsem v řečích ( mám přiznanou nemoc z povolání) Děkuji moc“
MUDr. Marie Bartnická: „POKUD nepracujete musíte být v evidenci úp. Ale určitě podrobnější odpověd Vám poskytne pracovnice na úřadě práce.“
Katka: „Děkuji za odpověď.Moje nemoc ruk -karpály. Iva.“
MUDr. Marie Bartnická: „ráda jsem vám poradila.“
Jindra: „Je v tabulkách i psychické sesypání nebo zhroucení z vysoce stresového pracoviště? - Syndrom vyhoření“
MUDr. Marie Bartnická: „Dobrý den, ne není. Doporučuji tak jak jsme říkaly, pohyb, příroda, klid, udělejte si čas na sebe a vypněte. Najděte si lékaře, kterému důvěřujete, a nechte si poradit a pomoci. Rozeberte s ním situaci a hledejte řešení. Hodně štěstí.“
Kamila Fabíkova: „Dobrý den paní primářko,chci Vám za vše co pronás pacijenty děláte. Může Vaše pracoviště navštívit zaměstnanec, který má zdravotní potíže bez vyslaní od odborného či zavodního lékaře?Narážím na případ p. Jeanetty Kvapilové-Mobis.Děkují Fabíková“
MUDr. Marie Bartnická: „Dobrý den, děkuji. Obrátit se může, ale měl by mít doporučení od svého praktického lékaře. poradte mu, at se obratí na mně mailem, adresa je na www.nempodlesi.cz“
marie: „dobré ráno paní doktorko mám speciální dotaz,jsem zdravotní laborantka v současné době již v důchodu,ale v době,kdy jsem po škole začínala jsme si roztoky na analýzu připravovaly sami jak na biochemii tak i mikrobiologii a některé komponemty jak se časem člověk dozvěděl byly karcinogenní,je zajímavé,že 6 laborantek onemocnělo CA prsu během docela krátkého času,ale po delší době,kdy už nastoupily analyzátory a vše bylo připravené v setech od firmy,vím,že to není možné uznat jako nemoc z povolání,ale je možné najít spojitost,kdy jsme vlastně nevědomky se vystavovaly tomuto riziku,sice tenkát byla tzv. důchodová kategorie 2 ,ale i ta je už dávno zrušena děkuji za odpověď“
MUDr. Marie Bartnická: „Dobrý den, Odpověd na Vaši otázku není jednoduchá. Ca prsu je v dnešní době nejčastejším nádorem u žen jakéhokoliv věku. Jak píšete, není možné toto onem. uznat za NZP. Spojitost onemocnění s vaším bývalým zaměstnáním je těžko prokázatelná.“
Petra Č.: „dobré ráno, moje maminka pracovala celý život v kravíně a nyní v 56 l. byla na operaci karpálních tunelů a po 3 měsících poslána opět do práce na tuto těžkou činnost, ruka jí bolí a otýká, co má dělat? Děkuji“
MUDr. Marie Bartnická: „dobrý den, sy karp. tunelu u dojičky bývá velmi často nemoci z povolání. Po operaci by tuto práci neměla vykonávat. pokud tedy je jěště v pracovním poměru at se obrátí na příslušné středisko nemoci z povolání, se žádosti o vyšetření. Pokud mi napíšete kde vaše maminka pracovala nebo pracuje - poradím Vám jak postupovat dál.“