Chat

zdravotnický záchranář

Lukáš Humpl

Záznam chatu ze středy 18. května 2011

gábina: „dobrý den,chtěla bych se zeptat, zda je mou povinností podat první pomoc člověku, který nevypadá věrohodně, např.narkoman, bezdomovec-alkohoůik apod.děkuji za odpověď,krásné ráno všem“

Lukáš Humpl: „Dobré ráno. Povinnost poskytnout PP ze strany laika je vždy, s výjimkou situací, které jej ohrožují. Takže do takového člověka možná nebudete chtít dýchat. Ale můžete mu zcela bezpečně např. zaklonit hlavu, provádět srdeční masáž, je-li to nutné. V lékárničce byste také měla mít rukavice, které Vám poskytnou ochranu před přímým kontaktem s postiženým. Vždy můžete i přivolat sanitku.“

Jitka Kadlecová: „Dobrý den, ještě další otázka k Helpíkovi. Děti záchranáři jsou dva, přiběhnou ke dvěma figurínám, obě potřebují resuscitaci...Jaký je správný postup. Jeden zavolá a druhý už mezitím začne s resuscitací jedné, po zavolání první pomoci začne s resuscitací druhé figuríny i druhý. Mají provádět oba střídavě masáž umělé dýchání nebo jen srdeční masáž? Díky a pěkný den“

Lukáš Humpl: „Pokud jde o Helpíkův pohár, předpokládáme, že jde o laiky - děti. V tomto případě je správně zjistit selhání životních funkcí, poohlédnout se po případných dalších přítomných v okolí, kteří by mohli pomoci, samozřejmě přivolání záchranné služby. Následně ihned zahájit masáž srdce. Tedy každý zachánce u jednoho pacienta, pokud ovládá umělé dýchání, může i dýchat.“

Jitka Kadlecová: „Jsme páťáci a postoupili jsme do celostátního kola soutěže Helpík. Poradíte, jak žákům vysvětlit téma otrav, intoxikace organismu. Kdy vyvolat zvracení, kdy dát napít vody apod.“

Lukáš Humpl: „To je docela těžká otázka na krátkou odpověď. Záleží na typu látky, která otravu vyvolala (jedy, kyseliny/louhy...). Postup může být rozdílný. U otrav agresivními látkami zvracení nevyvoláváme, snažíme se spíše látku naředit podáním vody. První pomoc se také odvíjí od stavu vědomí... Pro podrobnější informace se podívejte třeba na naše webové stránky: www.uszsmsk.cz“

mirka: „na zdravotním školení nám říkali dýchat dýchat....ve vlaku se toho moc nedá dělat7“

Lukáš Humpl: „Při zástavě oběhu, tedy pokud postižený nedýchá a je v bezvědomí - nereaguje na bolestivý podnět. Je nejdůležitější zavolat 155 a začít ihned s masáží srdce. Poradit Vám může i operátorka tísňové linky. Toto všechno se dá zvládnout i vlaku. V jedoucí soupravě je důležité, aby někdo upozornil na postižení také personál ČD (průvodčího, a pod.) Provádění dýchání není obecně pro neškolené laiky nezbytné.“

Lucie: „Dobrý den, ráda bych se vás zeptala na vnitřní zranění. Pokud má člověk vnitřní zranění, (např. stěžuje si na bolesti břicha) jakou polohu v tomto případě zaujmout? A dále: je stále používanou polohou tzv. protišoková? Někde jsem četla, že se již nemá využívat. Děkuji, Lucie Krajčovičová“

Lukáš Humpl: „Úlevová poloha, tedy ta, která pacientovi vyhovuje. V případě, který zmiňujete, to bude patrně v lehu na zádech s pokrčenými dolními končetinami, v polosedu... Protišokovou polohou, je-li pacient při vědomí a toleruje ji, nic nezkazíte.“