Chat

Zdeněk Simaichl
Záznam chatu z úterý 11. ledna 2011
marivana@seznam.cz: „Mám stavební spoření, důchodové spoření, hypotéční zástavní listy, dividendové akcie, z minulých let lépe úročených, potřeboval bych umístit dalších 100 000 - 200 000kc. Poradte“
Zdeněk Simaichl: „Dobrý den. Určitě nemá smysl vyplňovat volné mezery produkty, které ještě ve svém portfoliu nemáte. Je třeba vše dát do souladu s Vašimi krátko, středně a dlouhodobými cíli a hlavně s Vaším rizikovým profilem. Paušální rada zní, že je potřeba udržovat zdravý poměr mezi rizikem a potenciálním výnosem. Pokud šetříte na něco konkrétního, volil bych spíše konzervativní typ investic (např.dokoupit HZL, termínovaný vklad s vázací dobou 2 roky, apod.). V případě, že jste hráč a upřednostňujete spíše výnos před bezpečím a dostupností, můžete si založit účet u obchodníka s cennými papíry a vstoupit do konkétních cenných papírů.“
Jolana Cheb: „Dobré ráno, můžete mi poradit jak nejlépe vest společný rozpočet . Zatím máme své finance a jsme neustále v problémech.“
Zdeněk Simaichl: „Dobrý den. Na to stačí velmi málo. V podstatě si vystačím s tužkou a papírem. Tedy jednoduchá A4, 3 sloupce (plánované příjmy, pravidelné výdaje a plánované výdaje v daném měsíci). Zásada je udržovat tzv. finanční rovnováhu, tedy vyrovnanou bilnaci příjmů a výdajů. Platí zde jednoduché pravidlo: pokud více utrácím, musím také více vydělávat a pokud málo vydělávám, musím omezit své výdaje. Zkrátka žít životní standard, který odpovídá mým skutečným příjmům. Pokud budeme dodržovat pouze a jenom toto jednoduché pravidlo a ideálně plánovat rozpočet mírně přebytkový, nebudeme mít problém na konci měsíce vyjít se svými penězi. Takto sestavený rozpočet je však třeba pravidelně (měsíčně) aktualizovat a i v průběhu měsíce s ním aktivně pracovat. Důležité je udělat si z toho NÁVYK a dělat to stále dokola, pravidelně.“
Staňková,Olomouc: „Dobrý den,prosím o radu.Mám 3úvěry,které splácím,teď mi byla nabídnut finanční refinanc.Sice bych prý platila měsíčně méně,ale delší dobu.Zvažuji,jestli do toho jít.Peníze by se sice hodily,ale mám strach,že je horší splácet déle.Vůbec mě zajímá,co si o refinancování myslíte Vy.Jít dotoho,či ne?Není to nějaký podvod na lidi?Prosím o odpověď.Děkuji Staňková,Olomouc“
Zdeněk Simaichl: „Dobrý den. Sloučení více úvěru do jednoho prostřednictvím tzv.konsolidačních úvěrů je velmi běžná praxe. Samozřejmě jsou zde PRO i PROTI. Pro hovoří snížení splátky, zpravidla lepší úroková sazba a nižší náklady na administraci úvěrů (neplatím různé poplatky 3x, ale pouze jednou). Výsledkem těchto "plusů" může být lepší cash-flow v domácnosti, šance na vytvoření krátkodobých rezerv, případně uvolnění potřebných zdrojů, které mohou být použity jinde a jinak. Proti hovoří zejména delší doba splatnosti, která je přímo spojena s často výrazně vyššími celkovými náklady (je třeba spočítat). Takže v zásadě ano, ALE vše má svou cenu a je pouze otázka, zda jste připravena cenu zaplatit, resp.zda má cenu prodlužovat dobu splatnosti za cenu vyšších nákladů a zda mám pro takto uvolněné peníze smysluplné použití.“
Ludmila: „Dobrý den , končí mi garantovaný vklad v KB na větší částku , 100 000 000 Kč , chci se zeptat kde je mám nejlépe vložit ? Děkuji“
Zdeněk Simaichl: „Dobrý den. U takto vysokých částek máte v kterékoliv instituci (nejenom) v ČR nárok na individuální přístup. Současně se Vám otevírají možnosti různých strukturovaných produktů, které jsou běžným lidem nedostupné, a u kterých lze relativně přesně cílovat výnos a zvolit/nastavit odpovídající riziko a investiční horizont. Doporučoval bych si dát tu práci a obejít všechny významné banky a investiční společnosti a nechat si udělat individuální nabídku, která Vám bude šitá na míru a hlavně se Vám osobně bude líbit a budete s ní vnitřně spokojen.“
Alena Janušová: „Dobrý den, mám celkem 2 půjčky se splátkou 2000kč/měsíčně a 1 kotokorent do -16000Kč.1půjčka je ze staveb.spoření doba splacení je ještě cca 15let a 2 bežna pujčka na doba splácení 4 roky(doplatit zbývá ještě 80000Kč).Chtěla bych se zbavit pujčky + kotokorentu.Navrhujete společnou pujčku na doplatek?Teď jsem nastoupila na mateřskou dovolenou a muj finanční příjem nebude příliš vysoký.Děkuji za odpověď“
Zdeněk Simaichl: „Dobrý den. Ano, toto by mohlo být dobré vhodné řešení. Jde o tzv.úvěrovou konsolidaci, pro kterou banky nabízejí speciální produkty. Je však potřeba si uvědomit i druhou stranu mince. Konsolidační úvěry mají sice nížší splátku, ale delší dobu splatnosti a tím pádem i často daleko vyšší celkové náklady. V každém případě, druhů konsolidací je mnoho a je důležité zvolit tu správnou. Doporučuji kontaktovat nějakého odborníka, který s Vámi velmi pečlivě všechna dostupná řešení projde a nasměruje Vás k tomu správnému.“
Mirek Krajčovič: „Přeji dobré ráno, pane Simaichle, můžete mi doporučit některou ze společností zabývající se fin. poradenstvím. Bydlím v okrese Chomutov. Díky“
Zdeněk Simaichl: „Také dobré ráno. Osobně pracuji pro společnost Partners (www.partners.cz), takže můžu s klidným svědomím doporučit :-) Obecně platí, že je dobré si svého finančního poradce najít dříve, než to udělá on. Poptejte se ve svém okolí, žádejte kladné reference.“
Lenka: „Dobré ráno pane Simaichle, mám na Vás dotaz a předem děkuji za pomoc. Je mi 30 let a do budoucna cca. 1-2 roky si plánuji pořídit vlastní bydlení. Na stavebním spoření mám našetřeno 550.000,-Kč (cílová částka 789.000,-Kč), jako finanční rezervu na "horší časy"mám odloženo 50.000,-Kč. Měsíčně jsem si schopna odložit 13.000,- Kč, které jsem si vždy posílala na stavební spoření, ale teď nevím, zda je to pro mě stále výhodné. Mám si peníze pořád dávat na stavební spoření nebo je raději mít doma pod polštářem:o)? Taky nevím, co s mou finanční rezervou...mám ji stále na běžném účtě v KB a to je značně nevýhodné. Můžete doporučit nějaký finanční produkt - např. spořící účet nebo něco podobného? Budu ráda za každou radu. Děkuji a přeji pěkné ráno v pořadu Dobré ráno s ČT.“
Zdeněk Simaichl: „Dobrý den. Děkuji za důvěru. Vaše situace je však velmi komplexní a řešení otázek bydlení, vč.profinancování jejího nákupu patří k těm nejsložitějším na rozvahu. Opět tedy obecně, úvěr ze stavebního spoření bývá oproti úvěru hypotečnímu vhodný pouze u nižších částek. Při úvěru cca nad 1mio už jeho výhodnost progresivně klesá. Jestli spořit či nespořit souvisí práve s konečným výběrem úvěrového nástroje. klidně zatím spořte i nadále do SS, max.bych však z důvodu efektivity bych doporučoval 20.000,-Kč ročně a zbytek uložte dostupněji, např. na spořící účet, kam bych přesunul i uvedenou fin.rezervu. Velmi Vám však doporučuji oslovit dobrého fin.poradce, který s Vámi udělá pečlivou analýzu a navrhne vhodné řešení, které pro Vás může v tomto případě znamenat úsporu několika desítek až stovek tisíc korun.“
Leoš Hájek: „Dobrý den, můžete mi doporučit kvalitního finančního poradce z Liberce a okolí nebo je možné aby jste byl náš finanční poradce Vy?Děkuji Leoš Hájek“
Zdeněk Simaichl: „Dobrý den. Možné je vše :-) působím však převážně v Praze. Jak už jsem zde ale uváděl, pracuji pro společnost Partners (www.partners.cz) a je možné, prostřednictvím kontaktního formuláře o poradce požádat. Obvykle však doporučuji si ho najít sám přes kladné reference od lidí, kterým důvěřujete a kteří mají pozitivní zkušenost. Mnoho poradců bohužel působí převážně v roli zprostředkovatelů fin.produktů a příliš dobrých rad od nich neuslyšíte. Je proto potřeba velmi pečlivě vybírat. Zkrátka důvěřovat, ale prověřovat :-)“
kata.ottova@seznam.cz: „chtěla bych si půjčit 2000000kč na stavbu rd, mám družstevní byt, chtěla bych poradit co je výhodnější. Zda prodat byt a půjčit si méně peněz, nebo si byt ponechat a půjčit si víc, byt pronajmout a tím splácet část uvěru. děkuji za radu“
Zdeněk Simaichl: „Dobrý den. Vše je individuální a jsou důležité i Vaše současné potřeby a budoucí plány. Čistě z finančního pohledu je určitě lepší ta druhá varianta, tedy vzít úvěr větší (hypotéční úvěr jsou relativně levné peníze) a Váš družstevní byt pronajmout. Pronájem Vám pomůže úvěr splácet (zcela nebo zčásti) a navíc Vám zůstává stále v majetku, se kterým můžete v budoucnu dále disponovat či prodat.“
Jan Štipek: „Dobré ráno, dostal jsem se do dluhové pasti a situaci řeším přes oddlužovací firmu, je možné toto řešit i jiným způsobem, jako napříkald s finančním poradcem. Doposud jsem byl spokojen se službou, ale za poslední 2 měsíce, nejsem úplně spokojen, neustále musím urgovat splácení. Zatím nemám exekuci, ale nejsem si jistý zda k ní nedojde. Prosím poraďte“
Zdeněk Simaichl: „Dobrý den. Kvalita oddlužovacích firem je velmi rozdílná a často se pomoc děje za nemalou úplatu. Pokud jste však natrefil na tu správnou, může hodně pomoci, hlavně kontakty, které má na fin.trhu. Pokud však nejste spokojen, vhodné řešení (a ZDARMA) poskytuje Poradna při finanční tísni (www.financnitisen.cz). Doporučuji návštěvu.“
Jana Volná: „Dobrý den,máme s manželem volných 20 mil.korun potřebuji poradit jak je nejlépe v dnešní době zhodnotit. Děkuji .“
Zdeněk Simaichl: „Dobrý den. Již jsem dnes na podobný dotaz odpovídal. V podstatě bych odpověď mohl zkopírovat. 20.000.000,-Kč je velmi slušný základ pro rodinný majetek, který vyžaduje kvalitní a bezpečnou správu. Nejlépe individuální s nástroji, které takovéto množství peněz dokáží bezpečně obsloužit nejenom z pohledu správné diverzifikace (rozdělení aktiv), ale zejména z pohledu rizik. Doporučuji tedy navštívit více bank a investičních společností (třeba i dohromady s Vaším fin.poradcem) a na jejich základě a porozumění udělat konečný výběr.“
Olin z Moravy: „Dobrý den , je lepší rozdělit vyšší částku peněz na dva nebo více terminovaných či garantovaných vkladů nebo lepší je dát na spořící účet?“
Zdeněk Simaichl: „Dobrý den. Rozdělovat konzervativní investici má v zásadě pouze ve dvou případech, částka je vyšší než limit zajištěný fondem pojištění vkladů (aktuálně ekv.100.000,-euro) nebo pokud požaduji časové rozlišení. Časové rozlišení znamená, že část peněz chci mít okamžitě dostupné (max.do pár dnů), část mi nevadí, když bude vázaná např. na termínovaném účtu nebo vkladu na měsíce či roky a část na více let. Vše je otázkou pouze osobních priorit, které je dobré vždy individuálně konzultovat.“
Lenka Vávrová: „Dobré ráno,často jsem uvažovala o finančním poradci,ale jak si správně vybrat,aby ze mě "nevytáhl peníze",ale také dobře poradil.Podle čeho bych měla vybírat a v jakém rozmezí se pohybují odměny pro poradce.Děkuji a přeji pěkné ráno“
Zdeněk Simaichl: „Dobrý den. Máte pravdu, že lidé jsou různí. Jak už jsem zde říkal, je lepší (a moudřejší) si vybrat svého poradce dříve, než to udělá on. Tedy doporučuji poptat se ve svém okolí a žádat pozitivní reference a sbírat kladné zkušenosti. Také se můžete sejít s více poradci a udělat si vlastní názor a uvidíte sama, s kým si sednete i po té lidské stránce, která je neméně v dlouhodobém „vztahu“ důležitá. Je to sice trochu zdlouhavé, ale lepší cesta bohužel asi není. Odměňování je v našich zeměpisných šířkách převážně provizní, tedy děje se odměnou za uzavřený produkt. Je to sice trochu kontraproduktivní pokud hledáte především konsolidaci a rady co s penězi, protože si musíte alespoň nějaký produkt uzavřít, aby se práce poradce zaplatila a nedělal to zadarmo. Můžete se také poohlédnout po někom, jehož odměna je, podobně jako třeba u právníka, daná časem, který poradce stráví přípravou Vašeho fin.plánu. Tento způsob však zatím příliš rozšířený není.“
Jitka Olomouc: „Dobré ráno,doma tomu říkáme zdravé finance :-) Manžel se zprvu skepticky usmíval když jsem loni v létě začala řešit domácí účetnictví neb jsme na konci měsíce vycházeli s nulou.Dnes se mi daří mít finance trochu pod kontrolou díky tomu že na mateřské hlídám různé slevové akce v supermarketech a opravdu neutratíme nic zbytečně.Učetnictví vedu s každým výdajem a zůstatkovou hotovost dělím počtem zbývajících dnů do dalšího příjmu, někdy nám zbývá i jen 50kč na den.Tedy žádný přežitek na dnešní dobu a to i přesto že manžel je Ing. a práci má zatím stálou.Hotovost snažíme vybírat 1x měsíčně abychom šetřili na popl.bance.Pozitivní trochu je že na manželově i mém účtu už nebývá nula ale ani více než na 3 denní dovolenou.Jak to dělat abych si nepřipadala že řešíme každou korunu a existuje-li nějaké jednuduché el.účetnictví za které nemusím nic platit ? Jaké je nejlepší důchodové pojištění a kolik platit je-li nám 34let ? A dětské pojištění aby bylo v 15 tém věku dítěte výhodné investovat třeba do vzdělání? Děkuji.“
Zdeněk Simaichl: „Dobrý den. Vaše odpověď mě zahřála u srdce, že existují lidé, kteří se o své vydělané peníze dobře starají. Udělal jste mi opravdu radost Co se týče Vašich dotazů, pokud své finance dobře řídíte a přesto si připadáte, že řešíte každou korunu, nezbývá, než změnit stranu Vašich příjmů. Jednodušší cesta bohužel není. Toho můžete dosáhnout změnou zaměstnání, zvýšením Vaší stávající kvalifikace a pak změnou zaměstnání, dočasnou druhou prací, prací doma. Důležité je, aby se to nedělo revolucí, ale evolucí, tedy postupnými kroky. Změnu Vaší kariéry je také možné plánovat (další vzdělání, rekvalifikace, apod.). Můžete zvážit i otázku podnikání. Zkrátka je důležité „něco“ dělat. Změny samy od sebe nepřicházejí. Programů na vedení rodinné poklady je na internetu mnoho. Ty kvalitní jsou bohužel zpoplatněny. Každému také vyhovuje něco jiného. Zkuste jich pár vyzkoušet a uvidíte. Pokud si chcete spořit na důchod, doporučuji pravidelnou investici. Nenechte se zlákat ke spoření přes jakékoliv pojištění a to zejména toho důchodového. Za zvážení stojí penzijní připojištění, ale pouze jako doplněk kvůli státní podpoře. Dítě má smysl zajišťovat pouze na úraz (hlavně trvalé následky). Jinak je pojištění pro děti takřka zbytečné. Využijte stavebního spoření nebo jiné spíše konzervativní formy ukládání peněz.“
Zdenka Severova: „Dobry den, chtela jsem se zeptat, proc neustale varujete pred bankovnimi poplatky, kdyz jiz na nasem trhu existuji banky, ktere maji vedeni uctu a dalsi sluzby zdarma. Nebylo by lepsi upozornovat spise na tuto skutecnost? Jinak bych jeste rada vedela, jestli existuje lepsi produkt, nez sporici ucet (co se tyce uroku), kde se mi penize zhodnoti a zaroven k nim mam relativne rychly pristup (rekneme do mesice). Dekuji“
Zdeněk Simaichl: „Dobrý den. Varujeme, protože jsou stále v průměru a hlavně v poměru k průměrnému příjmu v ČR stále velmi vysoké. Máte pravdu, že existují banky, které odpouštějí částečně nebo zcela různé poplatky, avšak i zde platí, že co si nevezmu přímo, musím dostat někde jinde. Všude na světě platí, že banky jsou živy převážně z pravidelných poplatků od svých klientů. Pokud něco takového banka popírá, tak se dříve nebo později musí dostat do vážných fin.problémů. Je potřeba se na celou věc podívat komplexně. Pokud si někde založím účet na základě reklamy „vedení účtu zdarma“, je dobré hlídat i ostatní náklady, např.poplatky za každý kreditní nebo debetní obrat, za vydání debetní nebo úvěrové karty a podmínky, za jakých jsou tyto služby poskytovány, apod. Banky jsou mistry v marketingové komunikaci a bývá pravidlem, že věci „zadarmo“ patří ve skutečnosti k těm nejdražším.“
martina: „Dobrý den. Prosím o konkrétní radu, kde sehnat skutečně dobrého finančního poradce. Již jsem s jedním spolupracovala, ale i když byl nezávislý, stejně mě stále tlačil do určitých finančních společností. Vážený pane Simaichle, bylo by možné spolupracovat třeba s Vámi? Již jsem investovala a chci i nadále, ale potřebuji alespoň radu.“
Zdeněk Simaichl: „Dobrý den. Na tuto otázku jsem již dnes několikrát odpovídal. Uznávám, je to těžké. Ale jde to! Je potřeba tomu věnovat akorát svůj čas, který se Vám určitě v dobrém vrátí.“
Lenka: „Dobrý den, prosím, kde nejlépe vložit peníze do max. 100 tis.? vyplatí se i nějaké produkty pro děti? Děkuji.“
Zdeněk Simaichl: „Dobrý den. Těžko říci, neznám další podrobnosti. Existují i další rezervy? Jaké? Na jak dlouho chcete peníze uložit? Jak mají být dostupné? Zkrátka moc a moc dalších otázek. Obecně, do 100tis bych zvolil konzervativní spořící účet nebo termínovaný vklad s vázací dobou max. 2 roky. Pro děti se vyplatí dobré úrazové pojištění (rizikovka), toť vše z pojistek. Samozřejmostí by mělo být nějaké spoření, ideálně stavební (dobrý poměr cena/výkon) nebo nějaký spořící účet či investice s převahou konzervativních složek.“
Marcela: „Dobrý den,končí nám stavební spoření,chtěla bych měsíčně ukládat 2000,- do nějakého finančního produktu,ale aby byly peníze kdykoliv k dispozici,poradíte??? Děkuji a přeji hezký den“
Zdeněk Simaichl: „Dobrý den. Zde nejvíce záleží na aktuálně naspořené částce. Pokud máte ještě rezervu v cílové částce, můžete poměrně efektivně spořit až do cca 230tis, kdy už SS naráží na efektivní strop a kde je lepší ho ukončit a založit nové s CČ max. 200tis Kč. Pravidelně spořit, ve smyslu krátkodobých rezerv, můžete na již několikrát zmiňovaném spořícím účtu. Také pěkný den “
Jana: „Dobrý den. Pro koho pracujete? Slyším , že víte o čem mluvíte. Přeji hodně úspěchů.“
Zdeněk Simaichl: „Dobrý den. Na FT spolupracuji a back-oofice mi dělá spol. Partners For Life Planning, a.s. Jinak pracuji svým jménem “
Lenka: „Jaký je Váš názor na ŽP se spořením?“
Zdeněk Simaichl: „Dobrý den. Je dobré jich využívat k zajištění. Mají levnější rizikové tarify o cca 10-25%. Spořící složku bych se snažil velmi omezit a optimalizovat maximálně na výši daňových úlev (12.000,-Kč/rok), do kterých se započítává standardně i pojištění v hlavním tarifu. Obecně platí, že investovat do pojištění nebývá výhodné. Je zatížené mnoha poplatky, které v konečném efektu potenciální výnos značně snižují. Raději doporučuji pravidelnou investici. Je to rovněž i flexibilnější řešení. Je dobré používat produkty k účelu, ke kterým jsou určené. Pojištění zajišťuje rizika související se ztrátou příjmu a spořící produkty za ke kumulaci peněz.“
Marcela Dulková: „Prosím, během půlroku mo bude "končit" sdůchodové spoření (přes českou pojišťovnu). Kam tyto ppeníze "uložit", když je mám nachystány poze na to, aby v případě potřeby mi sloužily na "zaplacení" mých případných pobytů v nemocnici. Nechci je dávat na svůj účet v KB,protože tam se tak rychle ztrácejí, že bych je neměla k ničemu a doma je mít nechci. Děkuji za odpověď. Marcela Dulková“
Zdeněk Simaichl: „Dobrý den. Můžete s výhodou využít spořících účtů. Vyšší zhodnocení, rychlá dostupnost, nulové náklady.“
Jitka Olomouc: „Ovšemže je jednodušší odpovídat lidem kteří mají problém umístit někam pouhých 20 mil. než rodině s dětmi, ok klasický obraz naší české společnosti. děkuji za nic...“
Zdeněk Simaichl: „Dobrý den. Nevím, kam svou poznámkou míříte. Odpovědi zpracovávám, tak jak byly vloženy do systému. Nic nevyřazuji, ani nepřeskakuji. S koncem vysílání končí i chat. Dokonce i tyto odpovědi dopisuji již z domova přes mail Pěkný den …“
Petra: „Dobrý den, můžete mi prosím poradit, jaké fondy finanč. cyklů využít. Můj finanční poradce mi nějaké radil, ale chtěla jsem je ještě někdě zkonzultovat. Existuje nějaký spořící účet v rámci banky, kde jsou vyšší úroky, na rozdíl od běžného účtu.?Děkuji.“
Zdeněk Simaichl: „Dobrý den. Fondů životního cyklu je současné době na trhu relativně dost. Je potřeba znát i další údaje k přesnějšímu doporučení. Opět obecně, u LCF (programy životního cyklu) jsou důležité fondy, do kterých je investováno. Jak jsou zaměřené? Kolik tvoří dynamická, smíšená a konzervativní složka? Je to vhodné právě pro mě? Jak jsou nastaveny jednotlivé linie rizikových složek? Jak vidíte, není to úplně jednoduché. Toto všechno by s Vámi měl poradce projít. Doporučuji, pokud máte pochybnosti, oslovit ještě někoho jiného a požádat o názor i vysvětlení.“
Radka Chytrá: „Dobré ráno, zaujalo mě Vaše povídání o penzijním pojištění, resp. spoření na důchod. S přítelem si oba samozřejmě spoříme, ale pravděpodobně bychom to měli přehodnotit a začít pravidelně investovat, jak jste říkal. Nicméně tomu nerozumíme, tak se chci zeptat, jestli nám můžete Vy poradit, jelikož žádného fin. poradce neznám. Bylo by možné sjednat si schůzku? Ještě by mě zajímalo, zda nehrozí nějaké sankce, když zrušíme penzijní spoření, nebo je nutné ho rušit když budeme zároveň investovat? Děkuji za odpověď a přeji pěkný den. Radka Chytrá“
Zdeněk Simaichl: „Dobrý den. O výběru fin.poradce jsem dnes psal již několikrát. Můžete mi poslat dotaz přes mail (zdenek@simaichl.cz).“
Michal NA: „Dobrý den, viděl jste někdy takovýto dokument jak vznikají peníze? http://www.csfd.cz/film/248949-penize-jako-dluh/ Od doby co nemáme bankovky kryté zlatem, mi peníze přijdou jako "bankovky" z hry Dostihy a sázky. Co si o tom myslíte? Film je k shlédnutí např. zde http://www.youtube.com/watch?v=Zb53eqIrocI“
Zdeněk Simaichl: „Dobrý den. Ano, uvedený dokument znám Ve většině případů jsou v podobných filmech věci značně zjednodušovány, ale souhlasím, že obsahují zdravé jádro. Domnívám se , že opuštění „zlatého standardu“ bylo nevyhnutelné a bylo pouze důsledkem rozvoje a hosp.růstu. Toto však nepovažuji za největší zlo. Problémem je zejména nezodpovědné nakládání s penězi ze strany jednotlivých států, které kromě ekonomických dopadů dává moc špatný příklad hospodaření nejširší veřejnosti. Rovněž základní přístup ekonomů, kde je masivně rozšířena teorie J.M.Keynese (stát musí vyrovnávat hospodářské výkyvy pomocí monetární expanze-tisk peněz -a vysokých rozpočtových deficitů v časech krize) není úplně v pořádku a jde především cestou nejmenšího odporu. Ale o tomto se vedou dalekosáhlé diskuse i ve vyšších odborných kruzích Naštěstí, my se můžeme chovat racionálně.“
Radka Chytrá: „Dobré ráno ještě jednou, posílala jsem dotaz, možná už pozdě, pořád se neobjevuje odpověď. S pozdravem Radka Chytrá.“
Zdeněk Simaichl: „Dobrý den. Již jsem odpověděl “