Chat

lektor etikety

Libor Neuwirth

Záznam chatu z úterý 24. června

AK: „Jaké to je být lektorem etikety?“

Libor Neuwirth: „Člověk nemůže kázat vodu a pít víno, tudíž musím být příkladem za každé situace - nebo se to ode mě alespoň očekává. Ale pokud bych se tím, co veřejnost učím, sám neřídil, nemohl bych se tomu věnovat, takže to vnímám jako nedílnou součást mé práce a celkově života. Jako lektor cestuji po celé ČR a setkávám se se zajímavými lidmi, což se při práci nepoštěstí každému.“

AK: „Jaké je nejlepší chování z hlediska lektora etikety?“

Libor Neuwirth: „Slušnost, ohleduplnost, takt a zdvořilost - z těchto základních pilířů vycházejí všechna pravidla etikety. Člověk může dokonale ovládat pravidla stolování i oblékání, ale pokud je uvnitř buran, který se neumí chovat ohleduplně k ostatním, je mu to k ničemu.“

ANTIMONY: „Objevují se v souvislosti s prací lektora etikety nějaké dezinformace?“

Libor Neuwirth: „Možná spíše odlišné pohledy, jak řešit různé situace. Ovšem na internetu narazíme na spoustu hloupostí a je dobré si informace ověřovat. Největší hloupost, která jím koluje se týkají stolování, konkrétně odkládání příborů. Neexistuje žádný způsob, jak odložením příboru dát obsluze najevo, že nám jídlo chutnalo, nebo nechutnalo. Na to máme ústa. Odložením příboru pouze dáváme signál, že jsme už dojedli, nebo v jídle ještě budeme pokračovat.“

ANTIMONY: „Jaký jste lektor etikety?“

Libor Neuwirth: „Svědomitý. Snažím se o pravidlech etikety nejen hovořit, ale být dobrým příkladem svému okolí i široké veřejnosti.“

AK: „Jak jste se stal lektorem etikety?“

Libor Neuwirth: „Postupně a přirozeně. Nejprve jsem se začal v této oblasti sám vzdělávat a až poté jsem se o znalosti mohl podělit s veřejností.“

DAYD: „Patří k lektorství etikety výuka k gentlemanství, toleranci, noblese, ušlechtilosti, hrdosti, kultivovanosti, důstojnosti a kulturnosti?“

Libor Neuwirth: „Ano, gentlemanství, tolerance, noblesa, kultivovanost a důstojnost k etiketě patří. Hrdost je spíše záležitost našeho ega, které bychom měli umět potlačit, protože nám při jednání s lidmi spíše překáží.“

Anna: „Jaká by měla být morálka a etika lektora etikety?“

Libor Neuwirth: „Měl by samozřejmě být příkladem pro všechny, protože to je nejlepší způsob, jak ostatní učit.“

AK: „Je v ČR dostatek lektorů etikety?“

Libor Neuwirth: „Myslím si, že je stále prostor pro další nadšence:)“

Jitka: „Dobrý den, chtěla bych vědět Váš názor na nošení u pánů sako a k tomu rifle? Nějak mě to k sobě nesedí. Děkuji.“

Libor Neuwirth: „Dobrý den, k dress codu smart casual nebo na volný čas je to v pořádku - sako ale nesmí být z obleku, ale volnočasové a musí mít vhodnou barvu, jinak to k sobě opravdu nepasuje.“

Andrea: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaké oblečení v tuto letní dobu na představení do Státní opery . A opravdu lodičky? Děkuji“

Libor Neuwirth: „Dobrý den, ideálně šaty v délce midi (od kolen do poloviny lýtek). Uzavřené lodičky s punčocháčemi jsou opravdu nutnost - i když potkáte dámy bez nich. Státní opera si vyžaduje vysokou míru formality i v letním období. Doporučuji šaty z přírodních materiálů a co nejméně příměsi polyesteru.“