Chat

advokátka, místopředsedkyně České advokátní komory

JUDr. Michala Plachká, LL.M.

Záznam chatu z pátku 16. května

Anna: „Dobrý den, musím být u rozvodového stání osobně nebo jde být v zastoupení právníkem? Děkuju za odpověď Anna“

JUDr. Michala Plachká, LL.M.: „Dobrý den, moc Vás zdravím. V rozvodovém řízení je možné se nechat zastoupit advokátem, a zejména v případě, kdy dohoda manželů na všech aspektech souvisejících s rozvodem není na obzoru, lze to rozhodně doporučit. Na jednání u soudu pak není třeba vždy chodit osobně. Výjimkou je předpokládaný výslech, který dle stávající právní úpravy stále ještě je třeba provést. Dle plánované novely by pak v případě, kdy se manželé na rozvodu dohodnou a jsou splněny další podmínky (např. soud má jejich tvrzení o rozvratu a záměru se rozvést za pravdivé a pravé), pak od výslechu může upustit. V takovém případě byste tedy osobně k soudu vlastně nemuseli. S pozdravem, Michala Plachká“

Hana: „Dobré ráno, chtěla bych se zeptat, manžel (brzy bývalý) navrhuje alimenty na děti ve věku 7 a 4 roky 4000 na každého. Podle naší dohody je mám ve výhradní péči já, on by si je bral v celkovém součtu 4 dní za měsíc. Výpočtová kalkulačka mi ukazuje vyšší částky, je lepší přistoupit na návrh manžela nebo nechat výši alimentů na soudu? Mohlo by se stát, že by alimenty byly nakonec nižší, než manžel navrhuje? Děkuju Hana“

JUDr. Michala Plachká, LL.M.: „Moc Vás zdravím, obecně lze říci, že je vždy ideální se dohodnout, zejména s ohledem na budoucí vztahy v rámci rodiny. Nicméně soud má vždy postupovat v nejlepším zájmu dítěte. Situace, kdy by soud určil výši alimentů nižší, než sám manžel navrhuje, je tedy nepravděpodobná. Zároveň platí, že soudy se ve své praxi doporučujících tabulek výživného drží, čili doporučuji pokusit se skutečně dohodnout v souladu s nimi, právě aby byl dodržen nejlepší zájem dítěte. Nezapomeňte zohlednit případné další vyživovací povinnosti manžela, pokud nějaké existují. S pozdravem, Michala Plachká“

Zuzana: „Dobrý den, chci se zeptat, existuje nějaká právně platná dohoda týkající se svěření děti do výhradní péče matky, která by platila již před rozvodem samým? Jsme s manželem domluveni na výhradní péči u mě, ale mám strach, aby si to nakonec nerozmyslel a nepožadoval střídavou péči. Jak to zařídit ? Děkuju za odpověď a přeji hezký den Zuzana“

JUDr. Michala Plachká, LL.M.: „Moc Vás zdravím, a děkuji za Váš dotaz. Ano, samozřejmě poměry k dětem se dají upravit platně již před tím, že je rozvod finální, a velmi často je to také nezbytné. Pokud se manželé nedohodnou, pak lze využít v určitých případech předběžných opatření. Dle navrhované novely pak má být zaveden nový, vhodnější institut pro dočasnou úpravu péče o děti, tzv. prozatímní rozhodnutí. Nicméně je třeba vědět, že zajistit, že manžel nebude v budoucnosti navrhovat či požadovat jinou formu péče, než na jaké se případně dohodnete nyní, zcela nelze. Pokud by se změnily poměry, případně i již soudem schválená dohoda či soudní rozhodnutí by nebylo dodržováno, rodič může požádat soud o úpravu rozhodnutí o péči. Moc Vám držím palce, aby se Vám povedlo dosáhnout dohody a tu poté oboustranně dodržovat a respektovat, a zároveň abyste byli schopní i při případné změně okolností a preferencí dosáhnout dohody nové. Ingerence soudu je vždy krajním řešením a na rodinných vztazích zanechává šrámy, kterým se dohodou a rozumnou komunikací často vyhneme. Samozřejmě v řadě okolností dohoda možná není, a pak je na místě soudní ingerence. S pozdravem, Michala Plachká“

Jana: „Dobrý den, počítají se alimenty do příjmů? Ptám se kvůli eventuálním příspěvkům na dítě a bydlení. Děkuju Jana“

JUDr. Michala Plachká, LL.M.: „Zdravím Vás, výživné se obvykle do příjmů při posuzování nároků započítává. Pro konkrétnější představu můžete využít i internetové kalkulačky, případně konzultaci s právníkem nebo přímo úřadem. S pozdravem, Michala Plachká“