Chat

prof. MUDr. Karol Zeleník, Ph.D., MBA
Záznam chatu ze středy 14. května
ANTI: „Jaké dezinformace se objevují v souvislosti s ORL?“
prof. MUDr. Karol Zeleník, Ph.D., MBA: „Nejčastější dezinformací jsou různé přípravky, které zázračně vrací sluch, nebo léčí tinitus. Objevují se opakovaně v různých časopisech, jedná se o klamnou reklamu a zneužívání lidí s obtížemi které výrazně negativně ovlivňují jejich kvalitu života a proto jsou ochotní platit. ORL lékaři opakovaně na to upozorňují. Tyto přípravky nefungují.“
ANTI: „Jaká je kvalita výuky na LF OU?“
prof. MUDr. Karol Zeleník, Ph.D., MBA: „Kvalita výuky je obecně výborná, využíváme všechny moderní metody včetně cvičné nemocnice. Vždy ale záleží od konkrétních předmětů a zejména vyučujících. Vyzdvihnout bych chtěl zejména praktickou výuku ve FN Ostrava, tím že máme méně studentů v porovnání s jinými lékařskými fakultami, výuka je více "individuální" a studenti vidí více pacientů.“
ANTIMONY: „Jaký je nejlepší životní styl z hlediska chirurgie hlavy a krku?“
prof. MUDr. Karol Zeleník, Ph.D., MBA: „Doporučení ORL pro zdravý životní styl se shodují s obecnými doporučeními pro zdravý životní styl - nekouřit, nepít alkohol, nesolit, sportovat, nesolit, vyvarovat se stresu, vyvarovat se hluku. Co se týká zánětu uší, tak záněty léčit aktivně, zejména u dětí.“
ANTIMONY: „Jaká je vědecko-výzkumná činnost ve Vaší FN?“
prof. MUDr. Karol Zeleník, Ph.D., MBA: „Věda ve FNO je úzce spojena s Lékařskou fakultou Ostravské Univerzity. Existuje několik stěžejních oblastí výzkumu a výzkumných týmů (zejména hematoonkologie, neurologie, interní medicína a další). Řada lékařů studuje postgraduální studium, existuje vnitřní grantová soutěž FN Ostrava. FN Ostrava se taky podílí na projektu LERCO. Vědu řídí náměstek pro vědu a výzkum FN Ostrava. Výsledky výzkumu jsou publikovány ve významných zahraničních časopisech. Spolupracujeme s dalšími lékařskými fakultami a taky se zahraničními kolegy.“
Kamil Štabla: „Dobrý den pane doktore, jsem čerstvý pacient onkologie fno. Mam nádor nosohltanu a metastázu na uzlině . S tím je spojena ma téměř hluchota ucha, zbytky sluchu. Odezní toto po léčbě, či mi to zůstane napořád a dá se s tím sluchem něco dělat nyní? Je to dost nepříjemné. Děkuji a pěkný den.“
prof. MUDr. Karol Zeleník, Ph.D., MBA: „Dobrý den, šance na úpravu sluchu je malá, u nádorů nosohltanu bývá porucha sluchu kombinovaná, ve středouší se hromadí tekutina a ani po léčbě (záření) se stav neupravuje, ale spíše se středouší jizví. K tomu se přidává často i nitroušní porucha sluchu. Ztráta sluchu na jedné straně se po vyléčení dá kompenzovat sluchadlem (klasickým nebo pro kostní vedení).“
Tomáš Soukup: „Dobrý den, je mi 52 let a asi rok mi stále píská v levém uchu. Byl jsem u lékaře a bylo mi řečeno, že už to takto zůstane. Je to možné? Nedalo by se s tím něco dělat? Děkuji“
prof. MUDr. Karol Zeleník, Ph.D., MBA: „Dobrý den, je to možné, je to časté, že léčba nevede ke zlpšeníni stavu. Pokud je pískání akutní (do cca 3 měsíců) je indikována léčba kortikoidy. Dále doporučujeme RHB krční páteře (měkké techniky), léky na prokrvení. V případě chronického tinitu lze stav zmírnit pomoci tinitus retraining therapy (sluchadlo s maskerem + kognitivně behaviorální terapie) nebo antidepresivy. Pokud je tinitus jednostranný měla by být provedena magnetická rezonance mozku k vyloučení afekcí mostomozečkového koutu nebo jiné patologie mozku.“
Marie: „Dobrý den,je mi 68 let byla jsem na vyšetření sluchu s výsledkem, že je sluch úměrný věku. Při hovoru často neslyším a musím si nechat opakovat. a pokud je puštěná televize reklamy musím tišit ale při sledování filmu nerozumím (neslyším). Také neslyším zvonění zvonů. Co by jste mi mohl doporučit? Děkuji.“
prof. MUDr. Karol Zeleník, Ph.D., MBA: „Dobrý den, máte typickou nedoslýchavost související s věkem, méte pravděpodobně ztráty zejména ve vyšších frekvencích. Nevím jakou máte ztrátu sluchu, ale pokud máte ztráty kolem 30-40% mohlo by vám pomoci sluchadlo - dokáže zvýraznit řeč. Obecně ale problém nelze 100% vyřešit. Okolí by mělo na Vás mluvit pomalu, střední hlasitostí (nekřičet).“
Iveta: „Dobrý den, syn měl zánět před 4 rokem a přes víkend mu praskl bubínek. Byli jsme sice na pohotovosti, dali nám kapky (nezabrali). Od té doby slyší méně na poškozené ucho, ale na ORL nám řekli, že má hraniční hodnoty a je to vlastně v pořádku. Je nějaká varianta, jak se tohle řeší? Děkuji a přeji hezký den.“
prof. MUDr. Karol Zeleník, Ph.D., MBA: „Dobrý den, pokud je zhoršení sluchu hraniční, bubínek se nejspíše zahojil malou jizvou. Tu nelze "odstranit", vznikla by větší jizva... Nevím jak dlouhá doba uplynula od zánětu a v jakém časovém odstupu od zánětu bylo vyšetření sluchu provedeno. Pokud je to řádově 2-3 měsíce ještě se sluch může zcela upravit. Doporučuji provést vyšetření sluchu s odstupem cca 2 měsíců. Pokud by byla ve středouší tekutina, léčí se nosními kapkami, odstraněním nosní mandle atd... nemám dost informací ohledně syna... Jednostranné hraniční/mírné zhoršení sluchu pokud by zůstalo většinou nepůsobí v životě žádné obtíže.“
Edita Karlovská: „Krásný den, pane doktore, v únoru 2024 jsem prodělala spontánní perforaci bubínku (v důsledku rýmy). Od té doby ucho sem tam pobolívá, někdy hůře slyším a občas pociťuji v uchu tlak. Je možno něco s tímto problémem dělat nebo pomůže pouze čas? Na ORL zkoušeli nejrůznější nosní spreje s kortikoidy, ale nikam to nevedlo. Děkuji Vám předem za odpověď, ať se daří!“
prof. MUDr. Karol Zeleník, Ph.D., MBA: „Dobrý den, ještě by se stav mohl upravit. Nosní spraye dáváme ke zlepšení průchodnosti nosu a sluchové trubice, je to v pořádku. Stav se ještě pravděpodobně upraví, pokud by po cca 6 měsících byla ve středouší tekutina, lze zavést do bubínku tzv. ventilační trubičku.“
Jan: „Dobre rano profesore Zeleniku, pred 5 lety jsem u Vas podstopil operaci byla mi diagnistikovana otoskleroza na pravem uchu. Stav je stabilizovan dekuji. Pouze posledni dobou se mi zhorsil podstatne tinitus. Neni mozne jednoznacne identifikovat spoustec. Je mozne se opet zastavit na kontrolu ? dekuji a preji pekny den“
prof. MUDr. Karol Zeleník, Ph.D., MBA: „Dobrý den, ano objednejte se, zkontrolujeme sluch a intenzitu tinitu. Bohužel tinitus u otosklerozy je častý.“
Michaela: „Nosím brýle. Jaká sluchadla jsou vhodná. Je mi 73. Děkuji“
prof. MUDr. Karol Zeleník, Ph.D., MBA: „Dobrý den, i u pacientů s brýlemi lze ve většině případů využit klasická závěsná sluchadla, event. i zvukovodová. Záleží od závažnosti nedoslýchavosti, velikosti zevního zvukovodu a dalších faktorů.“
Ivana: „Dobrý den pane profesore. Je mi 70 let před 10 dny jsem se vrátila z dovolené letecky .V letadle jsem použila špunty do uší takové ty tvarovatelné .Od té doby špatně slyším na obě uši.KApala jsem si extra silné ušní kapky LIVSANE a na zahleněný kašel ACC LONG. Nachlazení se zlepšilo,ale sluch vůbec.Můžete mi prosím něco poradit? Děkuji a přeji hezký den.“
prof. MUDr. Karol Zeleník, Ph.D., MBA: „Dobrý den, zajděte na ORL, můžete mít ušní maz, nebo tekutinu ve středouší, tyto stavy se léčí odlišně,“