Chat

Ing. Lucie Kocůrková, Ph.D.
Záznam chatu z pondělí 28. dubna
ANTIMONY: „Je bezpečnostní inženýrství dobře, vhodně zvolený pojem?“
Ing. Lucie Kocůrková, Ph.D.: „Já osobně upřednostňuji pojem Bezpečnost průmyslu, jako multidisciplinární obor zabývající se identifikací, analýzou a hodnocením rizik souvisejících s průmyslovou činností a přijímáním opatření k zajištění bezpečnosti, ochrany zdraví a ochrany životního prostředí.“
ANTIMONY: „Jaký je zájem o studium bezpečnostního inženýrství VŠB-TUO?“
Ing. Lucie Kocůrková, Ph.D.: „Dlouhodobě nám roste počet uchazečů o studium na Fakultě bezpečnostního inženýrství. Absolventi mají dobré uplatnění v praxi.“
ANTI: „Jaký je v ČR celkově zájem o bezpečnostní inženýrství?“
Ing. Lucie Kocůrková, Ph.D.: „Nedokáži říci, jaký je zájem v celé ČR. Není moc dalších fakult, které se této oblasti věnují. Ale za naši fakultu mohu potvrdit, že zájem je - a stále roste. Nejen o obor BOZP, ve kterém jsem aktivní já, ale také o další obory, jako je např. Požární ochrana, Havarijní plánování apod.“
ANTI: „Jaký je přesný význam pojmu bezpečnostní inženýrství?“
Ing. Lucie Kocůrková, Ph.D.: „Bezpečnostní inženýrství je inženýrská disciplína, která se zaměřuje na návrh zařízení a systémů tak, aby poskytovali přijatelnou úroveň bezpečnosti. Já osobně dávám přednost pojmu "Bezpečnost průmyslu", která šířeji pojímá management rizik souvisejících s průmyslovou činností - a řeší dopady ve vztahu k bezpečnosti, zdraví a životnímu prostředí. Již dlouho se nejedná o ryze technickou disciplínu, ale o multidisciplinární obor.“
ANTI: „Jak byste představila FAKULTU BEZPEČNOSTNÍHO INŽENÝRSTVÍ?“
Ing. Lucie Kocůrková, Ph.D.: „Fakulta bezpečnostního inženýrství je nejmladší fakulta VŠB-TUO, která jako jediná v ČR nabízí široké spektrum oborů souvisejících s bezpečností průmyslu - jako např. požární ochrana, bezpečnost a ochrana zdraví při práci, procesní bezpečnost, havarijní plánování apod.- pod jednou střechou. Kromě vzdělávání se věnujeme také výzkumu, spolupráci s průmyslem a znalecké činnosti.“
ANTIMONY: „Jak je v současnosti v ČR důležité bezpečnostní inženýrství?“
Ing. Lucie Kocůrková, Ph.D.: „Bezpečnost, nejen v kontextu průmyslu, má stále význam. Průmysl se vyvíjí, svět práce se mění a každé období přináší nová rizika. Mezi současné výzvy patří velká komplexita systémů, digitalizace, umělá inteligence, ale také např. rostoucí psychosociální rizika a expozice směsi chemickým látkám v pracovním i životním prostředí.“
ANTIMONY: „Jaké je celkově české bezpečnostní inženýrství?“
Ing. Lucie Kocůrková, Ph.D.: „V ČR je stále relativně nízká úroveň kultury bezpečnosti. Otázky bezpečnosti jsou podceňovány, není jim věnována dostatečná pozornost. Motta typu "Safety First" nejsou reálná. Chybí odpovědný přístup k otázkám bezpečnosti, ochrany zdraví a životního prostředí. Potřebujeme, aby se se vyrábělo / podnikalo bezpečně, s ohledem na zdraví, šetrně k ŽP...“
ANTIMONY: „Objevují se nějaké dezinformace v souvislosti s bezpečnostním inženýrstvím?“
Ing. Lucie Kocůrková, Ph.D.: „Já vnímám jako problém nejasné vymezení oboru. Bezpečnostní inženýrství bylo dlouhou dobu chápáno jako čistě technická, inženýrská disciplína. A u řady odborníků toto pojetí zůstává. A přitom se jedná o multidiciplinární obor, který zahrnuje nejen inženýrství, ale také přírodní vědy, zdravotní vědy, společenské vědy ... Řešení současných výzev bezpečnosti není možné bez propojení odborníků z různých oblastí. Další problém je s odpovědností za bezpečnost. Spousta lidí se mylně domnívá, že odpovědnost má "bezpečák". A přitom je to zaměstnavatel a vedoucí zaměstnanci na všech stupních řízení. A samozřejmě bychom měli mít odpovědnost vůči vlastnímu životu a zdraví my samotní. Nejen práva...ale také povinnosti.“
Jitka: „Dobrý den, máme zaměstnance elektromontažniky ,chtěla bych se zeptat do jaké skupiny rizik patří a jak často je máme posílat na preventivní prohlídku .dekuji“
Ing. Lucie Kocůrková, Ph.D.: „Dobrý den Jitko, zaměstnavatel má povinnost zařadit práce do kategorií z pohledu působení rizikových faktorů pracovních podmínek (prach, chemické látky, hluk, vibrace, fyzická zátěž, psychická zátěž atd.). K tomu je nutná objektivizace potenciálních zdravotních rizik - zpravidla na základě měření autorizovanou laboratoří. Dle výsledné kategorie práce, věku a případně profesního rizika se stanoví lhůta pracovně-lékařské prohlídky. Kategorii nelze stanovit obecně. Stačí Vám to takto? Lucie“
Radovan: „Dobrý den přeji,dělám v gastronomii(25let).je možné syndrom vyhoření.?“
Ing. Lucie Kocůrková, Ph.D.: „Dobrý den Radovane, syndrom vyhoření je závažný psychický stav, který nesmíte podceňovat. Po 25 letech v gastronomii to určitě možné je. Pokud zažíváte emoční vyčerpanost, pocity strachu z toho, co bude zítra, oslabení kognitivních funkcí a celkovou únavu, určitě začněte řešit s odborníkem.“
Marci: „Dobrý den, Má zaměstnanec-prodavač ve sportovní prodejně nárok na pracovní obuv, hrazenou zaměstnavatelem? Pokud ano , může si sám vybrat jak drahou? Děkuji za odpověď.“
Ing. Lucie Kocůrková, Ph.D.: „Dobrý den Marci, osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP) stanoví zaměstnavatel na základě posouzení rizik. Záleží tedy za zaměstnavateli, zda Vám OOPP poskytne a za jakých podmínek. Co se výběru týče, i ten je na zaměstnavateli. Dobrá praxe je, že zaměstnavatel konzultuje výběr OOPP se zaměstnanci, ale obecně si zaměstnanec vybírat nemůže. Stačí Vám takto? Lucie“