Chat

ředitel OSSZ Ostrava

Ing. Michal Ztratil

Záznam chatu z pátku 4. dubna

Jana: „Dobrý den, obdržela jsem výpověď od zaměstnavatele k 31.3.25. Od dnešního dne jsem na nemocenské (nastoupila jsem v ochranné lhůtě). V březnové výplatě mi má být vyplaceno 10 měsíční odstupné (dle kolektivní smlouvy). Bude odstupné započítáno do výše vyplácené nemocenské (započítává se do hrubé mzdy, ovlivní vyměřovací základ)? Jaká je vlastně maximální výše nemocenské? Děkuji.“

Ing. Michal Ztratil: „Dobrý den, odstupné nevstupuje do odvodu pojistného, a proto nebude zahrnuto do výpočtu částky nemocenského. Do výpočtu dávky se započítávají jen částky vyměřovacího základu, z kterých se odvádí pojistné na nemocenské pojištění.“

Marta: „Dobré ráno, pane inženýre, chci se zeptat, z čeho se vypočítává důchod, ze mzdy, nebo ze sociálního pojištění. Bude mi 50 a mám minimální mzdu. Děkuju, pěkný den“

Ing. Michal Ztratil: „Dobrý den, do výpočtu důchodu se zahrnuje veškerý dosažený příjem ze zaměstnání nebo samostatné výdělečné činnosti za dobu účasti na důchodovém pojištění, nejdříve od roku 1986. U OSVČ se hodnotí jen doby zaplaceného pojištění.“

Petra: „Dobrý den, dcera s přítelem mají miminko, má 3 týdny. Dcera spadla, byla v křečích, vezla ji rychlá, CT a krev v pořádku, čeká na konec dubna, půjde na magnetickou rezonanci. Přítel dostal od dcery doktorky ošetřovačku na miminko, bude to mít od zaměstnavatele zaplacené? Děkuji za odpověď“

Ing. Michal Ztratil: „Dobrý den, nárok na ošetřovné mají nárok pojištění zaměstnanci. Maximální délka výplaty dávky je 9 kalendářních dnů. Pro uplatnění dávky je zapotřebí požádat zaměstnavatele, který zasílá další podklady příslušné OSSZ, která posoudí nárok a vyplatí dávku,“

Kosová: „Dobrý den, pracující důchodci také platí zdravotní pojištění že své mzdy. Za důchodce platí zdravotní pojištění stát. Pokud pracující důchodce je nemocen je mu nemocenská vyplacena jen po určitou dobu. Prosím o vysvětlení proč platí pracující důchodci zdravotní pojištění a proč mají omezené dávky. Děkuji 9“

Ing. Michal Ztratil: „Dobrý den, u starobních důchodců a invalidních důchodů pro invaliditu 3. stupně je nárok na výplatu nemocenského jen po dobu 70 kalendářních dnů po dobu jedné pracovní neschopnosti nebo po dobu kalendářního roku. Je to dáno tím, že je jsou zabezpečeni už starobním důchodem, resp. invalidním důchodem.“

Soňa: „Dobrý den, jsem na dlouhodobé nemocenské. Na Slovensku mám nemocné rodiče a vlastním tam nemovitost, kde mám trvalý pobyt. Ten mám i v ČR. Je možnosť napr. na týden přeložit pn na slovenskou adresu?“

Ing. Michal Ztratil: „Dobrý den, změnu pobytu v době pracovní neschopnosti do zahraničí může povolit Váš ošetřující lékař po předchozím souhlasem lékaře posudkové služby z Institutu posuzování zdravotního stavu. Žádost posílá Váš ošetřující lékař.“

Tereza: „Dobrý den, pane řediteli chtěla jsem se zeptat,pokud mám nemocenskou a mám naplánované rehabilitace na něco jiného,než s čím se léčím doma. Čím se můžu prokázat,když mi přijde kontrola? Nebo když jsem objednaná k jinému lékaři,můžu ho normálně navštívit? Děkuji“

Ing. Michal Ztratil: „Dobrý den, při nezastižení kontroly režimu práce neschopného máte povinnost kontaktovat svého ošetřujícího lékaře, případně správu sociálního zabezpečení a doložit důvody, pro které Vás nemohla zastihnout kontrola. Lékař může po vysvětlení pádných důvodů omluvit tuto situaci.“

Jana Ščotková: „Dobrý den, jsem momentálně v PN, a potřebuji v příštím týdnu jet na dlouho objednané odborné vyšetření s nezletilou dcerou. Je to možné? Není nikdo jiný, kdo by ji mohl vzít, je to v jiném městě, čekací doba více než půl roku. Děkuji za odpověď , Jana Ščotková“

Ing. Michal Ztratil: „Dobrý den, doporučuji kontaktovat Vašeho ošetřujícího lékaře a zkonzultovat tuto situaci, zda je v rámci léčebného režimu tato cesta vhodná a může povolit či změnit dobu vycházek, které mohou být max. 6 hodin denně.“

Katka Tomm: „Dobré ráno, chtěla bych se zeptat pro maminku, jak je to s přechodem z invalidního důchodu do starobního. Zda se přechází automaticky, nebo i tak se musí žádat o starobní důchod. Moc děkuji Katka T.“

Ing. Michal Ztratil: „Dobrý den, při dosažení věku 65 let se ze zákona mění invalidní důchod na důchod starobní. Důchodce nemusí nic žádat a ČSSZ provede změnu automaticky, tj. výplata bude ve stejné výši jako důchod invalidní. Je však možné požádat o starobní důchod, kdy se provede srovnávací výpočet mezi dosavadní částkou důchodu a nově spočítanou výší a přizná se částka vyšší.“

Martin: „Dobrý den,jsem po těžkém úrazu na kole, bude mi končit podpurčí doba. Pro další období rehabilitace jsem podal žádost o prodloužení,kdy dostanu vyjádření od OSSZ? Děkuji“

Ing. Michal Ztratil: „Dobrý den, pokud jste podal žádost o výplatu nemocenského po uplynutí podpůrčí doby, řízení je ukončeno rozhodnutím ve věci po posouzení Vašeho zdravotního stavu. Běžně je rozhodnutí vydáváno ve lhůtě do 30 dní, maximálně do 60 kalendářních dnů od podání žádosti. Vše záleží na délce posouzení zdravotního stavu.“