Chat

podiatrička, instruktorka zdravotní tělesné výchovy, předsedkyně dozorčí rady České podiatrické společnosti, z.s

ing. Jana Vašková

Záznam chatu ze středy 19. března

ANTIMONY: „Jaká je nejlepší prevence z hlediska instruktorky zdravotní tělesné výchovy?“

ing. Jana Vašková: „Prevence je důležitá již v dětském věku, kdy doporučujeme kolem čtvrtého roku věku dítěte provést podiatrické vyšetření, aby se vyloučil nesprávný vývoj nohou a pohybového aparátu. v případě zjištění strukturálních nebo funkčních vad doporučíme vhodné cvičení ke získání správných pohybových stereotypů, posílení svalových skupin, které nejsou dostatečně vyvinuté a protažení přetížených zkrácených svalů. Doporučíme vhodnou obuv a v případě potřeby ortopedické stélky. Protože pohyb je pro naše tělo důležitý, učíme lidi se správně hýbat.“

Jitka: „Dobrý den, jak se k Vám člověk muže objednat? Může bez doporučení obvodního lékaře? Je vyšetření hrazeno pojišťovnou? A kde sídlíte? Děkuji a přeji hezký den.“

ing. Jana Vašková: „Podiatrické vyšetření nehradí zdravotní pojišťovny, tzn., že není nutné doporučení žádného lékaře. Objednat se můžete do našeho pracoviště v Brně nebo ve Zlíně. Kontakt na www.columna.cz nebo www.prozdravenohy.cz“

Tannerová: „dobrý den, mám problém s levým haluxe, cvičím s ježatým míčkem a další cviky, ale zvětšil se výrůstek smerem nahoru, což mě hodně omezuje v botách. Před 2 roky jsem si zlomila krček na druhé noze,občas mě tam ty šrouby vadí/ bolí např v noci i při delším sedění. Bohužel je mi již 77 let a vždy jsem dost sportovala a chodila, ale ted mě to hodně omezuje. jeden lékař radí at si nechám ty šrouby vyndat, druhý říká že v mém věku už ne. Asi si při chůzi "ulevuji" -je možné že to zhoršuje i ten Halux na druhé noze?“

ing. Jana Vašková: „Jakákoliv deformita nebo svalová nerovnováha ovlivňuje pohyb. Doporučila bych konzultaci s rehabilitačním lékařem, případně fyzioterapeutem a provedení podiatrického vyšetření k určení příčiny vašich potíží.“

Helena: „Dobré ráno, bude v rámci vysílání také prakticky ukázáno jak probíhá vyšetření na podoskopu například na jednom z moderátorů?“

ing. Jana Vašková: „Bohužel ne, ve vysílání k tomu není časový prostor.“

Alča: „Dobrý den, paní inženýrko, kdo se mohu objednat? Je možné i k vám s maminkou věk 78 let? Moc děkuji a přeji krásné dny.“

ing. Jana Vašková: „dobrý den, můžete se objednat do našeho pracoviště v Brně na www.columna.cz nebo ve Zlíně, info na www.prozdravenohy.cz“

ANTICYKLON: „Je dobré chodit k podiatrovi preventivně?“

ing. Jana Vašková: „určitě ano, u dětí kolem čtvrtého roku věku doporučujeme provedení preventivního podiatrického vyšetření k vyloučení anomálií ve vývoji nohou a pohybového systému dítěte. U dospělých je prevence také důležitá k včasnému podchycení případných nesprávných pohybových stereotypů a vývoje strukturálních a funkčních změn.“

Jana Spáčilová: „Dobry den, jakou značku nebo výrobce bot by jste doporučila na problém, když jdou kotníky dovnitř. Děkuji moc. Jana S.“

ing. Jana Vašková: „Obuv můžeme doporučit až po provedení podiatrického vyšetření, kterým se snažíme odhalit příčinu problému. V případě funkční vady doporučujeme cvičení a upravení pohybových stereotypů, v případě funkční i strukturální vady volíme vhodnou obuv. V tomto případě s opatkem, vybavenou vkládací stélkou s patní miskou.“

ANTIMONY: „Jaký je nejlepší životní styl z hlediska instrukutorky zdravotní tělesné výchovy?“

ing. Jana Vašková: „Zdravá životospráva, pravidelný pohyb, správné pohybové stereotypy, nepřetěžování se a vyloučení jednostranné zátěže. Také volba vhodné obuvi.“

ANTIMONY: „Jaká je současná česká podiatrie?“

ing. Jana Vašková: „Česká Podiatrická společnost sdružuje odborníky různých profesí, zabývajících se diagnostikou, léčbou a péčí o nohy. Jsou to odborní lékaři, fyzioterapeuti, pedikéři, obuvníci, protetici. Klade důraz na mezioborovou spolupráci.“

ANTI: „Jaký je nejlepší podiatrický životní styl?“

ing. Jana Vašková: „Prevence. Vždy je důležité se preventivně vyvarovat problémů s nohama a pohybovým aparátem. Prevence znamená naučit se správně provádět pohybové stereotypy jako chůze, běh, ale i např. dřep, stoj na jedné noze, sed a pod., které používáme při našich každodenních aktivitách. Důležitou prevencí je pravidelný pohyb, nejpřirozenější je chůze. Nezapomínat na volbu vhodné obuvi.“

Martina: „Dobré ráno, chtěla bych se zeptat, co způsobuje v dospělosti bodavé bolesti nártů a zda se s tím dá něco dělat. Děkuji moc.“

ing. Jana Vašková: „Může to být způsobeno např. typem podélné klenby, konkrétně u nohy vysoké - lukovité. Příčin může být ale více, doporučuji provedení podiatrického vyšetření a kineziologického rozboru ke zjištění příčiny problému.“

Simona Schöberlová: „Dobrý den , mám 3,5 letého vnuka , který chodí po špičkách. Ale, po napomenutí se postaví na celá chodidla. Ale po chvíli se opět staví na špičky. Po špičkách i běhá. Pomůžou nějaké vložky do bot a papučí? Děkuji, Simona Schöberlová, Fulnek“

ing. Jana Vašková: „Konzultujte s dětským fyzioterapeutem. Většinou jsou příčinou zkrácené lýtkové svaly a úpony achilovek. V tom případě pomůže problém odstranit vhodné cvičení.“

Iveta: „Dobrý den, mám na obou nohách haluz, není bolestivý. Dá se cvičením "zmensit" a předejít dalšímu růstu? Jake boty byste mi doporučila. Je mi 45. Děkuji za odpověď.“

ing. Jana Vašková: „Cvičením se dá částečně problém zmenšit, ale především zabránit jeho zhoršení. Závisí na tom, v jakém stadiu hallux je. Obuv volte dostatečně širokou v přední části, optimálně s elastickým pružným materiálem v oblasti palcového kloubu. Nízký podpatek.“

Hana: „Dobrý den, prosim o Vás názor. Dcerka, měla čerstvě 2 ročky, má při stání a chůzí oba dva malíčky vytočené nehtíkem směrem k zemi. Lze s toto nějakým cvičením napravit? Otec má obdobně vytočené malíčky, ale ne tak moc.“

ing. Jana Vašková: „Konzultujte prosím s ortopedem a cvičení s dětským fyzioterapeutem. Obuv volte dostatečně širokou v prstové části.“

EVA: „DOBRÝ DEN je mne 72 let a kdysi na rehabilitaci mne doporučili takovy kruh z bodlinami jedny sou mensi ktere mohou byt i na židli při sezeni ty vetsi na šlapani -jak hodnotite tuto pomucky- jeji nazev nevim“

ing. Jana Vašková: „Nevím, z jakého důvodu Vám byla doporučena tato rehabilitační pomůcka, tak se k tomu bohužel nemohu vyjádřit. Ale pro masírování plosky nohy a aktivaci drobných svalů chodidla je to určitě přínosné.“

Jana: „Dobré ráno, prosím čím to je jdu a v nártu cítím bolest jak by se mi přemístila šlacha nebo žíla, mám co dělat abych udržela rovnováhu a nespadla, noha mi úplně poklesne.Už se to stalo že jsem si na nohu sedla a nedopadlo to dobře, naštíplé kosti v nártu a u kotníku tak se bojím dalšího zranění.“

ing. Jana Vašková: „Doporučuji vyšetření rehabilitačním lékařem a podiatrem a konzultaci s fyzioterapeutem ohledně upravení pohybových stereotypů a vhodného cvičení. Důležité je rovněž vybrat vhodnou obuv a případně ji vybavit ortopedickou stélkou.“

Marie: „Je mi 70+ mám problém s výběrem obuvi, preferuji když není bota tvrdá a dá se přesně jak v ukazujete, ale všude v obchodech mají zuzrnou špičku, je možné si nechat ušít botu na míru děkuji za odpověď“

ing. Jana Vašková: „Bota by měla být vždy ohebná a v prstové části dostatečně široká. Obuv se dá ušít i na míru ve specializovaných protetických pracovištích. Doporučuji Vám hledat v obchodech, kde se dá také najít komfortní a pohodlná obuv. Chce to ale trpělivost.“

Lenka: „Dobrý den, mám téměř roční dceru, která začala chodit v 10. měsíci. Doma chodí téměř pořád boso. Všimla jsem si, že při chůzi docela šmajdá... Jakoby škrtá nárty o podlahu. Je to problém k řešení, nebo se to samo ustálí? Předem děkuji za odpověď.“

ing. Jana Vašková: „U malých dětí je důležité nepřeskočit fázi lození po kolenou. Tím se formuje postavení kyčlí a učí se nácvik chůze. Snažte se ji motivovat k tomu formou hry. Chůze naboso není vhodná po tvrdých površích. Chůze špičkami k sobě je v tomto věku fyziologická, většinou se do čtvrtého roku věku upraví. Pokud ne, konzultujte s dětským fyzioterapeutem.“