Chat

Mgr. Jan Boroš
Záznam chatu ze čtvrtka 6. března
Jan: „Dobrý den. Říkal jste před chvílí ve vysílání že nárok na mzdu má zaměstnanec. Když jde na vyšetření. Tak třeba hypermarket Albert nám vždy nařizoval že veškeré své prohlídky ať si plánujeme na své volno. Max jsme si vzali propustku. Jak je to tedy. Máme nárok na volno placené? Když jdu na magnetickou rezonanci třeba. Díky.“
Mgr. Jan Boroš: „Dobrý den, Podle nařízení vlády č. 590/2006 Sb., se pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno /A/ ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, /B/ a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout, /C/ pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu. Pokud tedy Vaše lékařské vyšetření splňuje uvedené podmínky, máte nárok na pracovní volno a třeba i s náhradou mzdy.“
Jana: „Dobry den, chtela bych se zeotat na pripqd, kdy je zkraceny uvazek ve smyslu mene odpracovanych hodin a dva dny v tydnu nepracuje. Kolikrat muze cerpat volno na lekare zrovna v pracovni dobe? Je tohle nejakym zpusobem omezene? Pro vysvetleni mame zamestnance, ktery si oravidelne dava lekare do pracovni doby. Dekuji“
Mgr. Jan Boroš: „Dobrý den, podle nařízení vlády 590/2006 Sb., se pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu poskytne na nezbytně nutnou dobu (po splnění dalších tam uvedených podmínek), pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu. Podle toho, co uvádíte, by zaměstnanec při zkráceném úvazku mohl k lékaři i mimo svoji pracovní dobu, tedy by mu nárok na pracovní volno vzniknout nemusel. Samozřejmě také záleží na vnitřních předpisech zaměstnavatele atd.“
Kamila: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak je to s neplaceným volnem v uvedeném případě. Mzda zaměstnance se skládá z fixní části + pohyblivé složky. Pokud je splněn obrat 100.000 = základ, tak z obratu převyšující tento základ má zaměstnanec nárok na pohyblivou složku, která je v procentech. Zaměstnanec za měsíc základ splnil - obrat 100.000 + z dalších cca 30.000 bude mít pohyblivou složku. Zaměstnanec potřeboval neplacené volno = v den neplaceného volna nevydělal další obrat k 30.000 - tedy neměl za ten den žádnou částku pohyblivé složky ke mzdě a navíc se mu ponížila i fixní mzda o den absence v práci, i když základ 100.000 splnil. Je to takhle správně? Nebo má přicházet pouze o částku z pohyblivé složky? Moc děkuji.“
Mgr. Jan Boroš: „Dobrý den, Vaše otázka přesahuje mé ranní intelektuální schopnosti zde ve studiu :-) Bez bližších souvislostí (znění pracovní smlouvy, interní předpisy zaměstnavatele atd.) bohužel nejsem schopen odpovědět.“
ANTIMONY: „Vím o případu, že někdo se za někoho podepsal - plná moc - jak se toto nelegální jednání dá postihovat?“
Mgr. Jan Boroš: „Dobrý den, pokud někdo bez vědomí druhého za něj podepíše plnou moc, pak takové jednání samozřejmě může mít nepříznivé právní důsledky - padělaný podpis na plné moci za jinou osobu může zakládat trestní odpovědnost za trestný čin. např. podvodu, pokud tím někomu vznikne škoda.“
Anna: „Pokud někdo dlouhodobě neplatí poplatky za rozhlas, může je ČRO vymáhat po něm?“
Mgr. Jan Boroš: „Dobrý den, ano, Český rozhlasu může vymáhat neuhrazené rozhlasové (koncesionářské) poplatky.“
Věra: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat co ještě je hrazené na propustku, např. zubní hygiena, rehabilitace a nebo kontrola znamének z vlastní iniciativy.“
Mgr. Jan Boroš: „Dobrý den, rozhodně by se tohoto nároku nemělo zneužívat. Nezapomeňte, že na volno vzniká nárok jen, pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu. Z Vámi uvedených příkladů bych si dokázal představit, že byste měla mít nárok na pracovní volno při kontrole znamének, kdy se ordinační hodiny mohou krýt s pracovní dobou zaměstnance, a obdobně při rehabilitaci po nějakém úrazu. Zubní hygiena se dá domluvit po pracovní době.“
Evita: „Dobrý den , sepisuji závěť , napsala jsem vlastní rukou, nechám ověřit podpis. Je takto vpořádku? Děkuji .“
Mgr. Jan Boroš: „Dobrý den, závěť platná bude, ověřeným podpisem jistě zvýšíte její právní sílu. Obecně lze při sepsání závěti doporučit návštěvu notáře a závěť sepsat u něj.“