Chat

psycholožka, Katedra psychologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci

Mgr. Jaroslava Suchá, Ph.D.

Záznam chatu ze středy 22. ledna

ANTICYKLON: „Jaká je nejlepší prevence z hlediska psycholožky?“

Mgr. Jaroslava Suchá, Ph.D.: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Vhodnou prevencí je rozvíjet digitální kompetence u samotného dítěte, poučit o rizicích, nastavit smysluplné hranice a kontrolovat je. A zejména rozvíjet a podporovat aktivity v reálném životě.“

ANTI: „Jaká je nejlepší životní styl z hlediska psycholožky?“

Mgr. Jaroslava Suchá, Ph.D.: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Za nejlepší životní styl můžeme považovat ten, který je vyvážený - ve všech ohledech (užívání online prostředí, práce a odpočinku, stravování, spánku apod.).“

Věra: „Dobrý den, zajímá mě Váš názor na odevzdávání telefonů ve školách. Můj názor je že dětem tímto způsobem jen bereme možnost růstu. Bereme jim možnost zodpovědnosti sami za sebe. Nemyslím si že umetaní cestičky našim dětem může být prospěšné.“

Mgr. Jaroslava Suchá, Ph.D.: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Výzkumy v této oblasti nejsou jednoznačné, na jedné straně může užívání telefonů ve škole narušovat pozornost (resp. ubírat kognitivní kapacitu), ale na druhou stranu to může být cesta k rozvoji digitálních kompetencí. Vnímám jako užívání ve škole jako rozvíjející, ale musí jít ruku v ruce s rozvojem digitální gramotnosti.“

Věra: „Ještě jednou dobrý den, měla jsem na mysli spíše psychologický dopad. Každé školní dítě by přeci mělo být zodpovědné za své věci a ví co ano a co ne. Zdá se že největší problém jsou rodiče. A jejich podprůměrná práce (možná až nezájem) se svými dětmi.“

Mgr. Jaroslava Suchá, Ph.D.: „Dobrý den, děkuji za doplnění Vašeho dotazu. Rodiče určitě nelze opomenut, jejich vztah k dětem, poskytovaná opora a angažovanost mají určující vliv na rizikové chování u dětí, kam spadá i online rizikové chování a problémové užívání technologií.“