Chat

MUDr. Daniela Bartková
Záznam chatu z pátku 29. listopadu 2024
ANTIH: „Jaké jsou nejčastější dezinformace v souvislosti s infekčním lékařstvím?“
MUDr. Daniela Bartková: „Aktuálně pravděpodobně ty, které se týkají očkování. Dezinformace o jeho neúčinnosti a škodlivosti.“
ANTIH: „Jaký je nejlepší životní styl z hlediska infekčního lékařství?“
MUDr. Daniela Bartková: „Obecně zdravý životní styl, zdravý člověk má mnohem lepší obranyschopnost proti určitým infekčním onemocněním, zejména respiračním infektům. Pokud onemocní dosud zdravý člověk, má mnohem větší šanci, že u něj bude onemocnění probíhat nekomplikovaně.“
AK: „Jaká je nejlepší prevence z hlediska infekčního lékařství?“
MUDr. Daniela Bartková: „Prevence je různá u různých infekčních onemocnění, obecně můžeme říct zdravý životní styl. Proti některým nemocem máme k dispozici očkování a to je velmi účinný nástroj v boji proti infekcím. Prevencí proti sexuálně přenosných onemocněním je dodržování zásad bezpečného sexu, zejména používání kondomu. Prevencí proti nákazám z jídla je dbát na dostatečnou tepelnou úpravu potravin. Cestovatelé do zemí s nižším hygienickým standardem by měli dbát na to, že pijí pouze balenou vodu. Prevencí proti onemocněním, která jsou přenášena hmyzem, je používání repelenů a nošení dlouhého oděvu. To jen pro ilustraci, jak se mohou preventivní opatření lišit u různých onemocnění.“
ANTIH1: „Je dobré chodit k infekčnímu lékaři preventivně?“
MUDr. Daniela Bartková: „Preventivně je vhodné přijít k infekčnímu lékaři například v případě cestovatelů v rámci předcestovního poradenství ohledně cestovatelského očkování nebo prevence proti malárii. Většinu vyšetření, ale i očkování je možné provést cestou praktického lékaře, v případě potřeby ten následně pacienta odešle k infektologovi.“
Aneta: „Dobry den jak člověk pozná že by mel do 72 hodin , jak jste říkala na včasnou injekci aby zabránil vzniku teto nemoci. V dnešní době ne každý používá kondom , a ještě vy mě zajimalo jak dlouho ta preventivní injekce působí v těle dekuji“
MUDr. Daniela Bartková: „Dobrý den, pokud dojde k vysoce rizikovému kontaktu, tak je nutné nasadit do 72 hodin léky, které se jsou nasazeny v režii HIV center, pacient je užívá 1 měsíc. Léčba injekční je vyhrazena již HIV pozitivním pacientům, není používaná k prevenci, ale k léčbě. Pokud si je člověk vědom opakovaného rizikového chování, například muži mající sex s muži nebo pracující v sexbyznyse, je možné nasadit preexpoziční profylaxi viru HIV, která je známá pod zkratkou PrEP. Je to preventivní užívání léků na HIV, s cílem zabránit nákaze. Více informací o této možnosti prevence najdete na www.chciprep.cz“
ANTIH: „Jaká je Klinika infekčního lékařství FN Ostrava?“
MUDr. Daniela Bartková: „Jedná se o špičkové pracoviště, které se věnuje všem odvětvím infekčního lékařství. Pečujeme o dospělé i dětské pacienty a poskytujeme péči na standardních odděleních i na jednotce intenzivní péče. V ambulantním provozu se věnujeme akutním i chronickým infekcím, očkování rizikových osob a cestovatelské medicíně.“
AK: „Jaká by měla být etika infekční lékařky?“
MUDr. Daniela Bartková: „Lékařská etika se neliší u různých oborů, je pro všechny lékaře stejná.“
AK: „Jaké jsou v současnosti nejnebezpečnější infekce v ČR?“
MUDr. Daniela Bartková: „To je velmi obtížná otázka. Velmi obávanou bakterií je meningokok, který dokáže z plného zdraví zabít člověka do 24 hodin, proti nejčastěji se vyskytujícím skupinám meningokokům existuje účinné očkování. Za nižší tisíce úmrtí ročně je zodpovědná chřipka a covid-19. Klíšťová ecefalitida také může být smrtelným onemocněním s doživotními následky. Velkým problémem je i zvyšující se odolnost různých bakterií vůči antibiotikům, takže antibiotika přestávají na danou bakterii účinkovat.“