Chat

MUDr. Radka Nágelová
Záznam chatu ze čtvrtka 14. listopadu 2024
ANTI: „Je dobré k diabetoložce/k diabetologovi chodit preventivně?“
MUDr. Radka Nágelová: „Bohužel je pacientů s diabetem mnoho a diabetologů stále stejně nebo méně, takže nejsme schopni sledovat pacienty preventivně, preventivní sledování provádíme u pacientek, které byly u nás sledována v rámci těhotenské cukrovky, jinak je vše starostí praktického lékaře, který by měl v rámci prevence odebírat hladinu glukozy v krvi“
GF: „Jaká je nejlepší prevence z hlediska diabetoložky?“
MUDr. Radka Nágelová: „Pokud jste obézní, pak redukce hmotnosti, dostatek pohybu, zanechání kouření, takže klasický zdravý životní styl“
Hana: „Dobré ráno, paní doktorko.Je mi 62 let, BMI 29. Čeho bych se měla v jídle mimo cukru hlavně vyvarovat, abych nedostala cukrovku? Děkuji za odpověď.“
MUDr. Radka Nágelová: „Dobré ráno, cukrovka není pouze o konzumaci cukru, postačí klasické dodržování zásad zdravého životního stylu a dostatek pohybu“
DAYD: „Má nějaký vztah diabetologie k psychiatrii?“
MUDr. Radka Nágelová: „U diabetiků je častější výskyt depresí a demencí, navíc pacienti s psychiatrickými problémy často hůře dodržují režim, který je potřeba u cukrovky dodržovat“
GF: „Je nějaký vztah mezi diabetologickými potížemi a lymfosarkomem?“
MUDr. Radka Nágelová: „Obecně je u pacientů s diabetem větší výskyt nádorových onemocnění jako takových, ale častější jsou "běžně" se vyskytující nádory - střevo, karcinom prsu, plic či prostaty, než lymfosarkom“
Lenka: „Nekouřím, nepiji, ale mám odstraněnou dělohu,na vaječníku cystu, po operaci bulky v prsu.Stále přibývám.Na jídlo si dávám pozor .“
MUDr. Radka Nágelová: „Tato situace spíše bude souviset s hormonální situací po Vámi zmiňovaných operacích, tam jde hubnutí dost obtížně, konzultace jídelníčku s nutričním terapeutem alespoň jednorázově určitě není na škodu“
Marie Jurová: „Dobrý den, j mi 76 let, diabetes 1. typu mi byl diagnostikován pře třemi roky, a ihned od této doby jsem na inzulínu, postupně od jedné až po nynější čtyři aplikace denně. Vážím 72 kg, půl roku vyžívám senzor. Trápí mě, že v tomto roce hodnota glykemie velice kolísá od 4 do 15. Občas mívám hypoglykemii a téměř denně hyperglykemii jednou i vícekrát denně. Snažím se dodržovat režim diabetika a dosud jsem nezískala potřebné informace, proč tomu tak je. Prosím, paní doktorko o vysvětlení příčiny a o radu, co s tím. Na kontrolu na diabetologii chodím pravidelně. Děkuji Vám za odpověď.“
MUDr. Radka Nágelová: „Dobrý den, to že glykémie kolísá je úplně normální, hodně to závisí na tom co sníte, každé jídlo reaguje u každého člověka jinak a i stejné jídlo při stejné vstupní glykémii a inzulínu může vést k jinému výsledku, další faktor , který kolísání glykémie ovlivňuje je, jak dlouho před jídlem aplikujete inzulín, dávky inzulínu je potřeba upravovat podle aktuální situace - podle aktuální glykémie, pohybu, podle toho co jíte, toto všechno by mělo být předmětem diskuze při kontrole na diabetologii, kdy proberete výsledky Vašeho měření ze senzoru s Vaším diabetologem a ten by Vám měl poradit, jak některé situace řešit, vyrovnanou glykémii na senzoru tak jak ji má zdravý člověk asi ve Vašem případě úplně neuvidíte“
Sandra: „Dobrý den, přítel je diabetik I. Typu, já jsem zdravá. Jak moc je velká pravděpodobnost že náš potomek by měl diabetes?Děkuji za odpověď“
MUDr. Radka Nágelová: „Dobrý den, riziko přenosu na dítě ze strany přítele je cca 6%“
Simona: „Dobrý den, moje dcera měla těhotenskou cukrovku. Jaká je pravděpodobnost, že se to bude v druhém těhotenství opakovat? Děkuji za odpověď.“
MUDr. Radka Nágelová: „Dobrý den, každé těhotenství i u stejné osoby je hormonálně jiné, takže na tuto otázku dostanete odpověď až v tom konkrétním těhotenství po příslušném testování. Určitě výchozí správná hmotnost před dalším těhotenstvím není na škodu, ale i hubené maminky mají těhotenskou cukrovku. Do budoucna je pak jedinou prevencí, jak už bylo i ve vysílání řečeno strava, pohyb, udržování co nejvíce normální hmotnosti“
Lenka: „Dobrý den, cca rok užívám Metformin. Teď ráno cukr 9. Jaké hodnoty jsou u diabetika v normě ráno nalačno a 2 hodiny po jídle? Děkuji“
MUDr. Radka Nágelová: „Dobrý den, ideální by bylo přiblížit se co nejvíce normální hodnotě (5,6 mmol/l), ale záleží i na tom, jaký máte glykovaný hemoglobin - ten nám poskytuje přehled o tom, jak to s cukrem vypadá za poslední 3 měsíce. Mnoho diabetiků má vyšší glykémii ráno a přes den už to je lepší a o tom, jak jste na tom, nám lepší informace poskytne právě glykovaný hemoglobin“
Iva: „Dobré ráno, mám 6,1 cukru.Můj problém je dávám si pozor co jím, stále se cítím plná nafouklá nebo oteklá.Piji čistou vodu, bylinné čaje,také 100% šťávy a zeleninové.Chtěla bych mít méně na váze a nelze to.“
MUDr. Radka Nágelová: „Dobrý den, pokud už je glykémie na lačno 6,1, není nejšťastnější nápad pít 100% ovocné šťávy, obsahují velkém množství cukru, pokud máte potíže, které uvádíte, bylo by dobré zkonzultovat jídelníček s nutričním terapeutem, který by Vám mohl poradit“
EVA: „dobry den kamaradka ma manžela diabetika na 4x denne picha inzulin,je to muž 2 m vysoky vahu 110 kg ji kvanta jidla ted na dovolene plne taliře ,stava se mu casto ze jak mu vyskoci na 20 doslova prospi cely den,nez ho srazi,Trpi s nohama neuropatie pohyb pouze berle , delsi trasa vozik, jinak jezdi autem , po operaci sedeho zakalu a kazdy mesic v pardubicich chodi na nejake injekce do oka uz skoro rok ,, k čemu tyto injekce jsou on ji nic o lečbe nerekne , a jak dlouho trva tato lečba injekcemi...ma 65 let ..a obcas se uz i boji snim jezdit když ridi,,ptam se za ni bo ted jsou na dovolene a ji jak by nejedl plne taliře i když maji polopenzi“
MUDr. Radka Nágelová: „Dobrý den, Vámi uváděné komplikace jsou výsledkem vysokých hodnot cukru, jak už bylo i ve vysílání řečeno, sebelepší léčba nebude fungovat, pokud tomu není uzpůsoben jídelníček nemocného - takže kvanta jídla při dovolené vedou zákonitě k vysoké glykémii. INjekce do oka se dávají proto, že cukrovka dělá změny na očním pozadí, které mohou vést k oslepnutí, takže oční lékaři se těmito injekcemi snaží zabránit dalšímu zhoršení očního nálezu, které pak může vést i ke slepotě“
Martina: „Dobré ráno, paní doktorko. Je mi poslední dobou stále zima, hlavně navečer a v noci, zimou třeba ani nemůžu usnout. Stále mě bolí hlava a před časem jsem byla také na neurologii kvůli brnění v celém těle. Měla jsem CT hlavy, ale nic se neprorokázalo. Navíc mě stále padají věci z rukou. Chtěla bych se zeptat, čím by to mohlo být, moje PL říká, že mám všechno od páteře, ale mně se to nezdá. Děkuji.“
MUDr. Radka Nágelová: „Dobrý den, takto na dálku je těžko odpovědět, ale Vámi popisované potíže opravdu mohou souviset s krční páteří“
Iva: „Děkuji za odpověď těch 6, 1 jsem měla na kontrole po vypití toho sladkého nálevu.“
MUDr. Radka Nágelová: „POkud sladkým nálevem máte na mysli glukozový zátěžový test, pak toto je normální hodnota za 2 hodiny po vypití při testování“