Chat

gastroenteroložka, nemocnice Ostrava-Vítkovice

MUDr. Eva Kundrátová

Záznam chatu z pondělí 11. listopadu 2024

ANTIKYT: „Jaký je nejlepší gastroenterologický životní styl?“

MUDr. Eva Kundrátová: „nepít alkohol, nekouřit, pestrá strava s dostatkem ovoce, zeleniny, menší porce, častěji, nepřejídat se“

DAYD: „Jaká je nejlepší gastroenterologická prevence?“

MUDr. Eva Kundrátová: „preventivní koloskopie v 50 letech, nepít alkohol nekouřit, nepřejídat se“

EVA: „dobrý den 70 let -dlouholety kašel , nočni zvraceni kyseliny v krku ,vse lečeno plicni , na vysetreni u dr,Bužgy - nic nenašel vždy jen malinke zbytky což je pry normalni .Odešla sem z plicni na vyšetreni-imunologicke v krvi vše ok-doktor mne zrusil fukary a leky z plicni nasadil nolpazu, kinito .a omezit sladke -a kysele , coz se u mne hodne zklidnilo i kašel- navic řikal že i to hodne delaji tablety na tlak což při změne mohu potvrdit-Zitra mam kontrolu chci se zeptat tyto dva druhy tablet maji se uživat dlouhodobě??“

MUDr. Eva Kundrátová: „vaše potíže způsobuje reflux - návrat žaludečních šťáv do jícnu. Léčbu Nolpaza a a Kinito máte nasazenou správně, většinou se musí užívat dlouhodobě, po vysazení se potíže vrací.“

Mon: „Dobrý den, může být bolest v krku, řezavá při polykání i třeba pži zívání, způsobena refluxem? CRP i kovid test negativní, jiné příznaky nemám. Díky M“

MUDr. Eva Kundrátová: „může, ale pokud jsou potíže dlouhodobé, určitě doplnit ORL vyšetření, dle nálezu ev. gastroskopii, jícnovou impedanci.“

Monika: „Dobrý den, paní doktorko, je možné brnění jazyka, patra a krku vlivem refluxu? Mám dlouhodobé problémy s refluxem, ale i s alergiemi a bylo mi řečeno, že to nelze rozpoznat. Potravinám, na které alergii mám se vyhýbám, tak nevím. Moc děkuji Monika“

MUDr. Eva Kundrátová: „Brnění není typický příznak refluxu, spíše ne. POkud se potíže vyskytují i při léčbě refluxu, je to nepravděpodobná příčina.“

Tomáš Š.: „Dobré ráno, chtěl bych jsem se zeptat mám diagnostikovaný Barrettův jícen a tímto dotazem bych jsem se rád dozvěděl jaké jsou vhodné potraviny a čemu se vyhnout, protože po nějakých potravinách mě pálí žáha a po smaženém dokonce i žaludek bolí a pálí. Beru na to omeprazol . Předem děkuji za odpověď.“

MUDr. Eva Kundrátová: „Při Barretově jícnu musíte užívat omeprazol trvale. Ohledně vhodných potravin - sám píšete, že potíže máte po smaženém a některých potravinách- ideálně tyto potraviny nejíst nebo výrazně omezit. Všeobecně se nedoporučují kynuté potraviny, ostré, pálivé, džusy...“

Alena: „Dobré ráno, občas se mi stane, že začnu pociťovat po přijetí stravy v různou dobu, jakoby tlak pomyslné bubliny v oblasti jícnu či hltanu , který stoupá nahoru a nutí mě říhnout. Pocitově, jedná se o rychlé jezení s přijetím vzduchu, který pak se snaží tělo vytlačit ? Děkuji za odpověď, přeji fajn den.“

MUDr. Eva Kundrátová: „Může to být, jak popisujete, někdy se může jednat o narušenou funkci svěrače mezi žaludkem a jícnem.“

Anna: „Je pravda, že jeden (promiňte mi ten výraz!) prd, je lepší než deset doktorů?“

MUDr. Eva Kundrátová: „někdy ano :-)“

ANTICYKLON: „Souvisí gastroenterologie s lymfosarkomem?“

MUDr. Eva Kundrátová: „jen naprosto vyjímečně, pokud roste v dutině břišní a utlačuje zažívací orgány.“

ANTICYKLON: „Jaká je Česká republika ohledně gastroenterologie - lékaři, pacienti?“

MUDr. Eva Kundrátová: „Lékaři v centrech určitě na špičkové úrovni, pacienti jako ve všech vyspělých státech...někdy řeší banality.“

ANTIKYT: „Jak moc jsou škodlivé psychiatrické léky pro gastroenterologický stav?“

MUDr. Eva Kundrátová: „někdy mohou zpomalovat peristaltiku a způsobovat zácpu“

Lajsik Š.: „Dobré ráno, chtěl bych jsem se optat mám diagnostikovaný Barrettův jícen a tímto dotazem bych jsem se chtěl optat na nějaké bližší informace o stravování a navykach co jíst a co ne?, jelikož když si vemu jablko tak mi pálí žáha a když si vemu smažené jídlo tak mi pálí a bolí žaludek. Mám předepsan Omeprazol. Děkuji za odpověď“

MUDr. Eva Kundrátová: „omeprazol je standartní léčba, jednoduše vysaďte potraviny, co Vám nedělají dobře.“

DAYD: „Je dobré pravidelně (prevence) chodit na vyšetření ke gastroenterologovi?“

MUDr. Eva Kundrátová: „přímo ke gastroenterologovi ne, ale od 50 let na koloskopii“

DAYD: „Jak moc jsou škodlivé léky na tlak pro gastroenterologický stav?“

MUDr. Eva Kundrátová: „prakticky vůbec“

ANTI: „Jaká je gastroenterologie v NEMOCNICI OSTRAVA - VÍTKOVICE?“

MUDr. Eva Kundrátová: „velmi dobrá, ale máme velké množství pacientů, proto bohužel delší objednací doby“

ANTIKYT: „Psychický a psychiatrické obtíže můžou mít souvislost s gastroenterologií?“

MUDr. Eva Kundrátová: „spíše naopak - gastroenterologie s psychickými potížemi“

Vlastimil: „Mívám často průjem, stačí sníst slané a po něm sladké a lítám .Ale chci se zeptat -je to špatně, když často jím tablety proti průjmu a střídám je? Neberu pořád ty samé.(Enditril, Tasectan,Loperamid,,)“

MUDr. Eva Kundrátová: „pokud byla vyloučena závažná příčina průjmu - zánětlivé onemocnění střev, celiakie...tak léky, které uvádíte, nevadí.“

Vlastimil: „Nejraději a nejvíc jsem užíval na průjem Endiaron, ale teď ho nemůžu delší dobu sehnat. Přestal se vyrábět? A může častější užívání poškodit střeva?“

MUDr. Eva Kundrátová: „Endiaron není dostupný, můžete zkusit místo něj Enditril. Ideálně mezi tím probiotika...“

Květa: „Dobrý den, paní doktorko. Říhaní i po obyčejné vodě by nasvědčovalo nejvíce čemu? Včerejší husu jsem cítila až do večera a nemohu třeba smaženou cibulku...to také cítím až do večera. Rovněž trpím na častou plynatost. Nedávno hsem byla na gastroskopii i koloniskopii, ale tam nic nenašli, napadlo mě, jestli to třeba není žlučník. Ale pí jídle mě spíš bolí vlevo pod žaludkem než vpravo.“

MUDr. Eva Kundrátová: „Husa i smažená cibulka tyto problémy dělají běžně...možná je nejíst ? časté říhání bývá při narušené funkci svěrače mezi žaludkem a jícnem. Ev. kameny žlučníku se dají zjistit při ultrazvuku.“

Jana M: „Mám resekci těla a ocasu slinivky. v DŮSLEDKU TOHO MÁM DIABETES,PÍCHÁM SI INZULIN. CUKR SE MNĚ POSLEDNÍ DOBOU ALE NEUSTÁLE ZVYŠUJE, ZNAMENÁ TO, ŽE ZBYTEK SLINIVKY PŘESTÁVÁ "ZVLÁDAT"?“

MUDr. Eva Kundrátová: „Ano, někdy ale narůstá inzulinová rezistence - to znamená, že buňky potřebují čím dál víc inzulinu pro příjem glukozy...dále se rozlišit pomocí spec. odběru krve, určitě Vám vysvětlí Váš diabetolog.“

Jan: „Je dobré užívat Espumisan a Famosan?A pít někdy ovocné a zeleninové 100% šťávy ?“

MUDr. Eva Kundrátová: „...užívat jak na co...Espumisan můžete kdykoliv, neškodný, může se i v těhotenství. Famosan jen po domluvě s lékařem. Pokud Vám šTávy nevadí, tak to není špatné, ale úplně to nenahrazuje celé ovoce a zeleninu.“

Eva: „Dobrý den paní doktorko,dá se objednat přímo k Vám osobně? Musím mít žádanku od praktického lékaře? Děkuji!“

MUDr. Eva Kundrátová: „žádanku mít musíte, bohužel do konce roku už nemám žádné termíny. V prosinci by měly být k dispozici na další rok.“

Lenka: „Dobré ráno,paní doktorko! Je mi 58 let a podstoupila jsem jen test na okultní krvácení . Mám ho v pořádku! Bylo to v rámci preventivní prohlídky.Mohu být klidná,nebo je nutná kolonoskopie?Děkuji Vám za odpověď.“

MUDr. Eva Kundrátová: „Nejspolehlivější je koloskopie, ale přesnost testu na OK je také vysoká.“

Jana M: „Pravidelně chodím na enterolog vyšetření (slinivka). Byla jsem i na vyšetř žaludku,do zprávy mně lékař napsal " hiátová axiální hernie žaludku". Do zprávy při enterol vyšetření mně lékař vždy napíše , nebo opíše tento nález, ale nic se mnou neřeší, ani ústně nezdůrazní. Je to něco vážnějšího?Já jsem si to se slovníkem přeložila, ale nevím, zda je kýla vážné onemocnění, nebo co ji způsobilo.“

MUDr. Eva Kundrátová: „česky...skluzná kýla žaludku...poměrně běžný nález, může způsobovat pálení žáhy. Vzniká při povoleném svěrači mezi žaludkem a jícnem. Se slinivkou nijak nesouvisí.“

Jana: „Mohou potraviny které obsahují mák mít vliv na pálení žáhy?Děkuji .“

MUDr. Eva Kundrátová: „určitě, poměrně typicky“

JanaM: „Děkuju za odpověď, jen se zeptám, i když to tak trochu tajím, nemůže být ten povolený svěrač mezi žaludkem a jícnem být z minulosti pár let prodělávanou bulimií?“

MUDr. Eva Kundrátová: „je to vysoce pravděpodobné.“

Drahomíra Sykorová: „Dobrý den, lze gastroenterologickým vyšetrením prokázat histaminová intolerance. Děkuji“

MUDr. Eva Kundrátová: „ano, existuje krevní test na diaminooxidázu.“

Renáta: „Dobré ráno paní doktorko,mohu na občasné pálení žáhy použít jedlou sodu,nebo je vhodnější něco z lékárny,ale docela drahé?“

MUDr. Eva Kundrátová: „jedlá soda jednou týdně nevadí, pokud je častěji, tak lépe něco z lékárny nebo na předpis od lékaře - ty bývají i bez doplatku“

M. Svobodová: „Dobré ráno, paní doktorko, ráda bych se vás zeptala jaké jsou možnosti léčby žlučnikových kamenů. Mívám bolesti které nejsou vázány na jídlo, je to bolest jako bych měla pod žebry velký těžký kámen, a bolest občas přechází až do zad. Na sonu mi byl zjištění kamínek 3 mm a bláto. Jsou i jiné možnosti léčby než rovnou odoperovat žlučník? Děkuji za odpověď“

MUDr. Eva Kundrátová: „potíže máte vcelku typické a nález na ultrazvuku...pokud nestačí dietní opatření, tak opravdu je nejlepší žlučník laparoskopicky odstranit“

Jana M: „Ještě jeden dotaz -může souviset s tou mou hiátovou hernií i občasný reflux?“

MUDr. Eva Kundrátová: „určitě souvisí“

Michal: „Dobrý den. Měl bych dotaz ohledně zřejmě žlučníku. Ten ještě zatím ještě mám. Nejsem si vědom, že by tam měli být kameny. Ale občas se mi stane, že když se ohnu a mám hlavu v úrovni břicha mám pocit jako bych měl žlučník v krku. Někdy při spaní se taky probudím na žlučníkovou chutí v krku. Co s tím.? Děkuji za odpověď.“

MUDr. Eva Kundrátová: „spíše se jedná o příznak skluzné žaludeční kýly...doplnit gastroskopii, pokud nebyl, i ultrazvuk břicha“