Chat

PhDr. Jan Svoboda
Záznam chatu ze středy 16. října 2024
ANTICYKLON: „Jaká by měla být morálka a etika psychologa?“
PhDr. Jan Svoboda: „Dobrý den. Nejdříve sám sobě definujte, co vidíte pod pojmem "morálka" a pojmem "etika". Pak si vezměte konkrétní osobu, která je pro Vás vzorem. A s chováním, jednáním tohoto člověka, srovnávejte někoho jiného. A pak třebas psychologa. Řečeno jinak - každá, opravdu každá profese je obsazována lidmi, kteří jsou "morálně, eticky" řekněme "na výši" a lidmi, kteří jsou na opačné straně spektra. U psychologů by měla (by měla,je otázkou zda je) výhoda v tom, že má supervizi, tedy někoho,kdo jej vede a dává korekturu jeho postupům. Ale, ale. A mějte co nejhezčí dny. Jan Svoboda“
Eva: „Dobré ráno, dnes budeme mít v rodině pohřeb poměrně mladého člověka. Synům nechci dávat léky na uklidnění, lze je na to ještě v tak krátké době připravit tak, aby to zvládli bez nějakého zhroucení? Mají 17 a 15 let. Děkuji“
PhDr. Jan Svoboda: „Dobrý den. Řekněte jim, jaký bude průběh, scénář, jak rituál pohřbu bude postupovat. Také je připravte na fakt, že lidé budou v emocích, budou plakat. Sdělte, že pláč je očistný, smysluplný, není to nic špatného a drastického i když projev plačícího, může být všelijaký. A ještě - dejte si do vyhledávače umělé slovo "DABDA" a podívejte se na to. Děkuji za dotaz, je vážný a méně tradiční. S úctou k Vám Jan Svoboda“
Dayd: „Jaký je nejlepší životní styl z hlediska psychologa?“
PhDr. Jan Svoboda: „Dobrý den. Není odpověď. Anebo je tato: stále progresivněji narůstá počet lidí závislých na tzv. "zdravém životním stylu". A důsledek? Devastace sám sebe tím, že "se snažím žít zdravě". Snažím. Rozumíte? Snažím. To je to nefajn. Takže kvalitní životní styl je ten, kdy neobtěžujete, nedevastujete lidi a normy kolem sebe a zároveň střízlivě, ne pod tlakem reklamy, užíváte života s respektem ke své psychice a tělu. S úctou Jan Svoboda“
Kamila Tichá: „Dobrý den pane doktore, jak reagovat na teenagera, který neumí ovládat své emoce a vztek a jak mohu reagovat když je syn na mě drzi už i ve společnosti, jak mám teď něco změnit, když jsem zřejmě podle toho jak reaguje zanedbala něco ve výchově, tak jak to mohu napravit, je nějaké a jaká technika na zvládání emocí apod., mockrát Vám děkuji.“
PhDr. Jan Svoboda: „Dobrý den. Když se bude vztekat, budete popisovat, co vidíte. Co reálně dělá jeho tělo. Příklad- sdělíte: "červenáš se, nabíhají ti žíly na krku, hovoříš hlasitěji..." Prostě nutíte jeho "mozek", aby kontroloval své "emoce". A zároveň jej nijak nedevastujete tím, že "městná energii emoce" sám v sobě. Zároveň Vy nejste obětí dané situace, protože jste udělala, děláte, nějaký akt, reagujete. Zvažte, vyzkoušejte. S úctou Jan Svoboda“
Jano: „Dobré ráno. Jaký máte názor? Byli jsem na koncertĕ Heleny Vodráčkové v Přerovĕ,nedala ani podpis ani se nechtĕla s nikým vyfotit,to samé se mi stalo u ní i jiných na Zlínském filmovém festivalu. Naopak(v té dobē +Vašo Patejdl) a Vĕra Martinová s úsmĕvem a radostí fanouškům se vĕnovali v Přerovĕ. Zklamání a ztrátu kreditu mají také na Zlínském filmovém festivalu - Petr a Zlata Stĕpánkovi když chtĕli fanoušci podpis nebo společnou fotku,Petr řekl moment hned se vám budeme vĕnovat , čekali jsme zbytečnĕ odešli zadním vchodem.Filip Blažek ,Nela Boudová i s Janem Tunou, Iva Hutnerová, Bára Seidlová se taky otočily a odešly červený koberec ani nedošly do konce a Jana Švandová jen řekla na to ji nikdo nepřipravil že se bude fotit a podepisovat, Dana Morávková řekla v Dobrém ránu, řekla tam se dĕjí vĕci to byste se divili a její muž Petr chodil s cigarem v puse a jejich syn Petr raději se nevyjadřovat. Matyaš Valenta raději mlčet celý František z Ulice seriál.Miroslav Donutil paní prosilla o podpis a společnou fotku s vnoučkem asi 6.let když odešli tak řekl Donutil řekl baba jedna otravná,Aňa Geiserová, Jiří Dvořák,Pavel Kříž zrovna tak u Elišky Balzerové to nikdo neočekával vypadá milá a tam pro..vná, pak je bylo vidĕt sedĕt u dvojky a panáku.No jo když jezdí pouze pro peníze,jídlo a pití tak jo. My muži jsme jen řekli je to prasárna.Už jezdit nebudeme nemají zájem o diváky a fanoušky.Nejsou to už žádní školáci vždyť jsou v důchodovém vĕku. Pochvala p.Josefu Dvořákovi ten řekl to patří k naší práci a pobavil se s fanoušky na co se ptali i s manželkou Jájou odpovídali i Chantal Polívková nakreslila srdíčko a nebo přání i sluníčko p.Pavel Zedníček se i bavil s lidmi, také Jan Cína je herec výborný zpěvák a tanečník a taky Pavel Nový ten se změnil k horšímu.“
PhDr. Jan Svoboda: „Dobrý den. Víte, ono je to hodně složité a hledám příměr,kterým bych vysvětlil ten princip. Představte si, že pracujete a je to práce těžká, protože vyžaduje fyzické vypětí i duševní koncentraci.Pokud jste to zažil, víte. Když skončíte onu práci, vypnete. Prostě jako by "spadla opona". V hlavě máte "tmu". Potřebujete se zintegrovat sám do sebe. A když něco děláte pro lidi a je to s fyzickým i psychickým vypětím, ono "vypnutí", tma, znamená být bez kontaktu s lidmi. Pro uměce, bývá často onen kontakt po vystoupení, stejně náročný, jako vlastní vystoupení. Nevím, zda jsme to vysvětlil pořádně, těžko se tady ve studiu koncentruji. S úctou Jan Svoboda“
Alexandra: „Dobrý den, pane doktore, Jak prosím reagovat na svého nadřízeného, když nesouhlasím s jeho názorem, ale nechci ho urazit. Jsme spolu v každodenním kontaktu jako lékař a sestra. Děkuji“
PhDr. Jan Svoboda: „Dobrý den. Po té, co sdělí nějakou hloupost ve smyslu toho, že není reálné co chce jen zopakujete klíčová slova z jeho sdělení. Řečenojinak, on potřebuje slyšet co říkal. Protože jinak něco sděluje, ale ani ne na půl vnímá, co Vám říká. Příklad sdělí: "VEzmi tyhke papíry, odnes to na internu, pak zajeď na sociálku za Kapustovou a pak se zastav ještě na plicním. A přijď tak za půl hodiny". A Vy to po něm zopakujete. -až pak mu dojde, že prostě tohle, se nedá za půl hodiny stihnout. Ale když jej začnete rovnu přesvědčovat, narazíte na jeho ješitnost, případně bojovnost a bude verbálně bojovat, případně udělá stupidní závěr typu "pokud za něco stojíš, tak to stihneš". Zvažte, s úctou, Jan Svboboda“
Martina: „Zdravím Vás pane Svoboda, aktuálně prožívaný stres z rozvodu a zároveň obava o jednu z dcer, která se mění před očima, ale zároveň obava, že se od sebe vzdalujeme. Všechen stres si kompenzuji sportem, ale cítím, jak se z toho pomalu hroutím, Jak s tímto pracovat? A zůstat dost silná pro děti a práci. Děkuji“
PhDr. Jan Svoboda: „Dobrý den. Odpověď na pár slov neznám, problematiku ano. Napište mi e mail na mou běžnou adresu. Obecně: pokuste se zachovat sobě i dětem co nejvíce stereotypů a rituálů, na které jste zvyklé. To jsou "body", činnosti ve dni, které vytvářejí základ pro pseudojistotu. Ty pak možnost vytvořit "těšení se na něco". Aby se měli k čemu upnout. Příklad: vyjmenujte si alespoň tři věci, na které se můžete těšit, než dnes usnete. A když zacítíte propad nálady a vzpomenete si na ono "těšení se v daném dni, je šance, že onen propad nálady přibrzdíte až zastavíte. S úctou Jan Svoboda“
David: „Je to přirovnání jako příspěvek nad chováním herců a zpěváků. Lékař a sestra.“
PhDr. Jan Svoboda: „Aha, víte, tady se těžko koncentruji a když je delší text, čtu jej pouze rychločtením. Díky za korekci.Jan Svoboda“
LÍda: „Dobré ráno pane Svobodo, tak ráda Vás vidím, od včerejška se těším na Vaše moudra. Chci Vás jen pozdravit, moc jste mi v životě pomohl s odchodem dcery, už to bude skoro 14 let. Dnešní téma je super, užívám si při procházkách poslech z mobilu starších Vašich pořadů, ale teď i pana Spilku, atd. Jako singl senior jsem se v životě neměla lépe, teď na Vás koukám z Rožnova na pobytu, je tu nádherně. Rozhledna včera naposledy otevřená, Pustevny jsou můj další výlet, co víc si přát? Čistou mysl, klid, pohodu. Přeji hezký den, jste boží. Děkuji Lída“
PhDr. Jan Svoboda: „Jé, děkuji, děkuji za Vaše vyjádření, slova.A ořeji, kéž se Vám daří být v životě tak spokojená, jak vyplývá aktuálně z vašich slov. Teď jste příkladem pro ty, kteří čtou Váš příspěvek - děkuji i za ně. S úctou Jan Svoboda“
Blažka: „Dobrý den, sleduji dnešní vysílání Dobrého rána a chtěla jsem poprosit o informaci, jestli by bylo možné domluvit s Vámi osobní konzultaci. Předem děkuji a jdu sledovat pokračování :-).“
PhDr. Jan Svoboda: „Dobrý den. Děkuji za důvěru. Už nedělám praxi, jen učím a přednáším různě po ČR, SR. Ale když napíšete na můj e mail, nabídnu inspiraci k řešení. A přeji hezké dny. s úctou Jan Svoboda“
I. Svobodova: „Dobrý den, dle vašeho kolegy a jmenovce z Olomouce jsem 97 Melancholik. Jsem velmi citlivá, vše si beru osobně a snažím se plnit požadavky všech a na sebe se přitom vůbec nedívám. Vše a každý mě hned rozplace. Nikdo si mě vůbec neváží a nikdo mě nemá rád z celého světa. Lásku cítím jen od svého psa. Od mládí toužím po lásce a když o ní nikdo nestojí, tak ji celou dávám moji fence. Vše co dělám, dělám na 140 % ikdyz sekam a dávám trávu kralikum. Chovám se tak, abych nikoho neurazil, když by se tak choval on ke mě. Myslela jsem si, že jsem pouze cholerik, jak babička s bratrem na mě křičeli, že jsem zla, že jsem celá taťka.... děkuji a přeji Vám moc krásný den. Iva“
PhDr. Jan Svoboda: „Ivo, dobrý den. Především neberte vážně co Vám sdělil nějaký kolega na základě, řekněme testu či čeho. Je zcela nepodstatné, jak Vás kdo zaškatulkoval, podstatné je, co Vám poradil, "co s tím". Já jsem teď na úrovni bulvárního časopisu, nic více. A z této pozice "Vám radím" - potřebujete být platná světu. Nabízet co umíte tam, kde je to potřebné. Zkoušela jste jít číst povídky, pohádky, do domova důchodců? Zkoušela jste zavolat do dětského domova, že by jste třeba doučovala nějaké dítě z prvního stupně ZŠ nějaký předmět? Podumejte tímto směrem. S úctou Jan Svoboda“
Jana: „Dobrý den, chci se zeptat jak pracovat s obavou o ztrátu blízké osoby. Když má vážnou nemoc, požehnaný věk a odmítá léčbu. Jak se srovnat s tím, že vám odchází. Děkuji a přeji hezký den Jana“
PhDr. Jan Svoboda: „Dobrý den. Základem je Vaše životní filosofie a také jeho životní filosofie.Na tom je třeba vše založit. A protože toto neznám, nemohu nijak adekvátně reagovat. Oslovte odborníka ve vašem nejbližším okolí. Slibte mi to. S úctou Jan Svoboda“
Jarmila: „Dobré ránko, můj syn se ve škole v první třídě bije se spolužáky. Když má dostat poznámku, lže, že nemá žákovskou knížku. Volají si mě do školy na kobereček, ale já od něho vím, že mu někdo něco sebral nebo provokoval. Jak s ním řešit, že nemá reagovat agresivně a nelhat. Když to s ním probírám doma, slibuje, že se polepší, ale při dalším sporu opět reaguje pudově a ihned startuje. Od šesti let takto reaguje, protože se i doma neustále bránil o dva roky starší sestře.“
PhDr. Jan Svoboda: „Dobrý den. Ano, on se brání, brání své teritorium fyzické, stejně jako psychické..Pokud znáte paní učitelku, Vašeho syna by m+la přesadit do první lavice nejdále od svého učitelského stolu. Dále - chodit k němu, dotýkat se jej. Ve třídě vytvořit situaci, vytvářet situace, kdy děti Vašeho syna potřebují. Pak jej tedy budou naslouchat. Pak situace, kdy on potřebuje spolužáka, spolužáky. Řečeno jinak, vše stojí na propojenosti až fyzickém kontaktu, nestojí to na školní ambici. a technik, jak propojovat žáky, je nebřeberné množství, stačí hledat. y jako rodič s tím, že bije spolužáky, neuděláte vůbec nic podstatného. S úctou Jan Svoboda“
Hana Dvořáková: „Pane doktore, moc děkuji za všechny ty bezvadné rady a prima náladu.“
PhDr. Jan Svoboda: „Děkuji za Vaše slova.. jen si nejsme jistý, že Váš názor sdílí režie a hlavně seriózní odborníci, kteří by eventuálně na pořad koukali. Mějte se moc. Jan Svoboda“
Zdeňka: „Dobrý den, pane doktore, chtěla bych se Vás zeptat, co si myslíte o dobrodružném hřišti Adventure Playground? Slyšel jste o tomto hřišti, které si děti od 7 do 18 let samy staví i bourají? Dostanou hromadu prken, pneumatik, trubek, hřebíků, vrutů, pily i vrtačky a pracují samy bez rodičů? V Praze 6 bylo ve zkušebním provozu v červnu. Zkušebně jej nvštěvovaly děti s rodiči a přišlo jich 2600! A ani jeden úraz. Tady je z toho video: https://www.youtube.com/watch?v=8CATMEqS4aw. V pátek bude na ČVUT konference na téma Adventure Playground do každého města. Pro děti je to příležitost, jak se zbavit těch obav a strachů z neznámého. Je to tak? Děkuji a zdravím, Zdeňka Tomášová“
PhDr. Jan Svoboda: „Hm, hodně dobré! Dobrý den. Já znám jen v Ostravě "Svět techniky" což je zřejmě v mnohém menším v některých sektorech obdoba, a je to skvělé, opravdu. Takže jen podporovat. S úctou Jan Svoboda“
Gabriela: „Dobré ráno, zrovna včera jsem měla schůzku s rodiči žáků 1. třídy. Máme problém s tím, že někteří rodiče nejsou schopni přestat doprovázet děti do šaten, popř. do tříd (popř. to zdůvodňují Listinou základních lidi. svobod a práv) , i když to všechny děti první třídy už zvládnou samy, navíc tam mají na pomoc paní učitelky, dohled. Jedná se jen o pár rodičů, kteří tvrdí, že své děti musí stále doprovázet. Z našeho pohledu je to problém spíše rodičů, kteří si své děti nedokáží od sebe odpoutat nebo tam může být i jiný problém (přecitlivělé dítě) Děti vše ve škole samy zvládají . Moc ráda bych Vás pozvala k nám do školy, jestli je to možné a domluvila si s Vámi besedu pro rodiče (někdy v průběhu školního roku) na toto téma. Moc Vás zdravím a přeji pohodový den. Gabriela P. (ředitelka školy)“
PhDr. Jan Svoboda: „Ano, dobrý den, napište, pokud najdeme termín, rád přijedu. Víte, rodiče propadli špatně pochopenému systému "Výchovy nevýchovou" a obavám díky obrovské informovanosti, která vyznívá jako negativně. Je těžké jim to vysvětlit, když nejsou naladěni, hlavně někým se školy, učitelem odtamtud. "Náplavě" uvěří více. Držím palce. A věřte, že vím, o čem hovořím. S úctou Jan Svoboda“
Emily: „Dobré ránko, pane Svobodo, moc Vás zdravím a ráda poslouchám. Dnešní otázky na moderátory, které vypadají nevinně, mají odpověď docela překvapivě složitou, i moderátoři jsou nějak zaskočeni ,nešlo by to nějak jednodušeji hovořit k věci:-))?Ať se daří a hodně zdraví.“
PhDr. Jan Svoboda: „Hm, děkuji, určitě by to šlo...Jen pořad je "živě" a ne vždy se daří operativně naformulovat odpověď tak, aby měla hodnotu a byla krátká. Takže -nemohu slíbit, že se to dále v pořadu ještě povede. S úctou Jan Svoboda“
Jan: „Dobrý den. Lze být v životě šťastný aniž by člověk něco chtěl, či o něco usiloval ? ( Majetek, moc, vztahy..atd )“
PhDr. Jan Svoboda: „Určitě! Štěstí, je stav. Potěšení je vše, co lze přesytit.Tedy partnerství, sex, jídlo, majetek a další. Podumejte tedy, jak dosáhnout stavu štěstí. Co vím, zná lidstvo recepty dva. S úctou Jan Svoboda“
Lidka: „Dobrý den, pane doktore, velmi ráda Vás opět vidím a slyším. Dotaz nemám, jen poděkování za Vaše slova k chybě a obavě z chyb: "Bát se tmy a přesto do ní vstoupit." Téměř po 30 letech jsem totiž nyní dobrovolně odešla z vedoucí pozice a odcházím do důchodu. Na pracovišti ještě zůstávám na zkrácený úvazek, protože se toho důchodu (volného času ) hodně bojím. Ale asi to není dobře. Vaše slova mne přiměla k zamyšlení a přehodnocení obav z důchodu :-) Přeji Vám krásný den.“
PhDr. Jan Svoboda: „Dobrý den. Jste v obraze. Lidé, kteří se tzv. "těší na důchod" tím přehlcují to, že se důchodu bojí. A neznám lepší způsob, než odchod postupný, jak Vy realizujete.A ještě bonus - být platný světu (něčemu,někomu) je potřeba naplńovaná celý život nejen v době pracovního procesu. S úctou k Vám Jan Svoboda“
Lenka: „Krásný den pane dokrore, jak se mám zbavit tlaku na výkonu a kontroly u dětí, už syn mi řekl, že až bude potřebovat pomoct tak si o ní řekne, ale neumít to vypustit a mám potřebu do všeho zasahovat, co s tím mohu dělat? Jak z toho ven, nechci to dělat, jak se vůbec správně ptát již u starších děti nad 17 let, jak s nimi komunikovat, aby to nevyznělo jako výslech? Děkuji Vám.“
PhDr. Jan Svoboda: „Taková škoda, dobrý den, odpověď je na dlouho a já nemám prostor..Najděte si nějakou knihu,která je o dospívajících.Prvním cílem,je pochopit a uchopit ono životní období. Dáe pak - podívejet se nazačátek dnešního pořadu,kdy hovořím o typech strachu. Najděte si, který je ten Vámi nejčastěji prožívaný a hledejte souvislosti..škoda, že nemám dost času. S úctou Jan Svoboda“
Alena: „Dobrý den, prosím o radu. Řeším trávicí potíže a bylo mi řečeno, že se nesmím stresovat a od té chvíle cítím neustálou tíseň a stres z toho, že se nesmím stresovat. Takže jak z toho kruhu ven ? Děkuji za odpověď Alena“
PhDr. Jan Svoboda: „Dobrý den. Rychlá odpověď: sežeňte si CD s názvem "Jak odklánět myšlenky a zlepšit kvalitu života". Název neříkám přesně, vydavatelství Jonathan Livingston. Tam jsou cvičení, která si vyzkoušejte. A to, které Vám "sedne", pak praktikujte. Já si myslím, že pro Vsá bude dobré to, co je na onom CD v souvislosti s usínáním. S úctou Jan Svoboda“
Honza: „Dobrý den, pane doktore, chtěl bych se Vás zeptat zda existuje nějaká cesta jak zvládat pracovní stres. Poměrně čsasto se mi stává, že po ránu nemohu odejít z domu, protože má první cesta směřuje na toaletu, kde trávím spoustu času. Bolí mne břicho a celkově to není nic moc. Lze nějak stres z pracovních úkolů odrovnat? Děkuji za Váč čas.“
PhDr. Jan Svoboda: „Ano dobrý den, existuje a není to ani tak složité, jen potřebuji více a speciálnějších informací. Tedy: již průměrný odborník Vám dokáže v mnohém pomoci ve smyslu úprav, které povedou ke změně. S úctou Jan Svoboda“
Hana: „Dobrý den, pane profesore, potřebovala bych poradit dobrou literaturu kde bych našla informace o problémů prostředních dětí. Syn, 7 let se po roce stále ještě nevyrovnal s mladším bráchou. I když se milujou ( ani žárlivost není nijak extrémní) tak se nám Jindříšek úplně změnil, je laxní, vše je mu jedno, nereaguje na motivaci. Dříve byl negativní, to už jsme snad překonali. Moc Vám děkuji a přeji hezký den“
PhDr. Jan Svoboda: „Dobrý den. Vypůjčte si knihu Kateřina Thorová: Vývojová psychologie. Pak na "Základní sociální potřeby" podle systému Pesso - Boyden. S úctou Jan Svoboda“