Chat

MUDr. Jaromír Gumulec
Záznam chatu z pondělí 30. září 2024
ANTIH: „Kolik nemocí řeší hematoonkologie?“
MUDr. Jaromír Gumulec: „Celou řadu onemocnění krve a krvetvorných orgánů. Navíc se podélí na péči o paciemty se zmanami krve u jiných onemocnění.“
CONT: „Je z hlediska medicínského správný výraz celkový rozklad krve?“
MUDr. Jaromír Gumulec: „Rozklad krve v živém organismu neexistuje. Často jsou tak označovány změny provázející selhání několika orgánů.“
ANTI1: „Je dobré chodit k hematoonkologovi preventivně?“
MUDr. Jaromír Gumulec: „Preventivně mají chodit k hematologovi jen pacienti se známým onemocnění krve nebo krvetvorby, které není aktuálně třeba léčit, které se ale může aktivovat a je třeba o tom včas vědět.“
Míša: „Dobré ráno, pane doktore. Aktuálně beru (po letošním infarktu) léky na ředění krve. Poslední dobou pozoruji, že když se někde uhodím, udělá se mi nejen modřina, ale i bolestivá boule, a to "zatvrdlé" místo mi pak na nohou zůstává. A bolívá mě to i při cvičení. Je to běžné nebo bych s tím měla zajít k lékaři? A mohu nějak poznat, že mám trombózu nebo musím požádat o vyšetření? Moc děkuji a přeji hezký den. M.“
MUDr. Jaromír Gumulec: „Dobré ráno. Antitrombotika - tzv. lék\ na ředění krve kontrolovaně snižují krevní srážlivost. Cílem je zabránit vzniku nové nebo nárůstu existující trombózy. Přirozeně pak zvyšují riziko/pravděpodobnost krvácení. Modřiny vznikající snadno k tomu patří. Pokud je modřina objemnější, narůstá do ní vazivo a může vzniknout tuhá bulka. Ta se časem zmenší a nemusí být dále hmatná. Trombóza se projevuje jinak. Poradit se konkrétně o Vašich potížích se určitě můžete s vaším kardiologem.“
František: „Dobrý den, mám na Vás pro mne velice aktuální dotaz. Člen naší rodiny byl minulý týden postižen "mrtvičkou". Byl převezen do nemocnice, v tuto dobu už je zpět doma v domácím ošetřování. Rád bych se zeptal, zda v případě, že bude teď užívat léky na ředění krve , tak je téměř jisté, že už se tato příhoda nebude opakovat. Rád bych, kdyby dostal uklidňující informaci.“
MUDr. Jaromír Gumulec: „Dobrý den. Užíváním správné léčby riziko opakování významně klesá. Nulové riziko ale bohužel neexistuje.“
ANTIH: „Řeší hematoonkolog i lymfosarkom?“
MUDr. Jaromír Gumulec: „Dobrý den. Ano lymfosarkom patří do portfolia hematoonkologie.“
ANTIH: „Jaký je nejlepší životní styl z hlediska hematoonkologa?“
MUDr. Jaromír Gumulec: „Obecně zdravý, aktivní životní styl je fajn. V určitých fázích léčby zvláště hematoonkologických onemocnění je doporučován specifický režim, který má zabránit některým komplikacím, např. infekčním.“
Jana: „Dobrý den, pane primáři, jaký je Váš názor na hormonální antikoncepci u mladých dívek (15 let) a možnou trombózu? Děkuji za odpověď. Pěkný den. J.“
MUDr. Jaromír Gumulec: „Dobré ráno. Moderní antikoncepce s nízkou dávkou estrogenů je z pohledu trombózy bezpečná i u mladých dívek. Pokud v rodině není častých výskyt trombóz, není třeba dívkám v užívání antikoncepce bránit.“
ANTIH: „Jaká je nejlepší hematoonkologická osvěta?“
MUDr. Jaromír Gumulec: „Asi prosazování zdravého životního stylu a vzdělávání laické veřejnosti.“
ANTI: „Hematoonkologie je dost nový obor?“
MUDr. Jaromír Gumulec: „Není, nicméně v posledních třiceti letech se dramaticky rozvíjí, což přináší pacientům mnohá dobrodiní.“
ANTICYKLON: „Je pojem krevní rozklad správný?“
MUDr. Jaromír Gumulec: „Není. Změny krve u závažných onemocnění, zvláště u selhání orgánů (jater, ledvin, plic, kostní dřeně...) bývají tak komplikované a nepřehledné, že bývají pro zjednodušení nazývány "rozkladem krve".“
Jana Nová: „Dobrý den,maminka 81 let,má zanět žil na noze, kde byla provedena výměna kyčelního kloubu a kolena. Lékař předepsal Lioton a Fastum gel.Je nutné brát k tomu předepsaný Ibalgin? Má nohu převazovat obinadlem a na jak dlouho denně?Děkuji za odpověd.“
MUDr. Jaromír Gumulec: „Dobrý den. Užívání Ibalginu je možné pro snížení bolesti, není ale nutné. Pokud maminka užívá nějakou antitrombotickou léčbu, je dobře se konkrétně o tom poradit s jejím lékařem.“
ANTIH: „Jaká je nejlepší prevence z hlediska hematoonkologa?“
MUDr. Jaromír Gumulec: „Obecně zdravý životní styl a u pacienta léčeného pro hematoonkologické onemocnění specifický režim podle typu aktuálního rizika (infekce, krvácení...).“
ANTICYKLON: „Jaké jsou nejnebezpečnější hematoonkologické pověry, mýty, fámy, dezinformace?“
MUDr. Jaromír Gumulec: „Pověry, mýty, fámy a dezinformace jsou nebezpečné vždy. V oblasti hematoonkologických onemocnění je to asi stejné jako u všech nádorů. Specifický problém možná je skutečnost, že akutní leukémie nebo agresivní lymfomy musí být diagnostikovány rychle a odklad může předznamenat fatální osud pacienta. Takže včasná a rychlá diagnostika a léčba je cíl, vše co směřuje informaci jinam škodí.“
Renata: „dobrý den, před 30lety mi po narkóze podané para,v znikl zánět žil v celé ruce a v žilách jsem měla "putující" tromby Časem se to upravilo, krev si našla cestu jinými menšími žilkami. Jen mi řekli že mi do té ruky nemají dávat kapačky, ani odebírat krev. Mám problémy když je velká zima nebo velké horko, ruka mi natéká. Ale na hematologii jsem měla testy dobré. V poslední době se mi dělají křečové žíly v nohou. Mohu užívat nějaký volně prodejný lék, aby mi pomohl?Kdybych s tím šla k lékařce, tak si připadám, že zbytečně obtěžuji.“
MUDr. Jaromír Gumulec: „Povrchová flebitida po podání léků do žíly je věc se kterou je třeba počítat. Pokud jde infuze současně mimo žílu (tj. paravenózně), podráždí okolní tkáně. Případný zánět v okolí může postihnout i povrchovou žílu. Pravděpodobnost přerůstání zánětu/trombózy do hlubokého žilního systému je relativně nízká. Křečové žíly na dolních končetinách, které nevzniknou po trombóze, mohou mít původ ve vrozeném sklonu mít varixy. Zpravidla se varixy dolních končetin objevují i u jiných pokrevních příbuzných. Poradit se s lékařem je dobré zvláště pokud končetiny otékají nebo bolí nebo pokud vznikne bércový vřed.“
Petra: „Dobrý den, manžel má už víc jak 10 let problémy s cévami, prý má zploštěle žíly. Trombozu měl už několikrát, delší chůze mu vadí. Bere Eliquis 1 tabletku denně. Byl už na několik vyšetření a prý se to už nezlepší. Děkuji Petra“
MUDr. Jaromír Gumulec: „Opakované trombózy jsou dobrým důvodem pro vyšetření, zdali Váš manžel nemá vrozené nebo získané vlohy mít trombózu. Eliquis je dobrý lék, standardní dávkování je ale 2x5 mg, při dlouhodobém užívání 2x2,5 mg. Dávkování jednou denně standardní není a je dobře si s lékařem promluvit, proč se pro toto dávkování rozhodl.“
Katrin: „Dobrý den, pane doktore, prosím vás, co značí úbytek červených krvinek, u starších lidí, a jaká je šance na uzdravení? Děkuji“
MUDr. Jaromír Gumulec: „Úbytek červených krvinek, tj. chudokrevnost nebo anemie může být projevem primárně onemocnění krvetvorby nebo jiných onemocnění. U seniorů se objevuje anemie častěji jako projev jiných onemocnění (záněty, například revmatoidní artritida, onemocnění ledvin...). To je potřeba potvrdit, vyloučit jiný důvod a léčit základní onemocnění. Tak se může anemie upravit.“
Evita: „Dobrý den p.Dr. Zneklidňuje mě , když skloním hlavu, na stehnech pocitům vteřinové mravenčení . Jsem sportovec prosím, co to je ? Moc děkuji .“
MUDr. Jaromír Gumulec: „Dobrý den. Tohle nebude cévního původu. Nabízí se projev funkční poruchy páteře. Nic víc takto nemohu říct.“
Michala: „Dobrý den pane doktore. Chtěla bych se zeptat, jak je to s hlubokým dřepem? Může způsobit trombózu? Děkuji za odpověď“
MUDr. Jaromír Gumulec: „Krátký dřep jistě ne.“
Šárka Hornychová: „Dobré ráno,jak dlouho trvá rekonvalescence po operaci křečových žil. A kam se na ní nejlépe objednat. Hezký den,Šárka Hornychová“
MUDr. Jaromír Gumulec: „To je otázka na cévního chirurga. Záleží na rozsahu křečových žil a typu operace.“
Katrin: „Dobrý den, pane doktore, zdědila jsem trombofilii po otci. Dostala jsem průkaz, zatím bez tablet a punčoch. Je mi 46 a k lékařce jsem zašla sama. Jsem zatím bez příznaků. Mám na vás otázku, je nutné brát tedy tablety. Žádné jsem zatím nedostala. Jen tu průkazku. Děkuji. Hezký den“
MUDr. Jaromír Gumulec: „Dobrý den. Záleží jak rizikovou trombofilii máte a zdali jste měla trombózy. Trvalá léčba je třeba u pacientů s opakovanými trombózami nebo u těch, kteří dostali trombózy bez jasného provokačního momentu.“