Chat

MUDr. Pavel Štrympl, Ph.D.
Záznam chatu z úterý 10. září 2024
ANTIH: „Jaká je nejlepší ORL osvěta?“
MUDr. Pavel Štrympl, Ph.D.: „Dobrý den, dobrá osobní zkušenost. S pozdravem“
AK: „Myslíte si, že ORL je dobré pojmenování, dobrá zkratka?“
MUDr. Pavel Štrympl, Ph.D.: „Dobrý den, pravda, není to uplně snadné ani vyslovit. Je to nyní spíše historické. Možno užívat český ekvivalent: ušní-nosní-krční. Stále více se, možná bohužel, rozmáhá anglicismus: ENT. S pozdravem“
ANTIH: „Co nejvíce škodí ORL?“
MUDr. Pavel Štrympl, Ph.D.: „Dobrý den, špatná osobní zkušenost. Rozhodně. S pozdravem :)“
ANTI1: „Je dobré na ORL chodit preventivně?“
MUDr. Pavel Štrympl, Ph.D.: „Dobrý den, tzv. dispenzarizace je v ORL oboru doporučována rozhodně u doléčených onkologicvkých pacientů a u klientů se ztrátou sluichu. Na pravidelné kontroly stavu horních cest dýchacích a polykacích chodí i někteří kuřáci. Osobně to doporučuji. Dá se tak předejít průšvihu. S pozdravem“
ANTIH: „Jaká je nejlepší prevence z hlediska lékaře ORL?“
MUDr. Pavel Štrympl, Ph.D.: „Dobrý den, velmi široká otázka. Neexistuje univerzální odpověď. S pozdravem“
ANTIH: „Jaký je nejlepší životní styl z hlediska lékaře ORL?“
MUDr. Pavel Štrympl, Ph.D.: „Dobrý den, jako ve všem lidském činění platí: nic nepřehánět. Moc špatně je bohužel pro mnohé kouření nebo vapování. Je potřeba se o tom s klientem bavit a rozhodně nic nezakazovat. To je kotraprodiktivní. Každý má nějakou slabůstku :) S pozdravem“
Iva: „Dobrý den občas cítím simrani v uchu čím to je ? Je mi 35“
MUDr. Pavel Štrympl, Ph.D.: „Dobrý den, může se jednat o opakující se zánět zevního zvukovodu. Nebo, což je pravděpodobnější, se Vám špatně vyrovnávají tlaky ve středouší vůči okolnímu atmosferickému tlaku. To způsobí vjem diskomfortu - "čimrání". Pokud se dobrým způsobem ovlivní průchodnost horních cest dýchacích, problém může odeznít. Na toto se moc nemyslí. S pozdravem“
Eva: „Dobrý den. Jak se zbavit chlupů v uchu. Nám strach dekuji“
MUDr. Pavel Štrympl, Ph.D.: „Dobrý den, jsem bohužel lékař, kosmetiku neřeším. Chloupky ucho chrání mechanicky. S pozdravem“
Alena: „Dobrý den, jaká může být příčina náhlé, částečné ztráty ( 30 %) sluchu na levém uchu ? Byl to pocit, jakoby mi natekla zevnitř do ucha tekutina. Moc děkuji, chápu, že dotaz je velmi obecný.“
MUDr. Pavel Štrympl, Ph.D.: „Dobrý den, příčin může být moc. Od zevního ucha dále do nitrolebí. Doporučil bych rozhodně a co nejdříve navštívit ORL specialistu. Je třeba lokalizovat příčinu a tuto pak cíleně řešit. S pozdravem“
Irena: „Vážený pane doktore, velmi často mi zalehne v uších a když mluvím, pak to nepříjemně v hlavě rezonuje. Někdy to přejde během chvilky, někdy to trvá i půl dne. Je nějaká pomoc na rychlou úlevu? Kapu si jen do nosu kapky, ale to zabere jen někdy. Děkuji Irena“
MUDr. Pavel Štrympl, Ph.D.: „Dobrý den, příčina může být lokální - ušní. Pokud se ovšem potíže opakují, příčina může být ve špatné průchodnosti horních cest dýchacích ve smyslu nos-nosohltan-sluchová trubice. Touto cestou se mění tlaky ve středouší vůči okolnímu atmosferickému tlaku. Pokud je sliznice zde prosáklá, jde to hůře a dochází k zalehnutí ucha. Dobrý ORL specialista jistě vyřeší. S pozdravem“
ANTIMONY: „Co psychiatrie a ORL?“
MUDr. Pavel Štrympl, Ph.D.: „Dobrý den, medicína o obor komplexní. Pacienta je třeba řešit komplexně. Pokud klient základní onemocnění špatně snáší a má i "nemocnou" duši, je na čase s ním probrat, zda by nechtěl absolvovat intervenci psychiatra. Vše je otázkou konsenzu. S pozdravem“
ANTICYKLON: „Jaká je nejlepší ušní hygiena?“
MUDr. Pavel Štrympl, Ph.D.: „Dobrý den, zevní ucho je možno pravidelně proplachovat čistou vodu např. při smrpchování. Nedoporučuji pak čistit vatovými "uchošťoury". Lépe vysušit rozmotaným papírovým kapesníčkem. Před plavání v bazénu nebo venku je dobré do zvukovodu aplikovat spray na bazi farmakologicky čištěných olejů. Působí jako prevence a mají i lehký protizánětlivý účinek. V lékárně by měli vědět. S pozdravem“
Jana: „Dobrý den, má 8 letého vnuka. před 2 roky mu byla odstraněna nosní mandle, jelikož v noci špatně spal, měl výpadky v dýchání. Asi na pul roku mu to pomohlo a nyní je to zase to samé, tak mu doporučili odstranit mandle krční. Chtěla bych se zeptat jaký na to máte názor. Moc děkuji“
MUDr. Pavel Štrympl, Ph.D.: „Dobrý den, záleží na tom, zda má patrové mandle velké a má časté angíny. Pokud má velké mandle a angíny, je indikace tonzilektomie - odstranění celých mandlí. Pokud má jen velké mandle a angíny nejsou, indikoval bych tzv. tonzilotomii - zmenšení patrových mandlí. Doplnit alergologii. S pozdravem“
ANTI: „Může nějak lymfosarkom souviset s ORL?“
MUDr. Pavel Štrympl, Ph.D.: „Dobrý den, v oblasti hlavy a krku je množství lymfatické tkáně. Odpověď tedy zní: ano. S pozdravem“
Eva: „Dobrý den, v poslední době mám často anginy, bez čepů na mandlích, ale se značně zduřelou sliznicí a bolestí v krku vystřelující až k uším, mírnou teplotou, léčbou ATB. Prosím o radu, jak tomu předcházet, popř. nějaká preventivní opatření. Děkuji mnohokrát za radu.“
MUDr. Pavel Štrympl, Ph.D.: „Dobrý den, - ORL - vyšetření a strě z hltanu nalačno, - alergologie/imunologie, - možná i gastroenterologie (reflux), - ev odstranění patrových tonzil až na posledním místě, Zdravím“
Ivana: „Dobrý den.Mám tinnitus a beru také Tebokan.Chodila jsem na rehabilitaci s krční páteří a nic nepomohlo.Dá se stim ještě něco dělat? Děkuji“
MUDr. Pavel Štrympl, Ph.D.: „Dobrý den, široké téma. Pokud není po důsledném ORL a neurologickém vyšetření zjištěna příčina, můžete zkusit maskovat tinnitus tzv růžovým šumem (pink noise). Je k využití na jedné hudební platformě. Tebokan jako podpůrná léčba dobrý, ale jen zřídka uplně pomůže. Někdy je, bohužel, třeba nasadit i léčbu antidepresivem. Téma k probrání na delší dobu :) S pozdravem“
Petr: „Dobrý den, pane doktore Pracuji v relativně hlučném prostředí a občas si i pustím hlasitější hudbu.Poslední dobou pozoruji,že při komunikaci s druhým člověkem či více lidmi,mám problém se sluchem. Bez porady s odborníkem jsem si proto pořídil naslouchátko. Udělal jsem velkou chybu? Použil jsem ho zatím jen 3x ale příjde mi,že neplní ten správný účel a vnímám více rušivé zvuky z okolí. Děkuji za odpověď a přeji hezký den. Petr“
MUDr. Pavel Štrympl, Ph.D.: „Dobrý den, to je bohuže špatně. Být Vámi, absolvoval bych vyšetření sluchu u ORL specialisty. Poté se dá v indikovaném případě klient odeslat k předepsání individuálně nastaveného sluchadla do foniatrické ambulance. Pak byste měl být spokojenější. S pozdravem“
Jana: „Dobrý den, dceři 3,5 let byla na magnetické rezonanci zjištěná zvětšená nosní mandle. Je třeba odstranit mandli a mohlo by toto zvětšení mít nějaký vliv na její problém s řečí ? Mluví velmi málo, spíše opakuje jen první slabiky slov(př. auto -au, pití -i apod.) Vyšetření na neurologií bylo v pořádku.“
MUDr. Pavel Štrympl, Ph.D.: „Dobrý den, v diagnostice zvětšené nosní mandle zobrazovací metoda není primárně indikována. Je třeba absolvovat ORL vyšetření ideálně s endoskopií nosohltanu. Vámi udané potíže mohou být přáznakem ukazujícím na velko nosní mandli S pozdravem“