Chat

Mgr. Julie Bachoříková
Záznam chatu ze středy 4. září 2024
ANTI1: „Pro koho je sdílené rodičovství vhodné a pro koho ne?“
Mgr. Julie Bachoříková: „Sdílené rodičovství je vhodné pro kohokoliv, primárně se přednášky poskytují rodičům nezletilých dětí nacházejících se v situaci rozvodu nebo rozpadu rodiny s cílem uvědomění si role rodičů i po rozpadu rodiny. Rodiče obdrží informace jak se vytváří vztah rodič - dítě v různých vývojových obdobích, jak komunikovat s dítětem v období rozvodu a jak může dítě rozvod ovlivnit.“
ANTIH: „Jaká by měla být etika a morálka lektorky sdíleného rodičovství?“
Mgr. Julie Bachoříková: „Všichni naši pracovníci jsou odborníci s dlouholetou praxí a potřebným vzděláním, ví jak komunikovat a jak se zachovat prakticky v každé situaci.“
ANTICYKLON: „Jaké jsou výhody a nevýhody sdíleného rodičovství?“
Mgr. Julie Bachoříková: „Sdílené rodičovství je program, kde rodiče obdrží informace k tomu, aby nepoškozovali dítě nevědomky. Výhodou je právě tento ucelený balíček informací, který včasným podáním může zamezit eskalaci konfliktu v rodině. Nevýhodou může být, že se programu nemusí zúčastnit oba rodiče. Program je dobrovolný.“
Veronika Šebestová: „Dobrý den, nabízíte nějaké odborné programy pro rodiče s dětmi? Například rodinnou terapii v případě velmi vyhrocené rozvodové situace? Jinak díky za to co děláte. Jste úžasní! Organizací jako je ta vaše je jako šafránu.“
Mgr. Julie Bachoříková: „Dobrý den, děkujeme za pochvalu :-). Rodiče s dětmi u nás mohou využít individuální, párovou i rodinnou terapii, skupinovou terapii pro děti a mladistvé, případně i zapojení dítěte do řešení v rámci terapií nebo mediací. Primárně se snažíme ošetřit rodiče a poté, pokud je to potřeba, pracujeme i s dítětem.“
Kateřina: „Dobrý den, s bývalým manželem mám dvě děti 3 a 4 roky, rozvedli jsme se velmi brzy (synovi byly necelé 2 a dceři necely rok), takže to děti úplně ještě nevnímaly. Soud svěřil děti do mě péče, styk s otcem máme nastavený dohodou, tatínek je vídá v úterky a pátky odpoledne a 1x za 14 dnů sobotu a neděli celý den, ale bez nočního spaní. Děti u něj přes noc spát nechtějí, nemají u táty ani svou postýlku, jen nějaký gauč. Tatínek by byl rád, aby děti spaly i přes noc, ale to děti kategoricky odmítají. Jak postupovat? Máme děti nějak nutit? Nebo jim dát čas a respektovat to, že nechtějí? Oba jsou dost přilnutí ke mně, s tatínkem se bavíme normálně, i když někdy se taky hodně nevhodného, ale žádné větší konflikty nejsou.“
Mgr. Julie Bachoříková: „Dobrý den, děkujeme za dotaz. V těchto případech rodičům nabízíme mediaci, kde by se mohli domluvit a naplánovat jak by se dala situace případně vyřešit a jak třeba i ošetřit, kdyby děti situaci nezvládaly. Doporučujeme postupné zvykání si. Pro děti je důležitá role i druhého rodiče, V tomto věku se vazba dítěte k rodiči vytváří především prostřednictvím péče - např. učit jej, pečovat o něj např. při ranní nebo večerní hygieně, dát jim večeři, uspat je, apod.“