Chat

PhDr. Pavlína Doležalová
Záznam chatu z pátku 9. srpna 2024
Marta: „Dobrý den, jak se dostat z kruhu. kazdovecerniho pití , co si říct, aby se člověk ovládnul a přerušil tuto smyčku, děkuji“
PhDr. Pavlína Doležalová: „Marto dobrý den, děkuji za Váš dotaz. To je velmi komplexní otázka - pokud se jedná již o pití každý večer, je to opravdu problém a bude to proces, cesta léčení. Nikoli jedna myšlenka. Potřebovala bych znát více informací pro celý kontext, nicméně doporučuji se určitě obrátit na odborníka - můžete klidně začít u praktického lékaře, který by Vás měl dále nasměrovat na psychiatrickou či psychologickou, popř. adiktologickou pomoc. Tento bludný kruh je těžké ba nemožné přetrhnout sama, zasloužíte si tedy podporu. Držím Vám palce!“
A. Nováková: „Dobrý den, mám dotaz týkající se mého partnera, který je alkoholik a nechce to přiznat. A nejde jen o to přiznání, ale řekne, že se napije, jen když má chuť, a tu má často. Nechci mu křivdit, je vidět, že se snaží, ale pořád má alkohol nad ním moc. Často o tom mluvíme, ale spíš já, jemu se nechce a také bych ho nikam nemohla přihlásit, třeba do poradny, on by nikam nešel, tak vůbec nevím, co s tím. Já vím, že je to hlavně na něm, já mu samozřejmě pomohu, ale v určitou chvíli se zasekne a nic s ním nehne. Léčit se také nechce. Myslí si, že je to v pořádku, ale není. Tak vůbec nevím, co mám dělat. Děkuji vám za odpověď a přeji hezký den.“
PhDr. Pavlína Doležalová: „Dobrý den, paní Nováková. Je mi líto, že jste v takové složité situaci. Opravdu není lehké být v okolí závislého člověka. Je potřeba si uvědomit, že je nemocný, zároveň není ve Vaší kompetenci a roli partnera nutit, přemlouvat, prosit, aby se léčil a svou situaci nějak řešil, pokud sám nemá motivaci. Je to dospělý člověk. Doporučuji s partnerem promluvit, velmi důrazně, když má světlejší chvíli. Jasně mu sdělit, jak se v tom cítíte, co byste od něj potřebovala. A pokud dlouhodobě odmítá spolupracovat, položte si otázku jak dlouho toto Vy vydržíte? Často je na místě chránit sebe, doporučuji se poradit s terapeutem na dalším postupu a komunikaci s přítelem. Moc Vám držím palce!“
Marta: „Dobrý den, paní doktorko, každou sobotu chodíme s manželem na návštěvu k mým rodičům a tam se pije, manžel pivo s mým otcem a já fernet s mou matkou. Občas říkám, že nechci, ale oni jsou rádi, že přijdeme a tak se pije, jí, povídáme si. Jak přestat? Nechodit tam?“
PhDr. Pavlína Doležalová: „Pěkný den, moc dobrá otázka. Je úplně v pořádku odmítnout cokoli, co nechci. Je důležité umět se bavit bez alkoholu, "jen tak". Nechodit tam je také možnost, spíše asi ta poslední hádám (ale ano, i na to máte plné právo, pokud by to nešlo jinak). Možná mě napadá - zkusila bych si prostě stát za svým, držet jasné hranice, případně s nimi promluvit a zkusit jim nabídnout svůj pohled. Určitě se však nemusíte jakkoli obhajovat - vždyť by to vlastně mělo být spíše naopak. Vy neděláte nic špatného. Myslete tedy na sebe a své zdraví, protože to máme skutečně jen jedno jediné.“
Petra: „Dobré ráno, manžel si dá občas 2-3 pivka u fotbalu k televizi, je alkoholik? Kde je nějaká míra, co už je alkoholismus?“
PhDr. Pavlína Doležalová: „Dobrý den, s diagnózou alkoholismu je to složitější. Pokud byste Vy nebo manžel měla podezření, že už jeho pití začíná být problém (třeba ho omezuje v nějakých činnostech), doporučuji určitě konzultaci s odborníkem - lékařem, adiktologem, psychiatrem či klinických psychologem. Alkoholik musí "naplnit" 3 ze 6 klinických stanovených kritérií a to po dobu alespoň 12 měsíců - patří tam třeba nekontrolovatelná touha pít, zanedbávání zájmů a povinností nebo obtíže při snaze alkohol vysadit (somatický odvykací stav). Ohledně míry - tu máme každý někde jinde a proto je dobré být na sebe napojený a hlídat si, co mi dělá dobře a co již je přes.“