Chat

PhDr. Jana Kovařovicová
Záznam chatu z pátku 31. května 2024
Tomáš Havelka: „Dobrý den, myslíte si, že je v České republice nedostatek terapeutek? Děkuji“
PhDr. Jana Kovařovicová: „Znám především oblast terapie citového pouta, attachmentu u dětí, které utrpěly vývojové trauma. Zde je nedostatek terapeutů citelný. Obávám se ale, že je to problém obecnější, především mimo velká města.“
Petra Fialová: „Dobré ráno, ráda bych se zeptala koho oslovit když máme podezření na ADHD, jak vyšetření probíhá a jaký je postup léčení? Máte prosím nějakou praktickou, konkrétní radu již u teenagerů jak se ve škole vůbec soustředit? Děkuji“
PhDr. Jana Kovařovicová: „Dobré ráno, pro diagnostiku ADHD je zapotřebí obrátit se na dětského psychiatra, který předepíše vhodnou medikaci. Pokud se obtíže objevily až v dospívání, stojí za to zvážit, zda neklid není reakcí na nějaké problémy ve škole, ať už s učiteli, spolužáky či výukou jako takovou; v takovém případě by bylo lepší obrátit se na psychologa a zvážit terapii.“
Anna: „Dobrý den, syn je ve třetí třídě, má samé jedničky, v první třídě už uměl násobit, je moc zvídavý, má logické myšlení, sportovně založený. Je to moc “živé dítě” opravdu neposedí, když má být v klidu tak stále poskakuje, točí se. Když ho napomenu, chvíli vydrží a po chvíli opět “plný blech”. Ve škole si paní učitelka stěžuje, že vyrušuje a chce mu dát napomenutí třídního učitele. Myslíte že má nějakou diagnózu nebo z toho vyroste? Děkuji“
PhDr. Jana Kovařovicová: „Myslím, že ne každé "živé" dítě musí mít hned diagnózu ADHD. Škola klade na děti vysoké požadavky, musí vydržet klidně sedět několik hodin denně, nepobíhat o přestávkách apod. Určitě bych se synem promluvila o tom, co přesně je pro něj ve škole těžké a hledala způsoby jak mu pomoci vybýt přebytečnou energii - někdy například pomůže navléknout na nohy židle gumu a dítě se zklidňuje tím, že do ní kope, aniž by někoho rušil apod.“
Věra Schulhauserová: „Dobrý den,ADHD v dospělém životě? Dcera 26 let nedosahuje věci , potíže ze vztahy,financemi .Studentka VŠ. Od 15 let na škole s internátem pak VŠ, rodiče se rozešli v jejich 18. Jak na zlepšení?“
PhDr. Jana Kovařovicová: „V tomto případě bych považovala za užitečné, kdyby vyhledala pomoc terapeuta, který by s ní mohl její obtíže rozebrat a najít způsoby, jak je překonat.“