Chat

PhDr. Jan Svoboda
Záznam chatu ze středy 10. ledna 2024
ANTIMONY: „Jak poznat chvíli, kdy by měl člověk zajít k psychologovi?“
PhDr. Jan Svoboda: „Dobrý den, tehdy, když si uvědomíte, že insirace známou, kamarádkou, kamarádem, rodičem, nestačí. Jan Svoboda“
ANTIMONY: „Jaká je nejlepší prevence z hlediska psychologa?“
PhDr. Jan Svoboda: „Prevence? Hm, široké slovo.. Pokud bych měl hovořit o prevenci psychických potíží, pak nevím. Nevím,protože mnohé ovlivňuje fyziologie, neurologická baze..Prostě není to tak jednoduché.Podstatné je naučit se nebýt otrokem vlastních myšlenek. Uvědomovat si, že myšlenka, je můj produkt. A je věcí mé vůle, zda se budu - nebudu - svým produktem zabývat. Je to produkt, často něco jako exkrement... Držte se. Jan Svoboda“
DAYD: „Jaký je nejlepší životní styl z hlediska psychologa?“
PhDr. Jan Svoboda: „Dobrý den. Neznám obecnou odpověď. V nejširším smyslu slova lze říci, že kvalitní životní styl má v sobě rytmus, Není rigidní, tedy totálně svázaný " v pět hodin musím tohle, v sedmi tamto", nicméně jsou během dne body, které ukotvují, tvoří "jistotu budoucího". Prostě žít živelně, vypadá hezky - nicméně není to nic dobrého. Stejně jako žít rigidně, svázán zvyky, rituály, stereotypy. A pokud máte na mysli životní styl ve zúžení "á lá jído", což je úsměvné, myslet si, že pokud budu honit rajče v krabičce, budu žít zdravě, pak je spíše potřebné naučit se jít pomalu a prožívaně. Prostě nekonzumovat "hmotu", protože kluci v televizi říkali, že je to zdravé, ale uvědomovat si každé sousto, chuť jak se mění v ústech, uvědomovat si sousto, jak putuje do žaludku. Pak terpve další sousto...Prostě pokud si umíte vychutnat kávu v kavárně, každé hltnutí, tak stejěn je třeba jíst. a pokud pijete kávu za chůze z kelímku..však víte. Tak mějte se. S úctou Jan Svoboda“
Květa: „Před šesti týdny mi byla diagnostikována rakovina. Od té doby mám stále pocity zoufalství, záchvaty pláče, nemohu na nic jiného myslet. Dá se s tím něco dělat? Děkuji za odpověď.“
PhDr. Jan Svoboda: „Dobrý den. Najděte si na internetu výraz DABDA. Pak- odborník Vás dokáže provést celý procesem příjmu oné informace, její zpracování a roli -prostě abyste nebyla obětí informace. S úctou Jan Svoboda“
Ivona: „Dobré ráno, pane doktore, jsem učitelka a mám ve třídě (2. ročník ZŠ) velice šikovnou holčičku, ale je velmi zapomnětlivá. Nosíme za ni klíče, zapomíná nosit pomůcky, dokonce i aktovku. Přitom je velice empatická, umí vše vyřídit, zorganizovat. Bohužel rodinné zázemí je roztříštěné, putuje mezi rodiči a prarodiči, má starší sourozence, kteří často nahrazují funkci dospělých. Můžeme jí ve škole s její roztržitostí a zapomnětlivostí pomoci? Děkuji a přeji krasný den, Ivona Ivicová“
PhDr. Jan Svoboda: „Dobrý den. Naučte holčičku nejdříve "nahlas" pojmenovávat co dělá,když to dělá /teď ťukám do klávesnice, přemýšlím nad tím, co napíšu../ aby se toto naučila vnitřní řečí. To je celé na úvod, začátek. S úctou Jan Svoboda“
ja: „Krásné ráno, pane doktore, srdečně zdravím a děkuji za Vaše srozumitelné a zajímavé vystoupení v Dobré ránu.“
PhDr. Jan Svoboda: „Dobrý den. a já Vám děkuji za slovní pohlazení. Přeji co nejhezčí den. S úctou Jan Svoboda“
Karolína: „Dobry den, prosím chtěla bych se zeptat, dítě 8 let, kdyz se baví dospělí, musí mít o všem přehled a chce všechno vědět. Jak dítěti slušně vysvětlit, že ne vše je pro jeho uši. Vždy to končí pláčem, vztekem. Moc děkuji a přeji hezký den.“
PhDr. Jan Svoboda: „Dobrý den. Podívejte se knižně (možná internet?) na téma: "Základní sociální potřeby". Jedna z nich, je potřeba místa. Má tři složky, jedna z nich je psychická, její součástí je "patřit někam, k někomu". No a tohle dítě "chce patřit", nic více. Prostě - dítě je normální. Nějak promyslete, jakou roli je možné dát takovému dítěti ve společnosti "intelektuální diskuze". Tak, aby z hlediska věku uchopilo svůj úkol jako potřebnou součást, tedy ne že jej pošlete s odpadkovým košem. Tolik jen rychle odpověď v úrovni bulváru. S úctou Jan Svoboda“
Hana Nagy: „Milý pane doktore, zase Vás moc ráda vidím, a přeji Vám a celé Vaší rodiny pevné zdraví.. Měla bych dotaz, jsem po druhé vdaná 20 let s moc prima chlapem. Ale mám problém se svým synem, se kterým jsem byla 15 let sama, otec se o něho nezajímal.. teď je mu 32 let chodí do práce , ale stále neumí vycházet a financemi, měl insolvenci, kterou splatil, ale zase nevychází s penězi, bydlí s přítelkyní a stále mu půjčují peníze( je mi ho líto, neumím říct ne) on je nevrací stále slibuje, že je to naposledy… Teď jsem mu půjčily, řekla ať mi jen jednou za týden, napíše že je v pořádku a že ho chci vidět, až se srovná..? Tím že jsme spolu byli sami je to těžké , vůbec nevím jak na něj, je velký cíťa ..neumím říci ne , mám strach, aby si zase nenavrhl půjčky, nebo aby si něco neudělal atd.. když mu odmítnu dát peníze… Jak se k tomu mám já postavit Jste jednička, moc vVám děkuji, já taky pečují o rodiče 12 let, a mám pocit že mě obklopuje jen srach, ještě že mám svého milujícího manžela.. Děkuji Hanka Nagy“
PhDr. Jan Svoboda: „Dobrý den. Zcela zbytečně na sebe kladete vinu...Není za co. Anebo pokudje, pak za přemrštěnou péči. Pokud to sdělím krátce: čím více v tomto ohledu, který popisujete, synovi pomáháte, tím více jemu škodíte. Protože snižujete jeho pocit zodpovědnosti za sebe sama, za kroky, které udělal. Pokud chcete synovi pomoci, nepomáhejte mu. Ano, riskujete, že s Vámi omezí kontakt, nicméně je to pořád lepší alternativa, než pozorovat, jak sám sebe ničí. Držím palce. Je těžké dívat se, jak vlastní dítě míří přímo na ledovec a jediné, co lze udělat, je nachystat obvazy. S úctou Jan Svoboda“
Jakub: „Dobrý den, syn 7 let, hraje hokej, bohužel tento sport je zaměřen především na výkon. Hraje ho už 4-5x týdně, někdy víc. Baví ho to, ale bohužel nestíhá nic jiného, kamarády, jiný sport. Máme ho nechat dělat jen tento sport naplno, nebo se ho snažit motivovat dělat i něco jiného? Jde mi hlavně o jeho vývoj do budoucna. Děkuji moc.“
PhDr. Jan Svoboda: „Dobrý den. Děkuji Vám za dotaz..Kéž si jej přečtou rodiče, kteří na rozdíl od Vás nemají nadhled, vidí vše jen výkonově. Dával jsem opakovaně dohromady sesypané sportovce - děti, které vše měly přes sport. Pak stačil drobný úraz - samozřejmě podceňovaný- a výsledkem byla stopka ve sportu. Sportovec - dítě - ztrácí. Životní styl úzkoprsý, skončil. Takže určitě se pokoušejte nabídnout synovi širší rozhled, širší okruh lidí. Ano, chápu - kdy, když má trénink téměř každý den? Chápu. Ale přesto. Chvalte jej za vše, co udělá dobře a nesouvisí s hokejem neudělejte si ze syna zboží. S úctou Jan Svoboda“
Gábina: „Dobrý den. Plačící měsíční miminko bez zjevné příčiny, třeba při uložení do postýlky, je lepší nechat v postýlce chvíli plakat - otužovat, nebo ho hned konejšit?“
PhDr. Jan Svoboda: „Dobrý den. Dítě jsem neviděl atd -berte mě jako totálního populistu a bulvár prosím: Kupte hračku, která je jako by "se srstí" nejlépe asi mikroplyš, občas s touto hračkou hlaďte dítě. A pak jemu přikládejte k hlavičce tuto hračku (plyšáka) který bude mít na sobě třeba Vaši košilku, prostě díl oblečení, které je nasycené Vaším aromatem.Dítě zná Vaše osobní aroma už z dělohy..Ne aroma táty, babičky, chůvy..Ale to už jsem jinde. Přeji hezké dny. Jan Svoboda“
Jana: „Dobrý den pane doktore, ráda bych se zeptala, jak předejít různým strachům a úzkostem v rizikovém těhotenství. Mám na mysli prevenci či různé aktivity. Moc děkuji za odpověď a přeji pěkný den.“
PhDr. Jan Svoboda: „Lehké odpovědět, dobrý den, těžké realizovat: nic nečtěte, neposlouchejte. Buďte co nejvíce svá, přirozená. Naslouchejte pouze rady lékaře, který Vás vede. A taky nedělejte blbosti, ke kterým Vás vede blahobyt - nejezte mořské plody, minimalizujte v těhotenství konzumaci hub. Rozhodně nikam nelétejte letadlem (dítě pak prožívá nepřirozené změny tlaku a hlavně změnu stravy matky během 48 hodin). Tolik bulvár. S úctou Jan Svoboda“
Martina: „Dobré ráno, jak naučit 16.leté dítko,aby si nebral osobně ,co o něm někdo jiný řekne ?přijde mi ,že moje děti i jejich kamarádi to hodně řeší ,kdo co řekl nebo neřekl...nebo zda je to v tomto věku v pořádku ?Děkuji za odpověď a přeji hezký den .“
PhDr. Jan Svoboda: „Ano, devastujeme své děti sociálními sítěmi, tady máte nepřímý důkaz. Ale -jak pomoci? Učte své dítě, aby si dávalo otázku: "K čemu tento spolužák, kluk,holka, tohle potřebuje? Před čím jej tento názor, postoj, má chránit? Případně - čemu má zabránit? A hledat odpověď. Řečeno "vědecky": Každý dotaz, názor, má pod sebou motiv. Často tazatelem ani neuvědomovaný. Nicméně nebývá až zase tak těžké v případě nadhledu na motiv přijít. Rozhodně není jeho cílem "trápit, ubližovat" a podobně! To je vždy chybná interpretace. S úctou Jan Svoboda“
Kateřina: „Dobrý den pracují na základní škole, jsem vychovatelka ve školní družině, to že děti mají psychické potíže není to také důsledek výchovy rodičů a toho, že málo podporují a povzbuzují děti...už teď deváťáci řeší, že neudělají přijímačky a z holky vypadne...já si něco udělám...nemají to sebevědomí a čím dál méně umějí zvládat složitější situace .. Děkuji a zdravím z Krkonoš“
PhDr. Jan Svoboda: „Zdravím do Krkonoš, dobrý den. Víte, ono je jednoduché říkat vinen je ten či onen. Je tomnohem složitejší. Nejsem "já a svět", jsem součást světa. Prostě - vše působí.Proto má smysl v každém segmentu hledat "co s tím", jak s tím - a propojovat. Pokud budete mít takového žáka, řekněte mu "ano, řekněme, že neuděláš. A? Prostě potáhněte jeho myšlenku dále. A zjistíte, že zná řešení.. Jan Svoboda“
Renáta: „Dobré ráno pane doktore,prosím,jak nejlépe najít duševní klid?Děkuji Vám moc za odpověď a přeji hezké dny!“
PhDr. Jan Svoboda: „Dobrý den. Naučit se odklánět vtíravé myšlenky. Já to dělám nerad, věřte mi : "Jak se zbavit, snížit, vtíravé myšlenky", tak nějak (píšu to nepřesně, teď si nevybavím) se jmenuje audiokniha, což jsou ccvičení právě na toto zaměřená. Nahrál jsem tuto knihu pro vydavatelství Jonathan Livingston. Jan Svoboda“
Jana Sítková: „Dobré ráno , pane doktore chtěla bych se Vás zeptat , zdali jste pomohl najít sebeuctu člověku nebo dítěti , které bylo určeno jako černá ovce nebo člen rodiny , který je určen za nejhoršího . Jinak Vám přeji krásný nový rok a těším se na příští Dobré ráno s Vámi JS“
PhDr. Jan Svoboda: „Já? Dobrý den, já jsem nikomu nepomohl. Opakovaně jsme jen provedl lidi (děti - původně jsem yvučený dětský poradenský psycholog) tímto problémem. Jan Svoboda“
Iva: „Dobrý den - ze svého okolí vím, že mnoho pedagogů užívá psychofarmaka - jak se chovat, co dělat, když vidím, že za psychickými problémy dětí stojí kromě rodičů v mnoha případech právě pedagogové? Děkuji“
PhDr. Jan Svoboda: „Dobrý den. To, že pedagog užívá "psychofarmaka", ještě nemusí nic znamenat. Ten není tak nebezpečný, jako sociopat, který učí..Tedy - problém je celospolečenský. A pro učitele - mají speciální linku důvěry, prostě mají i specifické možnosti podpory. Je otázkou, zda a jak ji využívají. S úctou Jan Svoboda“
Iveta: „Dobrý den, pane doktore, poté co mi před několika lety diagnostikovali RS mám strach (aby se nemoc nezhoršila apod.) - před čím mě chrání, nebo čemu má zabránit? Jak zpracovávat strach, někdy až úzkost? Postupně a stále se učím radovat ze zdánlivých maličkostí, např. že mohu/zvládnu sama vstát, obléknout se a vyčistit si zuby.. je to "podařilo se"? Těším se, že půjdu na procházku (doufám, že to tělo dovolí) a pak si uvařím dobrý čaj :-) Děkuji“
PhDr. Jan Svoboda: „Dobrý den. Jedna věc je diagnóza a druhá je strach z důsledků diagnózy. Jak ovlivnit diagnózu, nevím. Jak zpracovávat onen strach, ano. Před chvílí jsem odpovídal na obdobný dotaz a doporučoval naučit se schopnosti odklánět myšlenky, které mě trápí. Ne hrát si na to, že nejsou atd...A konkrétně pro Vás, Vám poradí nejbližší psycholog, odborník. Nemám na mysli terapii, ale radu, ukázku "jak na to".“
Iveta: „Dobrý den, mám toho na srdci hodně. Můj syn po nástupu na 2. stupeň diametrálně změnil své chování a já už si s ním nevím rady. Je agresivní, vzteklý, odmítá komunikovat. Dříve mu záleželo na výsledcích ve škole i ve sportu, dnes má ke škole odpor. Chtěla jsem se zeptat, zda je možné s vámi komunikovat i jinou formou.“
PhDr. Jan Svoboda: „Dobrý den. Najděte si "vývojová psychologie", specifika dětí ve věku 12 let. A budete mít dojem, že někdo napsal knihu, stať, přímo o Vašem dítěti..A dále - škoda, je to na mnoho písmenek, napište nějakému odborníkovi ve vaší blízkosti. S úctou Jan Svoboda“
Robert: „Dobry den pan doktor, je skvele to co robite, urcite to je potreba sirit do sveta, neuvazovali Ste o vlastnej TV relacii?“
PhDr. Jan Svoboda: „Děkuji za podporu.. Bylo mi nabízeno, vést vlastní pořad a vážím si toho..Ale odmítnul jsem. A přeji, kéž se daří. S úctou Jan Svoboda“