Chat

pedagog, spisovatel, lektor osobního rozvoje

PhDr. Marek Herman

Záznam chatu z úterý 5. prosince 2023

ANTICYKLON: „Jaké to je být lektorem osobního rozvoje?“

PhDr. Marek Herman: „Zajímavé! Baví mě objevovat, co je "za oponou", vždycky mě zajímalo, jak fungují věci, jak to, že někomu jdou věci úplně snadno a druhý rve trávu ze země a nic? Nechtěl jsem, aby se mi v životě jenom děly samy od sebe, abych to jen tak látal...a ukazuje se, že podobně to má hodně lidí, chceme vědět, jak nepromarnit život a jak to udělat, abychom měli dobrou rodinu a zdravé vztahy. Takže opravdu zajímavé.“

DAYD: „Jaký jste spisovatel?“

PhDr. Marek Herman: „Ponořený do svého vlastního světa. Nadšený, když se mi podaří najít linku příběhu a pak ji sledovat, kam mě to zavede. Já jsem začal opravdu psát až když mi bylo skoro padesát a najednou jsem objevil svět, který mě vcucnul a začal mě naprosto fascinovat. Takže sám sebou objevený, nadšený a spokojený.“

Skalda: „Ahoj Marku, opět tě po roce alespoň touto cestou zdravím. Peláším do práce, v 7.00 mi začíná tělák. Přeji hezké vánoční svátky plné objímání a hezkých chvil s rodinou. Hana“

PhDr. Marek Herman: „Ahoj Hanko, moc tě zdravím, to je fajn, že jsi napsala, příště mi tady na sebe nechej kontakt nebo mi napiš na mesíka na FB najdětesisvéhomarťana :) měj se hezky Marek“

Jana: „Dobré ráno, všude a všichni okolo říkají, že nejdůležitější je rodina a vztahy, že si hodně pomáhají s partnerem a přáteli, ale co dělat v případě, že se ženě (věk 50 let) vztahy nepodařilo vybudovat. Partner není oporou, ale jen vytváří problémy, nebo si žije po svém jako spolubydlící. Vlastně nikdy neměla rande. Označení osob v okolí za přátele je také problematické.“

PhDr. Marek Herman: „Záleží na tom, jak té ženě v tom je. To, že všichni říkají, že nejdůležitější je rodina a vztahy je jedna věc, ale zrovna tato žena může být v samotě spokojená. Někteří lidé jsou opravdu samotáři a jsou rádi sami. Pokud žena není samotář a není s tím spokojená, tak je potřeba se zastavit a začít mluvit sám se sebou. Co se mi to děje, proč se mi to děje, co bych si přála, aby se změnilo a jak by se to dalo udělat? Klíčové je: zastavte se, zeptejte se, otevřete a odpovědi přijdou. A pak AKCE. Opačný přístup je, když pustíme věci dolů vodu, děje se nám to, nevíme proč a jsme nešťastní, protože máme pocit, že se s tím, co se nám nelíbí, nedá nic dělat. Je to tzv. pozice oběti. Stačí aspoň takto?“

DIVAČKA: „Dobré ráno,žijeme s manželovými rodiči v rod.domě přes 20 let.Rodičum je přes 80 let,tchýně generál a tchán ,který ji celý život poslouchá a dělá všechno to, co chce.Celý život nám do "všeho mluvili".Manžel je mi oporou, ale málokdy, když je problém tak to řeši,protože,vi jaká tchýně je a vždycky to bylo ještě horši. Nyni je to tak,že manžel rodiče jen pozdravi a já už je nezdravim vůbec...beru je jako cizi lidi.Mnohdy jsem se snažila vztahy napravit,ale bohužel vždy,když jsem řekla svůj názor a chtěla situaci nějak řešit, tak jsem se podle rodičů "zase chtěla hádat". Vim,že je to špatně,ale nemůžu je ani vidět. Děkuji za Vaše vlídná slova,vždy pohladí po duši.“

PhDr. Marek Herman: „Dobrý den, to, co píšete je těžké, ale moc vám děkuju za upřímnost, velmi si toho vážím. Jeden by si mohl myslet, že život je úžasný a všechno je v růžových barvách, mediální prostor a v něm záplavy nadšených komentářů a cíl je jediný: užívat si. Ale tak to přece není. Někdy jsou věci těžké, složité, komplikované a nám nezbývá než si některým obdobím jenom projít a být u toho statečný. Já mám rád definici "vítěze": na místě, kde jsem, se zdroji, které mám udělám to, co zvládnu. Možná by to mohla být věta pro vás. Přeju ať se vám daří! Marek Herman“

LÍDA: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co byste poradil někomu, kdo bude trávit Vánoce sám, protože nemá vztah a přátelé jsou u rodin.“

PhDr. Marek Herman: „Dobrý den, pro mě jsou Vánoce víc než cokoli jiného ZASTAVENÍ. Zavírám starý rok a otevírám nový. Co se mi povedlo? Co jsem podělal? A co mě čeká dál? A k tomu potřebuju čas a klid. Takže bych ten čas využil pro zastavení. Usebrání se. Důležité je nejít si zbytečně po krku. Tak letos jsem sám? No tak jsem sám. To neznamená, že je to špatně. Nepodlehnout tomu tlaku, že "všichni" jsou s rodinami. Nevíme, jak to ve skutečnosti je. Jak to ty rodiny během Vánoc mají? Je jim spolu opravdu dobře? Takže netrápil bych se. Zastavil bych se a NAPSAL bych si, co si myslím, co sítím a co chci a co nechci. A naplánoval bych si a udělal dvě tři věci, které mám rád. Já chodím na procházku nebo plavat. Tak aspoň tak. Ať se daří!“

Markéta: „Hezké ráno, je vůbec možné ještě spravit vztah, když dva manželé sice vedle sebe žijí, ale ty "klíče v zámku" nejsou důvodem k radosti, že ten druhý přišel...děkuji“

PhDr. Marek Herman: „Dobrý den, je možné, že jenom procházíte přirozenou krizí, která patří k životu. Krize jsou přirozené, někdy se na to zapomíná. SVĚT NENÍ IDEÁLNÍ MÍSTO. Někdy si musíme určitým obdobím prostě projít. Mně se líbí věta, že povinnost poznáš podle toho, že si ji nemůžeš vybrat. Je strašně důležité poznat, jestli jde jenom o přirozenou krizi, nebo jestli se vztah přirozeně vyčerpal. A to je na vás dvou. Za mě: dobrý dlouhodobý vztah je nejtěžší věc na světě. Otázka, která vám může pomoct: co cítím, že chci? Co cítím, že nechci? Jak bych se rozhodla, kdybych se nebála? Třeba byste si ráda otevřeně s partnerem o tom promluvila...kdybyste se nebála....Nevím...Musíte zjistit, jak to máte máte uvnitř. A pak máme k dispozici jednu věc, jakkoli to může znít jednoduše: společně poctivě věci propovídat.“

Irena z Liberce: „Dobré ráno přeji a dovolím si dnes pozdravit pana Hermana. Moc ráda čtu jeho knihy a poslouchám jeho moudrá slova. Musím mu dát za pravdu, že je báječné, když člověk najde v životě partnera se kterým si rozumí a vše dlouhá léta funguje. Poté zasáhne osud a partner onemocní a zemře. Po 25 letech to není snadné. Má osobní zkušenost - raději být dobře a v pohodě sama, než špatně a v nepohodě s někým jiným. Když je člověk mladý a rád by založil rodinu a měl děti, tak to je něco jiného. Já to štěstí mám , je to 34 letý báječný syn. Z Liberce moc zdraví Irena“

PhDr. Marek Herman: „Dobrý den, jste skvělá! Hodnně lidí žije ve vzorci "lepší špatný vztah, než žádný" a pak mají ze života přežívání a peklo...Naprosto s vám souhlasím: raději budu sám a v pohodě než v v toxickém vztahu. Moc děkuju, že jste napsala. Ať se vám daří!“

Monika: „Dobrý den, nemáte nějakou radu jak to zlepšit doma, co pro to udělat, jak začít lépe? My už doma právě raději jíme každý jinde, dcera je v pubertě, také ji to nesvědčí. Je toho nějak toho horsiho moc, v práci starosti, doma jsme každý v jiné místností, nemám už z čeho brát. Děkuji, omlouvám se zmatečnou zprávu.“

PhDr. Marek Herman: „Dobrý den v rychlosti jen napíšu, co mi běží hlavou: začněte sama u sebe. Udělejte si pohodu, pečujte o sebe, dělejte věci, které máte ráda. Probuďte se. Zastavte si a začněte si psát věci. Abyste se dostala na dobrou vlnu. Potřebujete si odpovědět na otázku: co vlastně chci? A co nechci? Vy jste středobod rodiny,. Ze spokojené mámy čerpá celá rodina. Možná se váš partner k vám přidá A jedna důležitá věc: zaveďte doma jedno společné jídlo za den. Vypněte všechny obrazovky, telefony a jedno dobré jídlo za den. Možná se restartnete.“

Klára Zavřelová: „Dobrý den,moc Vám děkuji za krásné povídání.Poslouchala bych Vás celý den.Vaše slova mě inspirovala.Děkuji krásné svátky.Klára“

PhDr. Marek Herman: „Dobrý den Kláro, děkuju vám za krásný komentář, moc si toho vážím.“

Renata: „Dobry den pane doktore, krasne se Vas posloucha. Tak nejak jste mi otevrel oci, kdyz mluvite o te jednoduchosti, jak bychom se meli citit doma. Jasne a strucne. Dekuji. Muzete mi prosim poradit, podle ceho si vybrat psychologa. Mam strach, ze si s tim ci onym nesednu atd. Dekuji a at se dari“

PhDr. Marek Herman: „Napište mi na FB najdětesisvého marťana na mesengera a já vám pošlu seznam psychologů. Dejte na první pocit. Poslouchejte svoje tělo. Ten člověk vám musí sednout. Musí být odborně i lidsky v pohodě. Dobrý člověk, dobrý odborník.“