Chat

jazykovědec, Katedra bohemistiky, Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci

PhDr. Ondřej Bláha, Ph.D.

Záznam chatu z úterý 7. listopadu 2023

Veronika Cesarová: „Dobrý den chtěla bych se zeptat dávají se jména se jménem Veronika??? Přijde mi ,že moc ne ,že lepší jsou jména Anna , Eliška, Adélka. Nevím jaký význam má jméno Veronika. Děkuji za odpověď.“

PhDr. Ondřej Bláha, Ph.D.: „Veronika znamená "přinášející vítězství", patří mezi nejoblíbenější jména - Anna, Eliška, Adéla je co do frekvence ještě výše.“

ANTI: „Co znamená pro bohemistiku P. Wilson?“

PhDr. Ondřej Bláha, Ph.D.: „Znamená velmi mnoho, jako každý překladatel z češtiny. Máme totiž bohatou literaturu, která je ale limitovaná tím, že máme malý (ale krásný) jazyk. Překladatelé jako PW ji uvádějí do světa.“

denmark: „Jaká je současná česká bohemistika?“

PhDr. Ondřej Bláha, Ph.D.: „Dobře zásobená lidmi, pracovišti i odbornou literaturou. Má dobrou pozici i proto, že se Češi tradičně o svůj jazyk zajímají a neberou ho na lehkou váhu.“

DAYD: „Co znamená pro Vás jméno prof. Václav Černý?“

PhDr. Ondřej Bláha, Ph.D.: „Mám ho rád jako třeskutého komentátora novějších českých dějin obecných i literárních, myslím na jeho paměti. V. Černý má zajímavý styl, takový vášnivý, je to proud, je to vtipné, jde to na kost. "Knížka o babičce" přináší také velké čtenářské potěšení.“

Jana Krejčová: „dobrý den pane doktore, máme tříletou vnučku Amálii, dcera je podruhé těhotná a bude mít opět holčičku. Jak by se měla jmenovat, aby to bylo pěkné k Amálce?“

PhDr. Ondřej Bláha, Ph.D.: „Myslím, že "do série" by mohla být Anežka nebo Anna.“

Jana Renčínová: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaký původ má příjmení Renčín.Nemohu se toho dopátrat.Děkuji.J.Renčínová“

PhDr. Ondřej Bláha, Ph.D.: „Jéje, zpaměti to bude těžší. Ale myslel bych v první řadě na německá jména typu "Rensch" jako východisko. Jsou to jména, která vznikla z domáckých podob křestních jmen jako Reinhold, Reinhard. To "-in" je ve starší němčině celkem obvyklá přípona, viz např. Henslin "Honzíček". Tedy: Renčín by mohlo kdysi dávno znamenat "Reinholdek".“

Tomáš: „Jak přišla moje máma na Tomáše?2“

PhDr. Ondřej Bláha, Ph.D.: „Tomáš je jedno z nejčastějších jmen, nyní v první desítce. Je syrského původu, znamená "dvojče", ale důležitější pro Vaši mámu bylo asi to, že se jméno Tomáš dobře vyslovuje a existuje od něj dobrá zásoba domáckých podob typu Tom, Tomík aj.“

PhDr. Lukáš Burian: „Dobrý den, učím na ZŠ a setkávám se opravdu s neobvyklými jmény např. Ava, Gineta, Liam, Leyla. Máte představu o jejich původu. Děkuji.“

PhDr. Ondřej Bláha, Ph.D.: „Trend dávat neobvyklá jména je dnes dost patrný. Ava bude z příbuzenství Evy, jméno hebrejské, význam "živá". Gineta je zdrobnělina z italského jména Gina, to je pak domáckou podobou jako Regina nebo Eugenia.“

Jana: „Slýchám dosti neobvyklá jména jako je Amanda nebo Diego myslím si vzhledem k českému příjmení je to dost kuriozita.“

PhDr. Ondřej Bláha, Ph.D.: „Ano, to je vlna rodných jmen, ke kterým zřejmě inspirují latinskoamerické seriály a telenovely: srov. též Esmeralda, Kasandra, Mario.“

Vlaďka: „Dobrý den, učila jsem na ZŠ a zarazilo mě například, že jsme na škole neměli žádnou Janu. Toto jméno nějak po revoluci "vymizelo". A ještě bych dodala, že mě při výběru jména pro syna ovlivnil film S tebou mě baví svět, ale v osmdesátých letech Matěj, Matýsek bylo dost netradiční jméno, dnes už je běžné. Hezký den, Vlaďka“

PhDr. Ondřej Bláha, Ph.D.: „Ano, jméno Jana mírně oslabilo co do frekvence. Možná připadá dnešním rodičům příliš "obyčejné". Naopak za socialismu lidé třeba i podvědomě chtěli "nečnět", nebýt výrazní/podezřelí, odrazilo se to v menším repertoáru rodných jmen a ve jménech málo výrazných. Vliv filmu na rozmnožení Matýsků je dost dobře možný, fakt ale je, že boom Matyášů přišel až na přelomu 90. let a nového století.“

Vlastimila: „Dobrý den, učila jsem na škole,kde bylo velké zastoupení cikánských dětí. Bylo obvyklé, že rodiče dětem dávali jména postav sledovaných seriálů. (např. Esmeralda atd. ) Nám učitelům to často připadalo hrozně směšné,často nám zůstával rozum stát nad výběrem jmen. Ráda bych znala váš názor - neměla by tady fungovat něco jako cenzura, nějaké usměrnění?Nepovolit všechno?“

PhDr. Ondřej Bláha, Ph.D.: „V tomto případě by to usměrňovat nešlo, protože jména jako Esmeralda, Mario, Diego apod. jsou v latinskoamerickém (i jiném zahraničním) světě běžná. Usměrnění a nepovolování je možné jen u vyložených výstřelků typu Superman. Ale chápu, že člověku mohou v českém prostředí připadat jména legrační, to je život, a rodiče Esmerald s tím musejí počítat. :-)“

Urbanová Sylva: „krásné ráno neustále narážím na to, že musím upozorňovat na y , proč Sylva s ypsilonem. Největší sranda byla, když do kalendáře místo Sylva dali jméno mého psa Alana“

PhDr. Ondřej Bláha, Ph.D.: „Ano, varianta Silvie je o něco častější, varianta Sylva je zas taková ozvláštněná. S tím Alanem je to opravdu legrační náhoda. Také Alanů (lidí) ovšem mírně přibývá, nejsou to jenom pejsci, jak si pamatuji z dětství.“

Jana: „Přeji všem dobré ráno a moc zdravím, Vaše téma se mi moc líbí, s panem Petrem Hradilem jsem se v minulosti v dobrém ránu setkala na stejné téma jako matrikářka, krásná a zajímavá práce, kdy mimo jiné řešíte s občany jména a příjmení, děkuji za Vaše informace a zdravím všechny v dobrém ránu Jana Můj vnuk se jmenuje Elisej, neobvyklé jméno“

PhDr. Ondřej Bláha, Ph.D.: „Díky! Ano, u matričních knih musí být dost zajímavo a pestro. No a ten Elisej, to je slovanská podoba jména Elizeus, to byl starozákonní prorok.“

Vlaďka: „Dobrý den, jména Silvie, Sylvie a Sylva jsou každé jedinečné? Moji vnučce Sylvii vadí, když ji ve škole paní učitelka oslovuje Sylvo. Máme ji požádat, aby ji oslovovala Sylvie, případně Sylvinko?“

PhDr. Ondřej Bláha, Ph.D.: „Určitě, je dobré o to paní učitelku požádat. To je jako s variantami jména Jan: někdo chce být Honza, někdo zase jen Jenda.“

Dáša: „Dobrý den, chci se zeptat na původ jména Dagmar. A jak vzniklo, že se říká Dáša? Děkuji.“

PhDr. Ondřej Bláha, Ph.D.: „Dáša je domácká podoba se "zjemňujícím" š, obvyklá ve slovanských jazycích, viz i Máša, Saša apod.“

Ludvík Červinka: „Nemám dotaz, ale vracím se k paní která nezná jinou Jenovéfu než tu jednu. Asi se nedívá na televizi. Musela by si vybavit Jenovéfu Bokovou.“

PhDr. Ondřej Bláha, Ph.D.: „Ano, celkově je v Česku přes 100 Jenovéf.“

Luďka: „Jmenuji se Luďka, tak se i podepisuji. Žádnou další ženu téhož jména neznám. Je takových jmen víc?Konečně nás dali i do kalendáře, snad je to 3 roky.“

PhDr. Ondřej Bláha, Ph.D.: „Je to opravdu velice vzácné jméno, osobně žádnou Luďku ve svém okolí nemám, ale to, že je toto jméno zařazeno do kalendáře, dokládá, že vyloženě sporadické není. Odhaduji, že nositelek tohoto jména v takovém případě v ČR musí být alespoň v řádu nižších stovek.“