Chat

MUDr. Radek Litvik
Záznam chatu z úterý 29. srpna 2023
ANTIMONY: „Čím je dermatologie ve FN Ostrava zajímavá, specifická?“
MUDr. Radek Litvik: „Dobré ráno. Dermatologie ve FN Ostrava je specifická tím, že se věnujeme problematice kožních a pohlavních nemocí v celé šíři oboru s přesahem do dermatochirurgie, věnujeme se kožní onkologii, problematice profesionálních dermatóz, věnujeme se biologické léčbě lupénky, atopického ekzému a imunoterapie pacientů s maligním melanomem.“
Anna: „Jakou roli hraje v dermatologii dědičnost?“
MUDr. Radek Litvik: „Dobré ráno. Dědičnost hraje v rozvoji kožních onemocnění velkou roli. Tento faktor v rozvoji kožních onemocnění neumíme účinně ovlivnit, ale již se blýská na lepší časy. Lze léčebně ovlivnit geneticky sníženou hladinu antimikrobiálních peptidů a ceramidálních struktur u pacientů s atopickou dermatitidou, zatím v klinických studiích. Jsme schopni blokovat zánětlivé reakce (dané geneticky) monoklonálními protilátkami u pacientů s lupénkou, atopickou dermatitidou či kopřivkou.“
denmark: „Jak pečovat o sebe dermatologicky okolo padesátky?“
MUDr. Radek Litvik: „Dobré ráno. Důležitá je ochrana kůže před sluncem a hydratace kůže. Ráno na kůži obličeje aplikovat hydratační krém s obsahem UV filtru. Večer pak výživný krém, který by měl nejlépe obsahovat nějaký z lokálních retinoidů, které dokáží udržet snižující se produkci kolagenních vláken a kyseliny hyaluronové, jejichž obsah v kůži se s věkem výrazně snižuje.“
Dana: „Dobrý den, syn deset se potí víc než ostatní spolužáci. Stačí mu opravdu zahřívací rozcvička a už se začne potit Na sluníčku mu teče pot i z vlasů. Chtěla jsem se zeptat zda je toto v normě nebo jak poznat že už je něco špatně?“
MUDr. Radek Litvik: „Dobré ráno. Situaci, kterou popisujete, bych považoval za normální reakci potních žláz na tělesný pohyb u jinak zcela zdravého hocha. Pokud byste ale měla nějaké pochybnosti, pak bych doporučil návštěvu pediatra, který by měl vyloučit onemocnění štítné žlázy (nadprodukci jejich hormonů).“
Gabriela: „Dobré ráno, v poslední době mě "trápí" zvýšené pocení, zřejmě v souvislosti s hormonálními změnami souvisejícími s menopauzou - návaly horka, v tu chvíli enormní pocení zejména na čele, v celém obličeji, a to i cca dvakrát v noci. Může toto opravdu souviset s menopauzou? Zakoupila jsem si nyní výtažek z červeného jetele. Měl byste pro tyto stavy nějaká doporučení, jak zmírnit potíže? Děkuji za odpověď - pokud možno písemně, nemohu dále vysílání sledovat. Hezký den.“
MUDr. Radek Litvik: „Dobrý den. V menopauze následkem hormonální nerovnováhy se vyskytují potíže, které popisujete. Návaly horka s pocením obličeje a dekoltu lze příznivě ovlivnit celkově podávanými fytoestrogeny z červeného jetele. Tak zkuste vydržet. Pokud by fytoestrogeny nebyly s efektem, pak vám váš gynekolog doporučí jinou alternativu dodání esterogenů (např. ve formě krému, gelu, náplasti či tablet), pokud tyto nejsou u vás kontraindikovány.“
Lucie: „Dobré ráno pane doktore, prosím, poraďte mi jak na pocení vlasové části hlavy. Celoročně mě to trápí, ať je plus třicet, nebo mínus 20 stupňů. Stačí mi jakýkoliv pohyb a hned mám mokrou hlavu.“
MUDr. Radek Litvik: „Dobré ráno. Lze vyzkoušet aplikaci lokálních antiperspirantů do kštice - vždy na noc (i když je tato lokalizace problematická), ale jen 2-3x týdně. Pokud byste tuto léčbu nesnášela pro její nežádoucí účinky ve smyslu dráždění kůže, pak lze ještě vyzkoušet lék s obsahem oxybutuninu. Ale jeho celkové podávání má také mnoho omezení a nežádoucích účinků, které limitují jeho použití (suchost v ústech, nemožnost plného vymočení a jiné účinky).“
Eva Mašterová: „Dobré ráno pane doktore, když uklzím začnu se potit nebo když žehlím Děkuji moc za Vaši odpověď Eva Mašterová“
MUDr. Radek Litvik: „Dobré ráno. Jedná se o normální situaci - spuštění pocení fyzickou aktivitou. V této situaci se potíte proto, aby se nadbytečné teplo, generované v organismu, vyloučilo ve formě potu a nedošlo k jeho přehřání.“