Chat

psycholožka

Mgr. Lucie Karbulová

Záznam chatu z pátku 4. srpna 2023

ANTIMONY: „Jak vidíte spolupráci psychologa s psychiatrem?“

Mgr. Lucie Karbulová: „Dobrý den, děkuji za Vaši otázku. V ideálním případě se obě profese doplňují. Psychiatr je lékař medicíny, který posuzuje psychické problémy z medicínského hlediska a je schopen napsat klientovi léky, které mu mohou pomoci zvládnout nejtěžší období. Ideální je, když je klientovi zároveň poskytována i psychologická pomoc v podobě terapie slovem. Psycholog také provádí psychodiagnostiku pomocí testů. Snad jsem odpověděla na Vaši otázku.“

ANTI: „Na co se jako psycholožka specializujete?“

Mgr. Lucie Karbulová: „Dobré ráno, děkuji za Váš dotaz. Mou oblíbenou oblastí jsou emoce obecně, úzkosti, deprese, nejradši pracuji se seberozvojem a sebeuvědoměním.“

ANTICYKLON: „Může psycholožka pomoci nemocným s OCD?“

Mgr. Lucie Karbulová: „Dobrý den, samozřejmě! OCD je poměrně dobře léčitelné hlavně pomocí kognitivně behaviorální terapie (KBT). Základem je přerušit vzorec chování a ustát nutkavé pocity, které vždy odezní samy (důležité uvědomění).“

ANTIMONY: „Může psycholožka pomoci nemocným s poruchou osobnosti?“

Mgr. Lucie Karbulová: „Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Poruchy osobnosti jsou mnohdy jedincem neuvědomované a do jisté míry bývají odolné terapii. Rozhodně je však větší šance, že to člověk zvládne s odbornou pomocí.“

Jana: „Léta trpím nespavosti, ke které se postupně přidal strach z toho , že zase nebudu spát.Zvlast, když mě čeká nějaký náročný den nebo důležitá událost. Zkoušela jsem prášky, ale ty nic neřeší a pomáhají jen krátce a s následky.Jak z tohoto bludného kruhu?“

Mgr. Lucie Karbulová: „Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. To, co popisujete, je klasický začarovaný kruh, kdy už jen očekávání vyvolává úzkost (strach). Projděte si zásady zdravého spánku, odstraňte rušivé vlivy, upravte stravu apod. Já z psychologického hlediska doporučuji začít meditovat, abyste se naučila ovládat hlavu a tok myšlenek. Ideální je jednoduché cvičení, kdy se člověk soustředí na své vlastní dýchání, může si říkat nádech - výdech třeba, aby lépe udržel pozornost. Až (ne pokud) se objeví myšlenky (jakékoli), je nutné se opět zasoustředit na dech a tím hlavě ukázat, co má dělat. Zpočátku to bude obtížnější, avšak s postupným tréninkem zjistíte, že to jde stále snadněji. Následně pak je člověk schopen "poručit" hlavě, aby si myslela něco jiného, což se zanedlouho stane spontánní myšlenkou, která se "sama" vynoří v dané situaci. Stejně tak může pomoci progresivní svalová relaxace prováděná denně a pak aplikována v situacích stresu, potřebě uvolnění apod. Existuje spousta bylinek, které mohou pomoci apod. Rovněž pomáhá nastavení pravidelného režimu, tedy stejný čas, kdy ulehám ke spánku. Otázka taky je, jak Vás nespavost ovlivňuje. Protože každý člověk je jiný a má jiné potřeby spánku. Spousta lidí trpí "nespavostí", ale to jen proto, že svou situaci porovnává s "normálem", kdy lidé potřebují 7 - 9 h. Některým lidem ale stačí podstatně méně času na spánek. Snad jsem dostatečně odpověděla na Vaši otázku.“

ANTI: „Jaká by měla být etika a morálka psycholožky podle Vás?“

Mgr. Lucie Karbulová: „Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Etika je daná jako výsledek odborné dohody, známá jako Etický kodex psychologa. Morálka je věc jiná. Morálka by u psychologa měla být na nejvyšší úrovni (dle Kohlberga), avšak i psycholog je jen člověk se svými slabostmi a slabými místy.“

Jana Sítková: „Dobré ráno, paní psycholožko, mrzí mě , že nemáte více prostoru v ranním pořadu , ale přesto se pokusím požádat o radu. Staráme se o seniorku u které byly odborně diagnostikovany psy i neurotické potíže a onko onemocnění s diabetem II. Po občasných návštěvách příbuzných nebo sousedek má strachy a má lehce řečeno špatnou naladu . Na koho se obrátit , abychom mohli upozornit dospělé lidi o jejich negativním chování ? Typicky hoaxy, drahota ( nic ji nechybí ) . Ráda schraňuje věci a necha si je nosit. Dostává dárky , které ostatní nechtějí . Nyní je nechodici , takže už nic nenosí sama. Sám psycholog potvrdil, že tyto návštěvy nám napomáhají . S přáním hezkého dne Jana Sitkova“

Mgr. Lucie Karbulová: „Dobré ráno, paní Sitková, děkuji za Váš dotaz. Upřímně moc nerozumím otázce. Pokud paní zatěžují informace od návštěv, které ji následně rozrušují, pak doporučuji promluvit si s jednotlivci přímo a požádat o to, aby obsah návštěv byl spíše pozitivní a podporující, ať změní téma hovoru. Když je seznámíte s dopadem na psychiku Vaší chráněnkyně, věřím, že to může pomoci. Pokud byste potřebovala více informací, neváhejte ještě napsat.“