Chat

psycholog

PhDr. Jan Svoboda

Záznam chatu ze středy 21. června 2023

DAYD: „Jaká byla podle Vás úloha psychologa v covidové době?“

PhDr. Jan Svoboda: „Dobrý den. Cílem bylo pomáhT LIDEM POJMENOVAT STAVY, KTERÉ PROŽÍVALI a nabízet možnosti, jak svou situaci upravit. Přeji hezký den. Jan Svoboda“

ANTIMONY: „Jsou podle Vás stále v lidech předsudky ohledně docházky k psychologovi?“

PhDr. Jan Svoboda: „Dobrý den. Počet lidí s tímto předsudkem klesá - nicméně stále jsou. a mrzí mě, že mnohé filmy toto podporují tím, že psychologa líčí jako něco..jako něco. Jen málo lidí, kteří jej nenavštívili, vlastně neví, jak setkání opravdu funguje. Pouze garantuji, že to není tak, jako bývá ve filmech - i současných seriálech. A mějte hezký den. Jan Svoboda“

denmark: „Jak vidíte spolupráci psychologa a sexuologa?“

PhDr. Jan Svoboda: „Dobrý den, mám zkušenost z takové spolupráce - a jen velmi pozitivní. Víte, dnes už je málo kdo schopen pojmout všechny vědní disciplíny do adekvátní hloubky, A proto je taková a další spolupráce nutností. Příklad: úzce jsem v době, kdy jsem pracoval v Přerově, spolupracoval s gynekologickým oddělením v tamní nemocnici - protože mnohé tam řešené potíže, měly základ v partnerství. A přeji hezký den. Jan Svoboda“

Petra: „Dobrý den, je mi 31 let, jsem v invalidním důchůdu (trpím psychickou nemocí - schizoafektivní poruchou) a mám občas dojem, že jsem úplně k ničemu. Nemoc u mě propukla v 17 letech a vlastně se divím, že jsem dokázala dokončit studium a odmaturovala s dobrými známkami (4 dvojky a jedna jednička). Co byste mi poradil na ten pocit "že jsem na světě zbytečná"? Děkuji“

PhDr. Jan Svoboda: „Dobrý den. Předpokládám, že máte svého lékaře a jemu by pak patřil onen dotaz a odpověď..Já Vám nabídnu jen inspiraci tím, co jsem už zadával divákům: vypište si vše, co se Vám v životě podařilo, povedlo a nyní si vybavíte. Napište si to a sledujte další můj vstup. Nevím, o čem přesně bude (neznám dopředu otázky moderátorů) ale chtěl bych dokončit úkol z prvního vstupu. Pokud to bude málo na obrazovce, zase napište. S úctou Jan Svoboda“

ANTI: „Měl by řešit psycholog šikanování dětí?“

PhDr. Jan Svoboda: „Ne že "měl by", řeší. Je to téma nejlépe pro psychologa orientovaného na krizové situace výchovy a výuky, tedy ne orientovaného na management a podobně. Pokud je to pro Vás aktuálním zavolejte do nejbližší pedagogické poradny, dají Vám kontakty, případně sami poradí. S úctou Jan Svoboda“

Lenka: „Vážený pane Svobodo, zadal jste divákům otázku "Co se vám povedlo?" Ráda bych se zeptala, jak mám pracovat s vyplňováním motivačního dotazníků od vedoucího-ředitele školy. Otázky typu "Jaký je váš největší úspěch za tento školní rok? Co se vám povedlo? Co se povedlo vašim žákům? Co se nepovedlo? atd. mnoho podobných otázek na tohle téma, včetně vyplňování dalších dotazníků k samotným třídám a předmětům s konkrétními otázkami. Stejný dotazník vyplňují i žáci na jednotlivé vyučující. Pan ředitel potom porovnává dotazníky žák-učitel a také srovnává jednotlivé učitele podle hodnocení žáků. Učitel, který není oblíbený, nedopadne. Hlavně proto, že žákovské dotazníky nejsou povinné a vypisují ho většinou ti, kteří mají horší známky. Podle mě je to nespravedlivé a hodnocení nesmyslné. Rozhodně to není motivační a srovnání učitelů podle průměru (nebo srovnání s minulým rokem a letošním), je velmi nepříjemné až šikanující. Myslíte si, že je to v pořádku? Hlavně ty žákovské dotazníky? Děkuji za odpověď.“

PhDr. Jan Svoboda: „Ano, dobrý den, to je zoufalá snaha o jakousi "objektivizaci" a zvýšení motivace učitele tím, že podsouvané otázky by měly být podkladem pro směr jeho přemýšlení, náhldu na sebe a svou práci. Bohužel, často postrádají takové laické dotazníky etiku, nesestavoval je odborník, který chápe i ohrožení otázkami, nápady na odpověď...Prostě udělal kvalitní dotazník není otázka hodin, ale minimálně měsíců a pak zkoušení na tom či onom vzorku osob,atd. Tedy:pokuste se nebrat sám sebe jako člověka příliš vážně. Pokud nemáte šanci neodpovědět, odpovězte, berte to jako součást své práce. Já to dělám obdobně, A pokud chcete opravdu - opravdu sám sebe náhledem odpozorovat, udělejte si tabulku, kdy první sloupec se bude jmenovat"partner", druhý "mé dítě", třetí Kolegyně - kolega" a poslední "žák", kterého učíte (jeden, konkrétní.)A teď si představte, že já sedím v poradně z Vaším partnerem a táži se jej na Vás, co Vy umíte, všem jste dobrá, co Vám jde." A do sloupce si vypište, co si myslíte, že by on o Vás psychologovi sdělil. Pak totéž i ostatních osob. Co získáte? Existuje sebereflexe a sebepotvrzování. Schopnost vidět sebe sama očima druhých, je sebereflexe. Sebepotvrzování je o výkonu, nakolik plníte očekávané. No a to dohromady, dává to, čemu se říká zpětná vazba, Tak snad jsem v této zkrácené forma srozumitelný. A držím palce! S úctou Jan Svoboda“

Róza: „Dobrý den, nemám žádnou otázku, ale na Dobré ráno s Vámi se vždy těším a moc ráda Vás poslouchám. Mějte krásný den“

PhDr. Jan Svoboda: „Děkuji, dobrý den. Tak já požádám Vás - pokud sdělím něco nesrozumitelně, napište a já alespoň na četu dovysvětlím. Protože vždy zkráceně a srozumitelně odpovědět na nečekanou otázku, pro mě není jednoduché. A mějte se moc. S úctou Jan Svoboda“

Evita,: „Zdravím, p.Dr. Ja Vás strašně ráda vidím.Vždy jste mě i když pár slovy , z trápení. A toho nikdy není dost. 3 už dosp.děti, už jsou pryč, mají své, pomáhala za každou cenu, vychovala sama. Současná situace až neúnosná.Sama na vše, jejich zájem žádný, nadávky , jediná nejvíc "chcípni, " jen proto, že jsem v nemoci nemohla hlídat. Blokuje vnučkám t.C, ale odmala jsem je hlidala , jak to šlo, jelikož učím. Blokují mě, prostě nechápu. Jsem rozhozená,. Je takové chování k matce podle Vás jaké, proč, co dělat? Děkují, přejí šťastný den. Evita.“

PhDr. Jan Svoboda: „Dobrý den. Vybavíte si, co Vás bavilo jako holku do patnácti let a dělala jste to déle, než tři měsíce? Vzpomínejte, stojí to za to. Až budete mít, pak z toho pro Vás vyplývá řešení: k této činnosti se potřebujete vrátit. Buď přímo (pokud to je reálné, třeba hra na hudební nástroj, kreslení atp, pokud ne, pak aplikaci (chodit na stadion dívat se, jak děti bruslí, na krasobruslení a pod)Dále: přihlaste se v nejbližší organizaci, která o někoho pečuje. Nechejte rodinu rodinou, nečekejte vděk. Žijte. S úctou Jan Svoboda“

Olga: „Dobrý den pane doktore, chtěla bych se Vás zeptat, myslíte si, že se dají zvládat deprese bez medikace? Je to dotaz spíš pro psychiatra, vím, ale já s nimi bojuji už víc než deset let bez léků. Zvládla jsem v 51 letech vystudovat, bojovala jsem s těžkým výhřezem plotýnky( nemohla jsem chodit). Cvičením a vůlí jsem zase aktivní, pracuji, chodím. Mám dva skvělé syny, manžela, ale poslední dobou pocit, že už to nezvládám. Mám těžké stavy, pocit vyčerpání a velké únavy.“

PhDr. Jan Svoboda: „Dobrý den. Rád bych odpověděl - a nejsem v tomto kompetentní, protože Vás neznám. Rozhodně by stálo za to jít do nějaké terapie k někomu, kdo opravdu umí. Já mohu nabídnout jediné: když napíšete na můj jiný e mail (školní) popíšu Vám jednu techniku a další možnosti, jak se problému postavit. Jen odpovím až časem nebudu teď nějaký čas na e mailu (přepracovává se systém) Tak zatím na shledanou S úctou Jan Svoboda“

Lenka: „Strach, zvláštní pocit v sobě… jak překonat?“

PhDr. Jan Svoboda: „Dobrý den, Onen pocit k něčemu Vašemu organismus slouží. Hledejte odpověď na dvě otázky: "K čemu jej potřebuji : před čím mě chrání? anebo čemu má zabránit? Nalezená odpověď je první krok. Držte se. Jan Svoboda“

Jana: „Dobrý den pane doktore. Je mi 61 a jak říkáte, zamrzla jsem a vnitřně nemám chuť ke změně. Jakým způsobem však tuto nechuť překonat? Každý večer usínám s tím, že ráno začnu pracovat na změně. Vzbudím se ....a nic. Nejsem schopna se změnou začít. Jak v sobě probudit chuť do života? Děkuji za odpověď, přeju krásné léto, Jana“

PhDr. Jan Svoboda: „Dobrý den. Chápu. a věřte, že neprožíváte nic mimořádného, je to docela běžné. Nicméně co s tím? První krok vězí v tom, že budete dělat stejné věci jinak. Co mám na mysli? Nakoupit půjdete po jiném chodníku, než jste zvyklá. Produkty budete nakupovat v jiném pořadí. Prostě - co půjde a napadne Vás, uděláte jinak, jiným způsobem i když stejné věci. Zkoušejte. Nepřemýšlejte o tom - čin je důležitý, ne řeči o činech, "Chtěla bych, neznamená nic. Chci, dokáže divy". (Praví staré moudro). S úctou Jan Svoboda“

Fanda: „Dobré ráno,jste dobrý Vyprávĕj kde hrajete. Mám prosbu předejte toto dál.Byl jsem na koncertĕ Heleny Vodráčkové,nedala ani podpis ani se nechtĕla vyfotit,to samé se mi stalo i na Zff festivalu.Naopak Vašo Patejdl a Vĕra Martinová s úsmĕvem a radostí fanouškům se vĕnovali.Zklamání a ztrátu kreditu mají také Petr a Zlata Stĕpánkovi kde se chtĕli fanoušci podpis nebo společnou fotku,Petr řekl moment hned se vám budeme vĕnovat , čekali jsme zbytečnĕ odešli zadním vchodem.Nela Boudová,Bára Seidlová se taky otočily a odešly,Aňa Geiserová Jana Švandová jen řekla na to ji nikdo nepřipravil.Pavel Kříž zrovna tak pak je bylo vidĕt sedĕt u dvojky.No jo když jezdí pouze pro peníze,jidlo a pití tak jo.My muži jsme jen řekli je to prasárna.Už jezdit nebudeme nemají zájem o diváky a fanoušky.Pochvala p.Josefu Dvořákovi ten řekl to patří k naší práci a pobavil se s fanoušky na co se ptali“

PhDr. Jan Svoboda: „Dobrý den. Nejsme herec, proto v tomto smyslu nikde nehraju. A ke kontaktu s diváky, posluchači - je to přemnohem složitější, než na první pohled vypadá.Vás jako diváka zcela chápu. A pokud by jste znal alespoň dílek životního příběhu některých herců, pochopil by jste, proč je takový kontakt pro ně velmi náročný.Nehovořím za všechny - jen za ty, se kterými jsemměl možnost setkat se. A Vám přeji hezké dny. S úctou Jan Svoboda“

Nikola: „Nepozorujete ve společnosti změnu nálady po covidu ? nejsou lidé více uzavření, ? Nedokážu se seznámit...:-(“

PhDr. Jan Svoboda: „Ano, dobrý den, lze sledovat individualizaci - ale nejde primárně o důsledek covidu. Příklad: lidé se stále méně setkávají - nákupy přes mobil atd. A to je z hlediska sociálního, velmi špatně, včetně práce z domu, protože pak se mažou životní prostory..atd. Tedy -ano, trend sledujete správně. Jen - nejde zdaleka jen o covid. S úctou Jan Svoboda“

Tereza: „Hezké ráno, pane doktore, s muži se má mluvit napřímo, ne domýšlením ale jakmile s tím mojim mluvím napřímo tak mě odmítne a řekne ,že mu přikazuji. Když on jinak ty věci nevidí a neudělá je, připadám si jako matka ne 2 ale 3 dětí-děkuji...“

PhDr. Jan Svoboda: „Dobrý den, možná nejde o obsah, ale o formu, způsob, tón řeči . tohle může také rozhodovat. Plus další věci. Víte, já bych dost polemizoval s vyjádřením "mluvit otevřeně a naplno". Co je cíl? Aby druhá strana pochopila, anebo jste nad ní vyhráli, ona se Vám přizpůsobila? Podumejte.. S úctou Jan Svoboda“

Dáša: „Dobrý den, pane doktore, sedím u papíru a přemýšlím nad vaší otázkou. Co se mi povedlo? Krom toho co jste jmenoval : vychovat děti,chodit do práce, kterou mám ráda ... a už nic“

PhDr. Jan Svoboda: „Děkuji, že jste do toho šla..Dejte si den, dva. A když Vás něco napadne, zapište si do mobilu. To podstatné - podstatné, jste si ještě nevypsala, věřte mi. A pokud si celé cvičení vyzkoušíte, může Vás myšlenkově hodně posunout. A co dříve - myšlenka, anebo čin? Tak držím palce. S úctou Jan Svoboda“

Iva: „Krásný den, pane doktore, moc Vás pozdravuji a děkuji za přínosné ranní povídání. Hned je den veselejší. Přeji Vám vše dobré:-)“

PhDr. Jan Svoboda: „Děkuji.. A někde se ztratil onen dotaz, že vypadám unaveně..škoda, rád bych reagoval. a Vy nabízíte určitým způsobem protipól. A vidíte, obojí je přesné. Mějte co nejhezčí den. S úctou Jan Svoboda“

Pavla: „Dobrý den. Dotaz nemám , ale musím Vám napsat, že jste skvělý .“

PhDr. Jan Svoboda: „Hm, děkuji. Za co? Za potvrzení, že jakýsi testosteron ješte mám. A z čeho soudím? Z toho, že mám z toho, co jste napsala, radost. S úctou Jan Svoboda“

Jana: „Hezký den, je mi 67 a nezamrzla jsem ,naopak.Miluji zahrádku s květinami,někteří mi říkají že by to nedělali,když prší pletu a dělám zvířatka pro děti když na dětský den,3riky mám koupenou pec na keramiku a tak si dělám pro radost keramiku atd....Nevím co je nuda.Luštím,čtu ... Vnuk od přítele 16 let zná jen Pc a neumí komunikovat a nemá kamarády jen sedí u Pc.Když byl malý byl výřečný a chytrý.Teď mlčí a neumí odpovídat. Jana ..Těším se až opět budete v dobrém ránu.“

PhDr. Jan Svoboda: „Dobrý den. Tak i já mám z toho, co píšete, mindrák.Protože jste důležitým příkladem. Vy by jste měla jít před lidi, ukázat se jim, inspirovat je. Vím, dílem je to temperamentem, vitalitou, genetikou atd, ale - ale. Prostě hodně dobré. Mějte se moc. Jan Svoboda“

Marie: „Dobré ráno pane doktore, já bych Vás potřebovala takhle ráno vidět a slyšet každý den. Za 2 měsíce 75, bolí mě kdeco, ráno jsem jak přejeta, ale těšení mám, denně si volám v 8,30 s kamarádkou. Řekněme si dobré slovo, probereme rychle od vaření, vnoučat, politiku a hned je líp. A těšíme se na společnou dovolenou, rozumí si i naši chlapi. Vás miluju, je možné Vas někde vidět a slyšet na živo? Přeji hezký den.“

PhDr. Jan Svoboda: „Ne ne dobrý den, co je to nemoc? Znáte definici? Je neuvěřitelně vágní.-neříkejte si "Bolí mě",ale pojmenovávejte realitu co se děje: píchá, štípe, tlačí a podobně. Pak Vás logicky napadne co by se s tím dalo dělat. Ale jakmile použijete slovo "bolest", je to vágní a mozek onu nepříjemnost vyhodnocuje mnohem složitěji a s menším účinkem. Mě naživo? Hm, veřejnosti přednáším spíše výjimečně, prostě málo..snad pokud nějaká organizace vypíše pozvánku a dá na sítě - já své stránky vyjma povinných co udělali IT technici na fakultě, nemám. Přeji co nejhezčí dny Jan Svoboda“

Lucie: „Dobré ráno pane doktore, celý život jsem se snažila, aby vše klapalo v práci (učitelka), doma jsem se snažila, aby všichni měli vše, co potřebují, u známých jsem taky za spolehlivou, prostě jakákoliv pomoc komukoliv, šla vždy za mnou. Teď v důchodu 65 let mám dojem, že jsem žila životy druhých a na sebe jsem tak nějak zapomínala. Tak si říkám, konečně mám čas na sebe a najednou vše, co mohu dělat, mi připadá nedůležité a zbytečná ztráta času, který ale vůbec nepotřebuji. Snad to taky zkusím s tím klavírem. Dobrou náladu ale mám pořád. Zdravím vás Lucie“

PhDr. Jan Svoboda: „Ne ne paní Lucie, i služba je život..Vzpomeňte,kolik nádherných pocitů jste získávala, jak Vás vše obohacovalo. Takže žádná marnost. Jen vývoj. Tedy nyní o sobě, pro sebe. Ano, je to změna a nebude jednoduchá. Nicméně je zvládnutelná. Tak až půjdete po ulici, zvedněte bradu o dva centimetry. Tím začněte.(Když zvednete o dva centimetry hlavu, budete jimít "normálně", protože jinak,když nás něco trápí, hlavu klopíme. A když ji nesklopíte, donutíte se vidět více podnětů a tedy větší kus světa - svého světa, světa po svém. S úctou Jan Svoboda“

RNDr. Dana Stehlíková, Brno: „Vážený pane doktore, nesleduji Dobré ráno pravidelně, ale vždy mám velkou radost, když se v tomto pořadu objevíte. Vždy je to velmi poučné i vtipné. Před časem mě velmi zaujaly Vaše rady pro vztah mezi partnery, např. co očekávají muži a co ženy a podobně. Neplánujete napsat nějakou knížku pro partnerské soužití? Myslím, že by to uvítalo mnoho lidí. Děkuji Vám za Vaši inspiraci a moudrá sdělení.“

PhDr. Jan Svoboda: „Dobrý den. Napsal jsem ("Lidský vztah jako základ pro řešení..) anebo "Krizové situace výchovy a výuky") Jen vždy tam je vztah jako díl pro širší rozsah. A knihy jsou recenzované, tedy nemusíte se obávat, že jde o román, prózu, která nenabízí realitu. A mějte co nejhezčí dny. S úctou Jan Svoboda“

Jitka S.: „Dobré ráno! Já Vás chci vlastně hlavně pozdravit- ať máte pohodový letní den a nic Vás nerozhodí! Já sama jsem takový Radovan- raduji se z každého dne, těším se na maličkosti, miluji svou práci už 38 let, mám štěstí na skvělé lidi a hlavně už 10 let nepiju alkohol. Vidím kolem sebe tolik smutku a trápení ...a za tím je většinou alkohol. .....Přeji krásný den a dnes se těším minimálně na pět svých radostí !“

PhDr. Jan Svoboda: „Dobrý den, kéž by si Váš čet přečetli mnozí jako inspiraci pro sebe..jste příkladem. S úctou Jan Svoboda“

Hanka Nagy: „Dobrý den pane doktore, chtěla bych Vás poprosit o radu, spíše nějakou injekci- motivaci.. Jsem deset let doma, nejprve s imobilní mamkou, ta zemřela a teď to samé s taťkou.. taťku nedokážu dát do žádného zařízení ale už mám pocit, že nemám moc energie a je to pro mě takový začarovaný kruh… taťka demenci park. Alzh. Imobilní těžký atd.. Ale mám výborného moc hodného manžela a prima syna, tak si nechci moc stěžovat, lidé jsou na tom ještě asi hůř.. ale je mi 53 let a příjdu si na 70“

PhDr. Jan Svoboda: „Dobrý den. Podívejte se reálně na režim svého dne. Nevím odkud jste, zda máte zahrádku atd atd, "plácám z vody". Až budete mít onen režim dne - je nutné, abyste měla minimálně 3 - 6 hodin týdně sama pro sebe a mimo dům. Hledejte možnosti, najděte si je, přinuťte se k tomu i své okolí. A pak dělejte v onom čase něco pro sebe. Opravdu pro sebe. Slibte to těm, o které pečujete. Že budete taky sama pro sebe. S úctou Jan Svoboda“

Blanka: „Dobrý den, pane doktore, prosím o radu, jak se donutit k něčemu co si naplánuji a mám dojem, že nemám dost energie to uskutečnit. Mám zdravotní problémy, jsem pohybově omezená, takže nemůžu vykonávat všechno, co jsem dřív mohla a co mě bavilo. Ale vím, co bych mohla aspoň v omezené míře, ale nemám dost energie to uskutečnit. Nebo jsou to jenom moje výmluvy? Ráda bych to změnila a nevím, jak na to. Děkuji za radu.“

PhDr. Jan Svoboda: „Nejsou to výmluvy,¨zřejmě to bude strach. A jak už jsem psal k obdobném dotazu: začněte tím, že budete dělat stejné věci jinak. V jiném pořadí, v jiném směru a podobně. Vyzkoušejte,jde to! S úctou Jan Svoboda“

Katerina: „Dobry den pane doktore, je mozne k vam dochazet na terapie bud osobne nebo online? Pokud mozno doporucil byste nejakou knihu o KBT a nebo terapeuty v Praze? Predem dekuji.“

PhDr. Jan Svoboda: „Dobrý den. Kvalitní terapeut není ten kdo se předvádí.Je ten, kdo pracuje a nemá čas se předvádět. Tedy - hledejte nejblíže kolem sebe. Možná právě tam, je ten pravý člověk pro Vás. Držím palce, opravdu. S úctou Jan Svoboda“