Chat

prof. MUDr. David Školoudík, Ph.D., FESO, FEAN
Záznam chatu z úterý 9. května 2023
Tomáš: „Dobrý den Mám diagnostikovanou polyneropatii DKK.Pocity nejisté chůze,o hůlce abych nespadl.Když zavřu oči,ztratím pocit v jaké pozici se nachází tělo a spadnu.Musím vidět abych se mohl pohybovat,či jen stát.Ve sprše musím sedět.Neurolog mi řekl,že to k té nemoci patří.Užívám grimodin.Může to být ještě horší?Dali mi ID jen 1“
prof. MUDr. David Školoudík, Ph.D., FESO, FEAN: „Dobrý den, Vámi popisované problémy patří k příznakům polyneuropatie. Léčba je zde obtížná, nicméně zhoršování obvykle nebývá rychlé. Pěkný den“
Alena: „V únoru se u mně objevila závrať-nestabilní podlaha,nebyla jsem schopná chodit do práce.Hned nasazen betahistin 1-0-1 a magnosolv.Všechna vyšetření negativní-CT,magnetická rezonance,ORL,EEG .V uchu jsem měla mazovou zátku a v uchu mi v leže při polknutí lupe.Zlepšení po měsíci,vrátila jsem se do práce.Pořád se sem tam objeví nejistota při delších procházkách.Je možné,že na to mohla mít vliv i psychika,prošla jsem si velmi náročným rozvodem před dvěma lety.Mám skoliozu a v práci převážně stojím a dívám se do počítače. Teď si vážím toho,že se mohu procházet venku,dříve jsem to brala jako samozřejmost. Hezký den“
prof. MUDr. David Školoudík, Ph.D., FESO, FEAN: „Dobrý den, závratě, respektive nestabilita při chůzi můžou mít někdy více příčin, kromě postižení rovnovážného ústrojí se na závratích může podílet i onemocnění páteře (včetně skoliózy či funkčních poruch). Také stres či psychické problémy můžou zhoršovat pocity nestability. Léky jste měla nasazeny dobře, pokud se na potížích podílí páteř, může pomoci fyzioterapeut. Pěkný den“
Jana: „Dobré ráno pane doktore, může souviset ranní závrať a následná několika hodinová nevolnost s vyšším krevním tlakem? A může se hypertenze projevit právě takto? Děkuji“
prof. MUDr. David Školoudík, Ph.D., FESO, FEAN: „Dobrý den, špatně korigovaný krevní tlak je často příčinou pocitu nestability, hlavně při rychlejším vstávání. Zde je potřeba mít doma tonometr a pravidelně si měřit krevní tlak, který by měl být okolo 130/80 Torrů, max. 140/90 Torrů. V případě, že Vám krevní tlak více kolísá nebo je nad horní hranicí normy, je potřeba navštívit praktického lékaře, který Vám nastaví nebo upraví léčbu.“
Roman: „Dobrý den pane profesore! Chtěl jsem Vás jenom při dobrém ránu pozdravit. Jsem Vašim dlouholetým pacientem, jednou za rok k Vám chodím na kontrolu karotid, jsem rád, že jsem pacientem takového odborníka, jako jste Vy. Rád dneska poslouchám Váš výklad v pořadu Dobré ráno. Roman Kratochvíl“
prof. MUDr. David Školoudík, Ph.D., FESO, FEAN: „Děkuji a přeji krásný den“
Bronec Alexandr: „Nemám stabilitu v přímé chůzi -je mi 78 let a manželka k vám jde dnes-tak bych prosil o možnost Vás v ordinaci navštívit.Děkuji.“
prof. MUDr. David Školoudík, Ph.D., FESO, FEAN: „Dobrý den, můžete přijít s manželkou, podívám se na Vás. Pěkný den“
Anna: „Dobré ráno p.profesore!Prosím o radu -manžel 77let trpí dlouhá léta říká tomu závrať.Za mladší věk mu zjistili že má hodně bloklou krční páteř bral na to Cinarizin.Pomáhalo mu to od závratí.Nyní asi tak 5let zpět začal u něj větší třes .Lékař neurol.mu Cinarizin zakázal a bral Vertimed.Potíže se zhoršovali má nyní zas jiného lékaře a ten mu dal Tebokan.Hlava se mu ale točí jak říká údajně jen když je ve stoje a při chůzi .Když sedí tak je to dobrý.Nynější p.dokt.mu řekl že je to věková motanice.Magn.rezonanci podstoupil a jiná vyšetření vše je v pořádku.Děkuji srdečně za odpověď a přeji hezký den.Anna Valchařová“
prof. MUDr. David Školoudík, Ph.D., FESO, FEAN: „Dobrý den, pokud by se na závratích podílely problémy krční páteř, stálo by za to vyzkoušet fyzioterapii. Cinnarizin dlouhodobě není vhodná, je možno vyzkoušet betahistin. Dále je potřeba zkontrolovat krevní tlak, zda nekolísá. Pěkný den“
Jana: „Pane profesore vnučka trpí častými závratěmi dá se to léčit nebo tím bude trpět celý život?“
prof. MUDr. David Školoudík, Ph.D., FESO, FEAN: „Dobrý den, záleží na příčině závratí. V některých případech se můžou stavy závratí opakovat. Pěkný den“
Irena: „Vážený pane profesore, polohovým vertigem trpím téměř 15 let, naučila jsem se s ním žít, i když mě vyřadilo z poloviny ze života. Spávam v polosedu, ležení na boku není možné, hlídám si pohyby, cesty autobusem, vlakem nemožné...jen autem s přestávkami, no je toho mnoho, co nelze. Manévry, betaserc...masáže....nepomohlo, vyšetření CT i NMR v pořádku. Existuje, prosím, nějaký lék "první pomoci", který by v případě ataku alespoň trochu pomohl? Zatím se mi nepodařilo ho zjistit, takže nezbývá jen doufat, že snad teď to "nepřijde " a odejde to co nejdříve, tj. po pár dnech. Děkuji velice. Irena“
prof. MUDr. David Školoudík, Ph.D., FESO, FEAN: „Dobrý den, opravdu žádný univerzální lék neexistuje. Pěkný den“