Chat

MUDr. Richard Novobilský
Záznam chatu ze středy 1. února 2023
Alena: „Dobré ráno pane doktore, mám za sebou cca 15 hodin narkózy. Chtěla bych vědět, zda má anestezie, zvlášť ta delší, vliv na paměť. Některé věci z minulosti si vůbec nepamatuji. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.“
MUDr. Richard Novobilský: „Dobrý den, celková anestezie (narkóza) má určitě vliv na paměť neb se užívají benzodiazepiny a další "utlumovací" léky, které ovlivňují paměť (mezi benzodiazepiny patří např. i známý rohypnol). Nemělo by to mít dlouhodobý vliv, z těchto léků by neměly být trvalé následky. Otázkou však je, o jak velký chirurgický zákrok šlo, jaké byly v průběhu operace životní funkce a zda např. krevní ztrátou nebo poklesem tlaku nedošlo ke snížení průtoku krve mozkem. V těchto případech pak samozřejmě dopad na paměť může být trvalejšího rázu. Obecně anesteziologové v poslední době akcentují hlavně vliv samotného chirurgického výkonu, který je stresem pro tělo a v mozku vyplavuje spoustu "zánětlivých" látek, které se taktéž v určitých situacích mohou nepříznivě projevit. Je to poměrně komplexní problematika. S pozdravem Novobilský“
Dvořáková Jana: „Dobrý den pane doktore , zdraví Vás vaše pacientka.“
MUDr. Richard Novobilský: „Dobrý den, velmi děkuji za milý pozdrav. Mějte se hezky Novobilský“
Eva: „Dá se trénovat paměť když si sama napíšu na papír šest slov a během dne si zkouším na ně vzpomenout ,já je vidím jak jsem je napsala má to smysl časem jsem chtěla počet zvyšov děkuji“
MUDr. Richard Novobilský: „Dobrý den, ano, je to vhodné trénování. Ještě lepší by bylo, kdyby Vám ta slova dal někdo jiný tak, abyste již při psaní neměla v hlavě představu o těch slovech. Tím se to ztíží. Počet slov jistě zvyšujte, ale hlavně se příliš netrestejte, pokud nebudete schopna si na všechna vzpomenout. Pokud Vám s nimi někdo bude pomáhat, může Vám třeba při "zkoušení" napovídat ve smyslu kategorizace ("bylo tam ještě nějaké ovoce"... apod.). Pro paměť je důležitý i pohyb, takže určitě zařazovat procházky, zkoušet i střídat místa na procházky (ale dle tíže problémů s pamětí vhodné s doprovodem). Vhodné je zkoušet i počítat, taktéž ztěžovat úlohy. Setkávání s lidmi a socializace je taktéž vhodné pro zlepšování poznávacích (a tedy i paměťových) funkcí. S pozdravem Novobilský“
Jana z Rožnova pod Radh: „Zdravím Vás, pane doktore a prosím o Váš názor na užívání Piracetamu ev. Gingia, Acutilu - měla jsem v životě asi 7x celkovou anestezii, je mi 77 let a s pamětí zejména krátkodobou mám značné potíže. Během minuty si nejsem schopná vzpomenout kam jsem co dala, co jsem chtěla udělat, pro jednu věc se vracím i 3x, protože cestou (v bytě) zapomenu, co jsem chtěla, až se vrátím, jdu znovu... byla jsem před několika lety u psychiatričky, vstupní test z deseti předmětů si pak vzpomenout na 1. jsem nezvládla. Doporučen Acutil. Děkuji za radu. Přeji Vám hodně spokojených pacientů.“
MUDr. Richard Novobilský: „Dobrý den, v první řadě chválím návštěvu specialisty s odborným vyšetřením. Zároveň je ale třeba říct, že to, že v té době před lety jste nevykazovala výraznou patologii nutně neznamená, že se v dnešní době o ni již nejedná. Pokud potíže progredují, tak by stálo za to provést opětovné vyšetření. Stran piracetamu, tak ten se dosud doporučuje, jeho efekt je trochu sporný, ale subj. efekt má (těžko říct, zda převažuje psychologický efekt), v ofic. výzkumech ten efekt nebyl prokázán. Nicméně sám se v rámci snahy o pomoc pacientovi k tomuto občas uchyluji, pokud není indikace jiných léků (prozatím tedy jsou dostupné pouze léky, které dokáží jen zpomalit alzheimerovu nemoc). Nežádoucí účinky u těchto preparátů prakticky nejsou (jen se nedoporučují u léků, které "velmi ředí" krev - warfarin, xarelto, eliquis, pradaxa, lixiana). Co se týče výtažku z gingka, tak co vím, tak jediný preparát, který alespoň trochu vychází ve studiích je tebokan, který využívá specifickou látku z ginkga. Tím nechci říct, že jiné preparáty nefungují, ale v tom výtažku nemusí obsahovat tolik této látky. Přesto ani tento efekt není kdovíjaký. Jistě je vhodné s pamětí i pracovat - luštit křížovky (od různých časopisů), číst knihy, dostatečně v noci spát, snažit se procházet na čerstvém vzduchu a setkávat se s lidmi. S pozdravem Novobilský“
Hana: „Muj tatínek 73 let-pozorujeme u nej zmenu- opakuje stejne veci( behem hodiny 3x oznamuje stejnou vec) nevzpomnel si u lekare, ze je po operaci zlucniku, ririka ze mel 2 sourozence (ale mel 3), prestal se starat o osobni hygienu, jde do lekarny pro leky na recept, ktery nema a tvrdi, ze leky na recept mu vydaji bez receptu, protoze ho preci znaji. Jel do servisu na technickou, protoze od cervna 2021 do cervna 2022 preci uplynuly 2 roky. Zadnou ze situaci si nenechal od nas vysvetlit a neveril nam. Obvodni lekar mu udelal zakladni test, ale tam vse vyslo v norme. Tatinek pro neznámého cloveka vypada naprosto mormalne, nerika nesmysly, vse jsou smysluplne vety, ale ty vetsinou nejsou pravda. Co s tim? Kdyz jako rodina vidime zmenu v chovani,mysleni, ale ani lekar nam to neveri?!“
MUDr. Richard Novobilský: „Dobrý den, tak jak to popisujete, tak si tatínek jistě zaslouží podrobnější vyšetření u specialisty. Praktický lékař má možnost provést základní testy, které ale byly nastaveny na alzheimerovu nemoc. Nicméně příčin demencí je více a ne všechny se dají tímto testem prověřit. Proto je třeba provést jiný test, příp. i vyloučit léčitelnou příčinu demence (nádor, hydrocefalus, cévní změny, nedostatek vitamínů, vyš. štítnou žlázu, apod.). S pozdravem Novobilský“
Ivana: „Dobrý den, můžete mi prosím doporučit vitamin B12, o kterém jste hovořil? Je mi 56 a jsem vegan, bude tento přípravek pro mne vhodný? Děkuji! Ivana“
MUDr. Richard Novobilský: „Dobrý den, preparát, který jsem měl na mysli, se jmenuje Vitamin B12 gamma. Nejsem úplně specialista na výživu a nejsem si jist, zda je příčina nedostatku B12 u veganů daná poruchou vstřebávání či obecně nedostatku ve veganských potravinách, ale určitě pokud je deficit, tak tento preparát by měl pomoct. V případě, že v tomto případě není porucha vstřebávání (což opravdu nevím), tak by ze selského rozumu měly fungovat i jiné běžné preparáty s obsahem vit. B12. Snad Vám to alespoň trochu pomohlo. S pozdravem Novobilský“
Monika: „Dobrý den pane doktore, při návštěvě zubního lékaře si nechávám aplikovat injekci proti bolesti.Ne že bych pozorovala zhoršení paměti, ale může ji poškodit?Je mi 62 let.Preji hezký den.“
MUDr. Richard Novobilský: „Dobrý den, lokální anestezie, která se podává u zubních lékařů, nemá vliv na zhoršování paměti. S pozdravem Novobilský“