Chat

vztahový poradce

Mgr. Jana Řehulková

Záznam chatu z úterý 17. ledna 2023

Marie: „Dobré ráno paní magistro, poskytujeme své rady k manželským vztahům i telefonicky?“

Mgr. Jana Řehulková: „Hezké ráno,Ano, izolované jednotlivé problémy lze řešit i telefonicky... a dále je možnost setkávání online :)“

Jana Svobodová: „Hezké ráno, jak napravit vztah mezi otcem (74let) a dcerou (50 let), pokud otec odmítá kontakt, fyzicky dceru před několika lety napadl. Je to komplikované o další závislé osoby. V rodině chybí maminka, která zemřela. Každá otcova partnerka na dceru útočila a rozeštvávala je.“

Mgr. Jana Řehulková: „je těžké dávat konkrétní rady, když mám tak málo informací, ale určitě stojí za to pokusit se o klidný rozhovor dcery s otcem, vysvětlit mu, jak se dcera cítí, jestli ho má ráda, co navrhuje jako vstřícný přístup ze své strany, že o kontakt s otcem stojí... Pokud otec kontakt a vztah s dcerou přesto odmítá, bude nejspíš nutné to akceptovat, i když je to velmi těžké a bolestné...“

Eva: „Ranní pozdrav z Litovle. Příjemné ranní překvapení Jani. Ať se daří. Eva“

Mgr. Jana Řehulková: „jeee, děkuji moc :) hezký den“

Marie: „Vracím se k mému předchozímu dotazu, zda lze poskytnout řadu i po telefonu. Kde Vás najdu a jaký je na Vás kontakt? Děkuji za odpověď“

Mgr. Jana Řehulková: „vše najdete na mých webových stránkách www.janarehulkova.cz“

jindra: „dobry den hezky novy rok jindra od olomouce“

Mgr. Jana Řehulková: „Hezké ráno, úspěšný vztah do nového roku i vám :-)“

Jana: „Hezký den, hradí klient jednotlivá setkání dle času, nebo je cena stanovena pro jeden "případ". Stalo se Vám někdy, že jste nevěděla, co klientovi poradot?“

Mgr. Jana Řehulková: „Ano, jednotlivá sezení (nebo online konzultace) jsou hrazena podle délky trvání, předem se nedá přesně stanovit, kolik setkání bude třeba. Není problém s tím, klientovi poradit, ale ne vždy je klient schopen se radou řídit... projevit dost trpělivosti, iniciativy, empatie... Případně je problém hlubší a kromě párové terapie vyžaduje současně např. psychoterapii či léčbu jednoho z partnerů“

Věra: „Dobré ráno, je řešitelné, když je máma 82 let na mě zlá ? Jedním slovem štěkna a musí mít za každou cenu pravdu. Když něčemu nerozumí, tak zvyšuje hlas a posléze od tématu odchází. Dost často mi řekne, že se se mnou nedá domluvit. Je to věkem ? Vystupují ty negativní povahové rysy, které se v mládí potlačovaly ? Děkuji za odpověď.“

Mgr. Jana Řehulková: „Dobrý den, buďme realisté... je vysoce pravděpodobné, že v tomto věku už se maminka nezmění, nejspíš se necítí komfortně v situaci, kterou nemá pod kontrolou, kdy něčemu nerozumí... je z toho nervózní, možná podrážděná a reaguje neadvekátně. A ano, s věkem se obvykle zesilují problematické osobní rysy a vlastnosti. Někdy je vhodné jednat se starými lidmi jako s malými dětmi... mile, trpělivě, empaticky, chápavě, vysvětlovat pomalu a srozumitelně, podporovat, respektovat... a snažit se udržet pokud možno příznivou atmosféru. zkrátka v tomto případě je někdy třeba se rozhodnout, jestli chce mít pravdu nebo vztah.“

Eva Mašterová: „Dobrý den, zeptám co to znamená Vztahový poradce? Děkuji moc za vaši odpověď Eva Mašterová“

Mgr. Jana Řehulková: „Vztahový poradce (kouč, terapeut...) je odborník, který radí lidem se situacemi ve vztahu, se kterým si sami partneři nevědí rady, nezvládají komunikaci, společné soužití, stále se hádají, neshodnou se na důležitých věcech, řeší nevěru, odcizení... a řadu dalších problémů, které nedokáží vyřešit sami, proto se rozhodnou navštívit vztahovou (partnerskou, manželskou...) poradnu.“

Věra: „Ještě jednou dobré ráno, alkohol ve vztahu. Jak říct partnerovi, že je problém, když si to sám nechce připustit. A od kdy je možné definovat alkoholika. Téměř denně pivo 2-3. Pá, so docela řádně naváto, pivo a slivovice. Neděle nějaké pivko 1- 3. Děkuji“

Mgr. Jana Řehulková: „Je těžké přesvědčit někoho, že má problém, který by měl řešit, pokud jej on sám jako problém nevnímá. Jediné, co máme pod kontrolou my sami, je, jak na to budeme reagovat. Snažila bych se ne hodnotit partnera či ho kritizovat, ale popsat mu srozumitelně, co jeho nadměrná konzumace a tím způsobená změna chování dělá s vámi, co vám to způsobuje a požádat, jestli by množství a frekvenci požívání alkoholu omezil. Pokud bez ohledu na vás nerespektuje vaši prosbu, pak je na vás, jak se k tomu postavíte a jaké závěry z toho vyvodíte.“