Chat

trestní soudce

Mgr. Igor Krajdl

Záznam chatu ze čtvrtka 22. září 2022

ANTIMONY: „Soudil jste někdy případ, který souvisel s komunistickými zločiny?“

Mgr. Igor Krajdl: „Neměl jsem tu čest, těchto případů není s ohledem na odstup doby mnoho. K některým starším případům odsouzení z dob komunismu jsem se dostal v rámci rehabilitačních řízení a řízení podle zákona o protiprávnosti komunistického režimu.“

ANTICYKLON: „Jak vzpomínáte na událost, kdy jste byl v nezvyklé pozici? Mám na mysli to, když jste během cvičného procesu vystupoval v roli svědka.“

Mgr. Igor Krajdl: „Tyto cvičné procesy si vždy užívám, snažím se dětem, které vystupují v roli soudců, ukázat, že rozhodnutí není jednoduché.“

SK: „Soudil jste někdy případ, který se týkal extremismu?“

Mgr. Igor Krajdl: „Tyto případy nejsou denním chlebem soudů a zatím se na mě takový případ nedopadl.“

DAYD: „Byl byste pro zachování či zrušení přísedících v trestních senátech?“

Mgr. Igor Krajdl: „Přiznám se, že v této otázce jsem trochu schizofrenní. Zorganizovat jednání ve více lidech je vždy složitější, mnohým soudům se přísedících nedostává. Na druhé straně je zapotřebí případ přísedícím vysvětlit a objasnit sporné momenty, což pomáhá profesionálnímu soudci přesvědčit sebe samotného, že rozhodnutí je správné. Já bych hlasoval pro zachování přísedících, byť práce s nimi přináší řadu komplikací a soudní řízení trošku protahuje. Navíc, u pracovněprávních věcích, kde přísedící vystupují také, bychom museli vypovědět mezinárodní smlouvu, která ČR k účast laických soudců zavazuje.“

Jana: „Dobrý den, kdy je prosím soudní řízení vedeno pouze samosoudcem a ve kterých případech je potřeba přísedících? Děkuji.“

Mgr. Igor Krajdl: „Jde o trestní sazbu, trestné činy se sazbou do pěti let odnětí svobody projednává samosoudce, ostatní věci se projednávají v senátě. U krajských soudů se v senátech projednávají všechny trestní věci, bez ohledu ne sazbu. U okresních soudů jsou dále přísedící součástí senátů při projednávání pracovněprávních sporů.“

Marie: „Dobrý den, říkal jste, že žádost o rozvod by měl sepsat právník. Právníci jsou drazí, tzn. když se chce rozvést žena, která má dvě děti a ty ji budou svěřeny do péče a žena je nemajetná, tak se vlastně nemůže rozvést, právě kvůli absenci peněz, protože nemá na zaplacení právníka. Co má dělat?“

Mgr. Igor Krajdl: „Rozvod, který se nezvrhne ve válku mezi manžely o děti a majetek jde zvládnout i bez právníka s pomocí různých vzorů na internetu. Můžete zkusit i bezplatnou právní poradnu, vím, že například olomoucká právnická fakulta tyto služby poskytuje. Navíc existuje možnost, aby Vás advokát zastoupil tzv. pro bono, tedy bezplatně. Advokáta Vám může na základě žádosti přidělit i advokátní komora na základě podané žádosti a doložení majetkových poměrů.“

Hanka A.: „Může soudce uložit pořádkovou pokutu a za co. Jak je tato částka vymahatelná a kam se tato platba připisuje.“

Mgr. Igor Krajdl: „Soudce může uložit pořádkovou pokutu až do výše 50 000 Kč, a to i opakovaně. Důvodem pro ukládání bývá zpravidla nedostavení se k soudu, či nepřípustné chování u soudu, případně neuposlechnutí výzvy soudu. Pokuta je příjmem státního rozpočtu a hradí se ne účet soudu. Pokud není dobrovolně zaplacena vymáhají ji tzv. vymáhací úředníci soudu nebo soudní exekutor.“