Chat

MUDr. Petr Šilhán, Ph.D.
Záznam chatu ze čtvrtka 8. září 2022
ANTIMONY: „Čím je zajímavé a výjimečné Vaše psychiatrické oddělení?“
MUDr. Petr Šilhán, Ph.D.: „Dobrý den, já slovo výjimečný nemám moc rád, ale pokud se ptáte na pavilon, tak ten je, myslím, pro pacienty velmi příjemný a bezpečný, poskytuje dost zázemí pro všechny. Pokud se ptáte na péči, kterou poskytujeme, tak je asi poměrně unikátní právě péče o dětské pacienty, kde nabízí péči v denním stacionáři a současně v případě nutnosti i péči multidisciplinárního týmu. To jinde nenajdete.“
ANTICYKLON: „Jak se věnujete na Vašem oddělení poruchám osobnosti?“
MUDr. Petr Šilhán, Ph.D.: „Poruchy osobnosti léčíme na lůžku standardními terapeutickými postupy, podobně jako pacienty s potížemi neurotickými. Na ambulanci naše nová kolegyně nyní otevřela program pro hraniční poruchy osobnosti.“
STOP: „Souvisí nějak psychiatrické choroby s lymfosarkomem?“
MUDr. Petr Šilhán, Ph.D.: „Nedokážu přesně odpovědět, obecně platí, že všechna onemocnění mohou mít vliv na psychiku zkrátka tím, jak člověka omezují nebo zneklidňují, ale víme, že také mohou ovlivňovat některé tělesné funkce, které následně zasahují do funkcí psychických.“
SKINF: „Léčíte také u Vás nějak speciálně OCD?“
MUDr. Petr Šilhán, Ph.D.: „Pro OCD nemáme - na rozdíl třeba od psychiatrické kliniky v Olomouc - speciální program, pacienti jsou léčeni společně s jiným poruchami, plní jen některé zvláštní úkoly, které spočívají v nácviku odolnosti k nutkavým myšlenkám.“
Eva Mašterová: „Dobré ráno,zeptám se jak ste se stal primářem psychiatrického oddělení?? Bylo to pro vás náročné? Když je někdo psychicky nemocný jak mu pomůžete???? Děkuji moc za vaši odpověď Eva Mašterová“
MUDr. Petr Šilhán, Ph.D.: „Dobrý den, na primáře jsem postoupil, když má předchůdkyně už nechtěla svou funkci dále vykonávat. Náročné to asi je, ale hlavně je to jiné. Najednou se nestaráte jen o pacienty, ale o personál, budovy, procesy...A jak pomůžeme? To je hodně obecná otázka, takže jen obecná odpověď: vyslechneme, posoudíme, zvolíme léčbu, zahájíme a kontrolujeme :-).“
Bc. Jindřich Klíma: „Dobrý den, pracuji jako sociální pracovník v multidisciplinárním týmu sociální rehabilitace organizace Fokus Liberec. Chtěl bych se zeptat, jestli v rámci reformy psychiatrické péče, budete mít v příštím roce stáže na Vašem oddělení? Děkuji za odpověď Jindřich Klíma“
MUDr. Petr Šilhán, Ph.D.: „Dobrý den, my máme MDT (CDZ) jen pro děti. V případě dospělých posíláme našeho lékaře do CDZ při městské nemocnici. Nějaké stáže probíhaly a možná probíhaji v rámci projektu multidisciplinarity, ale možná jen pro pracoviště z MSK. Každopádně se nebráníme žádné návštěvě nebo stáži, jen jde o to, co od stáže čekáte, abyste nebyl zklamán. My máme vlastní sociální organizaci pod našim oddělením (pro děti), ale jinak se u nás asi poskytuje standardní zdravotní péče.“
Bc. Jindřich Klíma: „Ještě jednou Dobrý den, na možnost stáže jsem se ptal z toho důvodu, že v příštím roce plánujeme rozšířit naší cílovou skupinu i na děti od 11. let. S touto věkovou hranicí zatím nemáme zkušenosti, i když psychiatrička našeho týmu pracuje na dětské psychiatrii KN Liberec. Z tohoto důvodu by pro nás byla přínosná stáž v CDZ pro děti.“
MUDr. Petr Šilhán, Ph.D.: „Tak jste určitě zváni, tým je velmi vstřícný :-).“
Veronika: „Dobrý den , mám panické ataky už měsíc beru antidepresiva + Rivotril chtěla bych se zeptat kdy budu moct chodit normálně mezi více lidí např náměstí málo obchod .... Děkuji“
MUDr. Petr Šilhán, Ph.D.: „Dobrý den, na to se asi nedá snadno odpovědět. Pokud léky sedí, měly by pomalu začít zabírat, ale někdy je je třeba upravit. Taky často nestačí léky, ale nějaká základní doporučení, jak stavy zvládat. Ty by Vám mohl poskytnout Váš psychiatr, případně psychoterapeut kognitivně behaviorálního směru.“
Eva: „Dobrý den, p.Profesore. Přrošla jsem peklem, rozvod , pak rozchod s přítelem. Musela prodat dům, umřeli mi 2 bratři, pak maminka, pak pejsek, myslela jsem, že to už neunesu. Jsem učitel a to považují za práci velmi zodpovědnou. Kvůli rozvodu, což to bylo dílem manžela, na mě děti nemluví což mě trápí a vnoučata mají zakaz mi volat.Nechápu, co je k tomu vede. Nevím, jak s tím naložit.A toto vše odstartovalo psych. problém. Strach, obavy, je to nárazové. Zvládám to sportem, četbou, u lékaře jsem byla, prý jsem naprosto vpořádku a naordinoval mi lexaurin v případě ataku. Zeptám se Vás, prosím, jak naložit s pohrdánim dětí a jak to v sobě zpracovat zákaz komunikace s vnoučátky. Ač ja jsem rodinu nerozbila, naopak odpustila nevěru , ale marně. Děkují.“
MUDr. Petr Šilhán, Ph.D.: „Dobrý den, to mě mrzí, ale obávám se, že na potíže, které popisujete, rada z chatu mezi živými vstupy stačit nebude. Určitě bych Vám doporučil návštěvy psychoterapeuta, který by Vám s podobnou situací mohl pomoci.“
Pavel: „Dobrý den. Jak vysadit po roce 30mg Mirtazapin? Nemohu se poradit s lékařem. Dekuji“
MUDr. Petr Šilhán, Ph.D.: „Dobrý den, zkuste pro začátek snížit třeba na měsíc na 15 mg, uvidíte, jak to bude fungovat a potom se poraďte s lékařem, jak rychle vysadit úplně.“
Lubomíra: „Zdravím, moje máti byla psychiatr, primářka v našich PLL a vím, že ji její pacienti milovali, asi taky díky tomu že si s nimi snažila povídat než jen předepisovat léky. Dnešní trend problémy léčit hned psychofarmakama se mi zdá přehnaný. Je to návykové a nedělá to dobrotu.Hledáte i mírnější formy?Taky jsem jako organizátorka kultury pořádala mnoho osvětových přednášek, dnes se toto zanedbává.Mějte se hezky a přeji méně pacientů s psychickými problémy.“
MUDr. Petr Šilhán, Ph.D.: „Dobrý den, já s Vámi skoro plně souhlasím, snad jen s výjimkou toho, že jsou léky, které předepisujeme návykové - dnes již většinou nejsou. Ale obecně jsem psychoterapeuticky orientován já i většina kolegů na našem pracovišti, ale krize oboru psychiatrie, tj. převis poptávky nad kapacitami, vede k tomu, že musíme volit mezi několika ideálně ošetřenými a desítkami ošetřenými méně dobře. A bohužel vyhrává druhý přístup.“
Eva: „Pane profesore, u psychiatra jsem byla, prý jsem naprosto zdravá a silná žena.A napsal mi právě v případě ataku lexauryn. Ale bojím se, že je to návykové a neřeší problém. Nebo jen určitou dobu. Tak nevím, zda je to dobře.Děkují.“
MUDr. Petr Šilhán, Ph.D.: „Jasně, ale já jsem doporučoval psychoterapeuta - to může být i psychiatr, ale většinou je psycholog. Ten nepomáhá jen řešit duševní nemoci - kterou Vy podle všeho nemáte - ale pomáhá i zvládnout nejrůznější zátěžové situace v životě.“