Chat

doc. Mgr. Marek Bužga, Ph.D.
Záznam chatu ze středy 20. dubna 2022
ANTI: „Čím je specifický, zvláštní Váš Ústav fyziologie a patofyziologie LF OU?“
doc. Mgr. Marek Bužga, Ph.D.: „Dobré ráno přeji, řekl bych, že zvláštní nejsme. Ač nejmladší ústav na lékařských fakultách v česku se snažíme, abychom byli ústavem, který je standardní. Každá fyziologie je nějak zaměřena, my jsme silní ve výzkumu hormonů tuku a trávicího traktu. Letos jsme se podíleli na expedici do Antarktidy. Takže něco navíc máme stejně jako jiná pracoviště v česku.“
ANTICYKLON: „Může fyziologie nějak pomoci při léčbě lymfosarkomu?“
doc. Mgr. Marek Bužga, Ph.D.: „Dobré ráno, svým způsobem ano v rámci výzkumu buněčné fyziologie a patofyziologie. Základní výzkum pomáhá pochopit vztahy a mechanismy, které se pak použijí na pochopení toho, jak buňky a orgány nefungují. My se však na našem pracovišti tímto typem výzkumu nezabýváme. Nicméně v Ostravě na LF máme velmi úspěšnou a významnou výzkumnou skupinu nádorů krve okolo prof. Hájka.“
ANTIMONY: „Jaká je současná česká fyziologie?“
doc. Mgr. Marek Bužga, Ph.D.: „Dobré ráno, no, to záleží na úhlu pohledu. Co nás netěší je věkový průměr, mladých fyziologů moc nepřibývá, ač se jedná o důležitý obor, zájem o něj není nějak extrémní. Na druhou stranu, mnohá pracoviště v česku dosáhla a dosahují výsledků na světové úrovni. Konec konců, právě dnešní téma - chronofyziologie, tak tady měla prof. Ilnerová světové prvenství v objevu melatoninu. Právě fyziologický ústav AV je opravdová špička s nadějnými mladými vědci. Radost mám z mladých absolventů naší fakulty, které se nám podařilo zapojit právě na našem pracovišti. Takže shrnuto, na světové špici asi v česku úplně nejsme, ale Purkyně by se za nás nestyděl.“
jindra: „dobry den hezky den jindra od olomouce“
doc. Mgr. Marek Bužga, Ph.D.: „Krásné dobré ráno, zdraví Marek od Ostravy :)“
SK: „Může fyziologie nějak pomoci psychiatrii?“
doc. Mgr. Marek Bužga, Ph.D.: „Dobrý den, díky za bezva dotaz. určitě a stoprocentně. Léky, které se používají vycházejí z objevů ve fyziologii, které odhalily jak neurony a jejich látky (neurotransmitery) fungují. Nás zajímá, jak funguje zdravý organismus a psychiatři využívají těchto znalostí k proniknutí do tajemství toho, jak duševní poruchy vznikají a co s nimi. Nicméně, ještě mnoho čeká na objevy a poznání. O mozku toho víme zatím paradoxně opravdu málo.“
Petr: „Dobrý den, je mi 70 let, usínám nejčastěji po půlnoci, spím 4 až 5 hodin. Jsem vzhůru a kolem 9 hodiny ráno mám obrovskou potřebu se dospat. Mám to překonávat, poslechnout své tělo, nebo to jít dospat az po obědě? Děkuji Petr“
doc. Mgr. Marek Bužga, Ph.D.: „Dobré ráno, no, nejsme specializací na spánkovou medicínu. Nicméně, v tomto a pozdějším věku se spánek zkracuje. Odpověď není jednoduchá, nicméně je asi lépe, pokud jsme ráno a dopoledne aktivnější a odpoledne se na chvíli prospali. Otázka je, jak dlouho (po obědě není špatný odpočinek, ale více jak 30 minut vedou k hlubokému spánku což pozitivní úplně není), pokud přes den spíme, pak o to větší problémy máme usnout. Druhá věc je, co vše nás ovlivňuje večer - u seniorů to jsou nemoci, televize a další vlivy, to je však mimo rámec chatu.“
Vlasta: „Dobrý den, já jsem zastánce letního času. Budím se zároveň se svítáním, na jaře mi vyhovuje, že se změní čas na letní a na podzim naopak začínám "zaspávat" tj. nechce se mi vstávat do tmy, tak se těším až se čas zase posune o hodinu později. Představa, že teď je teprve 6 hodin mě děsí. Já už v posteli nevydržím a naopak když přijdu v 17 hod z práce, užiju si ještě pěkné počasí - kdyby byl zimní čas, přijdu vlastně až v současné 18 hodině a tak by byl den kratší. Je mi 60 let a není tedy možné, že už nás ta staletá tradice střídání času ovlivnila na tolik, že nám to vyhovuje? Mně tedy vyhovuje současný stav. Vlasta“
doc. Mgr. Marek Bužga, Ph.D.: „Dobré ráno Vlasto, ano, mnozí lidé to tak vnímají. Zajímavý dotaz je, zda za 100 let došlo k adaptaci - ne nedošlo, to je otázka stovek generací a spíše není možné se takto přizpůsobit. Ono to je spíše o tom, že naše civilizace světlem významně změnila naše chování. Uměle jsme si prodloužili den. V něčem to je dobré, ale platíme za to daň v podobě civilizačních nemocí, změnách ve stáří.“
Milada: „Dobrý den pane doktore. Přítel již několik let pracuje jako ostraha 12ti hodinové směny, hlavně noční. Začátek kolem 17.00 a konec v 5.00 a někdy i v 6.00 podle střídání . Když má volný víkend, umí spát přes den i 10 hodin. A v noci má trhane spaní a kouká na TV. Udělá nějakou práci přes de volna, ale musí jít hned spát. Má asi 5let do důchodu a připadá mi někdy nepoužitelný v rodinném kruhu. Nepije vůbec. Ale na oslavach s rodinou úplně odpadne. Kdyby změnil práci, bylo by to ohrožení jeho zdraví? Asi už má narušení biorytmu.“
doc. Mgr. Marek Bužga, Ph.D.: „Dobré ráno, no, vlastně jste si odpověděla. Řešení by byla změna zaměstnání, což ale v tomto věku asi nebude jednoduché. Přeji vše dobré i dobrá rozhodnutí.“
Eva: „Krásné ráno, pane docente, je vhodné pořídit si žárovku, kterou doporučuje pan Medřický (oranžové světlo, červené světlo) - případně jakou koupit pro seniorku? Funguje ta červená nebo oranžová fólie na mobil? Zvažuji, zda si mám tuto drahou žárovku koupit. Děkuji!“
doc. Mgr. Marek Bužga, Ph.D.: „Dobré ráno, pana Medřického neznám, takže nejsme schopen odpovědět. Co se týče mobil a TV večer, je to otázka spánkové hygieny, prostě odložit a nenechat na sebe svítit. Nicméně, doma máme (a to doporučuji) chytrá světla, která světlo filtrují a mění barevné spektrum. IKEA nebo systém Philips Hue je skvělý. V zimě si jej nastavuji tak, aby mne budil přirozeným světlem i když je venku tma a pomáhá k dobrému vstávání. Není to levné, ale spolehlivé a co neudělat pro svoje zdraví“
Sima: „Dobrý den. Chci se zeptat, jak fyziologie souvisí s hubnutím. Dokážete nějak pomoct nastartovat tělo? Nebo poradit, co dělat, jak odpočívat, nebo naopak správně se hýbat? Máte nějaké ambulance, kde se můžeme poradit s lékařem?“
doc. Mgr. Marek Bužga, Ph.D.: „Dobrý den, máme nutriční poradnu, ale jaksi na veřejnoprávní TV nemůžeme dělat reklamu. Nastartovat tělo neumíme, to jsou reklamní čáry :) Fyziologie a hubnutí - to my zkoumáme, jak to funguji, nebo spíše jak se to kazí a nefunguje v těle a hledáme možnosti jak obezitu ovlivnit.“
Eva: „Dobré ráno, pane docente. Letní čas nesnáším, nechápu, proč nemůžeme mít normální středoevropský jako dříve. Proti letnímu času jsou i odborníci z řad lékařů apod., tak proč se nebere ohled na zdraví lidí? To by snad mělo být rozhodující.“
doc. Mgr. Marek Bužga, Ph.D.: „Moje řeč, nicméně, je to jen čistě politické rozhodnutí. žel aktuálně v rukou evropské komise. Díky za hlas pro nás zastánce zimního, tedy přirozeného času :)“
Eva: „Dobré ráno. Je mi 61 let a spím jen kolem 5 hodin. Cítím že bych potřebovala víc, ale nejde mi to. Cítím se nevyspalá a unavená. Musím se s tím smířit ? nechce se mi pouštět do prášku na spaní. Po prášku na spaní se cítím ještě hůře, jsem celý den jak oblblá. Co s tím. Děkuji za odpověď.“
doc. Mgr. Marek Bužga, Ph.D.: „Dobré ráno, v tomto chatu na to není prostor a nelze to takto hodnotit na dálku. Obecně, s věkem se délka spánku zkracuje. Nicméně, nejde jen o délku, ale i kvalitu spánku. Ta je ovlivněna dobrou spánkovou hygienou před usnutím a žel, v starším věku (ale vy jste ještě před-seniorka :)) to ovlivňují i nemoci. Únava a nevyspání jsou pod vlivem mnoha možností. Smiřovat se nemusíme, jsou odborníci na spánkovou medicínu, kteří by vám mohli poradit upravit režim i vyšetřit zda kvalitu spánku neovlivňují některé nemoci. Časté je v seniorském věku například spánková apnoe.“
Eva: „Pane docente, ta chytrá světla, to jsou ty světelné pásy? Teď jsem se jen letmo podívala, je to ono co jste myslel? Děkuji!“
doc. Mgr. Marek Bužga, Ph.D.: „Chytrá světla jsou jako žárovky i v dalších formách. Záleží kde jak to použijete. Tam kde je prodávají by vám měli poradit kde a jak by jste je mohla efektivně využít. NA veřejnoprávní TV nemůžeme dělat reklamu. Ať se vám daří, pěkné ráno“
Verča: „Dobré ráno. Vždycky jsem vstávala celkem brzy (5-6 hod.), ale taky jsem usínala kolem 21-22 hod. Takže těch 8 hod. jsem spala. Teď spím max. 5 hod. Snažím přes moc usnout co nejpozději, alespoň ve 24 hod., abych spala do 5 hod., když to nevydržím a usnu dřív, tak jsem vzhůru ve 2-3 hod, ale to je začarovaný kruh, potom večer nevydržím ani do těch 10 hod. a vzbudím se ještě dřív. Ale ani jedna varianta není dobrá, cítim se strašně unaveně, chtěla bych spát dýl, ale nejde to. A navíc od té doby co spím jen 5 hod. tak to je vidět i na mé postavě, ale nejde mi zhubnout i když nejím moc. Možná je to věkem, ale i když je mi 60, tak je vidět že mi těch 5 hod. nestačí. Nevím co s tím a jak to změnit.“
doc. Mgr. Marek Bužga, Ph.D.: „Dobrý den Verčo, toto jsou typické dotazy a starosti. Je to již mimo rozsah chatu. Ideální je konzultace s odborníkem na spánkovou medicínu, někdy stačí upravit režim, mnohdy to souvisí se změnami a nemocemi ve stáří. Rozhodně bych to nepodceňoval a vyhledal odbornou pomoc. Možnosti k pomoci jsou. Držím vám palce, pěkný den, MB“