Chat

staniční lékařka Oddělení psychiatrického

MUDr. Jana Schwarzová

Záznam chatu z pondělí 4. dubna 2022

ANTI: „Čím je specifické, zajímavé psychiatrické oddělení, kde pracujete jako staniční lékařka?“

MUDr. Jana Schwarzová: „Oddělení v současné době nabízí léčbu celého spektra duševních nemocí, poskytuje komplexní akutní psychiatrickou péči.“

ANTIMONY: „Co má na starosti staniční lékařka oddělení psychiatrického?“

MUDr. Jana Schwarzová: „Staniční lékař zodpovídá za chod oddělení, má přehled o léčbě a organizaci péče.“

Andy: „Dobrý den, paní doktorko, je mi 32 let a už nějaký čas mám podezření, že mám ADHD. Usuzuji tak ze svých současnych potíží s dodržováním termínů, time managementu a nedostatku motivace i toho, že se někdy naopak nedokážu odtrhnout od nějaké činnosti i na úkor jiných povinností (a někdy i spánku a jídla nebo pitného režimu). Řekla bych, že v dětství to bylo ale horší - nebyla jsem sice žádný rošťák, který by něco rozbíjel, ale často jsem prostě "vypla"a nedovedla se soustředit i když jsem se snažila. Ale cítím, že jsem se později lepšímu soustředění naučila. Pokud mám opravdu ADHD, mrzí mě, že si toho nikdo v dětství nevšiml, ani dětská doktorka a všichni mi pořád říkali, že jsem líná a lajdák. Už od dětství jsem trpěla depresemi a většinu času mi nebylo dobře. Chodila jsem k terapeutovi, ale ten taky asi nic nepoznal, i když jsem mu říkala, že mám pocit, jako bych své problémy nemohla vůlí ovlivnit. Na jakó pracoviště bych se mohla obrátit, kde by mi mohli potvrdit nebo vyvrátit diagnozu ADHD? Hledala jsem na internetu a ptala jsem se i na internetu již diagnostikovaných, kteří mi ale tvrdili, že je nechat si to diagnostikovat v dospělosti je martyrium, neboť jim jejich potíže nikdo nevěří nebo jim prostě jen předepíšou antidepresiva, případně jim řeknou, že je to jen dětská nemoc a u dospělých se neléčí. Prosím, poraďte mi, kam se obrátit. Děkuji Vám a přeji hezký den.“

MUDr. Jana Schwarzová: „Dobrý den, pokud máte pocit, že Vám projevy narušují běžné fungování, ať už v pracovní či sociální oblasti, je na místě si zajistit psychiatrické vyšetření u ambulantního psychiatra. Deprese diagnózu ADHD nevylučují, naopak bývá častým doprovodným příznakem, základem je však důsledné vyšetření. Aktuálně již existuje léčba i pro ADHD v dospělosti.“

Jirka: „Adhd jsem si prošel se svým synem, myslím že úspěšně. Chci se zeptat, je tento problém dědičný?“

MUDr. Jana Schwarzová: „ADHD je dědičným onemocněním, nicméně vzhledem k různorodé etiologii to nejsou pouze geny, které jsou příčinou onemocnění. Prakticky to znamená, že dítě rodiče s ADHD má vyšší pravděpodobnost onemocnění, nicméně pravděpodobnost není 100%.“

Sandra Turnerová: „Dobrý den, dcera ADHD 12 let, bere atomoxetin, bude muset brát celý život? Zkoušeli jsme teď vysadit, ale zhoršil se prospěch ve škole a celková koncentrace.“

MUDr. Jana Schwarzová: „Medikace je zpravidla dlouhodobá, ale nikdy není stoprocentní, že medikace bude muset být na celý život. Zhoršení prospěchu u Vaší dcery je důkazem, že medikace funguje a je správně indikována. 12 let je ještě nízký věk, kdy by příznaky ADHD mohly vymizet.“

Zdena: „Dobré ráno paní doktorko, jak lze poznat u 3,5 letého dítěte, jestli už hrozí ADHD nebo jde jen o jeho větší aktivitu a ještě neschopnosti vydržet u něčeho. Je nějaký typický jev - vztek, délka soustředění... Děkuji Zdena“

MUDr. Jana Schwarzová: „3,5 roku je zatím nízký věk, délka soustředění je fyziologicky v tomto věku nízká, určité projevy však mohou být již patrné, například výrazná a nadměrná aktivita. Posuzování projevů ADHD musí být vždy v souvislostech s věkem dítěte, resp. jeho nepřiměřeností. Každopádně se u dítěte vyplatí snaha o výchovné principy uplatňované u dětí s ADHD, struktura režimu, pravidelnost běžných aktivit, jednoduché pokyny, důslednost v ukončení jedné činnosti před zahájením další apod.“

Honza: „Hezké ráno, Jani, moc Ti to sluší. Vypadáš skvěle. Máš na sobě punčochy nebo punčocháče?“

MUDr. Jana Schwarzová: „Děkuji, punčochové punčocháče,“