Chat

lékařka Ambulance pro extrapyramidová onemocnění a kognitivní poruchy Fakultní nemocnice Ostrava

MUDr. Petra Bártová, Ph.D.

Záznam chatu z pátku 11. března 2022

denmark: „Jak souvisí extrapyramidová onemocnění s kognitivními poruchami?“

MUDr. Petra Bártová, Ph.D.: „mnoho extrapyramidových onemocnění může souviset s poruchami paměti“

ANTICYKLON: „Souvisí nějak lymfosarkom s extrapyramidovými onemocněními?“

MUDr. Petra Bártová, Ph.D.: „jen v případě že by byl umístěn v mozku“

ANTICYKLON: „Souvisí nějak lymfosarkom s kognitivními poruchami?“

MUDr. Petra Bártová, Ph.D.: „jen v případě že by byl lokalizován v mozku“

ANTIMONY: „Jaká je přesná definice kognitivní poruchy?“

MUDr. Petra Bártová, Ph.D.: „je to porucha paměti a dalších funkci jako je řeč prostorová oreintace ,praktickýxch dovednosti a porucha osobnosti“

ANTICYKLON: „Kolik existuje kognitivních poruch?“

MUDr. Petra Bártová, Ph.D.: „existuje řada onemocnění která souvisí s postižením kognitivních funkci a nemusí to být jen syndromy demence u M: Alzheimer, ale i tzv. frontotemporální demence , extrapyramidové onemocnění a další“

ANTIMONY: „Jaký je vztah mezi kognitivními poruchami a psychiatrickými poruchami?“

MUDr. Petra Bártová, Ph.D.: „mnohé psychiatrické onemocnění i poruchy paměti a poruchy kogntivních funkci“

SKINF: „Jaká je přesná definice extrapyramidového onemocnění?“

MUDr. Petra Bártová, Ph.D.: „jsou to poruchy koordinace pohybu, svalového napěti,dokresluje pohyb“

DAYD: „Kolik existuje extrapyramidových onemocnění?“

MUDr. Petra Bártová, Ph.D.: „je to rozsáhlá skupina onemocnění patří sem. M,Parkinson, třes, chorea a další“

Kristýna P.: „Dobrý den, prosím o odpověď: v naší rodině se vyskytuje Alzheimrova demence už ve druhé generaci (dříve to nejspíš nikdo nezkoumal). A protože máme já i sestra nějaké problémy s pamětí, chci se zeptat, jestli je vhodné se i v našem věku (42 a 44 let) nechat vyšetřit a také jaká je možnost této dědičné linii předcházet? Zda vůbec...“

MUDr. Petra Bártová, Ph.D.: „pokud vy nemáte poruchy paměti nemusíte se zatím vyšetřovat ale pokud má maminka i sestra problémy měly by neurologické vyšetření absolvovat.vy trenujte pamět a zdravý životní styl pohyb jiná prevence zatím neexistuje“

Jiří: „Dobré ráno, chci se zeptat, jak člověk sám na sobě může pozorovat počátky Alzheimerovy choroby a jaké jsou její příznaky ?“

MUDr. Petra Bártová, Ph.D.: „U syndromu demenceporuchy paměti jsou výrazné a člověk začne selhávat v pracovních a soukrommých činostech. většinou si toho začne všímat i okolí,“

Verča: „Dobré ráno paní doktorko. Můj otec měl Parkinsona, který mu byl diagnostikován v 61 letech. Já mám 60 let, jaká je šance dědičnosti Parkinsona, nebo jiných mozkových onemocnění a můžu tomu nějak předcházet? Děkuji za odpověď.“

MUDr. Petra Bártová, Ph.D.: „existují rodiny s geneticky vázanou Parkinsonovu chorobu ale to je vzácné. Pokud zatím nemáte problémy tak si myslím,že se u vás ani nemusí choroba projevit.“

Slávek: „Otec měl Parkinsna, přesto že celý život trénoval paměť (křížovky, sudoku, jazyky, různé koníčky atd.) a žil celkem zdravě. V rodině to nikdo jiný neměl. Čím se to stalo? Může to pokračovat dál v rodině a zdědit to další generace?“

MUDr. Petra Bártová, Ph.D.: „každý máme své genetické a další dispozice ,které bohužel neovlivníme ničím a u někoho prostě onemocnění vypukne.dědičnost Parkinsonovy choroby v rodinách je vzácna“