Chat

zástupce primáře Oddělení plicních nemocí a tuberkulózy, Fakultní nemocnice Ostrava

MUDr. Radoslava Černeková

Záznam chatu ze čtvrtka 27. ledna 2022

ANTI: „Jaký je podle Vás zdravý životní styl v souvislostmi s plícemi?“

MUDr. Radoslava Černeková: „Dobrý den, zdravý životný styl je v prvním řade - nekouřit. Vyhýbat se dle možností i pasivnímu kouření, vyvarovat se kouření v domácím prostředí pokud partner kouří, ať nekouří ven. Pravidelný pohyb, udržování kondice, procházky, kolo, lehká fyzická aktivita. Dechové cvičení, dají se najít různé na internetu. Samozřejmě další zásady zdravého životního stylu, nepít alkohol, pestrá vyvážená strava.“

DIS: „Jak to vypadá v současnosti s TBC v ČR?2“

MUDr. Radoslava Černeková: „V ČR je situace celkem klidná, ročně je zachyceno kolem 350 případů, nejvíc kolem Prahy. Celkově je ČR ve srovnání s jinými státy na tom dobře a řadí se k zemím s nejnižším výskytem.“

ANTIMONY: „Jak to vypadá v současnosti v ČR obecně s plicními nemocemi?“

MUDr. Radoslava Černeková: „CO se týče rakoviny plic, tak výskyt a úmrtnost je jedna z největších z onkologických nemocí, bohužel stoupá výskyt u žen. Další plicní nemoci jako je chronická obstrukční plicní nemoc ta je poměrně taky ve velkých číslech , obě mají společného ukazatele a tím je kouření, které je hlavní rizikový faktor vzniku. Astma je hlavně u alergiků, atopiků, ale může se vyskytovat i u jiných lidí. Celkově s rozvojem diagnostickým metod stoupá i diagnóza nemocí všeobecně, ale rovněž jsou v popředí i nové léčebné metody. V poslední době stoupá nově diagnostikovaných pacientů s plicní fibrózou, Další aspekt je obstrukční spánková apnoem které se rovněž vyskytuje více než před 10-20 lety, co je dáno hlavně nástupem obezity.“

DIS: „Jak vidíte jako zástupkyně primáře oddělení plicních nemocí a tuberkulózy covidovou krizi?“

MUDr. Radoslava Černeková: „Naše plicní oddělení pracuje již nějakou dobu v infekčním - covidovém režimu, kde jsou hospitalizováni pacienti s příznaky COVIDU, nebo pouze s nutností izolace, kdy nemůžou pobývat napr. v domově důchodců ať nenakazí další klienty. NA tuto situaci nebyl nikdo připraven, zdravotníci jsou vytížení, kdy za poslední dva roky pracují neustále v stresu, overalech. Velké množství nemocnic muselo prijít reprofilizací, čímž chyběli zdravotníci na svých původních odděleních a musela se celkově péče upravit. Odkládali se plánované operace aby mohli být použitý jinde Velkým problémem jsou ale nemocní, kteří již sice nejsou infekční, ale nadále vyžadují intenzivní péči na ARO nebo JIP a tudíž se v některých nemocnicích nemůže rozjet nadále plánovná péče, neboť pacienti po plánovaných operacích nemají zajištenou náslendou JIP péči. Ale snad brzo se to všechno skončí“

Kateřina: „Dobrý den. Manžel pracuje jako svářeč. Jak často by měl chodit na vyšetření plic? Je tam tak velké riziko jako u kuřáků? Děkuji“

MUDr. Radoslava Černeková: „Dobrý den, největší riziko vzniku či už rakoviny plic, nebo chronické obstrukční plicní nemoci mají hlavně kuřáci. U pracovníku svářečů, pracovníku v koksovnách je důležité hlavně používat adekvátní ochranné pomůcky aby riziko plicních nemoci nebylo vysoké. Pokud je nepoužívá riziko tam je. Nevím kolik mu je let, ale pokud nemá potíže s dechem, kondicí nebo kašel plicní vyšetření tak kolem 60 let“

Milena: „Dobrý den, byl by vhodný kandidat na prevenční program také člověk, který kouřil cca 20 let zhruba krabičku denně, pak 15 let nekouřil a nyní kouři už více jak 2 roky tak 10-15 cigaret denně? Děkuji“

MUDr. Radoslava Černeková: „Dobrý den, ano takýto pacient je vhodný k podstoupení skríningu.“

Jana: „Dobrý den, několik let kouřím RTG plic v pořádku, ale v poslední době když se směji, tak se rozkašlu. Má to něco společného s kouřením? Děkuji za odpověď.“

MUDr. Radoslava Černeková: „Dobrý den, Pokud kouříte léta a máte kašel, může se u Vás rozvíjet či už chronický zánět průdušek nebo chronická obstrukční plicní nemoc , která se dají dobře léčit. Pokud by kašel pokračoval je určitě vhodné plicní vyšetření se spirometrí.“

Marcela: „Dobré ráno, paní doktorko. Říkala jste že kuřáci se k vám můžou přihlásit. Já sama nejsem kuřák, ale narodila jsem se v Chomutově a celý zivot( 57let) žiji v tomto regionu kde jsme měli 4 tepelné elektrárny a zhoršení ovzduší bylo špatné. Byla jsem na vyšetření na srdce a pan doktor mě oznámil, že mám aortu jak největší kuřák. Rodiče nás prokuřovali v autě i doma. Máma umřela v 54letech na rakovinu plic. Mám se nechat vyšetřit? Děkuji Marcela“

MUDr. Radoslava Černeková: „Dobrý den, máte bohužel vyšší riziko vzniku rakoviny, či už plic nebo jiné. Bohužel aktuální program skríníngu je hlavně zaměřen na aktivní kuřáky a nepočítá s pasivním kouřením. Ale vzhledem na rodinnou zátěž a jiné rizika plic by byl alespoň RTG plic vhodný.“

ANTIMONY: „Mají plicní nemoci nějakou souvislost s lymfosarkomem?“

MUDr. Radoslava Černeková: „Dobrý den, lymfosarkom může zakládat metastázy v plících. Jinak astma nebo chronická obstrukční plicní nemoc se nepodílejí na vzniku lymfosarkomu“

Soňa: „Dobrý den paní doktorko, syn už nebyl očkovaný proti TBC. Je už inovovaná vakcína? Dá se dát i starším dětem? Zvedají se počty nemocných, když se neockuje? Děkuji“

MUDr. Radoslava Černeková: „Dobrý den, očkování starších dětí se neprovádí, výskyt TBC je v ČR jeden z nejnižších v Evropě a ve světě, je nízké riziko onemocnět. I když se již několik let neočkuje tak se počty nezvedají, ale vakcinace proti TBC chránila hlavně mladší jedince před těžkým průběhem.“

EVA BOTLÍKOVÁ: „PANI DOKTORKO JSEM PO COVIDU LONI V LEDNU A MELA JSEM 9.577 JEDNOTEK PROTILATEK, NYNI MAM ZANĚT HORNÍCH CEST DÝCHACÍCH A BERU KLACID JIZ 10 DNI. MŮŽU ABSOLVOVAT LASER MLS??DĚKUJI EVA BOTLÍKOVÁ“

MUDr. Radoslava Černeková: „Dobrý den, laser terapie je směřována pro pacienti kteří překonali covidovou pneumonii a mají pozánětlivé změny plic. Vám bychom to nyní nedoporučovala-“