Chat

prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA
Záznam chatu z úterý 9. listopadu 2021
ANTICYKLON: „Může ORL nějak pomoci psychiatricky nemocným?“
prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA: „Pokud psychiatricky nemocní trpí příznaky, které patří do oblasti hlavy a krku, může vyšetření pacienta uklidnit a tím třeba snížit potíže. Primárně patřé psychiatricky nemocní pacienti do péče psychiatra.“
ANTICYKLON: „Je dobré chodit na ORL preventivně?“
prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA: „Pokud trvají příznaky onemocnění v ORL oblasti delší dobu (např. chrapot), mělo by být provedeno odborné ORL vyšetření. Dle nálezu jsou doporučovány další kontroly. Preventivní kontroly jsou každopádně doporučovány především na pracovištích s rizikem hluku. Zde jsou kontroly povinné každý rok/2 roky a sleduje se, zda dochází/nedochází ke zhoršení sluchu. Preventivní prohlídky jsou také prováděny u pacientů s nádorovými nemocemi. Cílem těchto preventivních prohlídek je především časné odhalení případné recidivy onemocnění.“
ANTICYKLON: „Co ORL a covid?“
prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA: „Příznaky COVIDu jsou hodně nespecifické, víceméně se jedná o nevýrazné příznaky infekce dýchacích cest (rýma, zánět hltanu). Poměrně typickým příznakem COVIDové infekce je ale ztráta čichu a chuti, může jít o první příznak nemoci, kdy si nemocní uvědomí, že "možná" mají COVIDovou infekci. V těchto případech je pak nezbytné vyšetření PCR, které infekci prokáže/vyloučí.“
Jana M.: „Dobrý den, pane profesore, je nějaká možnost, jak zmírnit postupně zhoršující se sluch( vitaminy, jídelníček, doplňky stravy...)? Děkuji za odpověď. Jana M.“
prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA: „U někoho dochází ke zhoršení suchu dříve, u jiného později. Je to dáno geneticky, rovněž ale i sluchovou zátěží během života (např. práce v riziku hluku. Domnívám se, že zmírnit postupně zhoršující se sluchu doplňky stravy, vitaminy apod. nejde. Při známkách zhoršení sluchu je indikováno odborné vyšetření sluchu, ztrátu sluchu nepodceňovat.“
denmark: „Jaká je současná česká ORL "scéna"?“
prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA: „Za posledních 10 let se ORL společnost značně proměnila a patří mezi nejaktivnější lékařské společnosti. Vznikla celá řada vzdělávacích aktivit pro mladé lékaře, jsou vydávány edukační materiály pro lékaře. Obecně se zlepšuje vybavení ambulancí i lůžkových zařízení. ORL společnost má v rámci Evropy v současnosti velmi dobré postavení, je zastoupeno zástupci společnosti v orgánech, které sdružují evropské otorinolaryngology.“
Bedřiška: „Dobré ráno, moje babička 85 let má přes 10 let potíže s šuměním v uších.Byla u hodně lékařů a ti jí řekli, že s tím nejde nic dělat ani žádné léky,má se s tím naučit žít. Žije sama a když s ní mluvím, tak je z toho nešťastná, že jí pořád šumí v uších. Ráda bych jí pomohla, ale nevím jak.Děkuji za jakoukoliv radu.Hezky den“
prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA: „Léčení šumění (tinitu) v uších je často obtížné a medikamentózní léčba má jen velmi omezené účinky. Tak tomu nejspíše bude u Vaší babičky, kdy opakovaná vyšetření neodhalila příčiny, které by bylo možné odstranit. Šumění v uších je často spojené se zhoršením sluchu. Korekce sluchové vady pomocí sluchadla může vést k "potlačení" šumění, zlepšení sluchu a tak k zvýšení celkově pozitivního vnímání všeho kolem nás. Nebylo Vaší babičce nevrženo vyzkoušení sluchadla?“
Karin: „dobrý den, po rýmě mi zalehlo v uchu ,pán doktor mi napsala kapky pamykoin už to trvá 10 den a ucho mám stále zalehnuté a šumí mi v něm.Jak pokračovat dále děkuji Karin“
prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA: „Zalehnutí ucha po rýmě souvisí obvykle s dočasně zhoršenou funkcí Eustachovy trubice, která spojuje středné ucho s nosohltanem. Zalehnutí ucha obvykle ustoupí současně s ústupem rýmy. Pokud přetrvává, byly by vhodnější léky, které vedou k "oplasknutí" sliznice - anemizační nosní kapky (např. Nasivin, .., které by se měly kapat vleže), ev. antihistaminika či místní kortikoidy ve spreji. Léčebně jsou využívány i vzdušné sprchy středouší, které provádí ORL lékař“
Lenkan Valterova: „Dobre ráno teplotu nemám netrpím na ni ale teď už tři dny se nemůžu pořádně vysmrkat jak můžu si pomoci děkuji za odpověď“
prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA: „Doporučil bych Vám provádění laváží nosních dutin vlažnou minerální vodou (např. Vincentka), ev. mořskými solemi, které bývají obohaceny různými minerálními prvky. Tyto laváže lze provádět různými konvičkami nebo sprejem. Toto poměrně jednoduché doporučení obvykle vede rychle k ústupu potíží.“
Veronika: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak často by se mělo ucho čistit (vatové tyčinky, čisticí spreje,…). Děkuji za odpověď a přeji klidný den.“
prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA: „Zevní ucho má samočistící schopnosti. Maz, který se ve zvukovodu tvoří se po kůži zvukovodu posouvá postupně ven ze zvukovodu, což ke přirozené. V zásadě ucho tedy nepotřebuje žádné čistění. V posledních letech se na trhu objevila řada sprejů, které změkčují maz. Pokud ale nejsou žádné potíže, není třeba je používat. Maz čistíme pouze ze vchodu zvukovodu. Komerčně vyráběné vatové tyčinky nejsou vhodné, často vedou k zatlačení mazu do zvukovodu. Zvláště někteří lidé trpí nadměrnou tvorbou mazu, kdy se jim tvoří "špunty" ve zvukovodu, které jsou vnímány velmi nepříjemně. U těchto pacientů je pak nezbytné provádět třeba i několikrát ročně.“
Martina: „Dobrý den pane profesore, ještě jednou Vám děkuji za skvělou péči, když jsem byla před léty vaše pacientka. Za exceletně provedenou operaci jsem Vám stále vděčná. Mám odstraněnu štítnou žlázu a před měsícem se u mě objevily pocity stahování v krku, zároveň jako bych měla v krku hlen nebo nějaké šťávy. Od praktického lékaře jsem dostala lék na kyselost v žaludku a je to lepší, nicméně 100% se to zatím nespravilo. Může tam být i jiná příčina? Děkuji a přeji Vám vše dobré.“
prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, Vaše spokojenost mne těší. Pokud se dostává žaludeční šťáva z jícnu do hltanu (nad horné jícnový svěrač), může způsobovat potíže, které popisujete. Základem léčby je dieta a režimová opatření proti "refluxu žaludeční šťávy". Patří sem např. spaní se zvýšenou polohou horní poloviny těla, ale i vyloučení řady potravin, např. kávy, cocacoly a dalších (lze dohledat na internetu). Léky, které jsou užívány by se měly užívat v dvounásobné síle než u refluxu do jícnu, tzn. naoř, namísto 1x20 mg omeprazolu užívat 1x30-40 mg...léky je třeba rovněž užívat 1/2 hodiny před jídlem, nalačno.“
Bedřiška: „Babičce nebylo navrženo možnost sluchadla.Strašně moc děkuji za radu.“
prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, věřím, že toto bude správná cesta.“
Alena: „Dobré ráno pane doktore. Od června mám bolesti v uchu, předcházelo zalehnutí, šum a posléze i rupání v kloubu při jidle. Lékař na ORL nic neobjevil , užívala jsem paralen, ale bolesti stále přetrvávají. Několikrát během dne někdy i v noci se připomenou a zase odezní. Nemám odvahu na ORL jít znovu. Mám být trpělivá a jen brát léky na bolest ? Děkuji za Vaši odpověď.“
prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, pokud trvají potíže již v zásadě 6 měsíců, situaci nepodceňujte. Vyšetření by se mělo zopakovat, aby za Vašimi potížemi se neskrývalo závažnější onemocnění, které při prvním vyšetření nebylo odhaleno. Rozhodně doporučuji absolvovat znovu ORL vyšetření.“
SKINF: „Může ORL pomoci při lymfosarkomu?“
prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA: „Pokud by byl lymfosarkom v oblasti ORL, mohla by být operace součástí komplexního řešení. Bez znalosti souvislostí však mohu odpovědět pouze takto obecně.“
Vlasta: „Dobrý den, náš sedmiletý vnuk se odmala koupe tím způsobem, že je stále pod vodou. Plave pod vodou, potápí se, skáče. Nemůže si tím poškodit uši a tím i sluch ? Děkuji a přeji hezký den.“
prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, pokud nedojde k poranění ucha (např. náraz ucha a bubínku o vodní hladinu s následným prasknutím bubínku), pak ne. Běžné vodní radovánky nemají negativní vliv na sluchu.“
Evita: „Dobrý den, p.Dr. Syna bolí, tlačí, pravé ucho už 2 roky, veškerá vyšetření neg. Je to muž 38 let. Lékaři neví, žít s tím je už neúnosné. Co to je?, čím to je. Ja už to taky nedávám, jak se trápí, někde jsem četla studii, že to může být od srdce? Což má problé, ale lékaři tvrdi, že né.Prosím o Váš názor.“
prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, onemocnění srdce nezpůsobují bolesti ucha. Pokud trvají jednostranné bolesti ucha, mělo by být opakováno ORL vyšetření, aby se vyloučilo nádorové onemocnění v oblasti hltanu, které se může projevovat bolesti ucha a "střílením" do ucha. K odhalení mohou být zapotřebí i zobrazovací vyšetřovací metody (např. CT)“
Anna: „Dobre ráno. Občas mne velmi silne bodne v uchu .Jednou , nekdy víckrát za den jindy mám týdny klid. Může to být od krční páteře? Děkuji a hezký den přeji“
prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, ano, může tomu tak být. Je zřejmé, že potíže Vám trvají dlouhou dobu, proto by mělo být provedeno odborné vyšetření k vyloučení závažnějších možný příčin, které mohou být příčinou vystřelování bolesti do ucha.“
Marie: „Dobrý den od července tohoto roku mi začalo tak nějak šumět a zvonit v levém uchu paní doktorka mi předepsala betaserc ale ten nějak nezabírá nyní chodím na ušní akupunkturu zdá se že se to lepší ale opět teď mám problémy s páteří beru dorsiflex a diklofenak šumění je opět zpátky mám šanci že po vysazení těchto léků se šumění opět sníží nebo jaká je možnost léčby prosím poraďte na ORL ještě mám jít ještě na dvě ošetření akupunkturou může souviset to šumění s nervama jsem celá napjatá a nebo ze stresu jsem hodně citlivá a všechno si moc beru mám navštívit psychiatra prosím poraďte. Audio vyšetření proběhlo v pořádku sluch mám až na nějaká 1,2 procenta nějaké úbytek ale paní doktorka ORL to vyhodnotila že slyším perfektně. Mám se s tímto problémem obrátit na neurologii nebo psychiatra a nebo myslíte že to odezní samo mám dojem že vše vzniklo z nějakého stresu které jsem předtím prožila a pořád se to vleče předem děkuji za odpověď Marie.“
prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA: „Šumění ucha mlže souviset s ušima, mlže ale souviset i s poruchou stability krční páteře, může být projevem i dalších neurologických onemocnění. Je známo, že šumění se u řady pacientů objevuje při stresu, ve stresových situacích Diagnostika a léčba šumění proto vyžaduje obvykle vyšetření řady odborností, které sice příčinu nemusí odhalit, negativní výsledek Vás ale může uklidnit, což může vést k snížení potíží.“
Marek Jeřábek: „2 ohluchnul jsem na jedno ucho při potápĕní v září chtěl jsem se objednat k ušního termín byl prosinec nevzal jsem ho což zpĕtně byla chyba a dvakrát jsem bezúspĕšnĕ zkusil vyčkat vyšetření neobmedzený a pak jsem si zvyknul ale rád nejsem co s tím? Diky“
prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA: „Z otázky vyplývá, že jste dosud nebyl vyšetřen v odborné ambulanci, což je chyba. Čas může hrát v léčbě náhle vzniklých poruch sluchu/hluchoty zásadní roli. Z mého pohledu náhlé ohluchnutí/zhoršení sluchu je akutní stav. Vyšetření neodkládejte.“
Evita: „Mám ještě dotaz, p.Dr. Tím CT prošel i hltanu, žaludku, vše neg. Co poradíte, lékaři neví. MR neg. Jsme zoufalí. Děkují.“
prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA: „Ne vždy musí být příčina zjištěna. Možná zkuste požádat o druhý názor jiného lékaře.“
Marie: „Ještě mám dotaz k té ušní akupunktura ohledně léčby tinnitu je v tomto případě tato metoda vhodná provádí mi ji přímo paní MUDr ORL děkuji za odpověď.“
prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA: „S akupunkturou osobní zkušenosti nemám. Domnívám se ale, že tím nijak nemůže být uškozeno.“
Helga: „Dobré ráno, zdědila jsem problém se sluchem, ale dva roky se mi zhoršuje sluch rychleji, v rodině to berou někdy legračně, když reaguji jinak. Je to nepříjemné, je mi 65 let . Paní doktorka mne ročně vyšetřuje, zapisuje zhoršení a to je vše. Je možné toto zhoršení nějak léčit? Nebo dopadnu se sluchátky v uších? Nebráním se tohoto dopadu, pokud to bude poslední řešení. Děkuji za odpověď Helga“
prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, usuzuji, že jde o zhoršení sluchu, jehož příčina je ve vnitřním uchu. Z Vašeho dotazu usuzuji, že máte komunikační problémy a potíže. Vaše problémy by mohlo vyřešit sluchadlo. Je chybou se domnívat, že jde o "poslední řešení". Naopak, jsou-li potíže s komunikací z důvodu nerozumění, vřele bych Vám sluchadlo doporučoval. Neodkládejte tuto léčebnou možnost.“
Martina: „Dobrý den,pane doktore,synovi (18 let) byla'letos v červnu diagnostiková oboustranná otoskleroza,horši vlevo.ORL lékařka zatim doporučila kontrolu za rok,Gingium. Do budoucna čeká zřejmě syna operace.Chtěla jsem se zeptat,v jakém věku se operuje a jake jsou úspěchy operace.Děkuji za odpověď.Martina“
prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, v dospělosti je možno operaci provádět. Úspěšnost operace je hodně vysoká. Protože dochází při operaci k otevření vnitřního ucha (při vytváření otvoru do ploténky třmínku), může až v 1% vzniknou jako komplikace hluchota. Před operací je třeba tedy vzít v úvahu i tuto skutečnost. Nedoslýchavost lze řešit i sluchadlem. Toto vše by měl ORL lékař s Vámi diskutovat a navrhnout Vám řešení.“
Marek Jeřábek: „Ještě jednou Jeřábek, poradil by jste mi prosím jak se dostat na vyšetření dřív mež za 4 měsíce, Děkuji“
prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, není mi známo, že by v ČR byly čekací doby na vyšetření u ORL lékaře 4 měsíce. Oslovte jiného ORL lékaře, jiné pracoviště.“
Irena: „Vážený pane profesore, trpím polohovou závratí už mnoho let, ležím pouze v polosedu, rovně ani na bocích nemohu, začne se mi točit hlava. Údajně tento stav může být způsoben pohybem krystalků v uchu. Už jsem se naučila s tím žít, ale velmi mě to omezuje a snižuje kvalitu života . Nelze něčím nebo nějak tomuto "pohybu " krystalů zabránit? Děkuji Irena“
prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA: „Nejčastější příčinou polohové závrati je tzv. benigní paroxysmální vertigo, vzniká při změnách polohy hlavy. Toto je způsobeno pohybem krystalků. Speciálními manévry lze krystalky "dostat zpět na správné místo". Pokud potíže trvají roky, je řešení samozřejmě obtížnější. Doporučuji provedení vyšetření na specializovaném pracovišti, které se zabývá poruchami rovnováhy.“