Chat

primář Oddělení alergologie a klinické imunologie, Fakultní nemocnice Ostrava

doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc.

Záznam chatu z pátku 17. září 2021

Linda: „Dobré ráno, pane doktore, kdybych si chtěla nechat udělat testy na alergii na lepek a laktozu mohu s tím takto přijít za praktikem? nebo kam. díky“

doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc.: „ano. začněte u praktika. Vše začíná anamnézou a základní vyšetření může uskutečnit i praktik. Pokud má potíže s diagnozou odešle vás sám na specializované pracoviště“

katka: „Jak tu psychiku zklidnit? babičce zjistili rakovinu je jí 79, co mám dělat jak jí pomocia jak mě“

doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc.: „každý člověk vnímá tyto těžké životní situace jinak. Především je potřeba si takové situace moc nepřipouštět a brát to tak , že je to život. Přílišné prožívání těchto stavů působí deprese a tím zhoršují základní onemocnění.Takže ti kdo k tomu přistupují s rozvahou , nadhledem tyto situace zvládají lépe. Jsou případy , kdy právě pozitivní pohled na věc, pevná vůle a víra zprůsobily i zázračná zlepšení i závažných chorob.“

***: „Pán doktor, Může milenecký vztah přinést velkou zátěž na psychiku a vyvolat nemoc? my se starším milencem to prožíváme a tvrdí že ho to psyhicky vyčerpává......co s tím děkuji moc“

doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc.: „jakýkoliv nedostatečně zvládnutý vztah, který nevyvolává radost a uspokojení a naopak spíše deprese, problémy, obavy působí i na zdraví negativně a může být jednou z příčin onemocnění.“

Radka: „Dobrý den, existuje nějaké vyšetření, kterým se dá zjistit alergie na kovy? Lze takovou alergii určit z krve a na jakěm pracovišti nebo oddělení. Děkuji za odpověd´ a přeji hezké ráno.“

doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc.: „Alergie na kovy je kontaktní kožní alergie a vyšetření (pokud není jednoznačně rozpoznaná z anamnézy) se prokazuje pomocí epikutánních testů na kožních odděleních. Alergie na kovy se nevyšetřuje z krevních odběrů“

Káta: „Dobrý den, jak vyléčit rýmu u 6 letého syna? necchi mu stříkat do nosu ty silné spreje. děkuji“

doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc.: „u dětí je rýma nejběžnějším projeven zánětu nosní sliznice a většinou nevyžaduje žádnou specifickou léčbu pokud dochází k volnému odtoku hlenu z nosu. Problém a pomoc vyžaduje rýma pokus dochází k neprůchodnosti nosu(pak se hlen hromadí v nosních a přínosových dutinách a působí potíže s bolestí hlavy přínosových a čelních dutin a je ložiskem pro vznik infekce. Tak pomáháme přechodně z kapkami či spereji na uvolnění nosu(tzv. dekongestiva), která dostaneme volně koupit v lékárně. Používají se jen krátkodobě- max. týden . Pokud potíže přetrvávají nebo jsou potíže zhoršující se(teploty , zmena charakteru výtoku z nosu, bolest v uších) je indikovaná návštěva lékař.“

Božena: „dobry den pane doktore vloni sem vas navštivila u nas V HAVIŘOVE kde ste po odběrech vyloučil u mne žadnou alergii odbourat sem mela fukary a tablety na alergii co sem mela od plicni,do zpravy kterou sem ji dala najednou sem nemal astma ale prudušky coz mne trapi cely rok rano nejvic než se odkašlu a po posledni navsteve když sem ji řekla že co s pruduškami řekla naučit se stim žit- nemam 40 let mandle- mohu nějak si sama na prudušky pomoc - čaje vařima stidam z prodejny bylinek to same sem kdysi navstivila pana WOJNARA - v cervnu lazne LUHAČOVICE .ale uz nevim kolikrat zda kašel tlumit nebo kašlat. děkuji za vaši odpověd“

doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc.: „i když nemáte astma a jen chronickou bronchitidu tak rozhodně se vždycky dá něco dělat. Nevím co všechno u vás zkoušel plicní lékař nebo praktický doktor, ale pokud si nevědí rady a váš stav považují za závažný mohou vás poslat zpět k imunologickému vyšetření na naši ambulanci a pokusíme se pomoci.“

Miluše: „Dobrý den pane docente, obvodní lékař začal očkování proti chřipce a já se chci zeptat, jestli to není ještě příliš brzy? Jsem očkovaná proto Covidu vakcínou Pfizer(poslední dávka začátkem července). Děkuji za odpověď.“

doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc.: „očkování na chřipku se běžně zahajuje v průběhu září- říjen při aktuálně dobrém stavu očkovance“

Emily: „Dobré ráno pane primář, při virovém nachlazení jsem začala mít problém s rovnováhu (závratě)..po konzultaci -virus napadl sluchový nerv.Máte prosím zkušenost z praxe s pacienty za jak dlouho cca by měly problémy vymizet ? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.“

doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc.: „Při poruchách rovnováhy je rozhodně vhodné vyšetření na ORL případně neurologii“

Iva: „Pane primáři, krásné rano mohu se zeptat na užívání kolostra? Doporucite toto brali jsme po celou dobu korony a jsme zdraví je tam skutečně přínos? Nebo jen placebo dekuji“

doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc.: „kolostrum se používá jako potravinový doplněk pozitivně ovlivňující imunitu . Jeho efekt však není standardní a nedá se přesně odhadovat jeho efekt, proto není schváleno jako léčivo. Takže není to placebo ale není to ani standardně působící lék.Takže pokud jste s nim byli spokojeni a chcete do tohoto přípravku investovat je to plně na vašem rozhodnutí.“

jana: „dobrý den, prodělala jsem covid , nechci se očkovat, myslím si ze mám dost protilátek a jsem mladá, váš názor? moc děkuji !!!“

doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc.: „Pokud jste prodělala Covid a máte protilátky je potřeba zjistit jaká je úroveň hladiny protilátek a zda přetrvávají nebo rychle klesání ( sledovat dynamiku hladiny protlátek). Druhý pohled je admpinistrativně-politický zda očkování potřebujete pro nějakou konkrétní činnost. Pro běžný život se t.č. očkovat nemusíte a můžete počkat 3-6 měsíců a znovu si nechat vyšetřit protilátky a čekat až se změní přístup k pohledu na protilátky.“

Michal Drozd: „Dobrý den pane docente, chtěl bych Vám touto cestou poděkovat za Vaši péči, kterou jste mi od mých 15 let věnoval. Přeji Vám jen to dobré a alespoň tímto způsobem Vás pozdravuji. Michal Drozd Prostějov“

doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc.: „Díky Michale a mnoho štěstí v životě“

Jana: „Krasne rano pane primari,chtela jsem se zeptat,moje matka se nechavala 15 let proti chripce,po poslednim ockovani mela hroznou reakci,jako by tezkou chripku dostala,od te doby opakujici zapaly plic a posleze diagnostikovan adenokarcinom plic. Muze byt ockovani spoustecem?? Dekuji moc.“

doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc.: „na to se dá odpovědět jen obecně , že vyloučit to nelze, ale mohla to spustit i jakákoliv jiná příčina“

Irena: „Vážený pane primáři, pokud se u 3 letého dítěte během měsíce 2x zopakovaka viróza, poprvé zvracení, teplota,únava a ucpaný nos, podruhé teplota, rýma silná, únava, bolest ouška, ale na píchání to nebylo - nebylo vhodné už nasadit antibiotika, i když CRP je 20 ? Děkuji Irena“

doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc.: „pro nasazení jakékoliv léčby se lékař rozhoduje na základě posouzení celkového zdravotního stavu a posuzuje zda je pro pacienta lepší aby se infekcí vyrovnal sám vlastními silami (tím se i posiluje imunitní systém a rozvíjí se imunitní paměť) nebo zda nasadit léky , které naopak imunitu mohou tlumit , potlačovat“

Bartkova Dans: „Dobrý den, syn je alergiky už od mimina. Dnes je mu 37,a bojuje stále sní. Letos se mu přidal exem, ale všude. Chodí na alergologie, a poslali ho na injekce do nemocnice. Je to vporadku.? Co lék Wobenzin, pomohl by?“

doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc.: „V každém případě by měl absolvovat alergologické vyšetření. Wpbenzym není typickém protialergickým lékem, je potřeba zvážit odborníkem jeho použití“

Tereza: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak zlepšit dýchání, když trpím astmatem(používám Symbicort)? Běhám již několik let, ale stále se zadýchávám. Mám problém už po pár metrech, pak se to ustálí, ale po 3-4km mám pocit, jakoby mi došel dech. Děkuji Tereza“

doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc.: „Běhejte dál ale volte jen prostředí s čistým vzduchem- lesy, hory, neběhejte po městských silnicích“

Zoja: „Zdravím a ráda bych věděla, zda lék Isoprinosine je možno použít při chřipce i při případném onemocnění Covidem (jsem očkovaná). Děkuju a přeju hezký den. Spolužačka ze střední“

doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc.: „Ano, je možno jej použít v těchto indikacích , nutno jej nasadit ale včas, včas - nejlépe v den začátku potíží v plné dávce. Účinné nasazení se projeví dobrým efektem do 48 hodin, pokud ne pak je potřeby stav řešit jinak“

Veronika Škvárová: „Dobrý den pane docente, ve 3 letech me začala pylová alergie a postupem času se rozšiřovaly alergeny, které mi způsobují potíže. Nyní jsem alergická na prech, prakticky všechny pyly, roztoče, některé druhy ořechů. Rýmu nyní mám už celoročně a kýchání bez zjevných příčin jak doma tak kdekoli jinde. Do toho se mi ještě přidala "chladová" rýma - tedy při jakémkoli výkyvů teploty reaguji kýcháním a silnou vodovou rymou. Tato "chladová" rýma mne omezuje nejvíc. Dá se s tím něco dělat? Užívám Xyzal a podle potíží sprej do nosu Allergodil, Dymistin a když je úplně nejhůř, užívám Medrol. Alergii má i moje máma, ale ta jen na pyl. Moc děkuji za odpověď“

doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc.: „Váš stav a léčbu musíte řešit s vašim alergologem, to se nedá řešet prostřednictvím mailu“

Adéla: „Dobrý den pane docente, chtěla bych se zeptat, jak nebo čím podpořit imunitu u člověka s onemocněním štítné žlázy (autoimunitní tyeroiditis) a astma bronchiale perzist.? Děkuji, Adéla“

doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc.: „Nutno řešit individuálně po celkovém zhodnocení vašeho zdrav stavu v odborné ambulanci (alergologi/klinické imunologie)“