Chat

Mgr. Jiří Klega
Záznam chatu z pátku 3. září 2021
Derek: „Lze nějak zažalovat neustále rušení v bytovém domě - žena co bydlí v patře, které je hned pod mým patrem - má psa a ten neustále vyje?“
Mgr. Jiří Klega: „Existuje tzv. žaloba soudcovská - lze se bránit před emisemi hluku. Nicméně nejprve bych si nechal hluk změřit, zda je v rozporu s nornou.“
denmark: „Bydlím v paneláku a na patře kde bydlím je společná chodba, z níž se dá dostat do 4 bytů - na té chodbě jsou dveře, které vedou k této chodbě a k výtahům - ty dveře, pokud jsou zavřené - chrání tuto chodbu před krádežemi a vandalismem, bohužel je někdo neustále nechává otevřené - lze tento fakt zažalovat - to že je někdo nechává neustále otevřené?“
Mgr. Jiří Klega: „Toto je třeba řešit spíše v rámci schůze vlastníků bytů nebo u družstva družstevníků. Tyto věci lze řešit tam i v souladu se stanovami. Pokud jste nájemce, nemáte právo účasti na těchto jednáních, tam s musíte obrátit na vlastníka bytu. Přímo to moc žalovatelné není.“
SK11: „Odborná lékařka, k níž jsem kdysi chodil, prozradila jedné své kamarádce, že jsem její pacient, ta to pak předala ještě dál, mé osobě se toto nelíbí, mohu tento fakt - toto dvojí prozrazení - předat soudu - zažalovat ji?“
Mgr. Jiří Klega: „V zásadě mohlo dojít k porušení. Otázkou ale je, jak moc Vám mohla vzniknout újma, pokud unikla jen informace o tom, že tam chodíte a nic víc (třeba diagnoza, léky atd.)....protože například u ordinací v rámci větších klinik Vás stejně může vidět hodně lidí v čekárně apod. Tedy už to nelze považovat za nějaké velké tajemství a mohl to navíc říct i někdo jiný (jako žaloby byste musel jsně prokázat důkazy, že konkrétní lékařka něco řekla)...dále je možné se obrátit na lékařskou komoru ohledně sjednání nápravy.“
Miloslav Košek: „Zdravím byly mne započítány do stanovení výživného účelové zemědělské dotace. Jsem ppovinnen platit z těchto dotací 80.000 Kč měsíčně. Děkuji za Vaše stanovisko.“
Mgr. Jiří Klega: „Záleží, zda dotace pobíráte jako fyzická osoba nebo právnická, kterou vlasntíte. Asi byste měl soudu prokázat, že dotace byly v plné výši použity na úhradu nákladů v zemědělství a že byly takto účelově cílené a nejsou příjmem...“
Iveta: „Dobrý den, mam syna 17 let, dceru 12 let. Rada bych žádala o zvyseni alimentů, otec řádně platí včas, ale za 4 roky se náklady dětí zvýšili. Otec ma dalšího potomka na kteteho take platí (ma 3 roky). Deti jiz 2 roky k otci nechodí, denně si volaji. Krom platby alimentu otec nepřispívá dětem na nic (nákup kola, oblek do tanečních...).Alimenty mam 13tis. Rada bych se zeptala zdali, mam na zvýšení narok a jestli se nemůže stat, ze by mi alimenty snížili .Platím hypotéku a muj plat nijak vysoky není. Dekuji za odpověď Hezký den I. P.“
Mgr. Jiří Klega: „Dobrý den, za 4 roky určitě máte již nárok na vyšší částky. Otázkou je, zda otec má i příjmy na další platby. Ale podle mě i kdyby neměl, soud o něco zvýší částky...snížit by je mohl jen na základě nároku otce...ale pokud má alespoň nějaké zaměstnání a příjmy, nepředpokládám snížení, naopak zvýšení...o kolik ale nemohu tako říct bez podkladů...“
Alrak: „Dobrý den, mám dotaz: komu posílat výživné určené na dítě, pokud bude dítěti 18 let a doteď se platilo výživné matce. Dle toho co jsme se dočetli se m posílat zletilému dítěti. Musí se změna zasílání někde hlásit? Předem děkuji za odpověď. Předem děkuji za odpověď.“
Mgr. Jiří Klega: „Ideálně se na tom dohodnout s matkou i zletilým dítětem. Zřídit mu vlastní účet a posílat tam. Ono to ale může být dvousečné - může to utratit za něco nedůležitého. Matka může (nemusí) být v tomto zodpovědnější. To je individuální, to víte asi lépe vy. Není li dohoda možná, kterou by pak schválil soud, pak můžete podat návrh na soud...“
Robert: „Zdravim, pritelkyni dluzi byvale manžel 70 tisic na 2 deti ve veku 15,13 let. Jak ma postupovat, aby penize ziskala . Dekuji“
Mgr. Jiří Klega: „1) exekuce 2) žádost u ˇUřadu práce k proplácení alespoň těch 3000/měsíc 3) trestní oznámení, pokud neplatí více jak 4 měsíce“
Kamila: „Dobrý den, je to boj s větrnými mlýny. Pokud se neplatič výživného své povinnosti úmyslně vyhýbá, nemá oficiálně práci, nemá na sebe napsán žádný majetek a ani zabavení řidičáku mu nevadí není v silách mě jako matky vymoci zbylý dluh. Stát nás v tom celé roky nechal. Já dlužné výživné pro dceru řeším již 16 let a to se jedná o částku 2.000 měsíčně. Dlužník rovněž může uhradit dítěti přímo nějaký kroužek, tábor atd, aby neměl pocit, že si matka peníze na dítě nechá. Ale to by musel chtít, že? Stát od července letošního roku vymáhá dlužné výživné, konečně. Ale jen 2 roky myslím a jen do výše 3.000 měsíčně. Tohle neřeší staré dlužné výživné. Ach jo“
Mgr. Jiří Klega: „Pak zkuste to náhradní výživné u Úřadu práce ----alespoň na 24 měsíců Vám mohou pomoci do 3000/měsíc/dítě...nebo pak ještě podání trestního oznámení na neplatiče...poprvé by dostal podmínku, ale opakovaní neplacení už může vést k odnětí svobody a to už si třeba rozmyslí...nicméně máte pravdu, staré dluhy to nevyřeší...zde doporučuji opakovaně podávat trestní oznámení a časem už mu bude hrozit vězení a to už je určitý tlak“
Jolana: „Jak velké by mělo být výživné, když otec dítěte žije střídavě v Austrálii a v České republice? Děkuji za odpověď.“
Mgr. Jiří Klega: „To záleží na příjmech povinného rodiče a pak na výdajích u dítěte .... soud by patrně zkoumal i to, proč třeba žije v zahraničí, zda s tím souhlasili oba rodiče atd. ... dítě má státní příslušnost českou? otázka je pak vymáhání v cizině, pokud povinný rodič by žil v cizině a neplatil....pak je třeba žádat o tzv.uznání rozsudku českého v zahraničí a tam zahájit exekuci...toto se liší stát od státu podle mezinárodní dohody mezi Českou republikou a daným státem...zde může pomoci ambasáda, ale i český advokát Vám v tomto poradí...“
Jarda: „Dobrý den, Jak dlouho trvá vyživovací povinnost na dítě? Dcera 27 let si dělá ještě doktorát a syn 24 zkouší již druhou vysokou školu. Děkuji“
Mgr. Jiří Klega: „zákon nestanoví hranici věku...po dobu kdy dítě (i dospělé) se nemůže živit samo nebo třeba studuje...ale pokud studuje jen proto, aby nemuselo pracovat a do školy ani nechodí atd., tak pak lze zrušit...“
Petr: „Dobrý den, matka chce jednostranně navýšit výživné na syna o 50%. Máme 2 děti, každý v péči jedno z nich. Původní výživné jsme před 4 lety stanovili dohodou. Sama platí výživné v minimální výši a o jeho úpravě se nechce bavit. Je možné původní dohodu takto jednostranně soudně změnit? Podotýkám, že můj příjem se snížil v důsledku nucené změny zaměstnání. Děkuji.“
Mgr. Jiří Klega: „Většinou se navyšuje výživné o méně...ale otázkou je, kolik jste měli předtím (nyní) a jak dlouho se nenavyšovalo a jak se změnili Vaše příjmy či potřeby dítěte...pokud ale podá návrh na zvýšení u soudu, soud může jednostranně zvýšit, pokud uzná za důvodné...“
Miloslav Košek: „Děkuji za odezvu byl jsem zprvu fyzická, ale nyní jíž 5 roků právnická.Na dotace jsem měl a i nyní mám schválené SZIF em projekty. Lze snížit výši výživného jsem invalidní důchodce a po exekučních srážkách pobírá necelých 8.000,Kč měsíčně a to předběžným opatřením. Návrh na snížení výživného mám podaný ji přes 1 rok.Děkuji.“
Mgr. Jiří Klega: „Je třeba přes soud, jen ten může snížit...pak musíte doložit, že skutečně třeba snížily Vaše příjmy...ale nejen formálně, ale skutečně...“
Kateřina: „Dobrý den, mám v plánu v říjnu požádat o zvýšení výživného, které platí otec mého dítěte, ale zároveň od října jsem si zajistila lépe placenou placenou práci než doposud. Ovšem otec si žije velmi nad poměry, má velmi drahé vozidlo již několikáté a minimálně pětkrát ročně jezdí na zahraniční dovolené. Bude změna mé práce a zvýšení mého příjmu hrát roli na výši výživného? Podotýkám, že otec nepřispívá synovi absolutně na nic a nebere ho ani na dovolenou. Děkuji.“
Mgr. Jiří Klega: „Vaše práce není podstatná,podstatná je situace u otce...zkuste doložit co uvádíte“