Chat

neuroložka

MUDr. Karla Hrušová

Záznam chatu ze středy 18. srpna 2021

Zdena: „Dobrý den paní doktorko! Je mi 48 let, ve dvaceti lety mne zjistili že mam rozstep páteře spina oculta, vysvětlili mi že to je skrytý rozstep. Do minulého roku jsem s tím neměla ani moc potíže, jen občasné bolesti zad. V květnu jsem byla na welnes pobytu v Karlovych Varech, kde jsem šla na masáž zad, nohou. Po masáží ( hrozně mne v místě rozstepu bolela) tak po masáží mne hrozně boleli nohy a brneli, brnění nohou jsem měla celý čtyři dny. Od té doby od května až doteď mám porad potíže, pořád mne bolí záda v oblasti kde je rozstep, každou chvíli mne brni nohy, když se sprchuji a poliju si to místo na zádech kde je rozstep teplou vodou tak cítím ledovou. Navíc od té doby mám problém že neudržím moc. Říkala jsem to obvodní lékařce ta mne poslala na neurologii, ale objednali mne až v listopadu.. Kolegyně v práci mne radili jít na masáž nebo Dornovu metodu, jenže se bojím. S únikem moci jsem byla na urologii řekli mi že to je od páteře. Uz jsem z toho zoufalá, docela mne to vadí.. Můžete mi prosím poradit co s tím, nebo na koho se mám obrátit. S pozdravem Zdena.“

MUDr. Karla Hrušová: „Dobrý den, pokud neudržíte moč, bylo by na místě akutní neurologické vyšetření. Vaše obvodní lékařka by měla svůj požadavek vůči specialistovi takto postavit. MUDr. Hrušová“

ANTICYKLON: „Psychiatrický lék NEUROL vlastně nemá správný název, svým názvem patří spíše do oblasti neurologie, že?“

MUDr. Karla Hrušová: „Dobrý den, účinnou látkou je alprazolam, lék používají jak psychiatři, tak neurologové. MUDr. Hrušová“

ANTICYKLON: „Může neurologické onemocnění způsobit psychiatrické onemocnění a naopak?“

MUDr. Karla Hrušová: „Psychiatrie a neurologie jsou úzce svázané obory. Velká část nejen neurologických, ale obecně zdravotních obtíží vychází z psychické rozlady. Mnoho neurologických onemocnění má psychiatrické projevy a naopak.“

SK: „Můžete sdělit něco podstatného k neurochirurgii?“

MUDr. Karla Hrušová: „Neurochirurgie často řeší neurologické obtíže v momentě, kdy konservativní léčba nestačí ( mozkové nádory, operace páteře), podstatné ale je, že je to prudce se rozvíjející, moderní obor. Protože mou specializací je cévní neurologie a epileptologie vyzdvihla bych hlavně epileptochirurgii a také moderní metody řešení mozkových aneurysmat a cévních anomálií .“

Marcela: „PANÍ DOKTORKO,MUJ VELKY PROBLEM JE KOSTRC,UZ DVA ROKY BOLI MIN CI VIC,ALE SPIS PORAD,SEZENI JE PRO MNE HROZNE,UZ TOLIK REHABILITACI ,ALE NEZABIRA,MENSI ULEVA NEKDY ALE ZASE SE TO VRATI,UZ NEVIM CO S TIM,SNAZIM SE CVICIT CVIKY CO SI ZAPAMUTUJU ,ZDA SE MI ZE MI TO ZACALO PO ODSTRANENI VYRUSTKU NA PATERI,JE TO MOZNE?“

MUDr. Karla Hrušová: „Bolestem kostrče říkáme coccygodynie. Často se jedná o postraumatické bolesti po pádu na kolečkových bruslích, lyžích, kluzkém terénu a podobně. Kostrč je třeba odlehčit při sezení ( pokud je sezení vůbec možné), například na plaveckém kruhu. Na místo působit NSAF gely, mastmi, náplastmi. Stav vyžaduje speciální rehabilitaci s prací v oblasti pánevního dna, eventuelně s mobilizací kostrče,je třeba vyhledat fyzioterapeuta, který se dané problematice věnuje. Ve své praxi jsem se jen 2x setkala s extrémním případem, kdy bylo indikováno chirurgické odstranění kostrče.“

božena: „dobry den v roce 2019 sem byla s bolesti na neurologii stim že mne bylo řečeno po rengenu že na operaci to neni, v lednu slabi covid stim že cely duben- rehabky protože mne cela noha az ke kolenu bolela tak že se nedalo lehnout - 6 tydnu toto pomohlo nyni čekam na dalsi rehabky - ale sama sem si nyni zaplatila kryoterapii v nemocnici což sem vyčetla že toto je od bolesti. jaky mate nazor na tuo mou lečbu placenou a dočetla sem se i nějakou SIS ale přesne nevim zda i toto by bylo v hodne“

MUDr. Karla Hrušová: „Dobrý den, pokud bolesti vystřelují do nohy a rehabilitace je bez efektu je na místě neurologické kontrolní vyšetření . Kryoterapie určitě není chybou, reakce bývá individuální. Zkuste to. Pozorujte reakci svého těla. Určitě nikdy nepokračujte léčbou, která by vás zhoršovala.“

Eva: „Dobré ráno, zeptam se Jak ste se stala neuroložkou? ????? Někdy chytnu velkou zlost že a někdy záchvat beru na to Magne B6 .Aby sem se zklidnila, moc mi to pomohlo. Co neurologie a Covid? ??????? Děkuji moc za odpověď“

MUDr. Karla Hrušová: „Děkuji za otázky. Na medicínu jsem šla z důvodu zvídavosti, jak to v lidském těle vypadá a také proto, že je to práce, která má význam. Pokud Magne B6 pomáhá je to dobře, pokud obtíže trvají, vyhledejte neurologa. V ambulanci v poslední době řešíme jak pacienty s postcovidovými obtížemi (bolesti hlavy, nespavost, brnění končetin, bolesti na hrudi, slabost, únavnosti, porucha koncentrace...), tak sporadicky i s obtížemi po očkování.“

Jana: „Dobrý den, můžu se prosím zeptat na SI skloubení? Bolesti mi začaly při druhém těhotenství možná už někdy od 7. měsíce, přesně si nepamatuji. Teď jsem půl roku po porodu a potíže mám stále. Bolest přichází hlavně při zvedání se ze sedu. Děkuji“

MUDr. Karla Hrušová: „Bolesti v oblasti SI jsou pro období gravidity typické, dochází přeci jen ke změně postavení páteře, přetížení bederní páteře. Jako základ si vezměte například Magne B6 1-2x denně a podívejte se na internet na automobilizační cvičení při blokádě SI skloubení. Pokud by obtíže trvaly, nechte si u praktického lékaře zhotovit RTG LS páteře a SI skloubení a poproste o žádanku na rehabilitaci.“

Jaroslav: „Dobrý den ,můj neurolog mne 6 let léčil na nějaké lepení Nechtěl mne poslat na magnetickou rezonanci ,tak jsem si zařídil jinak .Tam mi vyšlo že jsem měl sesedlý 4 a 5 obratel ucpané kanálky takže mi operovali ploténku a udělali stabilizaci . Je mi 47 let jsem 2 měsíce po operaci .Jak dlouho trvá léčení a můžu dělat něco stín že mne doktor léčil na špatnou diagnózu. Jsem řidič z povolání a teď jsem mimo provoz. Děkuji za odpověď ......Jaroslav“

MUDr. Karla Hrušová: „Základní hojení trvá 3-6 měsíců, ale často se stav postupně zlepšuje po operaci hlavně první rok. Mám zkušenost, že co se nezlepší do dvou let, většinou již zůstane. Určitě je na místě pooperační rehabilitace, lázně, ale hlavně se zamyslete, co jste dělal špatně, držte si hmotnost , páteř nepřetěžujte nevhodně, denně si krátce zacvičte a pokud možno hodně choďte.“

Hana: „Dobré ráno. Mám problém s levým chodidlem, brnění, jako by mě do nohy píchaly jehličky a nejdou mi roztáhnout prsty . Na CT mi zjistili : segment L3-4 - dorzální výhřez disku3-4 mm . Segment L4-5 - ventolistéza těla L4 o 9mm a dorzální výhřez disku 5-6mm. Segment L5/S1 - mediodorzální výhřez disku 3-4mm . U všech segmentů IV artroza bilat. Opichy ani rehabilitace zatím beze změny. Co by mohlo pomoci ? A ještě nevím, co znamená toto: "Vakuová degenerace obou SIS .Poikilické ložisko vel. 11mm v pravé části křížové kosti." Předem Vám děkuji za odpověď.“

MUDr. Karla Hrušová: „Dobrý den, za Vaše obtíže může hlavně ona ventrolistéza L5 ( tj. posun obratle L5 směrem dopředu ) s herniemi - výhřezy L4/L5 a L5/S1. Pokud konservativní terapie selhává ( tj. léčba léky, obstřiky, rehabilitace, eventuelně i hloubkové obstřiky pod CT ) - je namístě konsultace neurochirurga či spondylochirurga, aby se vyjádřil k možnému operačnímu řešení.“

Monika: „Dobrý den, cca před 5-ti lety se mi náhle zablokovala páteř, byla jsem schopna udělat sotva pár kroků, měla jsem velke bolesti v pravé noze v oblasti pod kolenem, částečně jsem mela necitlivé pravé chodilo a nohu jsem tahala za sebou. Nicméně v řádu 2-3 měsíců se to podařilo vyléčit celkem bez následků. Najednou, začátkem minulého týdne jsem přestala mít citlivou oblast pod prsteníčkem pravé nohy. Myslela jsem, že to zmizí, ale je to už týden. Nijak mě to neomezuje, je to jen nepříjemné. Mám to řešit? Nechci zbytečně obtěžovat lékaře. Děkuji za radu“

MUDr. Karla Hrušová: „Dobrý den, pravděpodobně bude drážděn kořen S1 vpravo. Organismus si s tím zatím celkem poradil. Pokud se obtíže objevily znovu- jako základ si vezměte vysoké dávky Mg- hořčíku a vitaminů skupiny B - poraďte se v lékárně. Podívejte se na internet na vhodné automobilizační cviky při bolestech páteře a SIS skloubení. Pokud to nepomůže, navštivte praktického lékaře, měl by nejprve udělat RTG LS páteře a SIS skloubení a následně Vás poslat na rehabilitaci.“

SK: „Jaká je podle Vás česká neurologie v současnosti?“

MUDr. Karla Hrušová: „Je to prudce se rozvíjející obor, který za posledních let urazil cestu od terapeutického nihilismu k moderní farmakologii, který dokáže mnohem lépe řešit obtíže pacientů s roztroušenou sklerosou, parkinsonismem, epilepsií, demenci , ale také i migrénou , kde má neurologii poslední rok dostupnou léčbu monoklonálními protilátkami. Současně při atomizaci medicíny je to nejkomplexnější obor medicíny současnosti, který má nejblíže k celostní medicíně.“

STOP1: „Jaká by měla být morálka a etika neurologa?“

MUDr. Karla Hrušová: „Etika lékaře má jednoznačně v popředí zájem pacienta a řídí se především latinským příslovím : Primum non nocere - tj. hlavně neškodit... Lékař má být laskavý, vnímavý, vstřícný, odborně zdatný, je to prestižní povolání, musí být i příkladem pro ostatní.“

ANTI: „Může neurologie nějak pomoci psychiatricky nemocnému pacientovi?“

MUDr. Karla Hrušová: „Je to individuální. Určitě není od věci, když psychiatricky nemocný pacient navštíví neurologa. Úkolem neurologa v tomto případě je vyloučit, že by psychické obtíže měly somatický základ, nejčastěji v onemocnění mozku.“

ANTI: „Co vztah neurologie a onkologie?“

MUDr. Karla Hrušová: „Tento vztah je úzký, nejčastěji se jedná o mozkové nádory. Onkolog řeší hlavně onkologickou léčbu, neurolog pak neurologické projevy onemocnění.“

ANTICYKLON: „Jaký je vztah mezi neurologií a psychiatrií?“

MUDr. Karla Hrušová: „Velmi úzký , spousta nejen neurologických onemocnění má základní příčinu v psychických obtížích.“

STOP1: „Máte nějaký vztah k neuropatologii?“

MUDr. Karla Hrušová: „S napětím vždy očekávám histologické výsledky po operacích mých pacientů, hlavně v případě operací mozku, kdy histologie výrazně napoví o prognoze onemocnění.“

Alena: „Dobré ráno. Může být bolest a jakoby tlak na konci žeber pod prsy být od výhřezu plotének ? Děkuji za odpověď.“

MUDr. Karla Hrušová: „Spíše to bývá bolest, které říkáme tzv. Titzův syndrom - v rámci žeberní blokády, určitě může také vycházet z hrudní páteře. Příčinou může být stav po plicní infekci, často žlučník, diferenciální diagnosa je široká. Pokud bolest trvá déle, je na místě vyšetření praktickým lékařem, který Vás podle okolností pošle za příslušným specialistou.“

Petra: „Dobrý den 8 let mám bolesti hlavy a můj neurolog mi řekl že si mám zvyknout protože to mám od krční páteře. Opravdu se s tím nedá nic dělat. Děkuji Petra“

MUDr. Karla Hrušová: „Příčin bolestí hlavy je celá řada, bohužel pouze na základě Vámi zadaných údajů to nelze rozklíčovat. V dnešní době má pacient právo na tzv. druhý názor. Můžete si tedy vyžádat i vyšetření jiným neurologem, pokud máte pohybnosti.“

Jitka: „Dobře ráno, paní doktorko, V práci má stres už pracují na tom, že hledám nové pracovní místo, ale mám dotaz už 2x se mě stalo během cca 3 měsíců, že mě bolí břicho okolo pupku a berou mě křeče do břicha mám to cca 3 dny vždy,mohou to být vředy že stresu, dekuji“

MUDr. Karla Hrušová: „Ano , mohou to být i vředy. Pokud jsou obtíže výrazné, navštivte svého praktického lékaře.“

Marcela Horváthová: „Dobrý den paní doktorko, je možné, že bolí kříže pouze při stání a nebo při chůzi? A jestli má vliv na bolest kříží bolest paty (patní ostruha)? Děkuji za odpověď.“

MUDr. Karla Hrušová: „Ano, může to být, určitě je na místě udělat RTG bederní páteře. Může být i souvislost s patní ostruhou. Ale pozor, uvedené obtíže jsou někdy i cévní etiologie.“

Jana: „Dobrý den paní doktorko, dcera (9let) má od malička třes v rukou. Projevuje se to hlavně při nošení hrnků, talířů, u psaní. V jejich 2 letech jsem se rozváděla, může to být psychika? Měla bych to nějak řešit? Děkuji“

MUDr. Karla Hrušová: „Dobrý den, záleží, jestli se s to zhoršuje. Mohl by to být tzv. esenciální třes, který je familiárně ( tedy rodově) vázaný. Určitě při obtížích s třesem je důležité být psychiacky co nejvíce v pohodě.“

Benešová: „Dobrý den, maminka (92 let)chodí po zlomenině stydké kosti již rok s francouzskými holemi. Občas jí zvlášť ráno mravenčily prsty rukou, nyní se stav zhoršil, bolí jí velmi pravý palec a v ostatních prstech naopak mravenčení (konečky prý skoro necítí) . Bude příčina spíš místní nebo krční páteř? Děkuji.“

MUDr. Karla Hrušová: „Příčinou bude nejspíše syndrom karpálního tunelu, kdy dochází k útlaku nervus medianus v tomto tunelu. Důvodem budou ony francouzské hole, mamika totiž vlastně chodí " rukama " ... Také ověřte, zda nemá úchop na francouzských holích příliš vysoko či nízké, je třeba upravit jejich výšku. Vyšetření při obtížích s karpálním tunelem zajišťuje neurolog.“

Eliška: „Dobré ráno, dlouhodobě mně lupe v krční páteři, spíše vlevo a při pohybu hlavou cítím bolest. Při protahování svalů je to horší. Prodělala jsem rehabilitace, ale zlepšení nenastalo. Každý den provádím rehabilitační cviky, které mi byly doporučeny. Manžel je po 3 operacích 4 a 5 plotýnky, stále mu vystřeluje bolest do levé kyčle a noha ho bolí...Moc děkuji moc za radu, jak dál.“

MUDr. Karla Hrušová: „Lupání v kloubech jako takové za patologii nepovažujeme, nevadí. Pravidelně nadále cvičte, dbejte na dostatek hořčíku ve stravě, eventuálně si ho kupte v lékárně, uvolňuje svaly a má účinky myorelaxační. Pokud je manžel po třech operacích, jistě má svého neurologa a neurochirurga, doporučení tam budou přísně individuální, přeji Vám oběma hodně zdraví....“

Kamil: „Dobrý den, paní doktorko mám problém bolest zad mezi lopatkami které vypichuje do přední části těla pod prsa někdy to má trvání i dvě hodiny i více beru algifen a dorsiflex ale pomalu to zabírá a zda se mi že to ztrácí účinek. Někdy to je jednou za měsíc ale poslední týden i 4 krát týdně. Děkuji za odpověď“

MUDr. Karla Hrušová: „Dobrý den, pokud to trvá déle, je na místě vyšetření u praktického lékaře, doplnění RTG hrudní páteře a fyzioterapie-rehabilitace.“

Adriana: „Je možné zastavit nebo alespoň zpomalit denegerativní procesy na páteři? Byly mi diagnostikovány změny na krčních ploténkách (výhřez C5, C6). Už jsem i po operaci disku mezi L5-S1 (stabilizaci). Snažím se normálně hýbat, hlavně svižná chůze a občas jóga. Bohužel mám sedavé a stresové zaměstnání . A genetika prý hraje také významnou roli. Jde to zvrátit fyzickou aktivitou a životosprávou? Který sport je nejvhodnější?“

MUDr. Karla Hrušová: „Zastavit degenerativní procesy nelze. S věkem přichází a genetické dispozice a zatížení páteře určí, zda obtíže příjdou dříve či později. Určitě není od věci si lx do roka dát kůru " kloubní výživy" - léky se nazývají SYSADOA, dřívěji chondroprotektiva a obsahují látky jako - chondroitinsulfát, glucosaminsulfát, MSM, kolagen, hyaluronát .... Důležitými látkami jsou i - hořčík, vitamíny skupiny B,D a C. Z fyzických aktivit je důležitá chůze, dobré je i plavání . lépe na zádech, a veškerý pohyb, který neprohlubuje a nezhoršuje Vaše obtíže . Pokud jsou obtíže dlouhodobé, mělo by být doporučení vhodné sportovní aktivity individuální, šité na míru konkrétnímu pacientovi.“