Chat

- Centrum psychologické pomoci MS kraje

Mgr. Renáta Chytrová

Záznam chatu ze čtvrtka 8. července 2021

ANTIMONY: „Pro koho není určeno Centrum psychologické pomoci MS kraje?“

Mgr. Renáta Chytrová: „Centrum psychologické pomoci není určeno lidem se závislostí na alkoholu nebo drogách, tuto problematiku řeší např. organizace Modrý kříž“

Anna: „Jak je využíváno Centrum psychologické pomoci MS kraje?“

Mgr. Renáta Chytrová: „Centrum psychologické pomoci poskytuje bezplatně odborné sociální poradenství jedincům, párům, rodičům s dětmi, řeší jejich vztahové ale i výchovné problémy, dále se zabývá náhradní rodinnou péči, a to jak přípravou žadatelů o náhradní rodinnou péči tak doprovázením pěstounů. Centrum psychologické pomoci provozuje také linku důvěry, která funguje nonstop a lidé se mohou telefonicky na pracovníky linky v kteroukoliv denní hodinu obracet se svými problémy.“

ANTI: „Pro jakou klientelu je primárně určené Centrum psychologické pomoci MS kraje?“

Mgr. Renáta Chytrová: „Primárně jsou to klienti, potýkající se se vztahovými problémy, partnerskými problémy, výchovnými problémy dětí. Dalšími klienti jsou pěstouni a jejich děti a žadatelé o náhradní rodinnou péči, kteří chtějí převzít dítě do pěstounské péče nebo do osvojení.“

jan: „chtel bych se zeptat pritelkine prisla o byt a začla fetovat naši dceru dala sve matce a nechcou mi ji ani ukazat co bych mel delat (krom toho ze musim podat zadost ze chcci dceeru do sve peče dekuji“

Mgr. Renáta Chytrová: „Jako otec dítěte máte samozřejmě právo se s dcerou nejen stýkat, ale ji i vychovávat, pokud nemáte stejné problémy jako matka dítěte. Nejlepším řešením je vzájemná domluva, a to i prostřednictvím odborníků, tzn. dostavit se do nejbližší poradny Centra psychologické pomoci, nebo na OSPOD. Pokud by rodina ze strany matky dítěte nereagovala, nezbývá než se obrátit na soud a žádat svěření dcery do své péče.“

Mgr. Kateřina Chytrová: „Dobré ráno paní Chytrová, děkujeme Vám za práci, kterou děláte. 1. Existují nějaké společné akce pro pěstouny, kde si např. vyměňují zkušenosti? 2. Jak o sebe pečují po psychické stránce zaměstnanci centra? Děkuji“

Mgr. Renáta Chytrová: „Dobré ráno, p. Chytrová, přeji i Vám a Vaší rodince. K Vašim otázkám: 1. pěstouni mají společné akce ve formě vzdělávání, kluby pro pěstouny, kluby pro děti z pěstounských rodin, kde mohou sdílet své radosti i starosti, vzájemně se podporovat, vědět, že nejsou na své starosti a problémy sami. 2. Pracovníci centra psychologické pomoci mají pravidelné supervize s nezávislým odborníkem, ale také intervize se svými spolupracovníky. Přeji hezký den“

kolegyně OSPOD Karviná: „Posíláme "Dobré ráno" všem moderátorům a obzvlášť paní ředitelce CEPP“

Mgr. Renáta Chytrová: „Mockrát děkuji svým kolegyním za pozdrav a podporu.“

Jana Svobodová: „Hezké ráno, mám mladšího metálně nemocného bratra, opatrovníkem byl ustanoven tatínek (maminka zemřela v mých 17 letech). Ústavní péče byla výrazně nevyhovující. 10 let jsem (zároveň rodičovská dovolená a péče o babičku) o bratra pečovala. Po odchodu tatínka do důchodu převzal péči o bratra on, já jsem nastoupila do práce na plný pracovní úvazek. Tatínek postupně minimalizoval kontakt s námi, bratra jsem za poslední tři roky viděla několikrát jenom za oknem. Bratr od roku 2019 byl snad jenom 2x venku na ulici. Nevím na koho se mám obrátit pro radu a pomoc. Praktický lékař mi nepomohl ani s bratrovým očkováním proti Covidu. Psychiatrička bratrovi nasadila nesmyslně léky, které mu zhoršily zdravotní stav, po dlouhých prosbách, aby se se mnou sešla, po našem hovoru řekla tatínkovi, že jsme se dohodly, že jediným řešením je ústav. Když požádám o změnu opatrovnictví, nemůžu chodit do práce a neuživíme se. Tato situace představuje neustálý stres, který se propisuje do dalších oblastí nejen mého (komplikace i pro moje 2 děti) života. Zdraví, finance, veškeré vztahy. Potřebuji konkrétní osobu, na niž se mám obrátit. Na lince důvěry jsem se dozvěděla, to je tedy těžké, vypršel Vám čas pro chat (rozhovor).“

Mgr. Renáta Chytrová: „Dobrý den. Není patrné, zda Váš bratr je zletilý, či nikoliv. Pokud je zletilý, předpokládám, že je mu přiznán příspěvek na péči, který pobírá otec. Příspěvek vyplácí úřad práce, a ten také kontroluje opodstatněnost vyplácení příspěvku. Takže se obraťte na úřad práce. Pokud je bratr nezletilý, doporučuji se obrátit na OSPOD a řešit situaci Vašeho bratra s nimi.“

Leoš Malypetr: „Vážená paní Magistro, je přípustné pěstounství v rámci nukleární rodiny? Děkuji Leoš Malypetr“

Mgr. Renáta Chytrová: „Dobrý den, ano, je.“