Chat

MUDr. Lukáš Režňák
Záznam chatu z pátku 11. června 2021
Anna: „Neměl by být u nás v trestním zákoně paragraf kvůli tomu, když matka v době, kdy je gravidní, pije alkohol, užívá drogy, kouří?“
MUDr. Lukáš Režňák: „Každý je pánem svého osudu. My jako lékaři jsme jen povinni lidem, co nejlépe se poprat s medicínskými problémy. Jako trenéři jsme schopni poukázat na benefity zdravého života pomoct k dosažení cílů.“
SK: „Jak se díváte na gravidní veganky a gravidní vegetariánky?“
MUDr. Lukáš Režňák: „Pakliže ženě tato strava vyhovuje, nemám s tím problém. Co se týče energetické a výživové dostatečnosti během těhotenství, od toho je tady Ambulance pro aktivní ženy v Ostravě, kde jsme schopni jim pomoct identifikovat tyto skutečnosti a poradit co a jak dál“
Jarka: „Dobré ráno,dcera jezdí hodně na kole,někdy i dvacet kilometrů,jak je to s cyklistikou v těhotenství“
MUDr. Lukáš Režňák: „Záleží na dvou faktorech. Za prvé, ve kterém týdnu těhotenství je. A za druhé, jak často takovéto vzdálenosti jezdí. Pro bližší informace doporučuji navštívit naši Ambulanci pro aktivní ženy na Poliklinice v centru Ostravy.“
Jitka: „dobrý den, vidím těhotné ženy jak běhají nebo jezdí na kole, nepřijde mi to normální. Není ten svět trošku v nepořádku?“
MUDr. Lukáš Režňák: „Vůbec ne. Není na tom nic špatného. Zdravý životní styl, kam zahrnujeme i pohybovou aktivitu, může zlepšit průběh gravidity, porodu a zlepšit adaptaci po porodu.“
hana: „Dobrý den, kdy má jít dcera poprvé ke gynekologiv?“
MUDr. Lukáš Režňák: „To je individuální. Nejlépe po začátku pohlavního života, případně po dosažení plnoletosti. Samozřejmě i dříve v případě zájmu nebo obtíží.“
Petra: „Prosím o radu , jak posílit pánevní dno. Děkuji a přeji hezký den“
MUDr. Lukáš Režňák: „Je spousta cviků a možností jak posílit pánevní dno. Klidně navštivte nějakého fyzioterapeuta, případně se objednejte do naší Ambulance pro aktivní ženy na Poliklinice v centru Ostravy.“
Bobi: „Dobrý den, pane doktore, jsem trochu zoufalá. Celý život se věnuji sportu ve všech podobách a zdravému jídlo. Tělo jsem držela na minimu váhy a tuku - v tom důsledku jsem zřejmě ani nemenstruovala. Rodila jsem 2/2020 a přibrala téměř 20kg (císař). Stále mám o 12kg víc než před ptěhotněním a přestože už jím střídmě a téměř každý den běhám s kočárem a cvičím, váhu nemohu dostat dolů. Formuje se, ale kila dolů nejdou. Může to být i tím, že spím hrozně málo a na noc stále kojím? Mám i povcit, že se tělo brání dostat se zade na to minimum. Už nechci dosáhnout váhy 55kg pri 170cm, ale těch 60-62 bych ráda - pro lepší pocit. Děkuji předem za Váš názor případné tipy. Hezký den!“
MUDr. Lukáš Režňák: „Určitě. To, co jste popsala může mít vliv na Vaši regeneraci a může tak bránit dosažení Vašich cílů. Doporučil bych Vám navštívit naši Ambulanci pro aktivní ženy na Poliklinice v centru Ostravy, kde bychom mohli Váš stav lépe probrat a případně doporučit nějaké možnosti jak postupovat, aby jste se cítila lépe.“
Jitka: „Dobry den, mela jsem rizikovy porod, 2-3dny po porodu nebyla schopna vstat z postele kvuli omdlevani. Rehabilitace šla velice pomalu. Po šestinedeli jsem asi přešvihla rychlejsi chuzi s kočarkem a objevila se bolest v třisle (mela jsem zde v tehotenstvi triselnou kylu,zmizela). Nyní 1,5 roku po porodu se mi bolest vraci vzdy kdyz delsi dobu nesportuji a sedim v praci, bolest občas vystřeli tak, ze nemohu udelat krok nebo stat na noze. Muze se jednat o narušený svalu po kyle? Jak rehabilitovat? Nemohu najit polohu, ktera ulevi.“
MUDr. Lukáš Režňák: „Dobrý den. Ano, může se jednat o svalovou problematiku. Ale nejprve bych vyloučil tu kýlu a to cestou Vašeho praktického lékaře, případně chirurga. Jestliže nic neshledají, pak je vhodné zařadit takovou pohybovou aktivitu, která Vám nebude činit problémy. V tomto směru může pomoct fyzioterapeut. Případně navštivte naši Ambulanci pro aktivní ženy na Poliklinice v centru Ostravy. Máme referenční síť a jsme schopni s Vámi problém probrat a případně i odeslat za fyzioterapeutem.“