Chat

geriatr

MUDr. Hugo Přibyl, Ph.D.

Záznam chatu z úterý 16. února 2021

SKINF: „Co obnáší geriatrické vyšetření?“

MUDr. Hugo Přibyl, Ph.D.: „Dobrý den, Geriatrické vyšetření, je trochu odlišné, od vyšetření praktického lékaře, a to v tom, že zjišťujeme např.-kognitivní funkce-to znamená, test paměti, soběstačnost, celkové zhodnocení stavu, důležitá je i psychická stránka pacientka, prostředí v kterém pacient žije, tyto všechny okolnosti zvážit. je to pochopitelně také náročnější na čas.“

Karolína: „Vážený pane doktore, prosím o radu. Jak říci starému pánovi, že umřela jeho manželka? Byli na sebe velmi navázáni. Pán je momentálně v nemocnici.“

MUDr. Hugo Přibyl, Ph.D.: „To, je těžká otázka, ano, občas se s tímto pochopitelně setkávám. Každý na to reaguje trošku jinak. Měl by to oznámit člověk, ke kterému má určitý vztah, příbuzný, syn, dcera, většinou projde určitými fázemi, nepřijetí, až na konec smíření., někdy jsou vhodné léky. Žel mám zkušenost, partner, časem onemocní, zvláště, když byli v pěkném vztahu, najednou mu chybí partner, doporučuje se aby, pokud to jde jste zapojili seniora do nějakých aktivit, pochopitelně, které již dělal, aby byl pokud možno v kolektivu, neztratil sociální kontakty. No a osvědčený čas, který zmírní následky. Pokud nutné , dlouhodobě léky. Snažit, se dát další smysl života. přeji ať se to vše podaří.“

SKINF: „Jaký je rozdíl mezi geriatrií a gerontologií?“

MUDr. Hugo Přibyl, Ph.D.: „Dobrý den, Gerontologie-geron-starý, logos-věda, tedy věda o stáří. geriatrie-se zabývá léčením seniorů-iatros-léčba.“

SK: „Co geriatrie a COVID?“

MUDr. Hugo Přibyl, Ph.D.: „Děkuji za otázku, to je žel na širší odpověď. Podle dostupné literatury a zkušeností, se chová atypicky. Mám osobní zkušenost, že cca 80% má asyptomatické /takřka žádné/příznaky, případně jen lehké, bolest hlavy, teploty, ztráta chuti, čichu, slabost, malátnost. Do cca 10-14 dnů se vyléčí, jen menší část pacientů, má příznaky horší, a ještě menší část, se dostane do nemocnice. Pochopitelně náchylnější k onemocnění, jsou senioři. Hlavně ti, kteří mají více onemocnění, a zhoršenou imunitu. Obecně z praxe lépe snáší toto onemocnění, ženy, lidé, kteří mají zdravý životní styl. Rovněž, je důležité sledovat pacienta i po tomto onemocnění, můžou být komplikace/např. plicní/“

Renata: „Dobrý den, poprvé jsem si uvědomila "stáří" když mi můj nadřízený ve firmě sdělil v mých 52letech, že jsem sice velmi schopná, ale že vedení ( švýcarské) chce omladit kolektiv a zda půjdu dohodou.. Po poradě s právníkem jsem to přijala, protože řekl, že když se mě budou chtít zbavit, tak se jim to nakonec povede ( a ještě bych třeba nedostala odstupné). Během měsíce jsem sehnala jiné místo ( za výrazně méně peněz) ,ale nakonec jsem pracovala do 68 let. Fyzické stáří jsem pocítila asi v 60 letech, kdy jsem ráno najednou zjistila, že mě bolí klouby na ukazováku a že ho neohnu. To se bohužel stále zhoršuje-prostě artrozu psychikou neovlivním - nebo ano?? Snažím se ale hýbat ( když to bylo možné tak 1x týdně plavat) procházky a pilates. Pouze nyní, kdy jsem prodělala Covid je to horší- i při krátké procházce jsem velmi unavená. Chci se ale zeptat - když cítím, že na mne jdou depresivní nálady -a radši bych "nebyla" , léčí se to nějak? mám přátele a rodinu s kterými jsem v kontaktu, ale někdy prostě té depresi podlehnu, budí mě v noci nesmyslné obavy ...co s tím?“

MUDr. Hugo Přibyl, Ph.D.: „Dobrý den, Nejdříve odpovím, i když nejsem tázán, na Vaši aktivitu i po odchodu do penze. Mé zkušenosti, jsou takové, že pacienti mají lepší kvalitu života, pokud dále pracují. Pochopitelně to nejde ve všech profesích/ukazuje se, že v pracovních kolektivech-by měli být starší, kteří předávají zkušenosti, protože víme, že zkušenosti, jsou nepřenosné, pak lidé-pracovníci- výkonní, a mladí, kteří se zaučují. Tento model se ukazuje, jako velmi přínosný, pro jakoukoliv firmu. Pochopitelně, jsou i lidé, kteří žádají o předčasné důchody, důvody mohou být různé. Mám i dost pacientů-kteří popisují, to co Vy, že po čase, když byli doma, sami si našli nějakou práci-a důvod, byl hlavně , že chtěli být mezi lidmi. Myslím, že rozumná firma, ráda využije nabitých zkušeností a tyto zůročí, když si ponechá starší pracovníky, protože např.-těm už na čase, až tak nezáleží, nemusí spěchat domů k dětem a podobně. Deprese jsou v dnešním světě, při našem životním stylu velmi časté, co pomáhá. Tak především aktivity, které by Vás měli bavit, např. univerzity třetího věku, vhodný sport-např.-procházky, až to bude možné, tak plavání, joga,atd. Nejsou vhodné sporty silové, dále jak již jsem řekl, sociální kontakty pokud lze, tak s rodinnou, no a pokud toto vše není dostatečně účinné, pak je tu medikamentozní léčba, není třeba se jí bát.Dnes je mnoho vhodných léků na deprese, tady, jen malá odbočka-pozor na polypragmázii-znamená, ne mnoho léků, kde hrozí polypragmázie-/některé léky se vzájemně nesnáší/Obecně max 5 druhů léků, ne vždy se to daří.Také pozor na přiměřenost léků./jistě pacient, který má 60kg-bude mít jiné dávkování i stejného léku, než pacient, který má 120kg.Přeji Vám, aby jste depresi zvládla.“

Alena: „Vážený pane doktore, jak pomoci člověku, který ( 67 let ) neustále myslí na to, že nic nemá význam dělat, protože stejně zemře. Návštěva psychologa by neměla dle něho význam, protože stejně zemře, prostě nic nemá význam. I každá jeho radost končí touto větou. Tento pocit se stářím umocňuje . Děkuji Alena“

MUDr. Hugo Přibyl, Ph.D.: „Dobrý den, Podle charakteru Vašeho dotazu, je Váš příbuzný negativisticky naladěn, to je zjevně jeho náturou. Tak, jak píšete, se zdá, že je to již chronická deprese. V tomto případě bych doporučil antidepresiva, je jich mnoho, určitě nějaké bude vyhovovat. vhodná by byla návštěva gerontopsychiatra. Ono platí-pomoci můžete člověku, který to chce, Vy můžete, a umíte/případně lékař, psycholog/ Pokud bude negativistický a vše odmítat, potom, je to velmi obtížné. Zkusit někoho, komu důvěřuje, aby ho přesvědčil, k medikamentozní léčbě, kterou mu naordinuje lékař. Přeji Vám, ať situaci zdárně zvládnete.“

Marta: „Hezký den. Chtěla bych znát váš názor. Nášeho dědečka 75 let trápí potíže s inkontinenci, nepřipouští, že by se měl i doma převlékat častěji než ,, v sobotu". Domácnosti se tudíž line velký zápach. 1x až 2x týdně chodí na nákupy, to je osprchovaný a čistě oblečený. Děkuji za názor. Marta“

MUDr. Hugo Přibyl, Ph.D.: „Dobrý den, V každém případě bych doporučil návštěvu urologa, který by měl zjistit příčinu inkontinence, podle toho navrhne léčbu, pleny-jsou jistě účinné, avšak jako poslední možnost.Je vhodné třeba nenáročné cvičení na potlačení inkontinence, podle povahy-je možná třeba operace, případně medikamentozní léčba. A opět snažit se přesvědčit Vašeho dědečka, že by bylo vhodné dodržovat hygienická pravidla, v jeho vlastním zájmu.Určitě se Vám to podaří, Vy ho znáte nejlépe, využijte svých znalostí, co ho k tomu bude motivovat. Mám zkušenost, třeba-možná to bude platit i v tomto případě-říct přímo, pokud nebudeš dodržovat hygienu, omezíme s Tebou kontakt, a zdá se mi, že pokud si to uvědomuje a do obchodu chodí v pořádku, tak si to určitě uvědomí pokud se mu to vhodně podá. Přeji ať se to podaří.“

Lýdie: „Dobrý den pane doktore, jste skvělý! přiblížit se mentalitě starého člověka je někdy hodně těžké a máte pravdu,že pokud on sám nechce, neuděláte s tím téměř nic. Někdy ale pomůže kontakt s tak empatickým lékařem, jako jste Vy. Přeju Vám hodně zdraví, pohody a pevné nervy, ať můžete pomáhá starým lidem, jste SUPER.“

MUDr. Hugo Přibyl, Ph.D.: „Děkuji moc.“

Mgr. Marie Bártová: „Pane doktore, moc mě potěšila vaše přítomnost v TV a připomněla mi vaši účast na zájezdu cyklistů do Provence, kdy oni se potýkali se zdoláváním kopců a my dva (já byla jako průvodce) je následovali v patrovém autobusu, nebo na lodičce v Cassis. často na vás vzpomínáme s dalšími účastníky toho vydařeného zájezdu, bylo to krásné a i tyto vzpomínky nám pomáhají překonávat současný smutný čas pandemie. Zdravím ze západních Čech - Marie“

MUDr. Hugo Přibyl, Ph.D.: „Zdravím, a přeji hodně zdraví a mnoho hezkých zájezdů-určitě budou. Moc děkuji za Vaši reakci.“

Eva: „Nevím jestli máte i 60ti leté. Ale nevím si rady. Děti se odstěhovaly daleko ( máme vlastně jen telefonický kontakt), já jsem se přestěhovala do menšího a je mi smutno po dětech i minulém bytě, tady mě nic nebaví. Ztratila jsem všechno i smysl života. Připadám si strašně stará a zbytečná. Byla jsem závislá na rodině a teď jsem sama, vím že mám děti, vím že mám vnoučata, ale to je vše, jsem sama. Každý nový den je pro mě utrpení. Nevím jak dál.“

MUDr. Hugo Přibyl, Ph.D.: „Zdravím, Ano, bývá to časté, doporučím, pokud se zruší momentální omezení pohybu, tak aktivity-chůze, univerzita třetího věku, dělat to co Vás bavilo dříve, a jak jsem popsal výše-rovněž medikamenty-nebojte se toho. Vím, je to těžké, určitě situaci zvládnete.“

Jaroslav Paulík: „Je mi 61 a jsem celkem v normě.Přesto se mi zdá že jsem čím dál víc "nešikovný", často o něco zavadím,mám horší krátkodobou paměť. Je nešikovnost dána lehce zhoršeným zrakem a nebo jde o běžný projev stárnutí? Děkuji .“

MUDr. Hugo Přibyl, Ph.D.: „Dobrý den, 61 let-ještě není žádný věk:-) Jistě vyšetření zraku je na místě a případná korekce zraku. Sice na zhoršení paměti, zatím 100% lék není, již však jsou v lékárnách některé léky na zlepšení paměti, nechci dělat reklamu.Počítejte s tím, že účinnost, těchto preparátů je cca 30%. Je velice dobré trénovat pamětˇa to jak už zmíněnou univerzitou 3tího věku, tak např.křížovky, různé hry, kde budete cvičit paměť.Pochopitelně koníčky , které jste měl v mládí, nezapomínat na sociální kontakty. Přeji Vám mnoho zdaru, určitě to zvládnete.“

SKINF: „Geriatrie je jednak synonymum pojmu klinická gerontologie, jednak označení specializačního lékařského oboru - nedochází kvůli tomu k omylům?“

MUDr. Hugo Přibyl, Ph.D.: „Dobrý den, spíše, se používá geriatrie a gerontologie-máte však pravdu, že mnoho lidí, se v těchto pojmech neorientuje.Myslím, že to nevadí. Hlavní je cíl. Děkuji Vám všem za Vaše dotazy, mějte se hezky a hlavně zdraví.“