Chat

ústavní hygienik, Nemocnice Ostrava - Vítkovice

Radek Mikšík

Záznam chatu z pondělí 15. února 2021

Ilona: „Dobrý den! Jaký je rozdíl mezi respiratorem ff1 a ff2? V lékárně jsem koupila respiratory ff2, nabízeli mi i ff1. Překvapilo mne ze na tech respiratorech je že to vyrábí Čína, ale ještě je tam k tomu český popisek, levný nebyli, zaplatila jsem za ně za jedno balení po dvou respiratorech skoro stovku. Dotedka jsem nosila bavlněné roušky, v práci ( pracuji jako servírka, tak ještě než nás zavřeli) tak tam používáme chirurgické roušky. Ale teď vyšlo doporučení od ministerstva zdravotnictvi že se doporučuje nosit respiratory, tak je raději nosim. Mam otázku jak se mám o respirator starat, jestli se můžou preprát nebo jinak vyčistit, slyšela jsem že jsou na jedno použití, ale to se mi zdá špatný. Roušky si vyperu a vyzehlim a je to, ale jak s respiratorem? Předem moc děkuji za odpověď Ilona.“

Radek Mikšík: „DObrý den, rozdíl mezi FFP1 a FFP2 je v jeho filtrační účinnosti, FFP1 vykazuje pouze 80% účinnost filtrovatelnosti, kdežto FFP2 95% účinnost filtrovatelnosti vzdušných částic. Proto je FFP2 je vhodnější a bezpečnější. Používejte dle návodu k použití, pokud jsou k jednorázovému užití nelze je bezpečně používat opakovaně.“

Zdena: „Dobré ráno, vím, že to nebude možná dotaz přímo na vás, ale přesto...zajímalo by mě, jakým způsobem se víří venku virus? Zda zůstává na místě, nebo padá dolů, nebo jde nahoru...?'? Když jdu za nějaký člověkem v přírodě třeba 10 metrů a neměli bychom ani jeden roušku, zda se od něj mohu nakazit. Mnohokrát děkuji za odpověď.“

Radek Mikšík: „DObré ráno, šíření viru záleží na mikroklimatických podmínkách a proudění vzduchu. Pravděpodobnost nákazy je velmi malá.“

Iveta: „Dobré ráno, lze dezinfikovat roušky horským sluncem?“

Radek Mikšík: „dobré ráno, i to je teoreticky možné, prakticky je lepší použít žehličku.“

Petr: „Dobrý den, můžu chytnout virus ve výtahu, když tam jedu sám a nemám roušku?“

Radek Mikšík: „DObrý den, záleží na mnoha okolnostech, běžně pravděpodobnost minimální.“

Roza: „Dobrý den, jsem prodavačka a nosím v práci respirátor FFP2. Je na 8 hod. čistého nošení. Po použití ho posříkám sprejem, proti virům. Nechám 7 dní odvětrat a pak znovu nosím. Tak to opakují dvakrát ( někde jsem to četla). Je to špatně? Děkuji za odpověď a pěkný den“

Radek Mikšík: „Dobrý den, tento postup není bezpečný pro další použití.“

Marie H.: „Dobrý den, včera jsem byla na procházce za městem a potkávala jsem lidi. Musím si chránit dýchací cesty i tam? Jak je to s ochranou v ordinaci ORL nebo na očním. Při vyšetření krku jsem bez ochrany a lékař má pouze roušku. Proč nepoužívají i štít? Bojím se jít do takové ordinace, abych se nenakazila.“

Radek Mikšík: „Dobrý den, při vyšetření, kde se generuje aerosol (orl vyšetření v krku) musí zdravotník použít respirátor min. FFP2 a štít.“

Mirka: „Dobrý den, na jakou vzdálenost se šíří virus v přírodě např. v těchto mrazech? Chystám se dnes bruslit na rybník, kde bude plno lidí, myslíte, že mohu být bez respirátoru, když od nich budu třeba 5 metrů?“

Radek Mikšík: „Dobrý den, doporučuje se použití ochrany dýchacích cest.“

Růžena: „Dobrý den, je možné respirátor FFP 2 sterilizovat ? V lekárně jsem dostala leták jak ošetřovat respirátory kde uvádějí : sterilizace 24 hod. v horkovzdušné troubě na 70°C nebo 30 min. v roztoku sava a vody /10 ml sava do 1l vody/opláchnout čistou vodou, vysušit na radiátoru. Opakovat max 3-5 cyklů. Děkuji za odpověď a hezký den.“

Radek Mikšík: „Dobrý den, je nutné se řídit návodem výrobce. Tyto postupy lze požívat v krajním případě.“