Chat

Mgr. Daniel Grimm
Záznam chatu ze středy 6. ledna 2021
STOP: „Zastupujete jako advokát klienta v případě že si mění jméno, příjmení či jméno i příjmení?“
Mgr. Daniel Grimm: „Dobrý den, ano, i v tomto případě Vám můžeme poradit.“
SKINF: „Je lepší použít v případě, že je někdo pomluven, na obranu trestní právo či obč. právo?“
Mgr. Daniel Grimm: „Dobrý den, velmi záleží na konkrétních okolnostech případu. Trestní právo by mělo reagovat až na nejzávažnější protiprávní jednání. Pomluvu upravuje § 184 trestního zákoníku. Aby mohlo být jednání kvalifikováno jako trestný čin pomluvy, musí se jednat o nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit v zaměstnání, narušit rodinné vztahy nebo způsobit jinou vážnou újmu. Na většinu případů tak bude dopadat spíše občanské právo, v rámci nějž se můžete domáhat omluvy, případně přiměřeného zadostiučinění.“
Josef: „Dobrý den, jak postupovat, když zemře jeden z manželů a ten, který zůstane se nemusel v dědictví dělit se svými dětmi a všechen majetek přešel do vlastnictví zústavšího manžele nebo manželky. děkuji“
Mgr. Daniel Grimm: „Dobrý den, děti tak jednoduše nelze z dědictví vyloučit, protože se jedná o nepominutelné dědice. To znamená, že pokud nejsou splněny podmínky vydědění, náleží dětem alespoň 1/4 jejich zákonného dílu (u zletilých), případně 3/4 (u nezletilých). Samozřejmě se bavíme o dětech zůstavitele. Pokud to jsou pouze Vaše děti, tak ty dědici nejsou. K tomu, abyste omezili podíl dětí, je nutné sepsat závěť. Jsou-li splněny podmínky vydědění, můžete manžel děti vydědit. Děti se také mohou dědictví zříci ve prospěch zůstavšího manžela. K tomu je však třeba jejich souhlas.“
Eva1: „Dobrý den, prosím můžete mi odpovědět?Před 15 lety moje maminka onemocněla , stal se z ní ležící pacient.Všech mých souronců se ptala , kdo se o mne postará ten dostane chatu.Všichni odpověděli že nikdo, byla zklamaná, ale mne se takto neoptala a já jsem si ji vzala nakonec k sobě a starala jsem se o ni do doby, než onemocněl můj manžel. Maminka musela do domova ,protože jsem nezvládala dva ležící pacienty. Ale , nechala na mne přepsat chatu,.Nyní po tolika letech chtějí moji sourozenci podíl na této chatě.Tenkrát měla hodnotu cirka sto tisíc. Mají na to nárok? Musím je vyplatit?Děkuji Eva“
Mgr. Daniel Grimm: „Dobrý den, pakliže byla chata přepsána na Vás, pravděpodobně jim podíl na nemovitosti nenáleží. Před nedávnem jsme podobnou kauzu řešili. Nejvyšší soud dospěl k závěru, že (zjednodušeně) zohlednit lze pouze bezúplatné převody za života zůstavitele (typicky darování), kterým je obdarovaný vůči ostatním dědicům nedůvodně zvýhodněn, a ke kterým došlo v 3 letech před úmrtím.“
Denisa: „Dobrý den, prosím chtěla bych se optat jak to je s dědictvím po mamince.Byly jsme 5 dětí, jedno umřelo a po zemřelém zůstala manželka a 2 děti.Kdo bude po mamince dědit.My 4 žijící děti a kdo? Děkuji za odpověď.“
Mgr. Daniel Grimm: „Dobrý den, pokud nebyla pořízena závěť nebo jiné pořízení pro případ smrti, měly byste dědit Vy, jako děti, a děti zemřelého sourozence.“
Marie: „Mohu sama ručně napsat darovací smlouvu ještě za života (dceři dům), nebo musím jít k notáři? Dcera je jedináček.Děkuji“
Mgr. Daniel Grimm: „Dobrý den, darovací smlouvu můžete sepsat sama. Pokud se jedná o nemovitost, je nutné na ni ověřit podpisy (Vás, i Vaší dcery) a podat návrh na převod vlastnického práva v katastru nemovitostí (katastrálnímu úřadu). Protože je třeba nemovitosti přesně specifikovat, doporučoval bych kontaktovat advokáta či notáře. Pokud byste totiž darovací smlouvu sepsali špatně, katastrální úřad návrh zamítne a Vy jej budete muset podat znovu. Za každý (i neúspěšný návrh) se přitom platí správní poplatek ve výši 2 000 Kč. Sepis darovací smlouvy nebývá příliš drahý, takže rozhodně doporučuji si nechat poradit. V konečném důsledku tak můžete "ušetřit".“
Marie: „Dobrý den pane magistře, jsem vdaná, s manželem máme oba děti s prvního manželství. Manžel se před 10 lety odstěhoval k jiné ženě. Slyšela jsem, že i ona může být v případě jeho smrti dědičkou. Je to pravda ? Děkuji“
Mgr. Daniel Grimm: „Dobrý den, manžel na ni může pamatovat v závěti. V takovém případě by Vás fakticky mohl z dědictví "vyloučit". Dětem však náleží povinný díl ve výši 1/4 jejich zákonného podílu (u zletilých) nebo 3/4 (u nezletilých). Každopádně, nesezdaný partner do prvé dědické skupiny nespadá, takže pokud manžel závěť nepořídí, jeho partnerka dědit nebude.“
SK: „Věnujete se jako advokát i právnickým kauzám, které souvisejí s politikou?“
Mgr. Daniel Grimm: „Dobrý den, osobně neřeším, zda je kauza spojena s politikou či nikoli. Spíše jde o věcnou stránku, tj. čeho se týká, a zda se této oblasti věnuji.“
Marie: „Dobrý den p.magistre, mluvil jste o vydědění přímých dědiců, mluvil jste o důvodech, ovšem neřekl jste, jakým způsobem lze toto provést. Mám správnou informaci, že toto lze jen soudním rozhodnutím? Nebo lze toto jen uvést písemně v závěti? V případě nutnosti soudního řízení : Je takové soudní řízení zpoplatněno? Kdo musí být přítomen. Je to jen zůstavitel, nebo i přímý dědic?. A musí zůstavitel nějak dokazovat svá tvrzení o důvodech vydědění? Jestli ne, mohl by si je přece i jen vymyslet. Děkuji za odpovědi.“
Mgr. Daniel Grimm: „Dobrý den, pro listinu o vydědění platí obdobná pravidla jako pro závěť. Tzn. je třeba vydědění učinit písemně (vlastní rukou, za přítomnosti svědků nebo notářským zápisem). Doporučoval bych samozřejmě uvést i důvod. Případné dokazování důvodů vydědění je otázkou následného, dědického řízení. Tzn. za života zůstavitele žádné soudní řízení o vydědění neprobíhá. Samozřejmě bych doporučoval uchovat veškeré důkazy, které mohou důvody vydědění prokázat.“
Jarka: „Dobrý den, mám dotaz ohledně darovací smlouvy po smrti jednoho z rodičů manžela. Jsou 4 sourozenci a tchán s tchýní nechali před smrtí majetek dům atd. přepsat na nejmladšího syna, který žil s nimi v jedné domácnosti - formou darovací smlouvy. Tchán byl nemocný a darovací smlouvu podepsali s tím, že tchýně má právo dožití. Bohužel tchýně je dnes ve stavu, kdy se není schopna bránit a máme podezření, že dochází k psychickému týrání tchýně ze strany syna a snachy, kteří s ní žijí v jedné domácnosti. Jaké jsou podmínky zpětvzetí darovací smluvy ze strany tchýně? Jak postupovat?“
Mgr. Daniel Grimm: „Dobrý den, občanský zákoník počítá s možností dovolávat se vrácení daru pro nevděk. Zda je dán důvod vrácení daru vždy záleží na posouzení konkrétních okolností. Samozřejmě, vrácení se musí dovolávat tchýně, resp. není-li kvůli svému zdravotnímu stavu obrany, pak její opatrovník. Proto bych požádal soud o ustanovení opatrovníka, který následně může činit další kroky. Doporučoval bych obrátit se na advokáta. Pomoci mohou také obecní úřad (tzv. "sociálka").“
Jarka: „Dobrý den, když mám jediného dědice-syna, co ho čeká v případě, že závěť nesepíši. A co když závěť bude.“
Mgr. Daniel Grimm: „Dobrý den, v případě, že závěť nesepíšete, nastupuje zákonná posloupnost, tzn. bude dědit syn.“
Vilém: „Dobré ráno, mám dotaz ohledně vydědění. Mám potomka, který se narodil do jiného manželství, probíhala vzrušená soudní jednání .... Zjednodušeně, dítě je papírově moje, ale nestýkali jsme se. Žilo v jiné rodině, já mám svoji rodinu. Teď jsou všechny děti dospělé, já se blížím k důchodu a do budoucna mi připadá absurdní, aby se o moje celoživotní úspory, bydlení atd. přišel podělit někdo z "jiného světa". Je možné takového potomka vydědit, že o mne neprojevuje zájem, nebo pokud jsem ani já neprojevoval zájem o něj, tak se může proti tomuto vydědění účinně bránit (a já se to již po smrti ani nedovím, že moje děti přišly o značný podíl dědictví)? Lze to nějak vyřešit, pokud jsme si po celý život naprosto cizí? Děkuji“
Mgr. Daniel Grimm: „Dobrý den, důvody vydědění by mohl být dán. Doporučoval bych poradit se s notářem a případně jej požádat o sepis listiny o vydědění.“
Vladěna: „Dobrý den, ráda bych se zeptala. Žiji s přítelem asi 11let. On má 2 dospělé děti z předchozího manželství a já také 2 děti z předchozího manželství. Když bychom se vzali a jeden z nás zemřel,budou dědit děti toho druhého? Máme se všichni rádi,ale už jsem zažila tahanice po smrti mého otce ze strany jeho matky a byl to děs Děkuju za odpověď Vlaďka“
Mgr. Daniel Grimm: „Dobrý den, nevlastní děti by v takovém případě ze zákona nedědili.“
Monika: „Dobry den, umřel mi táta a vím, ze u advokátka zlozil peníze na koupy nemovitosti, kterou chtěl napsat na mého syna, jeho vnuka. Bohužel k tomu nemám dokument. Nevím jméno advokata. Je nějaká možnost dohledat tyto peníze?“
Mgr. Daniel Grimm: „Dobrý den, doporučoval bych sdělit tuto skutečnost notáři, který dědictví vyřizuje. Ten by měl tuto skutečnost prověřit. Má také právo vyžadovat o třetích osob a institucí informace.“
Dana: „Dobrý den, V případě, že nedojde k sepsání závěti či darovací smlouvy, jaké poplatky čekají jediného dědice.“
Mgr. Daniel Grimm: „Dobrý den, vychází se z hodnoty majetku. Na internetu lze najít kalkulačky, které Vám tyto poplatky vypočítají.“
Anna: „Dobrý den, vlastníme s manželem byt a chalupu, máme dvě společné děti. Mohu já darovat našim dětem svou ideální část těchto nemovitostí a jak to mohu udělat? Manžel si chce svůj podíl ponechat.“
Mgr. Daniel Grimm: „Dobrý den, záleží, zda chalupu vlastníte v režimu společného jmění manželů nebo v podílovém spoluvlastnictví. Pokud jste chalupu nabyli ze společných prostředků za trvání manželství, pravděpodobně bude chalupa ve společném jmění. Proto darovat "váš podíl" nemůžete. Řešením by bylo zúžení SJM, kde byste chalupu vyloučili ze SJM a 1/2 převedli na děti. Manžel by zůstal podílovým spoluvlastníkem spolu s dětmi. Ke zúžení SJM je nutný notářský zápis.“
Zdenka: „Dobrý den mohl by jste mě poradit jak mohu zabezpečit aby můj spolumajitel domu-bratr není dědic- mohl dožít v našem domě.děkuji“
Mgr. Daniel Grimm: „Dobrý den, je možné zřídit služebnost dožití. Doporučoval bych kontaktovat advokáta.“
Novotná: „Dobrý den, mám jedinou dceru a vlastním barák. Mám sepsat závěť, aby se po mém odchodu dcera vyhnula finančním poplatkům a dalším nepříjemnostem.“
Mgr. Daniel Grimm: „Dobrý den, pokud sepíšete závěť, poplatku se nevyhnete. Můžete však za života převést nemovitost na dceru a zřídit ve Váš prospěch služebnost dožití.“
Lucie: „Jak funguje datování v případě smrti? Prý je možné odložit darování až v čase smrti darujícího? Je pak nemovitost vyjmuta z dědického řízení? Děkuji.“
Mgr. Daniel Grimm: „Dobrý den, ano, darování pro případ smrti je možné. Pokud byste takto darovali movitou věc (například automobil), pak k převodu vlastnického práva dojde k okamžiku smrti zůstavitele. Věc tak vůbec nebude zahrnována (řešena) v dědickém řízení. U nemovitostí je to komplikovanější, neboť vlastnické právo přechází až provedení vkladu do katastru nemovitostí. Nemovitost tak bude zahrnuta do majetku zůstavitele na straně aktiv, ale zároveň bude do řízení zařazena povinnost nemovitosti převést na straně pasiv. Nemovitost tedy nebudou dědit dědicové, ale tito budou účastníky vkladového řízení u katastrálního úřadu. Proto katastrální úřad vklad provede až po skončení dědického řízení.“
krnávek: „Dobrý den. Jsem vlastníkem poloviny domu ve kterém žije moje dcera s přítelem a mají spolu 2 děti . Chtěl bych přepsat / darovat / prodat/ jejímu příteli (otci našich vnuků) moji polovinu domu. Jak nejlépe provést tento úkon ? Děkuji a přeji Vám vše dobré v tomto novém roce 2021 . Krnávek“
Mgr. Daniel Grimm: „Dobrý den, darovat i prodat je možné. Pokud v domě žijete, doporučoval bych zřídit služebnost dožití. Rozhodnutí, zda chcete svou polovinu darovat bezúplatně nebo prodat za určitou částku, je čistě na Vás.“
JANA: „Dobrý den,sepsala jsem závě´t u notáře a dotaz je zda musím kvůli bytu,který je zapsaný družstevní a chci ho převést do osobního vlastnictví znova přepsat ,aby v textu závěti bylo vlastnictví ,děkuji“
Mgr. Daniel Grimm: „Dobrý den, záleží, jak je závěť formulována. Doporučoval bych kontaktovat notáře a poradit se s ním.“
Hana Juhasová: „Manžel měl byt před svatbou. Zemřel, manželka s ním nežila 17 let mají 2 dcery. Kdo a jak bude dědit, aby to bylo spravedlivé pro dcery. Děkuji, hezký den“
Mgr. Daniel Grimm: „Dobrý den, bohužel, pakliže nebyli rozvedeni, bude dědit i manželka. Rozvedený manžel nedědí.“
Simona: „Dobry den chtela bych se zeptat moje matka zijici prodala dum ve kterem jsme zili jako rodina. Penize dala moji mladsi sestre. Zila jsem tam od narozeni do dospelosti. Mam taky narok na nejake penize z prodeje? Dekuji za odpoved“
Mgr. Daniel Grimm: „Dobrý den, záleží, kdy k darování došlo. Pokud v období 3 let před úmrtím, pak se můžete domáhat toho, aby peníze byly započteny na dědický podíl sestry, pokud jste tím byla neodůvodněně znevýhodněna.“
eva: „Dobry den, je mozne vydedit dceru na svatbu nepozvala,ale byla jsem tam, vidim ji 5 x v roce jen kdyz doveze deti na par dnu na prazdniny. Nesmim k nim jezdit.Zavola jen 2-3 x v roce narozeniny a zepra se jak se mam ale necitim to od srdce je to jen z povinnosti.Kdyz dojela chtela jsem zavezt na nakup rekla ze nema cas nebo to urcite NE.Dekuji preji vam pekny den.“
Mgr. Daniel Grimm: „Dobrý den, to je závislé na mnoha okolnostech. Proto bych doporučoval kontaktovat notáře a poradit se ním, neboť notáři v rámci vyřizování dědictví tyto záležitosti pravidelně řeší, a mají tak přehled.“
Helena: „Mám také dotaz na darování v čase smrti darujícího v případě, že jde o nemovitost. Jak je to s dědičnými poplatky. Když, jak uvádíte nemovitost bude v majetku zůstavitele na straně aktiv, ale zároveň bude zařazena povinnost převést nemovitost na straně pasiv. Je li nemovitosti víc a budou obdarováni 2 přímí dedicove. Budou se platit dědické poplatky, a jestli ano kdo . A tito dědicové by každý musel navíc platit katastru za vklad .“
Mgr. Daniel Grimm: „Obávám se, že v tomto případě budou nemovitosti do majetku zahrnuty, a tudíž bude poplatek vycházet i z jejich hodnoty.“
Veronika: „Dobrý den před 12 lety mi zemřel tatínek řešily jsme 4 sourozenci a maminka(Dědily jsme dům ), se dědictví zřekla ve prospěch všech a je v domě na dožití.Může si ještě na dědictví dělat nějaké nároky?“
Mgr. Daniel Grimm: „Dobrý den, pakliže se dědictví zřekla a dědické řízení je pravomocně skončeno, žádné další dědické nároky nemá.“
Pavel: „Dobrý den.prisel jsem pozdě k tv.chci se jen zeptat když rodiče přepsali dům na sestru a já o tom nevěděl.jsem nějak odstrčený nebo tak nějak.nevim jak to formulovat.mam svůj dům.nic nepožadují.jen mi kde o princip.dekuji.preji pěkný den.“
Mgr. Daniel Grimm: „Dobrý den, záleží, kdy k darování došlo. Zda v posledních 3 letech před smrtí či později. Dále, zda jste byl tímto darováním nedůvodně znevýhodněn. Ono znevýhodnění je nutné posuzovat vždy podle konkrétní okolností.“
Tereza: „Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala, zda je možné, aby mě vydědil můj vlastní otec (nemá žádnou manželku ani další potomky) z důvodu, že se nestýkáme? Od raného věku o mě neprojevoval zájem, a tudíž ani já o něho. Případně pokud by k vydědění došlo, je možné se nějak právně bránit? Předem děkuji za odpověď.“
Mgr. Daniel Grimm: „Dobrý den, možné to je. Otázkou je, zda je vydědění platné. To závisí na řadě okolností. Proto bych se poradil s advokátem či notářem. Proti neplatnému vydědění je možné se bránit v rámci dědického řízení.“
Vít Gedeon: „Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu k poslední vůli. Jsem svobodný pán a nemám děti. Mimo rodiče mám bratra a jeho děti. Když pominu rodiče, ze by po mě dedili a nechci, aby můj majetek získal bratr ani jeho rodina. Můžu svůj majetek zcela odkázat jiné osobě nebo nadaci, a nebo nekontretně třeba církvi, městu, spolku? Díky za odpověď. Nebo lze ve vůli podminit, ze nechci aby někdo konkrétní po mě dedil?“
Mgr. Daniel Grimm: „Pakliže nemáte děti, nejste nikterak omezen. Můžete tak majetek odkázat komu chcete.“
Karolina S.: „Dobrý den, když jste zmínil centrální evidenci závětí, napadlo mě, zda se tam může dotázat i člověk osobně nebo to je pouze pro notáře? Totiž před několika roky zemřel náš přítel, kterému jsme dost pomáhali, a on nám sliboval, že nám odkázal v dědictví. Ale po jeho úmrtí nás notář nekontaktoval a my se o to nezajímali... Děkuji za odpověď.“
Mgr. Daniel Grimm: „Do evidence mohou nahlížet pouze notáři. Notář je však povinen Vás kontaktovat, pakliže jste v závěti uvedeni.“
Pokorna: „Dobrý den pane magistře. Mám takový dotaz. Sestře zemřel nedávno manžel, který měl z prvního manželství syna ještě před spou smrtí napsal takové prohlášení že si nepřeje aby něco tento syn zdědil. Pokud vím tak to nebylo napsáno formou závěti ale jenom takového prohlášení. Svůj podpis si nechal ověřit jde mi o to jestli takovéto prohlášení nahradi zavet.“
Mgr. Daniel Grimm: „Dobrý den, jako závěť nikoli. Prohlášení by však mohlo být považováno za vydědění. Informoval bych o této skutečnosti notáře, který řeší dědictví a listinu mu doložil. Je však otázkou, zda toto prohlášení obsahuje všechny náležitosti, a zda byl dán důvod vydědění. Tyto otázky by měly být vyřešeny v rámci dědického řízení.“
Jaroslav: „Dobrý den, můj bratr -90 let-je vlastníkem bytu. Žije v něm sám, je vdovec, z manželství nevzešly žádné děti. Žije však dcera a 3 vnučky zesnulé manželky z 1. manželství.Když bratr nenapíše závěť, kdo je ze zákona dědicem jeho majetku-bytu? Děkuji za odpověď.“
Mgr. Daniel Grimm: „Dobrý den, nevlastní děti nejsou zákonnými dědici.“
Alena: „Dobrý den existuje možnost darovat synovi veškerý majetek pomocí "darovací smlouva pro případ smrti " Mám dva syny ,jednoho jsem neviděla 30 let druhý se stará . Musí být taková smlouva sepsána u notáře? Děkuji za odpověď přeji hezký den“
Mgr. Daniel Grimm: „Občanský zákoník umožňuje darovat veškerý současný majetek a 1/2 majetku nabytého v budoucnu.“