Chat

praktická lékařka

MUDr. Kateřina Maikranzová

Záznam chatu z úterý 5. ledna 2021

SKINF: „Jaká je podle Vás obecně úloha praktických lékařů a praktických lékařek v covidové krizi?“

MUDr. Kateřina Maikranzová: „Dobré ráno, v dnešní covidové krizi je dle mého názoru praktický lékař prvním článkem ve zdravotnictví, na který se pacient může při potížích obrátit - spolu mohou probrat zdravotní potíže, zhodnotit, zda se může jednat o příznaky covid-19, objednat testování pacienta, pravidelně telefonicky kontrolovat stav pacienta či při přísných hygienických podmínkách zkontrolovat nemocného při návštěvě v ordinaci (např. při zhoršení stavu nebo nelepšení příznaků). Také je nutné zmínit snahu co nejvíce ulevit nemocničním zařízením a snažit se nemocného pacienta zabezpečit v jeho domácím prostředí. S pozdravem, Maikranzová“

SK: „Jak se Vám jako praktické lékařce pracuje s COVIDEM?“

MUDr. Kateřina Maikranzová: „Dobré ráno, děkuji za dotaz. Zpočátku na jaře 2020 byl covid-19 něco zcela nového, neprobádaného. Stejně jako pacienti měli lékaři velký strach z neznáma. Z toho se odvíjelo omezení návštěv u praktických lékařů i jiných specialistů. S postupem času člověk najel do normálního režimu, samozřejmě s dodržováním hygienických opatření. Tedy k Vaší otázce - jako praktické lékařce mi přibylo více administrativy, telefonů, vypisování pracovních neschopností, ale přesto se stále snažím, aby pacienti i nadále docházeli pravidelně do ordinace a mimo tyto "zdravé" necovidové pacienty kontrolujeme ty s koronavirem - přeci jen, jedná se o virovou infekci, ale nikdy nevíme, kdy bude komplikována např. bakteriální superinfekcí. Takže je více práce, za přísnějších podmínek, ale jinak je to stejné, jako předtím. Hezký den, Maikranzová“

STOP: „Co jako praktická lékařka radíte nejčastěji ohledně COVIDU?“

MUDr. Kateřina Maikranzová: „Dobré ráno, ohledně prevence covidu určitě doporučuji pravidelné nošení ochrany nosu a úst, dezinfekce rukou. Především tato opatření dodržovat v pracovním prostředí! - dle mých zkušeností z ordinace je velké množství pozitivních kontaktů především ze zaměstnání, kde lidé často nedodržují nošení roušek/respirátorů. Výhledově určitě doporučuji očkování. Pokud by Váš dotaz směřován již k nemocným pacientům - doporučuji jim samozřejmě klid na lůžku, trpělivost, léčbu dle symptomů - buďto po domluvě s lékařem léky na předpis, či volně dostupné léčiva z lékárny, hodně tekutin, v případě neustupování příznaků či zhoršování kontaktovat svého praktického lékaře a event. se domluvit na osobní návštěvu. V krajním případě (výrazná dušnost, neschopnost snížit vysoké teploty) volat RZP - nutno nahlásit pozitivitu na covid-19. Hezký zbytek dne, Maikranzová“

Marie Javurkova: „Dobrý den paní doktorko zajímá mne Vas názor. Minuli týden v pondělí jsem chytla chřipku, bylo mne špatně--horecky, bolesti celého těla atd. Šla jsem za moji praktickou doktorkou, dala mi léky a napsala neschopenku. Dneska jsem byla na kontrole, paní doktorka se mne zeptala jak mi je a podívala se mi do krku a to bylo vše. Řekla mi že mi ukončuje neschopenku, řekla jsem ji ze s tim nesouhlasím že mne pořád není dobré, pořád mne bolí nohy, v krku, potim se a jsem pořád hrozně unavená a mám kašel. Na to mne řekla že si mám brát vitamíny, že neschopenku mi dal nechat nemůže na chřipku je jen týden. Neschopenku mne ukončila do dneška 5.1.s tím že od středy mám jít do práce. Naštěstí mám dobrou vedoucí která mne dovolila být do konce týdne doma beru si dovolenou, ale příští týden už budu muset do práce, ale vůbec se na to necítím. Chci se zeptat jestli je opravdu na každou nemoc určitá doba co platí neschopenku? Je mi to divné, pamatuju si že kdyz jsem byla dřív nemocná tak jsem byla, když mne nebylo pořád dobře nemocná i déle. Mam ještě jeden dotaz, jak je to s očkováním na covid? Z televize jsem slyšela že prakticky doktoři mají vybrat seznam pacientů. Jsem v rizikové skupině, mám autoimunni onemocnění štítné žlázy a jater ( primární biliarni cirhozu) má gastroenterolozka mi očkování na covid doporučuje. To také souvisí i s tou mojí nemoci jater a s neschopenkou, paní doktorka na gastru mne řekla že nesmím přechodit a pořádně vyléčit každou nemoc.. Předem moc děkuji za radu s pozdravem Marie Javurkova Lovosice.“

MUDr. Kateřina Maikranzová: „Dobrý den paní Maruško, ohledně Vaší chřipky - určitě zde nechci rozebírat léčebný postup Vaší praktické lékařky, tedy Vám to řeknu dle mých zkušeností, úsudku a znalostí. Pokud mám v ordinaci nemocného pacienta, např. s chřipkou jako vy, vypisuji pracovní neschopnost a určím termín kontroly - zde se rozhoduji podle vyšetření, event. CRP (určuje zánět v těle) a především podle toho, jak se pacient cítí. Jak jste napsala, u většiny onemocnění jsou doporučené délky neschopenky, což neznamená, že se nemůže dle potřeb pacienta prodloužit - je to POUZE doporučené. Každý má jinou práci, jinak namáhavou, každý snáší nemoc jinak. Tedy z mého hlediska by se měl pacient uschopnit, až se cítí lépe (jistě neponecháme pacienta s nachlazením na nemocenské měsíc nebo déle). Rozhodně nezneužívat. Ale i z lidského hlediska je důležité vzít v potaz subjektivní vnímání nemocného své potíže. Ohledně dotazu na očkování proti covidu ještě nemáme jako praktičtí lékaři informace, jak a kdy se to bude provádět, které pacienty dle jakých indikací vybírat atd. Myslím a doufám, že je to otázka času, než se bude vědět více. Hezký den, Maikranzová... držím palce“

Paul: „Dobrý den, mam prosbu kde se lze nechat otestovat na hepatitidu typu C? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.“

MUDr. Kateřina Maikranzová: „Dobré ráno, očkovací látky jsou proti hepatitidě typu A a B - v případě zájmu je možné kontaktovat svého praktického lékaře, očkovací centrum ve Vašem okolí, event. lze ještě využít infekční ambulanci. Bohužel u hepatitidy typu C je možné dodržovat pouze preventivní opatření, pokud nechceme onemocnět. Vám také hezký den, Maikranzová“

Jana: „Dobrý den paní doktorko, četla jsem v různých diskuzích, že se nedoporučuje očkování např. tetanovky i jiné očkování lidem s chronickou boreliozou. Jaký máte na to názor? Děkuji. Pěkný den přeji. J.“

MUDr. Kateřina Maikranzová: „Dobrý den paní Jano, Já doporučuji očkování proti tetanu či jiné očkování i lidem s chronickou boreliózou - samozřejmě neočkovat v době přeléčování infekce antibiotiky nebo při nachlazení či jiném akutním onemocnění. Benefity očkování podle mne převažují, zvláště, když vezmeme v potaz, co by infikování rány tetanem mohlo způsobit. S pozdravem a hezkým dnem, Maikranzová“

Radek Šafránek: „Dobrý den zeptám se jsem pozitivní 3den jsem doma a dobrý zatím nic co doporučujeme k jídlu“

MUDr. Kateřina Maikranzová: „Dobrý den, omlouvám se, ale nejsem si zcela jistá, zda jsem správně pochopila Váš dotaz, ale pokud se ptáte na stravu vhodnou při onemocnění covid-19, doporučuji samozřejmě dostatek vitamínů - čerstvé ovoce, zelenina, možno vyzkoušet doplňky stravy podporující imunitu, bylinné čaje, pestrá strava bohatá na bílkoviny - maso, mléčné výrobky. Nezatěžovat tělo mastnými, smaženými, těžkými jídly. A určitě dostatek tekutin - více než obvykle, především, pokud jsou teploty a pocení. Doufám, že jsem odpověděla na Váš dotaz, hezký den, Maikranzová“

Anna: „Dobre rano. Je možné aby antibiotika prodloužily a zesilily menstruaci? Dekuji“

MUDr. Kateřina Maikranzová: „Dobrý den, antibiotika mají u jednotlivců různé vedlejší účinky, u někoho se užívání nemusí projevit, u jiných mohou být hlavně zažívací potíže. S Vašim problémem zesílené menstruace jsem se u svých pacientů prozatím nesetkala, ale nelze to vyloučit. Může to být i reakce těla na infekci. Také záleží, jaké antibiotikum jste užívala. Pokud bylo krvácení silnější a prodloužené pouze u užívání ATB, nebude se jednat o nic vážného, ale v případě přetrvávání potíží je namístě kontrola na gynekologii. Mějte hezký den, Maikranzová“

Petra: „Dobrý den paní doktorko, od dubna loňského roku jsem na neschopence se zádama(chronický polytopní VAS C,Th,LS páteře na podkladě esovité skoliozy,degenerativních změn. Středně těžká statodynamická algická páteřní porucha,sinkonvexní rotoskolioza.) Žádala jsem si o invalidní důchod(myslela jsem,že mi přiznají aspoň částečný,bohužel to nevyšlo).Koncem týdne jdu na kontrolu ke své paní doktorce a ta mě už asi bude muset uschopnit,vzhledem k tomu, že už jsem doma tak dlouho.Bohužel se vůbec necítím na to jít do práce. Záda bolí,k tomu se přidalo rameno a největší problém jsou kolena a kyčle,nevydržím dlouho stát. Pracuji na 12 hodinové směny.Nové zaměstnání si hledám,ale bohužel v dnešní době je to velmi těžké.Chtěla bych se zeptat zda je možné ještě neschopenku prodloužit, když se necítím dobře. Děkuji Vám za odpověď.“

MUDr. Kateřina Maikranzová: „Dobré ráno, Váš problém je poměrně častý - jako praktický lékař dělám v ordinaci také pracovně-lékařské služby. Pokud se žádá o invalidní důchod, jsou Vaše potíže a rozhodování o uznání ID vztahovány k pozici, kterou v zaměstnání děláte (je rozdíl, zda o ID na záda žádá např. člověk těžce manuálně pracující nebo administrativní pracovník). Pokud Vám důchod nebyl uznán, v rozhodnutí vždy bývá datum, ke kterému je nutné pracovní neschopenku ukončit - okresní správa uznala, že jste schopná nadále vykonávat svou práci. Tedy PL Vám musí neschopenku k danému datu ukončit. Pokud se závěrem posudkového lékaře na OSSZ nesouhlasíte, je možné podat odvolání a přezkoumání nálezu - ideální je dodat co nejvíce zpráv a vyjádření od specialistů. Držím Vám palce a hodně sil, s pozdravem Maikranzová PS: pokračujte v hledání nové práce, která Vám bude vyhovovat“

Anna: „Dobre rano ještě jednou. Antibiotika které beru jsou Furolin na zánět močového infektu. Po týdnu se mi přidala ale jiná infekce. Teploty, zimnice a bolesti kloubů. Čich a chuť mám. Může se přesto jednat o covid? Dekuji a hezky den přeji“

MUDr. Kateřina Maikranzová: „Ještě jednou zdravím, antibiotika vč. Furolinu mohou také způsobit pomnožení kvasinek, zvláště u žen v gynekologické oblasti - to by mohlo způsobit problémy s udávaným krvácením. Ostatní příznaky, které udáváte jsou všeobecné - může se jednat o chřipku, covid-19 i jiné onemocnění. Z mých zkušeností má každý pacient jiné příznaky, ztráta čichu a chuti nemusí být ve všech případech. Jistotu budete mít pouze na základě výsledku testu na covid-19. Pěkný den i Vám, Maikranzová“

Petra: „Dobrý den paní doktorko, už jsem Vám jednou psala(ohledně neschopenky se zádama) ,děkuji za odpověď.A ještě bych se Vás chtěla zeptala,když do zaměstnání nastoupím a zdravotně to nebudu zvládat za jak dlouho budu moct jít na neschopenku. Děkuji za odpověď.“

MUDr. Kateřina Maikranzová: „Ještě jednou dobrý den, zde je to mírně složitější - po dlouhodobé nemocenské musíte před nástupem do zaměstnání absolvovat mimořádnou prohlídku - zde závodní lékař posoudí, zda Vás uschopní či nikoliv - tedy můžete pozbýt způsobilost. Možností v případě, že se nevrátíte do zaměstnání je bohužel úřad práce. Neschopenka by se poté dala napsat i na jinou diagnózu, ale délka podpůrčí doby, kdy Vám proplácí neschopnost OSSZ se odvíjí od doby odpracované od ukončení této PN - čím déle budete pracovat, tím delší bude Maikranzová“

Eva: „Dobré ráno paní doktorko, zeptám se nemůže se mi něco stát při očkování proti covidu? bojím se očkování proti covidu. Jaké jsou reakce při očkování proti covidu? . Děkuji moc za odpověď“

MUDr. Kateřina Maikranzová: „Dobrý ráno paní Evo, vzhledem k tomu, že se s očkováním proti covidu teprve začíná, nelze přesně na Vaši otázku reagovat - všeobecně se může objevit např. alergická reakce, může být bolestivost v místě aplikace, teplota, příznaky jako u nachlazení. Teprve čas ukáže, jaké má tato vakcína negativní účinky. Neznám Váš věk, nemoci atd., tedy v případě podrobnějšího probrání vakcinace se obraťte na svého praktického lékaře. Musím dodat, že během očkování a nejméně 20 minut po něm jste pod lékařským dohledem! Právě pro případy rozvoje komplikací, především brzké alergické reakce. Mějte hezký den, Maikranzová“

Eva: „Paní doktorko, zeptám se ještě když chci někomu darovat někomu svou krev, kam mám zajít? ? Bojím se očkování proti covidu, že se mi něco po očkování stane. co mám dělat paní doktorko.slečna Eva Děkuji moc za odpověď“

MUDr. Kateřina Maikranzová: „Ještě jednou zdravím, pokud máte zájem darovat krev, navštivte nebo zavolejte do krevního centra/transfuzního centra (většinou bývají přímo u nemocnic) a domluvte si návštěvu - na místě absolvujete vyplnění dotazníku, laboratorní odběr a vyšetření u lékaře, až poté se odebírá krev, pokud je vše v pořádku. Vaše obavy z očkování chápu, nyní očkování teprve začíná, můžete vyčkat jak se to bude vyvíjet a dle toho se rozhodnout. Rozhodně je to Vaše osobní rozhodnutí, zda budete chtít očkování či nikoliv. Já bych ho osobně doporučila, ale očkování proti covidu je na dobrovolném rozhodnutí každého jedince. Maikranzová“

Eva: „Děkuji moc za Vaše odpovědi, přeji vám Hodně štěstí do nového roku a hlavně hodně zdraví Přeji pěkný den Eva“

MUDr. Kateřina Maikranzová: „Vůbec není zač, Vám taky hodně štěstí a hlavně toho zdraví a pohody. Hezký den, Maikranzová“

Kristýna: „Dobré ráno. Chtěla jsem se zeptat na rukou a v dekoltu mám červené mapy, které jsou suché a svědí. Co by to mohlo být? Děkuji za odpověď.“

MUDr. Kateřina Maikranzová: „Dobrý den, tato otázka je jistě pro kožního lékaře, který by Vás měl prohlédnout. Přeci jen na kožní projevy je nejlepší se kouknout. V širším pojetí se může jednat o lupénku, alergický projev, ekzematózní projevy, ale musíme také vyloučit kožní projevy interních nemocí. S pozdravem, Maikranzová“

Pavlíková Stanislava: „Dobrý den p.doktorko,mám dotaz,dlouhodobě mě trápí zadní rýma a svíraví pocit na hrudníku a s pocitem píchání do lopatek,při nádechu to je pocit studeného tlaku v zádech.Ještě mám takovou kovovou pachuť v ústech.Toto mě trápí více jak rok.Děkuji za radu Pavlíková“

MUDr. Kateřina Maikranzová: „Dobrý den, Vaše příznaky jsou poměrně široké - zde bych výrazně doporučila vyšetření u lékaře - je nutné probrat, při jakých situacích máte svírání na hrudi, zda je vazba na zátěž, lékař se doptá na doplňující otázky - zda netrpíte nevolností, nechutenstvím, bolestí břicha, intenzita potíží atd. Stejně tak i vyšetření může podat hodně informací a pomůže lékaři určit problém, odběry + zobrazovací metody (např. rentgen, sono, gastroskopie...) Hlavně vyšetření dlouho neodkládejte! Držím palce, Maikranzová“

Kristýna: „A mám navštívit nejdříve praktického lékaře nebo rovnou kožní. Moc dekuju za odpověď“

MUDr. Kateřina Maikranzová: „Dobrý den, prvotně můžete zajít za svým praktickým lékařem - pokud se jedná o běžné kožní onemocnění, např. právě lupénku, může to diagnostikovat již on, ale léčba poté musí probíhat u specialisty. Stejně tak rozhodne prakt. lékař, zda by nebylo podle vzhledu map vhodný odběr krve. Mějte se hezky, Maikranzová“

Elena: „Dobrý den, paní doktorko, od října mě trápí velké průjmy. Po nich mám vždy zimnici, bolí mě nohy, jsem velmi slabá. S těmito průjmy se mi na nohou objevil i exém a začly mi hodně padat vlasy. Moje paní doktorka mi říká (po telefonu), že to mám stále následek chemoterapie (prodělala jsem před 4 roky - lymfom) + psychika. Před 3 roky jsem byla na kolonoskopii, vše v pořádku. V poslední době mi opravdu není dobře, nejsem schopná kvůli velkému vyčerpání vůbec fungovat. Můžete mi, prosím, poradit na koho/kam se obrátit? Co s tím? Velice děkuji!“

MUDr. Kateřina Maikranzová: „Dobrý den, určitě by byla vhodnější osobní návštěva u lékařky. Otázkou je, zda problém řešíte se svou praktickou lékařkou či onkoložkou. A také zda byla pouze chemoterapie, či nějaká doplňující léčba. Dle mého onkologicky laického názoru :) jsou průjmy především v době probíhající chemoterapie, od té již uběhla dlouhá doba. Pokud chcete komplexnější vyšetření zažívacího traktu, obraťte se na gastroenterologickou ambulanci. Rozhodně nedoporučuji řešit pouze telefonicky. Nejlepší je pacienta vidět, podrobně se vyzpovídat, vyšetřit a domluvit se na dalším postupu. Hezký zbytek dne, Maikranzová“