Chat

neurolog, Fakultní nemocnice Ostrava

MUDr. Vilém Novák

Záznam chatu z úterý 1. prosince 2020

Monika Psohlavcova: „Dobry den pane doktore! Mam takový dotaz. Mam přesunuty denní a noční režim. Přes den bych spala a v noci hlavně kolem jedenácté a před půlnoci jsem cila, jen lehnu do postele tak nemůžu usnout. Přitom večer kolem osmé deváté hodíny, když koukám na televizi tak jsem tak hrozné unavená že jsem už několikrát u televize usnula. Už jsem toho vyzkoušela hodně, už jsem zkoušela si jít i brzy lehnout ( kolem desátý i dřív) jenže jen co si lehnu do postele tak mne spánek přejde. Ráno spím do devíti když mám volno, když jdu do práce tak vstávám v sedm. Prášky na spaní brát nechci protože mám autoimunni onemocnění jater- primarni biliarni cirhozu. Muzete mi prosím poradit co s tím? S pozdravem Monika Psohlavcova Praha.“

MUDr. Vilém Novák: „Dobré ráno, také zdravím. Trochu to připomíná syndrom zpožděné fáze., Pokud jste ve večerních hodinách čilá a přes den unavená. Pokud Vás tento problém systematicky trápí, doporučuji kontaktovat některé ze spánkovách center- v Praze jich máte několik (Všeobecná fakultní nemocnice, NÚDZ Klecany).“

ANTI: „Je dobré chodit na neurologii preventivně?“

MUDr. Vilém Novák: „Pokud nemáte obtíže, myslím, že na neurologii nemusíte chodit preventivně.“

SK: „Jak vidíte spolupráci neurologie a psychiatrie?“

MUDr. Vilém Novák: „Ano, psychiatrie a neurologie sdílejí zájem o jeden náš orgán - mozek. Určitě s kolegy psychiatry spolupracujeme - zejména to onemocnění s nespavostí z psychických příčin často dokáže efektivněji léčit psychiatr. My v takových přpípadech poskytujeme zejména vyloučení jiných příčin nespavosti.“

ANTI: „Kolik celkem vlastně existuje neurologických nemocí?“

MUDr. Vilém Novák: „Nepočítaně. Podrobné neurologické učebnice pro lékaře mívají cca 2000 stran, a jsou i tlustší neurologické knihy.“

Verča: „Dobré ráno. Mám 58 let. Nemám problém s usínáním, spíš s tím, že spím málo, jen cca 5 hod. Přesto, že jsem skřivan, tak se snažím chodit spát co nejpozději, abych nebyla vzhůru moc brzy, ale je to velké přemáhání. Kolem 8 až 9 hod jsem už strašně unavená a přemáhám se abych neusnula, když se mi to nepodaří, tak jsem vzhůru mezi 2 a3hod a už neusnu. Pak jsem přes den hodně unavená a chce se mi spát ještě dřív. Je to takový začarovaný kruh a nevím co s tím. Všichni říkají, že mi závidí spánek, protože lehnu a spím "usnu i ve stoje", to jo, ale spím málo a někdy se i několikrát za noc vzbudím. Co s tím, je nějaké řešení abych spala delší dobu? Prášky na spaní neberu a nechtěla bych si na ně zvykat. Děkuji za odpověď.“

MUDr. Vilém Novák: „Pokud spíte 5 hodin, jak uvádíte, je to zkrácená doba. Píšete, že jste přes den silně unavená, bez problému usínáte, ale potom něco Váš spánek narušuje. Z Vašeho dotazu je těžké soudit co to je, jedna z možností je spánková apnoe (u žen se také vyskytuje). Pokud Vás to trápí, navrhuji vyšetření v některém ze spánkových center. Jejich seznam najdete na adrese: www.sleep-society.cz“

Jaroslav Petřík: „Dobré ráno, je mi 70 let a dlouhá desetiletí trpím špatným usínáním, po návštěvě spánkové laboratoře jsem dostal masku na spaní - diagnostikována těžká apnoe. Špatné usínání se ale nezlepšilo, na usnutí čekám 3-4 hodiny, můžete mi prosím poradit kde mám hledat pomoc? nekouřím, alkohol nepiji fyzického pohybu mám také dost - žiji na venkově. Děkuji Petřík“

MUDr. Vilém Novák: „Dobrý den, porucha usínání není obvyklý projev spánkové apnoe, což ovšem nevylučuje, že máte souběh třeba psychicky navozené nespavosti a spánkové apnoe. Pokud je Vaše porucha dýchání ošetřena maskou (CPAPem), je možné kombinovat léčbu spánkové apnoe s farmaky, která urychlují usínání. Je dobře, že vedete zdravý životní styl, jak píšete. Poraďte se se svým lékařem, který vám předepsal tu masku (CPAP). Zdravím“

Simona: „Dobrý den. Chodím spát kolem 22. -23. hodiny a vstávám nejdříve v 6, některé dny kolem 7. hodiny. S usínáním problémy nemám, nicméně během noci se několikrát budím. Vědomě vím, že se převaluji apod. Záznam spánku na chytrých hodinkách to i ukazuje, včetně spánkové křivky třeba pouze s jedním čtyřminutovým hlubokým spánkem (někdy mívám i 2 hluboké, ale maximálně 15-30 minut celkem), převažuje spánek lehký.. Je to v pořádku? Jak by měla spánková křivka správně vypadat? Je mi 42 let. Děkuji.“

MUDr. Vilém Novák: „Dobrý den, Délka Vašeho pobytu v lůžku je přiměřená (7-8 hodin). Přerušovaný spánek a viditelně Vás obtěžuje. Vzhledem k tomu, že jste žena a vzhledem k věku je spánková apnoe méně pravděpodobná, ale možná. Z dalších možností je zde syndrom neklidných nohou/periodické pohyby dolních končetin ve spánku nebo třeba ta psychicky navozená nespavost (nepochybně máte řadu starostí). Hlavní arbiter kvality Vašeho spánku jste Vy. Pokud máte pocit, že je nedostatečná, vyhledejte lékařskou konzultaci. Seznam akreditovaných center spánkové medicíny najdete na adrese: www.sleep-society.cz“

Eva: „Pěkné ráno, je mi 66 let, spát chodím pravidelně v 22 hodin, usínám tak do hodiny, někdy i déle, v noci se často budím asi 5 - 6 x, někdy se mi zdá, že spím dlouho a ono je to jen hodina, kolik hodin v mém věku bych měla spát, jsem kardiačka, takže fyzickou námahu přes den nemám, jen procházky, děkuji“

MUDr. Vilém Novák: „Dobrý den, dospělý by měl spát 7-9 hodin, je pravda, že po 60. roce života bohužel kvalita i délka spánku klesá. Píšete, že jste kardiačka - u pacientů s ischemickou chorobou srdeční je spánková apnoe častá. Přitom se jedná o léčitelnou chorobu. Doporučuji Vám konzultovat Vašeho kardiologa případně rovnou některé ze spánkových center v okolí Vašeho bydliště.“

Miluše: „Dobré ráno, pane doktore. Mám prosbu, je mi 54 let a jsem veselé povahy, přesto mě trápí spánek. Krásně usnu, do hodiny jsem vyspana a Už nemůžu spát. Zbytek noci střídavě usínám a jsem vzhůru. Doba mezi usnutím v noci jsou někdy i 3/4 hodiny. Je nějaké řešení, nebo se s tím mám smířit? Děkuji za váš čas, hezky den .“

MUDr. Vilém Novák: „Dobrý den, veselá povaha je určitě v životě výhodou. Na druhou stranu Váš přerušovaný spánek Vás viditelně trápí. Na chatu je těžké udělat diagnózu, proč tomu tak je. Přerušovaný a zkrácený spánek je typickým příznakem poruch dýchání ve spánku. Nejprve je potřeba zjistit diagnózu, můžete začít u praktického lékaře a podle výsledku případně požádat o vyšetření ve spánkovém centru.“

Marta: „Dobrý den,čekám už rok na operaci endoprotezy kyčle, už nemohu téměř chodit, nejsem fyzicky unavená, spím hodinu, max. 2 hodiny v době mezi 21 a 23 Po půlnoci už vůbec neusnu. Noc strávím čtením, uklízením, umýváním nádobí.Zkousela jsem Neurol, tritico, nezabírá. Když jsem vzala 3x dop. dávku, motala se mi pak přes den hlava. Jak dlouho toto vydržím, jaké to může mít následky?Nemám nadváhu, 56 kg, 63 let, nemám žádné jiné onemocnění.“

MUDr. Vilém Novák: „Dobré ráno, nepíšete, jestli nemáte bolesti (stav po ortopedické operaci). Samozřejmě takto zkrácený spánek není dobrý. Léky, které Vám kolegové lékaři předepsali mohou zlepšovat některé poruchy spánku, nicméně jak píšete, příznivý efekt se nedostavil. Z Vašeho dotazu mám tak trošku pocit psychicky navozené nespavosti. Doporučuji Vám vyšetření spánku, vyloučení spánkové apnoe a případně další pokus léčby nespavosti - buď cestou nácviku relaxace (psychoterapie je bohužel obtížněji dostupná v naší zemi) nebo s farmaky (jinými, než o kterých píšete, když nebyly efektivní).“

Jana: „Dobré ráno. Myslíte si prosím, že je paní moderátorka Petra v těch lodičkách naboso?:-) Děkuji a hezký den:-)“

MUDr. Vilém Novák: „Paní moderátorce to rozhodně velmi sluší a její výkon je profesionální. Hezký den :-)“

ještě Marta: „V klidu mě kyčel neboli. Mám dotaz na Vámi doporučený nácvik relaxace, co tím máte na mysli? Zkoušela jsem nádechy se zadržením dechu na pocitani a pak s počítáním výdech. Jaké jsou další metody?“

MUDr. Vilém Novák: „Měl jsem na mysli kognitivně behaviorální terapii. Poskytují ji někteří psychologové (i jiní zdravotniční pracovníci). Seznam akreditovaných terapeutů najdete na adrese: http://www.cskbt.cz/adresar-terapeutu.php“

Tonda: „Dobrý den. Je mi 46 a mám problém s tím, že nedokážu spát dostatečně dlouho. Maximálně 5 hodin a pak se vzbudím. Kdybych šel spát v devět, tak jsem ve dvě vzhůru. I o víkendu. Stres nemám, ale vzbudím se, začnu přemýšlet nad normálními věcmi (co dnes budu dělat, kam pojedu na výlet na kole, co si dám ke snídani atd.) a už nezaberu. Rád bych spal déle (vím, že je to pro organismus prospěšné), ale nejde mi to. Jsem klientem spánkového centra ve Zlíně a poctivě používám přetlakovou terapii kvůli syndromu spánkové apnoe, ale s tímhle mi poradit zatím neumí. S usínáním problém nemám, akorát to buzení. Nemáte nějaký tip, jak si spánek prodloužit?“

MUDr. Vilém Novák: „Ano, mám dojem, že máte souběh spánkové apnoe a psychicky navozené nespavost. Ten tok myšlenek, který narušuje Váš spánek, to je charakteristické pro psychicky navozenou nespavost. Vaše porucha dýchání ve spánku je vyřešena maskou (CPAPem), a proto bych asi uvažoval o kombinaci s nějakým psychofarmakem. Zeptejte se Vaší paní doktorky/doktora ve spánkovém centru.“

Miroslava Roušarová: „Dobrý den. Již několik let mě trápí napínání kůže na povrchu hlavy. Veškerá vyšetření , mag. rezonance, C tečko , byly v pořádku. Děkuji za odpověď“

MUDr. Vilém Novák: „Těžké soudit z jedné věty na chatu. Předpokládám, že jste byla i na kožním. Podrobné neurologické vyšetření již proběhlo, jak píšete. Pokud lékaři nikde nic nenašli, je možné, že Vás tak trochu trápí psychika. I s tou se dá ovšem pracovat.“

Miroslava R: „je mi 65 let“

MUDr. Vilém Novák: „Dobré ráno, asi tímto konstatováním doplňujete nějakou otázku, já se bohužel neumím k Vaší původní otázce vrátit. Mohla byste ji prosím zopakovat?“

MiroslavaR.: „na kožním jsem nebyla, mohla by to býti i nějaká souvislost? Díky.“

MUDr. Vilém Novák: „Podle popisu Vašich obtíží si spíše myslím, že ani na kožním se nic nenajde, když tam kolegové z neurologie nic neviděli. Na druhou stranu Vaše příznaky se kožního povrchu hlavy týkají. Pokud bych Vás léčil, obstaral bych si názor kožního lékaře a pokud by se na kožním nic nenašlo, pracoval bych s úvahou o možném psychickém podkladu Vašich potíží.“

jarys: „Dobrý den pane doktore. Celkem pravidelně se budím mezi 1. a 2.hod. Jdu se tedy vymočit, někdy i preventivně a pak zase usnu. A pak mám to samé mezi 4. 5.hod. Málokdy se mi povede spát celou noc, což bych uvítal. Je mi 66 roků. Lékař mi po rozboru krve(asi před měsícem) sdělil, že mám vše ok až na mírné zvýšení cholesterolu. Zdraví a předem děkuje za odpověď jf.“

MUDr. Vilém Novák: „Dobrý den, časté noční močení (odborně se nazývá nykturie) bývá příznakem obstrukční spánkové apnoe. Této možnosti by odpovídal i Váš věk. Spánková apnoe se často v odběrech krve nijak významně neprojeví. Kromě nočního močení bývá příznakem obstrukční spánkové apnoe také chrápání a výpadky dýchání ve spánku. Diagnostika obstrukční spánkové apnoe je možná v některém z center spánkové medicíny: www.sleep-society.cz. Doporučuji Vám začít u Vašeho praktického lékaře, který Vás může do spánkového centra poslat.“

Tom: „Dobrý den. Kvůli zaměstnání chodívam denně spát kolem 2 ráno. Cca rok "zabírám" celkem nepravidelně. Jeden den usnu jako špalek, jindy koukám 2hodiny do stropu a nebo spím tak, že slyším každý zvuk. A nejhorší je, když se mi do hlavy dostane melodie a já ji hodně dlouho slyším, to se pak budím každých 20 minut a tvrdě usnu až kolem 5 ráno. V ložnici spím u pootevřeného okna pod tenši přikrývkou, jinak je mi horko.“

MUDr. Vilém Novák: „Porucha usínání, v hlavě rotující myšlenky. Z Vašeho popisu se mi zdá, že je to celkem jasná psychicky navozená insomnie. Pokud usínáte až tak pozdě, asi je to nepříjemné a ovlivňuje to Váš denní výkon. Vzhledem k povaze obtíží bych považoval za nejefektivnější psychiatrickou konzultaci, případně již zmíněnou psychoterapii (kognitivně behaviorální terapie).“

Soňa: „Jsem sova. Večer jsem svěží a plná nápadů. Přes den bych spala stále. Dá se to přeučit, aby se líp vstávalo do práce? Dřív neusnu do hloubky a budím se ....V průběhu dne bych ještě 2x usnula na 20 min. Když to neudělám, mám problémy s viděním, bolesti hlavy a silným pocit chladu. Může to mít i jiné příčiny? Mám nižší tlak, ale káva ani trocha alkoholu mi nepomůže, usínám stejně.“

MUDr. Vilém Novák: „Dobré ráno, sovy to mají s ranním vstáváním těžké. Někdy se dokážou překonat, ale stojí je to hodně sil. To, jestli jsme spíše sovy nebo spíše skřivani je ovlivněno geneticky. Nemůžeme to úplně přeměnit. Souvísí to se střídáním světla a tmy a s produkcí látky melatonin. Na druhou stranu, pokud sova potřebuje pravidelně brzy vstávat, určitě s tím něco dělat může: chodit včas spát, i když se sově ještě tak úplně nechce. Ráno se podívat do světla (zablokuje to vylučování melatoninu). Tenhle druhý trik pomáhá mě, já jsem také sova. Jiná možnost je zorganizovat si pracovní den tak, že Vám ty soví zvyky dovolí. To je ovšem možné pouze v některých profesích. Z farmak, která mohou sově pomoci večer dříve usnout mě napadá melatonin.“

MiroslavaRoušarová: „Při chůzi napínání kůže nepocituji, nejvíce je to napínání v klidu. Navštěvuji i psych. krátký čas, (1/2 roku). ale lepší to není, je to stahování naopak intenzivější. Děkuji.“

MUDr. Vilém Novák: „Ano, když jsme v klidu, máme více času analyzovat naše vnitřní pocity. Možná je tedy moje hypotéza o psychickém vzniku Vašich potíží pravdivá. Otázka je co s tím: jak píšete, vliv farmak není jednoznačně pozitivní. Nicméně sama zmiňujete, že fyzická aktivita spíše Vaše obtíže mírní. Asi bych se ujistil (včetně toho kožního), že Vašemu tělu opravdu nic není. A pokud je Vaše tělo zdravé, asi bych dovolil duši uvolnit stres - třeba tou fyzickou aktivitou, která Vám dělá dobře, jak píšete. A psychofarmaka - poraďte se se svým terapeutem.“

Jaroslav Petřík: „Ještě jednou dobrý den a děkuji za odpověď, farmakům na usínání jsem se chtěl vyhnout, protože mám strach, že jsou návyková, existuje nějaká nenávyková farmaka? moc děkuji Petřík“

MUDr. Vilém Novák: „Bohužel, nevidím teď Váš původní dotaz. Obecně, psychofarmaka, která užíváme v léčbě poruch usínání je návykový potenciál různý. Hůře jsou na tom léky z rodiny benzodiazepinů, ty jsou obecně vhodné spíše jen ke krátkodobému usínání. Potom jsou zde jiná farmaka, například z rodiny antidepresiv. A pokud by byla vhodná a dostupná psychoterapie (léčba slovem, relaxace, kognitivně-behaviorální terapie) - ta samozřejmě závislost nevyvolá.“

Tom: „Zapomněl jsem dodat, že mi je 54 a v práci kam docházím mám celou pracovní dobu pohyb (chůze).“

MUDr. Vilém Novák: „Dobré ráno, Tome, bohužel neumím dohledat Váš původní dotaz, ke kterému dáváte tuto doplňující informaci. V obecné rovině, práce, která je spojena s nějakým pohybem je podle mě výhodou. Já při práci hlavně sedím u počítače, takže si tento nedostatek pohybu musím/měl bych kompenzovat ve volném čase.“