Chat

advokát

JUDr. Jiří Šmída

Záznam chatu ze čtvrtka 5. listopadu 2020

ANTI: „Ženu, která si pronajala byt v bytovém domě ("panelák"), kde bydlím, navštěvují "závadové osoby" - kradou v domě, ruší noční klid, vyhrožují fyzickým napadením, nechávají otevřené vchodové dveře - dá ses tím něco dělat?“

JUDr. Jiří Šmída: „V takovém případě by bylo vhodné obrátit se na Policii s podnětem na prošetření konkrétních incidentů.“

ANTI: „Je lepší pomluvu zažalovat občanskoprávně, nebo ji řešit trestněprávně?“

JUDr. Jiří Šmída: „Záleží na závažnosti. Obecně doporučuji nezneužívat institut trestních oznámení v banálních případech. Pokud jsou pro trestní oznámení skutečně důvody, výhodou trestněprávní cesty je to, že obžalobu podává státní zástupce a není třeba angažovat právníka na přípravu občanskoprávní žaloby.“

marcela: „Dobry den,prosim mam dotaz,nevime vubec jak postupovat,mame problem ktery se tahne jiz 5let,muj tatinek(ted jiz 75let),pujcil penize znamemu,vubec se s nim nemini bavit o vraceni,porad tam jezdime a on mu tvrdi ze nema,ale tatinek ma nastesti sepsane vsechno na papire o pujcce ,ale neni mozne to z neho dostat,chci Vas poprosit zda je nejaka moznost jak to vyresit.dekuji“

JUDr. Jiří Šmída: „Vzhledem k době, po kterou se záležitost táhne, hrozí promlčení a proto navrhuji nechat dlužníka podepsat uznání dluhu, a následně podat žalobu. Doporučuji také kontaktovat advokáta a požádat ho o posouzení všech detailů.“

ANTI: „Pokud někdo v bytovém domě - v klasickém paneláku - nedodržuje domovní řád, co s tím lze vše dělat?“

JUDr. Jiří Šmída: „Záleží na tom, o jaký konkrétní případ nedodržování domovního řádu se jedná, protože jednotlivé případy mohou bát velice rozdílné, např. poškozování majetku, krádeže nebo rušení nočního klidu. Nejprve bych doporučoval kontaktovat orgány společenství vlastníků jednotek a v závažnějších případech kontaktovat policii nebo podat žalobu k soudu.“

Zdena: „Dobrý den, jak by vypadalo dědictvi, když jsme manželé, máme společně syna a já mám z 1.manželství ještě jednoho syna?Dědili by oba stejně? Děkuji.“

JUDr. Jiří Šmída: „Z otázky není zřejmé, kdo by byl zůstavitel a zda sepsal závěť. Pokud by se dotaz týkal Vás a nebyla sepsána závěť ani jiné pořízení pro případ smrti, v zásadě by měli dědit oba synové stejně. Záleží ale také na tom, jak se oni postaví k dědictví.“

Marcela: „Ješte mam prosim dotaz ,existuje pro seniory nejaka pravni nebo advokatni poradna,vubec se v tom nevyznam,jestli teda hrozi promlceni,musime zacit jednat.Nekde jsem cetla i o bezplatne sluzbe pro seniory.“

JUDr. Jiří Šmída: „V ČR funguje celá řada neziskových organizací, které poskytují poradenství v oblasti dluhů. Navrhuji vyhledat na internetu takové, které působí blízko Vašeho bydliště. Možností je také kontaktovat Českou advokátní komoru s žádostí o bezplatnou právní pomoc.“

Martin poczklan: „Mám nárok na oddlužení?“

JUDr. Jiří Šmída: „O povolení oddlužení rozhoduje soud, který bude posuzovat řadu podmínek, zejména s přihlédnutím k celkové výši Vašich dluhů a k Vašim příjmům. Navrhuji nejprve kontaktovat neziskovou organizaci a požádat o bezplatné posouzení Vašeho případu.“

Roman: „Dobrý den , mohu prodat manželce můj podíl společně nabytého bytu během manželství ?Děkuji Roman“

JUDr. Jiří Šmída: „Z dotazu nevyplývá, v jakém režimu máte byt nyní, zda např. v podílovém spoluvlastnictví nebo ve společném jmění manželů. Navrhuji kontaktovat advokáta se všemi detaily případu.“

Roman: „Podílové vlastnictví děkuji“

JUDr. Jiří Šmída: „Pokud je byt v podílovém spoluvlastnictví, je možný prodej Vašeho podílu. Doporučuji, aby smlouvu sepsal právník.“

Josef: „Prodal jsem auto a odjel na dva roky pracovně do Holandska. Teď jsem se vrátil do Česka a po dvou letech po mně chce Česká kancelář pojistitelů zaplatit dluh za pojištění auta za období kdy již nebylo moje. Písemnou smlouvu o prodeji nemám, kontakt na kupujícího nemám jen přes mesenger. Co mohu dělat.“

JUDr. Jiří Šmída: „K posouzení této záležitosti budou potřebné další informace, zejména zda jste po prodeji auta ukončil pojistnou smlouvu týkající se tohoto auta a zda máte k dispozici nějaké dokumenty. Doporučuji vyhledat advokáta.“

JANA: „DĚDIC NEZLETILÉ DÍTĚ PLATÍ POPŘ.DLUHY PO RODIČÍCH NEBO JE NĚJAKÝ PORUČNÍK,KTERÝ TO OHLÍDÁ .DĚKUJI“

JUDr. Jiří Šmída: „Nezletilý, který nenabyl plné svéprávnosti, nemůže jako účastník řízení o pozůstalosti jednat před soudem sám za sebe; proto musí být zastoupen. Nejčastěji je nezletilý zastoupen svými rodiči jako zákonnými zástupci a ve výjimečných případech poručníkem. Hrozí-li střet zájmů, jmenuje soud nezletilému zvláštního opatrovníka.“

Kutáčová Ingrid: „Dobrý den pane doktore, ručila jsem na půjčku a exekuce přešla na mě.Dotyčná vyhlásila bankrot.Já jsem v ID takže peníze nemám.Hovořil jste o tom že by mohla pomoci nezisková organizace.Můžete mi prosím nějakou jmenovat?Děkuji Kutáčová“

JUDr. Jiří Šmída: „Pokud také zvažujete oddlužení, zkuste se prosím podívat na seznam akreditovaných osob na https://sako.justice.cz/“

Helena M.: „Zdravím, dcery přítel dostal exekuci na plat. Neví proč. Nikdy si nic nepůjčil. Je možné, že to je od bývalé manželky, která si půjčovala ráda a často. A jak se dozví, za co a od koho ten dluh platí? Děkuji za odpověď.Helena z Tábora“

JUDr. Jiří Šmída: „Dobrý den, nelze vyloučit, že exekuce, kterou zmiňujete, je vedena za účelem vymožení dluhu bývalé manželky přítele Vaší dcery. Pokud dluh vznikl po dobu trvání jejich společného jmění manželů, může exekutor postihnout při exekuci účet druhého manžela. Doporučuji kontaktovat exekutora za účelem zjištění více informací.“

Alena: „Dobrý den, prosím o radu jak se dostat z dluhové pasti, půjčila jsem si peníze u nebankovní společnosti se zástavou domu, chtěla bych to nějak vyřešit ale nevím jak, jsem v invalidním důchodu děkuji“

JUDr. Jiří Šmída: „Dobrý den, řešení Vaší situace nebude snadné. Navrhuji kontaktovat neziskovou organizaci zabývající se dluhovým poradenstvím nebo advokáta.“

Hanka: „Prosím Vás, co mám dělat, dcera mi dluží peníze (hodně) a nechce mi je vrátit, že má malý příjem, na brigádu nechce, odmítá se mnou komunikovat. Děkuji“

JUDr. Jiří Šmída: „Dobrý den, doporučuji Vám nechat dceru podepsat uznání dluhu, případně dohodnout placení dluhu ve splátkách. Pokud však dcera úplně odmítá komunikovat, zřejmě Vám nezbyde nic jiného, než podat žalobu k soudu. Pokud se pro to rozhodnete, navrhuji kontaktovat advokáta.“