Chat

zástupce přednosty Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava

doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA

Záznam chatu ze středy 4. listopadu 2020

STOP: „Jak moc můžou prenatální, perinatální a postnatální potíže způsobit u plodu pozdější psychiatrické potíže?“

doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA: „mnohem větší význam má výchova dítěte, péče, které se mu dostane ze strany rodičů, samotné potíže v době těhotenství a kolemme porodu nehraji velkou roli“

DAYD: „V čem je Vaše porodnicko-gynekologická klinika specifická?“

doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA: „v tom, že jsme jedno ze 12 perinatologických center, staráme se o předčasně rozené děti, ženy s rizikovým těhotenstvím, vícečetná těhotenství, v tom, že jsem velmi přístupní většině specifických požadavků rodiček, máme i centrum prenatální diagnostiky a děláme konzultace pro celý region“

SK: „Co Vaše porodnicko-gynekologická klinika a COVID?“

doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA: „děkuji, zvládáme to dobře, měli jsme už kolem 20 těhotných s covidem. Smekám přes personálme naší kliniky i před rodičkami, které rodí v dnešní době.“

Marek: „V nemocnici koronavirus“

doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA: „ano, dnes jsou všechny nemocnici naplněné pacienty s covidem, omezuje se péče pro nekovidové pacienty, věříme, že to brzy přejde“

Jana Urbanova: „Dobrý den! Musí být na umělé oplodnění partneři manželé nebo stačí když spolu bydlí jen v společne domácnosti? Mam ještě jeden dotaz, přítel je zdravý, ale já mám rozstep páteře okulta (skrytý rozstep), k tomu jsem měla pravostrany rozstep rtů. Zajímalo by mne jestli tyto vady při umělém oplodnění vadí z důvodu genetiky apod. Předem moc děkuji za radu s pozdravem Jana Urbanová Teplice.“

doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA: „dobrý den, nemusíte být manželé. ohledně další části otázky je lepší podstoupit konzultaci na genetice.“

SK: „Jak se díváte na ženy, které v době těhotenství pijí, kouří, berou drogy? A byl byste pro jejich trestní postih za tato jednání?“

doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA: „trestat je za to asi nelze, je lepší neustále vzdělávat veřejost v tom, že to škodí.“

Petra Nováková: „Dobrý den pane doktore, v prvnim těhotenství jsem s velmi nejistou prognozou ve 20tt podstoupila rescue cerclage pro velmi pokrocily prolaps vaku blan. Po zbytek těhotenství jiz bez komplikaci v nemocnici a nakonec jsem porodila zdraveho syna v terminu. Zajimalo by me, zda se poustet do druheho těhotenství? Muze preventivni cerclage zajistit vicemene normalni tehotenstvi v klidovem rezimu doma? Nebo musim opet pocitat s enormnim rizikem a hospitalizaci? Dekuji za odpoved, co lekar, to nazor... Preji pekny den!“

doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA: „dobrý den, děkuji za dotaz, nedá se to takhle říct, je to na podrobnější debatu s vámi, na posouzení děložního čípku ultrazvukem, atd. Cerclage se provádí poměrně výjimečně, v některých případech ale samozřejmě může pomoci.Skutečnost, že jste donosila a porodila zdravé dítě je pro prognozu v dalším těhotenství důležitá věc.“

Jana: „Dobré ráno pane docente, Můj partner zatím neví, jestli chce být přímo u porodu, ale co bychom chtěli oba je to, aby mohl přijít navštívit své prvorozené dítě. Slyšela jsem od několika maminek, že otce nepustili dovnitř, ani matku ven, prostě byli 'izolovaní'. Svým způsobem to chápu, avšak vir mohu do porodnice zanést i já, pokud budu bezpříznaková... Pro mě, jako pro prvorodičku je vážně důležitá psychická podpora mého partnera a to je jen přes telefon. Myslíte si, že se toto omezení do prosince zmírní? Děkuji Vám za odpověď. Jana N.“

doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA: „Záleží na porodnici. Např. u nás v porodnici otce pouštíme. Raději se informujte předem, měli by vám to umožnit, i když všechny nemocnice dnes mají zákaz návštěv, ten by se ale neměl vztahovat na otce u porodu a po porodu. držím palce, oš“

Anna: „Dobrý den. V posledni dobe se to hemží mezi známými dámami že přivádějí na svet děti těsně před 50 tkou. Lze jim věřit že děti byly přirozene zplozene nebo se určitě jedna o darovane vajíčko a ony damy dávaji falešnou naději normálním ženám? Dekuji“

doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA: „těžko říct, jí jich zase tolik nezaznamenal, některé z nich mohly otěhotnět přirozeně, všechno je možné, neumím se k tomu vyjádřit.“

Táňa: „Dobrý den, prosím o názor(radu) jestli může mít žena(40 let) šanci mít dítě i když má jen jeden vaječník? Co by ten pár měl dělat(postup), když se snaží již dva roky a nic. Kde by měli začít pro zjištění a vyšetření stavu a zda to může jít ? Dík. Táňa.“

doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA: „dobrý den, určitě už je čas navštívit specialistu na reprodukci, tzn. nějaké centrum umělého oplodnění. Tam dostanete všechny informace. Držím palce, o šimetka“

Hanka: „Dobrý den pane doktore, ve 13 tt. Nám našli vývojovou vadu-nevyvynute lebeční kosti. Což bylo v září. Kdy myslíte, že se můžeme začít snažit znovu?Myslíte že s početím budeme mít problém? První těhotenství se nám podařilo na poprvé možná podruhé. Děkuji moc za Vaše odpovědi“

doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA: „Dobrý den, je vhodné počkat několik měsíců a pak se můžete začít snažit. Pokud to šlo poprvé dobře, jistě to půjde dobře i příště. držím palce, o šimetka“

Hana: „Dobrý den, je mi 46 let a mám endometiozu stupeň 4, podstupuji úspěšně hormonální léčbu už asi 6 let. Proto jsem už nemohla otěhotnět, naštěstí už mám i vnoučka od dcery. Můj dotaz se netýká přímo otěhotnění, ale chtěla bych se zeptat jestli se se dá poznat u mě už menopauza protože, nemenstruuji. Děkuji s pozdravem Hanka“

doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA: „dobrý den, dá se poznat podle příznaků anebo i laboratorně, stanovením hormonu FSH.“

Dana Milotová,Třebíč: „Nemám dotaz, ale moc upřímně děkuji. Tak s chutí jsem se už dávno nezasmála. Vaše reakce na dotaz o úspěšnosti je moc milá , krásná. Přeji Vám krásný den,ještě jednou děkuji.“

doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA: „:)“

Eva: „Dobrý den,pane doktore, mam namereny hormon FSH 16,6.Je mi 35 let a jedna se o prvni pokus o otehotneni. Manzel ma snizenou pohyblivost spermii. Je moznost otehotnet s touto hodnotou prirozene,pripadne mane radeji rovnou řešit IVF? Dekuji mockrát. E.Beregsazi“

doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA: „dobrý den, je to možné, nečekejte ale příliš dlouho.“

Kristýna: „Dobrý den, snažíme se přes rok otěhotnět. Nedaří se. Přítel má spermiogram v pořádku, jediné co měl nízkou hodnotu "tvaru". Už má dceru (16let) ja mám dceru (9let). Otěhotnění první jsem měla v pořádku, všechno bylo v pořádku. Tlačí mě doktor na "inseminenci", mě je 37let a příteli 43let. Mě se touto cestou moc nechce otěhotnět. Mám z toho strach. Doporučíte něco? Děkuji za Vaši odpověď“

doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA: „inseminace je relativně "přirozená" metoda, toho se bát nemusíte. Po 35 letech věku plodnost docela prudce klesá, raději to řešte dřív než později“

Katka: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat - pokud je odoperován ženě jeden vejcovod, o kolik procent se sníží šance na početí oproti normální situaci? Je to o polovinu, nebo méně /více? Děkuji Vám za odpověď a přeji pěkný den.“

doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA: „šance se sníží, ale ne nijak významně, nebojte se toho a věřte, že to dobře dopadne. Pokud to nepůjde, včas to řešte u specialisty.“