Chat

Mgr. Jan Skotnica
Záznam chatu z pátku 25. září 2020
Ája: „Prosím, jak postupovat a co si "ošetřit" při prodeji 1/2 domu druhému vlastníkovi se kterým nemám zrovna ideální vztahy. Děkuji“
Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, stačí Vám k tomu Kupní smlouva, nebo Smlouva o vypořádání spoluvlastnictví, doporučuji Vám sepsat ji u notáře nebo advokáta. Součástí podmínek by měla být i úschova kupní ceny. A proces převodu by měl být takový: 1) podpis smluv 2) zaplacení peněz do úschovy 3) vložení smlouvy na katastr 4) převod na katastru 5) vyplacení peněz z úschovy. Přeji hezký den Jan Skotnica“
SK: „Má právo soudce při soudním jednání požadovat občanskou legitimaci i od veřejnosti?“
Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, ano, protože někdy se do veřejnosti mohou dostat potenciální svědci a potom je jejich výslech zmařen. Proto soudci v některých případech potřebují identifikovat veřejnost v soudní síni. K tomu se může přidat i to, že veřejnost někdy vyrušuje a ruší soudní jednání a uděluje se ji pořádková pokuta. Potom je ta identifikace nutná, aby se vědělo, komu pokutu uložit. Přeji hezký den Jan Skotnica“
SK: „Byl byste pro zrušení tr. činu pomluvy ? Stačí podle Vás tedy jen žaloba civilní?“
Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, civilní právo bohužel neumí vždy adekvátně a hlavně pohotově reagovat na některé situace. Pomluva pokud někdo žije veřejným životem může být dost problematická, proto i trestní postih má v tomto případě smysl. Přeji hezký den Jan Skotnica“
Jana Novotná: „Dobrý den, jsem vdaná, s manželem máme společné dítě, a manžel má zároveň dvě děti s předchozího manželství. Budeme nyní kupovat byt s pomocí mých rodičů, ale s tím, že chceme, aby tento byt dědil jen nás společný syn, ne moje nevlastní děti. Je správný postup, že zúžíme společné jmění manželů, byt bude tak jen můj, manžel se vzdá nároku na něj, vše bude podepsané před notářem. Je nějaká teoretická možnost, že by se moje nevlastní děti mohli nějak domáhat nároku na tento byt? Děkuji.“
Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, sice byt nebude v SJM, ale pokud se stane, že zemřete dříve než manžel, pak byt půjde do dědického řízení a manžel zdědí podíl na bytu. Pokud se pak něco stane i jemu, tak po něm dědí jeho děti z předchozího vztahu. Doporučuji při zúžení SJM ještě sepsat závěť, kde zajistíte, že byt se v případě Vaší smrti dostane do majetku Vašeho syna. Přeji hezký den Jan Skotnica“
Simona: „Dobry den, S manzelem zijeme 20 let v dome, ktery je vsak v katastru zapsan pouze na nej. Poridil si ho pred svatbou sam. Spolu za manzelstvi jsme dodelavali pouze drobne detaily. Nemame sepsane SJM. Mela bych jako manzelka v pripade jeho umrti narok dedit cast nemovitosti? Dale ma manzel z 1.manzelstvi 2 deti a spolu mame take 2 deti. Dekuji za odpoved.“
Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, pokud manžel nesepsal závěť, kde by majetek vypořádal jinak, pak se dědí v zákonné posloupnosti, kde v 1. dědické skupině dědí manžel/ka a děti. Tzn., že i Vy byste měla nárok na podíl na nemovitosti spolu se všemi čtyřmi dětmi. Přeji hezký den Jan Skotnica“
Markéta: „Dobrý ráno,chci se zeptat,je nějaká jiná možnost,zdědit barák,po příbuzném,když nenapsal závěť a barák není psaný na mě a žijí ještě jeho sourozenci?“
Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den zdědit dům můžete skrze závěť, nebo je možnost uzavřít za života Darovací smlouvu pro případ smrti, případně jinou smlouvu, kterou nemovitost nebudete již nyní. Přeji hezký den Jan Skotnica“
Martina: „Dobrý den,otec nad s bratrem zřejmě chce vydědit,v rámci slovnich sporů s bratrem,kam zahrnul i mě.Nemovistost,kterou vlastnil,je vedena v katastru na jeho druhou ženu.Nevime,zda byl ohl.vxdedeni u notáře,bydlí na druhém konci republiky.Da se nějak zjistit,zda a na co máme s bratrem nárok? Děkuji moc,Martina“
Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, platí poučka, že každý dědic si má hlídat svého zůstavitele. Informace, které nyní žádáte Vám v tuto chvíli může poskytnout jenom Váš otec. Přeji hezký den Jan Skotnica“
Dana: „Při dědickém řízení po manželovi, se dcera vzdala dědictví. Mám ve vlastnictví nemovitost. Později jsem se znovu vdala. Jak bude s touto nemovitostí naloženo v případě mé smrti? Dědění rovným dílem?“
Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, pokud nesepíšete závěť, tak v případě Vaší smrti bude dědit Váš manžel a Vaše děti rovným dílem. Přeji hezký den Jan Skotnica“
Pavla: „Mám tři děti. Darovala jsem nejstaršímu synovi rodinný domek.Nebudou problémy s dědictvím až zemřu , že ostatní nic nedostali?Mám něco našetreno, tak by ještě měli co dědit . Děkuji za odpověď.“
Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, dědí se jen majetek, který vlastníte ke dni úmrtí. Můžete projevit svou vůli i tím způsobem, že chcete, aby se rodinný dům započítal na díl syna a v tom případě bude syn povinen dorovnat podíly zbylých dětí. V zásadě jde ale říct, že darování domu problém v dědictví nezpůsobí. Přeji hezký den Jan Skotnica“
MJ: „Dobrý den, jak postupovat při nesouhlasu odhadu bytu v rámci otevřeného DŘ, kdy si notář určil přes RK vyšší odhad cca 1800000 Kč než odpovídá realitě a my pozůstalí máme odhad od RK na 1200000 Kč, který odhad by měl notář akceptovat a jak postupovat při nesouhlasu s jeho odhadem. A je nějaká možnost jak nevyplatit jednoho z dědiců, který je momentálně v insol.řízení.? Děkuji“
Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, můžete žádat revizní posudek, či jiným způsobem pro formální nebo obsahové nedostatky zpochybnit posudek notáře. Pokud jde o insolvenční řízení, pak dlužník má povinnost majetek nabytý dědictvím použít pro úhradu svých závazků v rámci insolvenčního řízení. Jediné co můžete dělat je zdržovat dědické řízení, aby nejprve bylo ukončeno insolvenční řízení a pak dědic - dlužník nebude muset ničeho platit. Přeji hezký den Jan Skotnica“
Bohuš: „Dobré ráno Jak je možné že jsou ty poplatky za dědictví tak rozdílné,když děláte stejnou práci ať stojí byt či dům milion či dva. Je to docela nefér a nespravedlivé a Jak je možné že mezi manželi když otec zemřel a děti se vzdaj nároku tak matka neplatila nic a když zemřela matka tak my jako 2 děti dědicové, jsme museli platit.A budem znova platit mezi bratry když jeden z nás dříve zemře. A zda je u všech právníků poplatky stejně Děkuji za odpovědi S pozdravem hezkého dne Bohuš“
Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, poplatky za dědictví jsou vždy odvozeny od hodnoty pozůstalosti, cena se pak stanovuje zjednodušeně řečeno procentuální sazbou. Vše je odvozeno od notářského tarifu, do kterého nemůžeme zasahovat a musíme se jím řídit. Všichni notáři za dědictví účtují stejným způsobem. Přeji hezký den Jan Skotnica“
Nora: „Máme jedinou dceru vdanou a chtěli bychom, aby po nás zdědila celý majetek nebo alespoň část pouze ona a ne zeť. Lze to? Nebo vždy to bude patřit oběma?“
Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, majetek skrze dědictví se nabývá vždy do výlučného vlastnictví. Tzn., že pokud po Vás dcera něco zdědí, tak to bude její výlučný majetek a zeť nebude vlastnit nic. Přeji hezký den Jan Skotnica“
Zdeněk: „Dobrá ráno, jak je to prosím s dědictvím u ovdovělých. Zamřel manžel, zůstala manželka, dvě děti a vnouček, rodiče manžela a bratr manžela. Děkuji za odpověď.“
Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, Ve Vašem případě pokud není závěť, pak se dědí dle 1. dědické skupiny, kdy dědí manželka a děti rovným dílem. Přeji hezký den Jan Skotnica“
Houdová: „Dobrý den. Lze darovat nemovitost za života s tím,že převod nastane až po úmrtí.A nemá tím na tuto nemovitost nárok další dědic.Dekuji za odpověď“
Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, to co popisujete se jmenuje darování pro případ smrti a je to běžný institut, který se používá. Nemovitost tak nejde do dědického řízení a ostatní dědicové k ní nemají nárok. Přeji hezký den Jan Skotnica“
Fanda: „Fanda: „Dcery darovací smlouva každá jeden dům. Žiji s přítelkyní a chci jí odkázat chatu a zahradu, jak na to? Děkuji za odpověď.““
Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, zajdete s přítelkyní a dcerami za notářem a uzavřete dědickou smlouvu, kde se zjednodušeně řečeno konstatuje, že už dostaly domy a že přítelkyně dostane chatu a zahradu. Přeji hezký den Jan Skotnica“
Michaela D.: „Krásné dobré ráno. Ráda bych se zeptala, jak se vzdát dědictví ještě za života člena rodiny. S tatínkem se nestýkáme a myslím, že bych po něm mohla zdědit dluhy. Pravda je taková, že bych po něm nechtěla vůbec nic. Moc děkuji.“
Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, za života s ním můžete uzavřít dědickou smlouvu, ale když se s ním nestýkáte, tak by to asi bylo komplikované. Nejjednodušší pro Vás bude, když teď nebudete dělat nic a až otec zemře a bude zahájeno dědické řízení, tak dědictví odmítnete. Přeji hezký den Jan Skotnica“
Pavlína: „Dobrý den chtěla bych se zeptat,jak se řeší situace pokud otec je neznámo kde s dcerou se nikdy nestýkal,a došlo by k jeho úmrtí, jak se řeší situace kdy on nemá žádný majetek ale pouze dluhy o kterých víme, dekuji za odpověď“
Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, tato situace se řeší odmítnutím dědictví v rámci dědického řízení. Do té doby to řešit nemusíte. Přeji hezký den Jan Skotnica“
petr, Cheb: „Můžou společně dědit dědici 3.třídy a 6.třídy ?“
Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, nikoliv, dědí se chronologicky od 1 do 6 třídy. Přeji hezký den Jan Skotnica“
Marie M.: „Dobrý den, bydlím v bytovém domě se čtyřmi byty. Nemáme SVJ. Peníze na údržbu domu máme uloženy na účtu m, který je založený na moje jméno. Žádná banka nám nechce sjednat účet, kde budete uvedení všichni čtyři majitelé. Mám strach, že kdybych zemřela, že peníze na účtu půjdou do dědictví, i když ani koruna na něm není moje. Jak to zařídit, aby moje děti s tímto neměli po mé smrti problémy a nemuseli hradit zbývajícím majitelům část peněz, které by zůstaly notáři. Děkuji za odpověď“
Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, tento postup opravdu není nijak šťastný. Mohu Vám jenom doporučit, abyste si založili SVJ. Přeji hezký den Jan Skotnica“
Jitka Mrázková: „Dobrý den, sestřenice byla opomenuta jako oprávněný dědic z dědického vypořádání. Byla první dcerou, nyní žije v zahraničí. Nová rodina uvedla u notářky, že další dědic neexistuje, přitom se se sestřenicí opakovaně viděli. Nyní se snaží sestřenice otevřít řízení, ale notářka jí tvrdí, že to již nelze, co mi nepřijde pravděpodobně, podali i stížnost na komoře, reakce byla obdobná. Když se na úřadě informovala, sestřenice byla běžně dohledatelná jako první dcera zemřelého, takže nešlo o nějakou "utajenou" dědičku. Jak postupovat? Dle našeho názoru jde jednoznačně o pochybení notářky. Děkuji az reakci Mrázová“
Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, je pouze na sestřenici, aby se domáhala vydání svého povinného dílu žalobou u soudu, nikdo jiný to za ní udělat nemůže. Ohledně pochybení notáře je to otázka. Notář vychází jen z informací, které má od dědiců. Přeji hezký den Jan Skotnica“
Eva: „Dobrý den, vkastnime s pritelem rodinný dům, každý máme děti z predchozich vztahů. Když by jeden z nás zemřel, da se nejak ošetřit, aby oprávnění dedicove tě půlky museli s naroky pockat az zemře ten druhy partner?“
Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, obecně mohu říct, že můžete uzavřít buď závěť nebo dědickou smlouvu, kde si vše uspořádáte, jak potřebujete. Přeji hezký den Jan Skotnica“
Jana: „Při DŘ po zemřelém manželovi dědí manželka co? Měla jsem dojem, že dědí svoji polovinu a z druhé poloviny, rovným dílem se dělí s dětmi .“
Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, nejprve se vypořádá SJM, tzn., majetek se rozdělí zhruba 50 na 50. Těch 50% manžela jde do dědického řízení, kde dědí rovným dílem mezi druhého manžela a děti. Přeji hezký den Jan Skotnica“
JH: „Dobrý den, jak prosím postupovat při přepisu 1/2 nemovitosti (RD) - kdy dům je napsán na přítele, ale chtěl by na mne polovinu přepsat. Předpokládám darovací smlouvou a jak je to potom s daní, případně s ostatními poplatky? Děkuji.“
Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, pokud spolu žijete ve společné domácnosti, pak darovací smlouvou, kdy z hlediska daňového jde o bezúplatný příjem od osoby blízké a tento převod je tak osvobozen od daně z příjmů. Na katastru se pak platí 2 tis. Přeji hezký den Jan Skotnica“
Blanka: „Bratr a já vlastníme společně rodinný dům. Já jsem sama, bratr má manželku a dvě děti. Kdo by dědil bratrovu polovinu domu v případě jeho úmrtí.“
Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, v tomto případě dědí jen manželka a děti. Přeji hezký den Jan Skotnica“
Jarda: „Dobrý den. Po mnoha letech se chceme vzít, oba jsme rozvedení a máme své děti, společné žádné. Máme své nemovitosti a chceme být oba součásti dědického řízení těchto nemovitostí, ale nechceme, aby dědictví po partnerovi dále pokračovalo na jeho děti (mé děti nedědily její nemovitost a naopak). Děkuji Jarda“
Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, děti jsou nepominutelní dědicové, kteří musí dědit vždy, pokud nedošlo k vydědění. Takže pokud nechcete, aby děti dědily, musíte je vydědit (pokud k tomu jsou zákonné důvody), nebo s nimi uzavřít dědickou smlouvu, kde si vše uspořádáte jinak, což ale dle okolností, které popisujete, asi nebude příliš reálné. Přeji hezký den Jan Skotnica“
Johnny: „Dobry den, je pravda ze kdyz umre jeden rodic, a druhy rodic rozhodne nemovitost prodat, tak pak zisk z prodeje ma povinnost rozdelit s detmi?“
Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, záleží jaký je vlastnický režim nemovitosti. Obecně to takto opravdu nejde říct. Přeji hezký den Jan Skotnica“